JR 14546
81%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1809.
42%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 17408
42%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 72824
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2659.
38%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8324.
38%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22745
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11410
38%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
38%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
38%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
38%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
38%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 55240
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57416
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70534
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18060
37%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57722
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56200
37%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56219
37%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49813
36%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 58267
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68475
35%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR XII1 2635.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44040
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2673.
34%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43929
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2667.
34%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10521
34%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11720
34%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48978
34%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48983
34%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 49683
34%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49686
34%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49804
34%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50081
34%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 55811
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83859
34%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 83863
34%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2621 α.
34%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2641.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2654.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2662.
34%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2665.
34%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
34%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8321.
34%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
SKVR XII2 8326.
34%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22256
34%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 22500
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10483
34%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
34%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
34%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
34%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
34%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
34%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
34%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
34%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
34%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
34%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11659
34%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11721
34%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
34%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
34%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12157
34%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12299
34%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
34%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12585
34%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
34%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
34%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14025
34%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
34%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
34%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
34%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
34%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
34%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
34%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 39650
34%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 47486
34%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 48965
34%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49998
34%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50080
34%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 55556
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55658
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55820
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55945
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57397
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58230
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69247
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69766
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69910
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70086
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70430
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82787
34%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 57756
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20677
34%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 12987
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17423
33%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 47517
33%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 42173
33%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 72777
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1791 α.
33%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49313
33%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 12014
33%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
33%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72696
33%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73129
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56361
33%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2626.
33%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2634.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2650.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2661.
33%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55568
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55861
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49547
33%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 43863
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43958
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII3 4383.
32%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 49019
32%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 20625
32%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 16326
32%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40902
32%
1910
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 70376
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55262
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81120
32%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 42793
32%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 58372
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12241
32%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
32%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
32%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 49264
32%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50117
32%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2627.
32%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2622 α.
32%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
32%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58559
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11188
32%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10698
32%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10773
32%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
32%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
32%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
32%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
32%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49882
31%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2672.
31%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23809
31%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 12242
31%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80074
31%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 44144
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49471
31%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 55513
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2656.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57233
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1801.
31%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 21151
31%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 1816.
31%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 09426
31%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 10679
31%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
31%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
31%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
31%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
31%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
31%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11521
31%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
31%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
31%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
31%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
31%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
31%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
31%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
31%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
31%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
31%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
31%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
31%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
31%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
31%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
31%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
31%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
31%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
31%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
31%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
31%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 57542
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64904
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69659
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70163
31%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70716
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70849
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73002
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14850
31%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622.
31%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2642.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
31%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8325.
31%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06404
31%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 07705
31%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 10367
31%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10530
31%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
31%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
31%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10830
31%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
31%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11230
31%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
31%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
31%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
31%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
31%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
31%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12203
31%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
31%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
31%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13533
31%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
31%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
31%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
31%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 48994
31%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 49142
31%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49153
31%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49187
31%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49240
31%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49831
31%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49837
31%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 49871
31%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49891
31%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
31%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 50108
31%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 55866
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69608
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80251
31%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 28974
30%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 48970
30%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49115
30%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49287
30%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49338
30%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49457
30%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 49846
30%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49879
30%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11190
30%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2677.
30%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2625.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08880
30%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
SKVR XII1 2647.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11937
30%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
30%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32197
30%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 72764
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72797
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72806
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72845
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72850
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13337
30%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2632.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2660.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2674.
30%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56250
30%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56313
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56700
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74888
30%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 80114
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
SKVR XII1 3057.
29%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06339
29%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 70484
29%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48923
29%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 55901
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70616
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80275
29%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 56799
29%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19466
29%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 06158
29%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10430
29%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
29%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11325
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
29%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
29%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
29%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
29%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
29%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
29%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
29%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
29%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
29%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 70765
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77260
29%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 58197
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11000
29%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44532
29%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 20997
29%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 14089
29%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
29%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 14890
29%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
29%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49815
29%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12562
28%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
28%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2636.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1811.
28%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 25579
28%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 81753
28%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
SKVR XII1 2644.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55676
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57351
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1810.
28%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 26438
28%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 27462
28%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 11813
28%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
28%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
28%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 57495
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70722
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73091
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2648.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73784
28%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10326
28%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
28%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 22965
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 26195
28%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 26202
28%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 08994
28%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 10423
28%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
28%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
28%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
28%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
28%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
28%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
28%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12712
28%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
28%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
28%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
28%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
28%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
28%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
28%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
28%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
28%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
28%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
28%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
28%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
28%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 49385
28%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 50120
28%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 73092
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57445
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16163
28%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13871
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58548
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2631.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73000
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13620
27%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13813
27%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
27%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
27%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2651.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20936
26%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 10468
26%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
26%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
26%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
26%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
26%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
26%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
26%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
26%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
26%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
26%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
26%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
26%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
26%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14286
26%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
26%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
SKVR XII1 2643.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2668.
26%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65974
26%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 59642
26%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 10513
26%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
26%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
26%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
26%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
26%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
26%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
26%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
26%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
26%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
26%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
26%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83395
26%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
SKVR XII1 2657.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11118
26%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
26%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
26%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
26%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10591
26%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
26%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
26%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
26%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47741
26%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 47878
26%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 66806
26%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 49689
25%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2676.
25%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43672
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22629
25%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 72743
25%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10999
25%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
25%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
25%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
25%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
25%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
25%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 7100.
25%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR X1 1803 α.
25%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10406
25%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56917
25%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21395
24%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2658.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68618
24%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 14456
24%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
24%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 05799
24%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 73059
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 83881
24%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 00176
24%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR VII3 4119.
24%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII2 8323.
24%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 12490.
24%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 18133
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 10910
24%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
24%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12588
24%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
24%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
24%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
24%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
24%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
24%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
24%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
24%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
24%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
24%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
24%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
24%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 45830
24%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 46699
24%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 64456
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67850
24%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 76418
24%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 78501
24%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 61915
24%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 27360
24%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 27728
24%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 13635
24%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
24%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
24%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
24%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
24%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
24%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
24%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
24%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 80563
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 15933
23%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65978
23%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2155.
23%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 16375
23%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64907
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57693
23%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78721
23%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14769
23%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21318
23%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2628.
23%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13666
23%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15309
23%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
23%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 22801
23%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR X1 1786.
23%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 16226
23%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
23%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10819
23%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15866
23%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20994
23%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12972
23%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
23%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
23%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49119
23%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 27371
23%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 57440
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57478
22%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58582
22%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68532
22%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 44000
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2653.
22%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15748
22%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22704
22%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11811
22%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14160
22%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
22%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10957
22%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2624.
22%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61005
22%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 27453
22%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 55084
22%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 18533
22%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 19901
22%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 11104
22%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
22%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
22%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
22%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
22%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
22%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14441
21%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
21%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
21%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64477
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2623.
21%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2629.
21%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56909
21%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65973
21%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2655.
21%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18878
21%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10974
21%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
21%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
21%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
21%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14545
21%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
21%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
21%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
21%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
21%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
21%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
21%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 35194
21%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49824
21%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 63671
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 78799
21%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2621.
21%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78767
21%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11444
20%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20636
20%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 68613
20%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 22787
20%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 68073
20%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 16364
20%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18405
20%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR XII1 2639.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52353
20%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52387
20%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35143
20%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 68013
20%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 18224
20%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 12747
20%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
20%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53274
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 12108
20%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
19%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15569
19%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10239
19%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
19%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
19%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
19%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
19%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
19%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
19%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
19%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
19%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 51309
19%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63667
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64905
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65106
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 20996
19%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11134
19%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
19%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21328
18%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10551
18%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
18%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
18%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
18%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35077
18%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 63669
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14161
18%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61235
18%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 73563
18%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 63816
17%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 12513
17%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
17%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52396
17%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12440
17%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70189
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47439
16%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 15463
16%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47242
14%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 41009
13%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma