JR 14283
93%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
82%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
80%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49018
79%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 07703
77%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 49307
76%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 15531
75%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
75%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
75%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
74%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10943
74%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
74%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
74%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49407
73%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
73%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
73%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 13815
73%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
73%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49092
73%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 00050
73%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 16719
71%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16662
71%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
71%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
71%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
70%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
70%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
70%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 20935
70%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 12443
70%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
70%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
70%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
70%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
70%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82070
70%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 11002
69%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
69%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
69%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
69%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
69%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 00009
69%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 50124
68%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13910
68%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
68%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 10714
68%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
68%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
68%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 11318
68%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
68%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
68%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
67%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11024
67%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
67%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
67%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
67%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
67%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67977
66%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 11306
66%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00034
66%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 14686
66%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
66%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67465
66%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 13803
65%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
65%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
65%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15442
65%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
65%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
65%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00076
65%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 10976
65%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
65%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
65%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
65%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
64%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00093
64%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 11162
64%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
64%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
64%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
64%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 11125
63%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
63%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
63%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
63%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
63%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
63%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
63%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
63%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09134
63%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 12748
62%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
62%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
62%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
62%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11779
62%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
61%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48961
61%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57599
61%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11880
61%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
61%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
61%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
60%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 14054
60%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
60%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
60%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
60%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
60%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
60%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
60%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16648
60%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
60%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
60%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
59%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
59%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10922
59%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
59%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82537
59%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 16300
58%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26676
58%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 10465
58%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10420
58%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
58%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
58%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11073
58%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49186
58%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 12839
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
58%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 07326
58%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 14585
57%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
57%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 13503
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12840
57%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
57%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
57%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
57%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 10588
57%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
57%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
56%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 10577
56%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
56%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
56%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
56%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
56%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13406
56%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
56%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16635
56%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
56%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 83858
56%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 49080
56%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 10852
56%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
56%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
56%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 12749
56%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27532
56%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 10962
56%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61009
56%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
56%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 49563
55%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
55%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 08985
55%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 58097
55%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22625
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 66827
55%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 14164
55%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
55%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
55%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
54%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 72693
54%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 13192
54%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
54%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
54%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
54%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
54%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 35137
54%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 61914
54%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 58525
54%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60458
54%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 84449
54%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 10517
54%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
54%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13636
54%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
54%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66807
53%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 12005
53%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
53%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57304
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19384
53%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 17070
53%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 39677
53%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 22520
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 50377
53%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 16303
53%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
53%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
53%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
53%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69250
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16408
53%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
53%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
53%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46374
53%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 11147
52%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
52%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
52%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 42534
52%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 57311
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65084
52%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22852
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11614
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
52%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
52%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 16168
52%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
52%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 14604
52%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12087
52%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
52%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42379
52%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 62686
52%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 10696
52%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12159
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
52%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
52%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15631
51%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
51%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 50100
51%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14179
51%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43007
51%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 42398
51%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
51%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 47580
51%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 13714
51%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
51%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 73896
51%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 18407
51%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 23244
51%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 36768
50%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 14704
50%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57274
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84354
50%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 47245
50%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 39640
50%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 68504
50%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 44443
50%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 84056
49%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 80414
49%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 10440
49%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12160
49%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
49%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 09273
49%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 12654
49%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
49%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21197
49%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 55502
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34040
49%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 12660
49%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
49%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
48%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
48%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73435
48%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55943
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81761
48%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 60366
48%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 13010
48%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
48%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55677
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55854
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65444
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12244
48%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
48%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35057
48%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55521
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22508
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55681
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49517
48%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 64869
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 33925
47%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 52395
47%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55512
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55870
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12842
47%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
47%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16504
47%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22545
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57251
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64577
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33193
47%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 43590
47%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 55645
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14383
47%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64578
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 19118
46%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 22020
46%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 50095
46%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 55836
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40664
46%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 16199
46%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
46%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55730
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16563
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49051
46%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 08982
46%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 13502
46%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65443
46%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 39536
46%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 47640
46%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 49127
46%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 10753
45%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
45%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48934
45%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 55617
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13009
45%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 35121
45%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57851
45%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11775
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18838
45%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 15692
45%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11059
45%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10587
44%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
44%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
44%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55739
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80115
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 15718
44%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
44%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 55932
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11881
44%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
44%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
44%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55858
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33781
43%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 64870
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11662
43%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
43%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34548
43%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 49260
43%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 47470
43%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 72990
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 11106
43%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07727
43%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 26199
43%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 63913
43%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 49590
43%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10323
43%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11277
43%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
43%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
43%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 50140
42%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57874
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22536
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
42%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
42%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15953
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
42%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
42%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
42%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
42%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49458
42%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 57936
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55872
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64580
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57914
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11377
42%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72790
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 66012
42%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 14640
42%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42081
42%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 25564
42%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 68159
42%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 28837
42%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 47928
42%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 52349
42%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 37027
42%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43890
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12974
42%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
42%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13334
41%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51762
41%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49196
41%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 10546
41%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08680
41%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 12594
41%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 47371
41%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 80994
41%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 22599
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06902
41%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 10547
41%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49122
41%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22641
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08997
41%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49546
41%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57345
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71855
41%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 81093
41%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 56564
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12109
41%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60420
41%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 22578
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12161
40%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
40%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
40%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69292
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49152
40%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 12158
40%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
40%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
40%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42074
40%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 81667
40%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 39307
40%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 42863
40%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 55759
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60480
40%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16688
40%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65565
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 03807
39%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 11703
39%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
39%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
39%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 57598
39%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16001
39%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57432
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80274
39%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 57893
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08280
39%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 10441
39%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
39%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33644
39%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 26129
39%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 06401
39%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 10825
39%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
39%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 73567
39%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10287
39%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69647
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69913
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70617
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64576
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70181
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06159
38%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12563
38%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
38%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11833
38%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
38%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47422
38%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 73404
38%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63627
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64492
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11590
38%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
38%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
38%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 23178
38%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 63806
38%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4097.
38%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 21359
38%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 46138
38%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 64863
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 07645
38%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 13872
38%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78971
38%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 22026
38%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 57886
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16793
38%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72742
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10189
38%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57939
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40824
38%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 46187
38%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 46740
38%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 70055
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13247
37%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12715
37%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24948
37%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 16139
37%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
37%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
37%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64573
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
37%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 58480
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65092
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 80533
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 15680
37%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63325
37%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 70565
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57875
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11488
37%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
37%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11064
37%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70671
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64497
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65456
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57972
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73279
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46378
36%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 76106
36%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 19387
36%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
36%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
36%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64866
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64496
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43884
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73236
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 56710
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16262
36%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16815
36%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47181
36%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 20559
36%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 49191
36%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65082
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57355
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73466
35%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 78738
35%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 09609
35%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 57421
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65446
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 58696
35%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 64574
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06710
35%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 64508
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78786
35%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 57904
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49885
35%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13274
34%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21373
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 64872
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49503
34%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 21038
34%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12514
34%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
34%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49578
34%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64579
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10529
34%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
34%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64868
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65559
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 37185
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 57442
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57865
34%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60345
34%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 57922
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64572
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21389
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 24790
34%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 44031
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60248
34%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 35190
34%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 63826
34%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 44249
34%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 43613
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70530
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17033
34%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 40295
34%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 46658
34%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 73207
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14068
33%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31453
33%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47466
33%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 21333
33%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
33%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
33%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
33%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
33%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
33%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 34493
33%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 43667
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43681
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46436
33%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 40851
33%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 70151
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20619
33%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 18427
33%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 38304
33%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 49331
33%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 46096
33%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 43918
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12300
33%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16188
33%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16372
33%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
33%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 65098
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 67838
33%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 64867
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 71079
33%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 64507
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43992
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44101
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44133
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63255
32%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 55895
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44721
32%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 73737
32%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75683
32%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 46606
32%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 57856
32%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50697
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 64501
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46558
32%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
JR 43635
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64493
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64509
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16116
32%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12016
32%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
32%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
31%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15750
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69610
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44125
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55470
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15066
31%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43767
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 42383
31%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 80885
31%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 49564
30%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 10481
30%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
30%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64571
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 80248
30%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 13504
30%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39874
30%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 29886
30%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 65081
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 32882
30%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 15646
30%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11245
30%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10785
29%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64490
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65101
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 70624
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78822
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 17140
29%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 64871
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44059
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64500
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 51505
29%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28303
29%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 14267
29%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11037
29%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
29%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46356
29%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 72938
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10791
29%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49349
28%
1955
Satakunta — Noormarkku
Paavolainen, Oma Martti
JR 60447
28%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 62396
28%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 70593
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49485
28%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 16030
28%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01652
28%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
SKVR VII3 4089.
28%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 68064
28%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 09608
28%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 70435
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21943
27%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 14265
27%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
27%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 65562
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55035
27%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70334
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81091
27%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 46609
27%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 55060
27%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 52400
27%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72960
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11413
27%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20663
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 53272
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 11950
26%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62711
26%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 27363
26%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 21614
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 20630
26%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 57337
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49559
26%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 70960
26%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 11411
26%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
26%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
26%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 65099
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 19919
26%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 19972
26%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 64495
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10786
26%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47154
26%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2447.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
25%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13198
25%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36773
25%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 57404
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41452
25%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 70010
25%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43754
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65097
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 78481
25%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR XII1 2444.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46667
25%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 11414
25%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7620.
25%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 11415
25%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68294
25%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 15788
24%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40654
24%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 57282
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18063
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 68249
24%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 43603
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65981
24%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 16433
24%
1943
Häme — Muurame
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16505
24%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22236
24%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 55046
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 11283
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57293
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14730
24%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20548
23%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 75730
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 42101
23%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 81140
23%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 15752
23%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68479
23%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 20556
23%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 28410
23%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 56290
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
ERA II 11, 105 (15)
22%
1928
Tartumaa — Tartu
Semper, Johannes
JR 68137
22%
1904
Satakunta — Pori
Roosblom, V.
JR 69649
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
ERA II 2, 423 (2)
22%
1928
Tartumaa — Rannu
Tampere, Herbert
SKVR XII1 2449.
22%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47192
21%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 13667
21%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11422
21%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14258
21%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64484
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49822
21%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 43070
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 15751
19%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80073
19%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 34499
19%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 81136
19%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 26270
18%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 63824
17%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 33441
16%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 64776
15%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47199
11%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.