JR 13803
99%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
76%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
74%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
74%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
74%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 47546
73%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 07703
73%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 49407
73%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 14892
72%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
72%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
72%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
70%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50124
70%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10634
70%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
70%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10943
69%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
69%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 67465
69%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 40332
68%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 48967
68%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49018
68%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49476
68%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 14283
68%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
67%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
67%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15442
67%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
67%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
66%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
66%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
66%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
66%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11024
66%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11814
66%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
66%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
65%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
65%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
65%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
65%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
65%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16662
64%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
64%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
64%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
63%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20935
63%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 12128
63%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
63%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
63%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
63%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16719
63%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
63%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
63%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
62%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09134
62%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 00009
62%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
62%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
62%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
62%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 83858
62%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 39536
62%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 12901
62%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
62%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13706
62%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
62%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
61%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
61%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
61%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 11306
61%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82537
61%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 39913
61%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 07326
61%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 11880
61%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
61%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00093
61%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 15732
61%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
61%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12840
60%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
60%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
60%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
60%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
60%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
60%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
60%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
60%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
59%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 15670
59%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
59%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
59%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
59%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82070
59%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 10976
59%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
59%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
59%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
58%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11261
58%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
58%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61009
58%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
58%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 10465
58%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
57%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10922
57%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
57%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 67977
57%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 22625
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 17070
57%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 10420
57%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27532
57%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 15658
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
56%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
56%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56746
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49080
56%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11569
56%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
56%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 69250
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12243
56%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
56%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10588
56%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
56%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 13408
56%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13192
56%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44443
56%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 22520
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14033
55%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
55%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
55%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
55%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
55%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11614
55%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65084
55%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12838
55%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16168
54%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10517
54%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
54%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80414
54%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 13229
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66827
54%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 10962
54%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14164
54%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10696
54%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
54%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
54%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
53%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 11088
53%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
53%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55502
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19384
53%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 62686
53%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 13400
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
53%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 16597
53%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
53%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 13291
53%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
53%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
53%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
53%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55677
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12841
52%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55521
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55681
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14585
52%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55512
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09273
52%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 11525
52%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
51%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15631
51%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
51%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
51%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
51%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36768
51%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 11073
51%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
51%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
51%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55730
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12749
51%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
51%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 23244
51%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 35057
51%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 72775
51%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 42401
51%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 73896
51%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 14179
51%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
51%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69742
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47419
51%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 65444
51%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 50095
50%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 84449
50%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 11881
50%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
50%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
50%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
50%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
50%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
50%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
50%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 43007
50%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 48950
50%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10577
50%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
50%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22020
50%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 55617
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55739
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11147
50%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
50%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64577
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10753
49%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
49%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81761
49%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 48961
49%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10440
49%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
49%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11345
49%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
49%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64578
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40725
49%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 57304
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12660
49%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
49%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49186
49%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 18838
48%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 55714
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55854
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55943
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65443
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12842
48%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
48%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 25564
48%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 52395
48%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13910
48%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66807
48%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 33009
48%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 68504
48%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 19118
48%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 13406
48%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35121
47%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16199
47%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
47%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
47%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
47%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
47%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15692
47%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
47%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
47%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 66012
47%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 26676
47%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 56564
47%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11661
47%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60458
47%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 33925
47%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 12443
47%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22852
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11524
47%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50377
47%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 22508
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49517
46%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 51762
46%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16635
46%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33781
46%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 61914
46%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 12514
46%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
46%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46374
46%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 15647
46%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
46%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 13653
46%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10587
46%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
46%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
46%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 10547
46%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
46%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
46%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 11063
46%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12087
46%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12159
46%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
46%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
46%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73435
46%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 68159
46%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 42379
46%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 64580
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21197
46%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 47470
46%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 16563
45%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57311
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16514
45%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72990
45%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
45%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
45%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 43890
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 50140
45%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 33929
45%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 14383
45%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55858
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52349
45%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28837
45%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 49563
45%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 84056
45%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 49458
45%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 60366
45%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 47580
45%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 13714
44%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
44%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 37027
44%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 16445
44%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
44%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 39640
44%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 03807
44%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 55932
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06902
44%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 49196
44%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 49495
44%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 58097
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10546
44%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
44%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 49590
44%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12160
44%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49546
44%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57874
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63913
44%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 26199
43%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 08680
43%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 57599
43%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13010
43%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55872
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57274
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15718
43%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
43%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 16139
42%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
42%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
42%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
42%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12244
42%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
42%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49260
42%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49127
42%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
42%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 58525
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21359
42%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 65565
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 18407
42%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 13502
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42081
42%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 46138
42%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 46187
42%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 57914
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22536
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
42%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
42%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
42%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
42%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
42%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 57251
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70617
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22578
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22599
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42863
41%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 64491
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10323
41%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11277
41%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
41%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
41%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 11377
41%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
41%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
41%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 51504
41%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64581
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14640
41%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
41%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 13713
41%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
41%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
41%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 43884
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71855
41%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 07727
41%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 11662
41%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
41%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
41%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12161
41%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13009
41%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12563
41%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
41%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49051
41%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 64502
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16793
40%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64864
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10825
40%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12594
40%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
40%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
40%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 64499
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16408
40%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11059
40%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06401
40%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 63657
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12109
40%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12974
40%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
40%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80994
40%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 57886
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80115
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 22545
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65456
40%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70565
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12158
40%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
40%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70181
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49485
40%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 47371
40%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 57936
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14953
39%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
39%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 08280
39%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 46740
39%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 47422
39%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 15571
39%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55759
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33644
39%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 49122
39%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57965
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64576
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70055
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07645
39%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 57851
39%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73466
39%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 11703
39%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
39%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81667
39%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 69913
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72790
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21373
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 48934
39%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 81093
39%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 64866
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64492
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 23178
38%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 78971
38%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 26129
38%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 69292
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24948
38%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 16001
38%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65087
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 80274
38%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 49504
38%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 06159
38%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 60420
38%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10441
38%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
38%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43613
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57939
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64572
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10287
38%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21389
38%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21038
38%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57902
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50166
38%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
38%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
38%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 57598
38%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70671
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11590
37%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
37%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
37%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 65092
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10189
37%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63627
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73404
37%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13872
37%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44249
37%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 69647
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20619
37%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 21333
37%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
37%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
37%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
37%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
37%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
37%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47928
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 60480
37%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16504
37%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58480
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42074
37%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 57432
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56710
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64497
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 35190
37%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 64870
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73279
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64573
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43918
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 18427
37%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 13274
37%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43992
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57893
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12715
36%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71079
36%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 44721
36%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 43681
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57231
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16130
36%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40824
36%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 44133
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73236
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 11064
36%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11414
36%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16262
36%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46096
36%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 13247
36%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43635
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44101
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57922
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65082
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72742
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55470
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16188
36%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64867
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49191
36%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 73567
36%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44125
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60345
36%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 19387
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
35%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58696
35%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 09609
35%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 47181
35%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 43767
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20559
35%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 22026
35%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 64496
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63255
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
35%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 57875
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57865
35%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57904
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46558
35%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
JR 78786
35%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VII3 4097.
35%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 55895
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78738
35%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11833
35%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
35%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57972
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76106
35%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 64508
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10529
34%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14068
34%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
34%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64868
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49578
34%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15680
34%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
34%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 64574
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11245
34%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67838
34%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 49885
34%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 64579
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11488
34%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
34%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
34%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70151
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17033
34%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 80248
34%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 12300
34%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73737
33%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 73207
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57381
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80533
33%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 37185
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 16372
33%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63806
33%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 34493
33%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 16688
33%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06710
33%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 34548
33%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 64872
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 40295
33%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 49331
33%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 57856
33%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63826
33%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47466
33%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 70530
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50697
33%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 64501
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57345
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49372
33%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 40851
32%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 69610
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80885
32%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 28121
32%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 65098
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64493
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21943
32%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 49564
32%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 70624
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 38304
32%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 64507
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 29886
32%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 57355
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46436
31%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 57442
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24790
31%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 46378
31%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 14266
31%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41452
31%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 43754
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 31453
31%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 44059
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70593
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10481
31%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
31%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16815
31%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64509
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12016
31%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
31%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64863
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49152
31%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 21614
31%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 46606
31%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 72938
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65081
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15750
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42383
31%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 70010
31%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16116
30%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64571
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15066
30%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
30%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10785
30%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64490
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64500
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 01652
30%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 09608
30%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 64871
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11605
29%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
29%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
29%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 22641
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 28303
29%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 32882
29%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 49559
29%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 46658
29%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 39307
29%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 65981
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 70435
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17140
29%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 62711
29%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 78822
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 43603
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13504
28%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16030
28%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72960
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11037
28%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
28%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14267
28%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70334
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51505
28%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 68064
28%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 46356
28%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 81091
28%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 65562
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21615
28%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 53272
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 15788
27%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65101
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47187
27%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 78481
27%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 39874
27%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 14265
27%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10791
27%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31473
27%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 11950
27%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80073
27%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR VII3 4089.
27%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 22236
26%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 75683
26%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 11413
26%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55060
26%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 47154
26%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 11106
26%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
26%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 18063
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64495
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 20663
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 46609
26%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 40654
26%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 52400
26%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11411
26%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
26%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27363
26%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 28410
26%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 13198
25%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20548
25%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 20630
25%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 68294
25%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 36773
25%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 15953
25%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49503
25%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 34604
25%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 28051
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 14730
25%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21026
25%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43855
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60453
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 65099
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57337
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11415
24%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55046
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 16433
24%
1943
Häme — Muurame
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11283
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8303.
24%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XII1 2447.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
24%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60447
24%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 65097
24%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 26142
24%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 69649
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47365
23%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 57293
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06952
23%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 75730
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XII1 2444.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7620.
23%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 57282
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
ERA II 299, 384 (102)
23%
0
None
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
ERA II 299, 469 (360)
23%
0
None
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
JR 15752
23%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49822
22%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 19972
22%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 68137
22%
1904
Satakunta — Pori
Roosblom, V.
JR 69663
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11421
22%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14259
22%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09410
22%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 13667
22%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
22%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 10786
22%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81140
22%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 68249
21%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 43070
21%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 65441
21%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49827
21%
1956
Varsinais-Suomi — Maaria
Paavolainen, Oma Martti
JR 16505
21%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68479
21%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 49470
21%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 64484
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15751
20%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34499
19%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 46667
19%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 21603
19%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 33441
19%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 26270
19%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 47199
11%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.