JR 11704
95%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72781
71%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49604
70%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49184
69%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 72754
68%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73597
68%
1948
Satakunta — Huittinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 55076
67%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 72855
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63479
66%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73309
66%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 16385
65%
1943
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10564
65%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22234
65%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 33884
64%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 15817
64%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58554
64%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46152
64%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 55097
64%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 28966
64%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 1180.
63%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68116
63%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 76051
63%
1959
Häme — Somero
Saarinen, Helmi
JR 58378
63%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21380
63%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21073
63%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 50009
62%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 10366
61%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49948
60%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIV 1801.
60%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 49568
60%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 00289
60%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 49581
60%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 1994.
60%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 15230
60%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72791
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11925
59%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1632.
59%
1910
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR X1 1626.
59%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
JR 72767
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72772
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70018
59%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46451
58%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 55088
58%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 1189.
58%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25525
58%
1909
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Kesälä, Eelis
JR 49925
58%
1956
Häme — Hausjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 26585
58%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 16251
58%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00298
57%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 19194
57%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
SKVR X1 1631.
57%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
JR 33932
56%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 25583
56%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 22228
56%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 72809
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72837
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1629.
55%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 64020
55%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 40828
54%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 07205
54%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 73390
54%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 00265
54%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 49894
54%
1955
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
JR 55086
54%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 72858
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 00305
53%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 21438
53%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 05974
53%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR XI 2614.
53%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 55044
53%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 28048
52%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 49970
52%
1956
Häme — Kärkölä
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XI 299.
52%
1916
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Vallinmäki, A. J.
JR 65595
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 07212
52%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR XII1 1179.
52%
1918
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1624.
52%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 21371
52%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 58190
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81197
51%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR XI 298.
51%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 00291
51%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 61229
51%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 43642
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58711
51%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR XII1 1186.
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65294
51%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65293
50%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1993.
50%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 70388
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72847
50%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 00266
50%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 39917
50%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 61399
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
JR 84409
49%
1911
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
SKVR XIV 1796.
49%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 53332
49%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 1188.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59365
49%
1963
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 00307
48%
1913
Häme — Somero
Aaltonen, Esko
JR 21180
48%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR X1 1625.
48%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 49325
48%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 73027
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49205
48%
1955
Satakunta — Keikyä
Paavolainen, Oma Martti
JR 49844
48%
1956
Etelä-Savo — Sulkava
Paavolainen, Oma Martti
JR 63480
48%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 82722
47%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 19132
47%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 49229
47%
1955
Etelä-Karjala — Koivisto
Paavolainen, Oma Martti
JR 40633
47%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 78503
47%
1917
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 46380
47%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR VI1 1991.
47%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 64615
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66899
47%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 74590
46%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 49993
46%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 22205
46%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko; Varsinais-Suomi — Uskela
Kantola, Kaisa
SKVR XI 2612.
46%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 13790
46%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1628.
46%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 21466
46%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 64617
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1803.
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 56192
46%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55098
45%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 49965
45%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 16386
45%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49738
45%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1178.
45%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 64618
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1809.
45%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XIV 1798.
45%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 21185
44%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR X1 1627.
44%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 16399
44%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55368
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21356
44%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 49896
44%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1629 α.
44%
1917
Satakunta — Karkku
Lutonen, Ahto
SKVR XIV 1793.
44%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 53333
44%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 71227
44%
1967
Varsinais-Suomi — Lieto
Saari, Marjariitta
JR 49638
43%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 49606
43%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1182.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65292
43%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1807.
43%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 44641
42%
1938
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 41158
42%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 84468
42%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 55402
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65295
42%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XI 300.
41%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46111
41%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 67577
41%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIV 1802.
41%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 73697
41%
1951
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 19161
41%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Jeskanen, Antrei
JR 73161
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64772
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 59795
41%
1937
Pohjois-Karjala — Joensuu
Pitkänen, Maria
JR 49565
40%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 1999.
40%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 32323
40%
1942
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Kärki, Frans
JR 71074
40%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 1181.
40%
1916
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 62076
40%
1949
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1187.
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21186
40%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR VI1 1997.
40%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2613.
40%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 64616
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1795.
39%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 49981
39%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 38992
39%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 63396
39%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 43608
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65392
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1808.
39%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 49895
39%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 54556
39%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1185.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71249
38%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 49910
38%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65318
38%
1968
Etelä-Karjala — Johannes
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1623.
38%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 55886
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68500
38%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
SKVR VI1 1995.
37%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 21641
37%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 14607
37%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49698
37%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIV 1805.
37%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 72893
37%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 71041
37%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 18855
37%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 43728
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1185 α.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1806.
36%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIII3 6849.
36%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 49696
36%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 05901
36%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hanhisalo, Aino
JR 17038
36%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
SKVR XIV 1800.
36%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XII1 1184.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1794.
35%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 32718
35%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 21182
35%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 71315
35%
1904
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
JR 49700
35%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 76640
35%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Suvi, Aleksis
SKVR X1 1630.
35%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 12227
35%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1797.
35%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 66039
35%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 49911
35%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIV 1804.
34%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 40065
34%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lohi, Veera
JR 38991
34%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR XIV 1799.
34%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 49904
33%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 71281
33%
1909
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 1622.
32%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
JR 49936
32%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 29822
31%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
JR 76412
31%
1915
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 49897
31%
1955
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paavolainen, Oma Martti
JR 75758
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Simojoki, Janne
JR 82386
31%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR XIV 1853.
31%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VI1 1998.
30%
1925
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Lönnbohm, O. A. F.
JR 71078
30%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 65297
30%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 50900
30%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 00268
30%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1810.
30%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 08893
29%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 62799
29%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 49335
29%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIV 1811.
29%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 65296
29%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 81823
28%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR VI1 1992.
28%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR XIII3 6843.
28%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 49961
28%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 21495
28%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
JR 49637
28%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 49636
28%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 44004
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 76453
27%
1952
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 18227
27%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 21079
27%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 39118
27%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 61048
27%
1964
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 48017
27%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 82949
26%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 21864
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Väinö
SKVR XIII3 6841.
26%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
SKVR VI2 4424.
26%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 54087
26%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 81746
25%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 18902
25%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 21481
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2901.
25%
1913
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 71251
25%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 07040
24%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
SKVR VI1 1996.
24%
1919
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 21499
24%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
JR 13201
24%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44154
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 66077
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 22366
23%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 26175
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR XIV 1852.
23%
1895
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 39119
23%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 26149
23%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR VI2 4387.
22%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 27968
22%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 21080
22%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 68026
22%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 66371
22%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VI2 4416.
22%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII4 loitsut 2517.
22%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
JR 79039
22%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 83451
22%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR VI2 4407.
21%
1889
Etelä-Savo — Juva
Väätänen, A.
JR 61770
21%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
SKVR XII1 1471.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64771
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 30264
21%
1967
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Kumpulainen, Martta
JR 81837
21%
1951
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 60978
21%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 46134
21%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
SKVR XIII4 12234.
20%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
SKVR XIII4 12975.
20%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kinnari, Yrjö
JR 05684
20%
1959
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Halonen, Niilo
JR 34341
20%
1961
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR XIII3 6846.
20%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 09247
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 34022
20%
1960
Häme — Jokioinen
Kärki, Frans
JR 43763
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43872
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61017
19%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 71715
19%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Saikkonen, Selma
JR 43694
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII3 6848.
19%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 21084
19%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, Ilmari
SKVR XIII3 9273.
19%
1887
Etelä-Karjala — Parikkala
Pajari, Matti
SKVR XIII3 6850.
19%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Tomminen, Väinö
SKVR VI2 6948.
19%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 50000
19%
1956
Häme — Kärkölä
Paavolainen, Oma Martti
JR 34356
19%
1961
Satakunta — Parkano
Kärki, Frans
SKVR XII2 5883.
19%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4410.
18%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
E 54631
18%
0
None
Eisen, Matthias Johann
E 8° XIV 75 (210)
18%
1933
Läänemaa — Vigala
Eisen, Matthias Johann
JR 21651
18%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VI2 4408.
18%
1899
Etelä-Savo — Juva
Kärkkäinen, V. J.
SKVR VII4 loitsut 2515.
18%
1917
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Kallio, V. J.
JR 43664
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73683
18%
1928
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 81169
17%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Tuomas-Kettunen,, A. R.
JR 53290
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 85368
17%
1848
None
Lönnrot, Elias
JR 61531
17%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 43783
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 23232
17%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 43742
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 75721
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 13286
17%
1939
Peräpohjola — Rovaniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4624.
17%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 70701
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15227
17%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26678
16%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 49031
16%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII3 6845.
16%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR VI1 2148.
16%
1926
Etelä-Savo — Juva
Okkola, T. E.
JR 44110
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 31396
16%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
SKVR XI 479.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 61224
16%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII1 1548.
16%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43951
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11947
16%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44071
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII2 5881.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1529.
16%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27491
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII1 1436.
16%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44713
16%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 62895
15%
1952
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI2 4406.
15%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
JR 46519
15%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XII1 1491.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1442.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35097
15%
1919
Häme — Iitti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 07283
15%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 31418
15%
1963
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 60783
15%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 06293
15%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII1 1456.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61430
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR VI2 4392.
15%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII2 8647.
15%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 34026
15%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR I3 1963.
14%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43631
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI2 4393.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1499.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1433.
14%
1916
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
SKVR XII1 1462.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1486.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58134
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58210
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XV 401.
14%
1838
Pohjois-Karjala — Juuka
Lönnrot, Elias
JR 66038
14%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 15994
14%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3969.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR IX4 466.
14%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VI2 4395.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 55822
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1434.
14%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR XII1 1435.
14%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1447.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1474.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8259.
14%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kenttämaa, Matti
JR 13789
14%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58056
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58183
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58361
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58552
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58645
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58665
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16512
14%
1943
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61415
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 75718
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XII1 1485.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58321
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58529
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76117
14%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR XII1 1431 α.
14%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
JR 10655
14%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15852
14%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58518
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4419.
14%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR VI2 4394.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XI 478.
14%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 21071
14%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 35085
14%
1930
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 58029
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61389
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Putaala, Martti
SKVR XII1 1523.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44655
13%
1938
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 55424
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3496.
13%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 5011.
13%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
JR 00177
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR XII1 1428.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1463.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4386.
13%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
SKVR XIII3 9260.
13%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
SKVR XII1 1496.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2808.
13%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 61424
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 74898
13%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 1448.
13%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1500.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1503.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21070
13%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 47465
13%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 61408
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61410
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61417
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1445.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 460.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 61428
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1524.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4397.
13%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR XII1 1459.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23108
13%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XII1 1431.
13%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Merikallio, Lauri
SKVR XII1 1504.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1506.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1526.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1532.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1533.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10489
13%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14030
13%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35088
13%
1951
Kainuu — Kuusamo
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 65630
13%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 58139
13%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58446
13%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81700
13%
1938
Etelä-Karjala — Jääski
Utriainen, Ida
SKVR XII1 1461.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1437.
13%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61414
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XIII3 6852.
13%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XII1 930.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1476.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57300
13%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8648.
13%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08933
13%
1936
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 67232
12%
1849
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Reinholm, H. A.
SKVR X1 1506.
12%
1917
Satakunta — Huittinen
Numminen, Jalo
JR 16430
12%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1430.
12%
1922
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hämeenaho, Ida
JR 58500
12%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1535.
12%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06910
12%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 58628
12%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60752
12%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pulkkinen, Hannes
JR 64142
12%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 05370
12%
1936
Länsi-Inkeri — Narvusi
Haavio, Martti
JR 55903
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 924.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 945.
12%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 9261.
12%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
JR 65427
12%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 33509
12%
1952
Etelä-Karjala
Kärki, Frans
JR 06927
12%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR XII1 1534.
12%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1551.
12%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63420
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X2 3615.
12%
1917
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR XII1 936.
12%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4423.
12%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
JR 27615
12%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 12226
12%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 4418.
12%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1512.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12229.
12%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
SKVR XII1 1477.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07447
12%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
SKVR XI 388.
12%
1852
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Reinius, Th.
JR 34963
12%
1936
Viena — Uhtua
Laiho, Aili
JR 76931
12%
1938
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 64113
12%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 56126
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65176
12%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 5880.
12%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Rautell, E. F.
SKVR VI2 4412.
12%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 67463
11%
1852
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Reinius, Th.
SKVR XII1 1450.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 9270.
11%
1932
Etelä-Karjala — Räisälä
Tenhonen
JR 64114
11%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VII4 loitsut 2522.
11%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 57389
11%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03166
11%
1836
Viena — Uhtua
Cajan, J. Fr.
JR 56225
11%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1497.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 5874.
11%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR VIII 3970.
11%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 3497.
11%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XII1 944.
11%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20917
11%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 70594
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 59301
11%
1936
Peräpohjola — Tervola
Pesonen, Hilda
SKVR XII1 1441.
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55304
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53924
11%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 939.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57264
11%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65426
11%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 37808
11%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
SKVR III2 2125.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 67901
11%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 76833
11%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 56444
11%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08712
11%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR XII1 949.
11%
1921
Peräpohjola — Enontekiö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55633
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1475.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4417.
10%
1933
Etelä-Savo — Kangaslampi
Rytkönen, Ahti
JR 47796
10%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 61485
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Putaala, Martti
SKVR XII1 1449.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1482.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37884
10%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 69106
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 62268
10%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 55272
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55348
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR I4 2436.
10%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
JR 05577
10%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 17364
10%
1907
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XII1 1419.
10%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Jääskelä, Sakari
JR 27568
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII1 1552.
10%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1537.
10%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 78592
10%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR XII1 1501.
10%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1531.
10%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1659.
10%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR XIII4 12983.
10%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XI 306.
10%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Lyyli
JR 14808
10%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1440.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55436
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR I3 1879.
10%
1892
Viena — Uhtua
Marttini, Iivana