JR 14363
100%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
93%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
91%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11259
91%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
89%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12066
89%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
89%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
88%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
88%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
88%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
88%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69247
88%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
88%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11071
88%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
87%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10939
87%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
87%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 10940
87%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
87%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12157
86%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
86%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
86%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14891
86%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
86%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
86%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
86%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
85%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 12014
85%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12299
85%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
85%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 12988
85%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
85%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13620
85%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
84%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
84%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71275
84%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 13337
84%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
84%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
84%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 10541
84%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
84%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
84%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
84%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 56322
84%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
84%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13553
83%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
83%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72764
83%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57397
83%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10579
83%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
83%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
83%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
83%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 11190
83%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
83%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
83%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
83%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
83%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 46155
82%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 49240
82%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
82%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
82%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50080
82%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 55568
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55676
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11660
82%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
82%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 14275
82%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56292
82%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72797
82%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69766
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2630.
81%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12512
81%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74888
81%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 2641.
81%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11813
81%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
81%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06158
81%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10367
81%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48994
81%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 03546
81%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 11867
81%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
80%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10326
80%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81753
80%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 12242
80%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8321.
80%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 14122
80%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
80%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83863
80%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 11659
79%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
79%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
79%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
79%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
79%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
79%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55866
79%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11244
79%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2627.
79%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2621 α.
79%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10830
79%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2637.
79%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16092
79%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
79%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10513
79%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
79%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
79%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
79%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
78%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4383.
78%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 15833
78%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
78%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
78%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
78%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15918
78%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
78%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49837
78%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 21414
78%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
78%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10483
77%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2665.
77%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15065
77%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
77%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
77%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11188
77%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66902
77%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 77260
77%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 11322
77%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
77%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16163
76%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2674.
76%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11460
76%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
76%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2645.
76%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
76%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
76%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57374
76%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10467
76%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
76%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
75%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 10406
75%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10445
75%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15548
75%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27462
75%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 13551
75%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80251
75%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
SKVR XII1 2631.
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11409
75%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
75%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
75%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
75%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
75%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12585
75%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
75%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
75%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
75%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2661.
74%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
74%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48849
74%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 15906
74%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21151
74%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12394
74%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72806
74%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73129
74%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57288
74%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11523
74%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55945
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49153
74%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 70534
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69930
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49187
73%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 70722
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47471
73%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 56313
73%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46645
73%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 14271
73%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80563
73%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 13550
73%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
73%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 70622
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11706
73%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8326.
72%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1791 α.
72%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
72%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14769
72%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72743
72%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57416
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56285
72%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14954
72%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26438
72%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 14688
72%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
72%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
SKVR XII1 2625.
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12561
72%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
72%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
72%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
72%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2675.
72%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
71%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49804
71%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 68475
71%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR XII1 2640.
71%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36669
71%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 15854
71%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57233
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47028
71%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 70059
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57445
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22734
70%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14035
70%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49547
70%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15369
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55262
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11522
70%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
70%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14025
70%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37183
70%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 57313
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15546
70%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
70%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55901
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12067
70%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12336
70%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
70%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 11721
70%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
70%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11969
69%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
69%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 55240
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10773
69%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
69%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
69%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
69%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
69%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2672.
69%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11343
69%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
69%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
69%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
69%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 72777
69%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11072
69%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2653.
69%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10530
69%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
69%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
69%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
69%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
69%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
68%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11084
68%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
68%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14180
68%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
68%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
68%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
68%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 57221
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14286
68%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
68%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
68%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
68%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
68%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
68%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 49824
68%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8325.
68%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47929
68%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 67850
67%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 14111
67%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49882
67%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 46699
67%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 35169
67%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2667.
67%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27453
67%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 10679
67%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
67%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57384
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11968
67%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
67%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
67%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
66%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
66%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
66%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44144
66%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 83859
66%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 11949
66%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
66%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
66%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 11970
66%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
66%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
66%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
66%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22779
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 35148
66%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49115
66%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2642.
66%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00176
66%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 10591
66%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
66%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10871
66%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
66%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 26195
66%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 47933
66%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 49846
66%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70484
66%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11410
66%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12798
66%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
66%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
66%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10592
66%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56917
66%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2673.
65%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55653
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12588
65%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
65%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
65%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16364
65%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80275
65%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 15005
65%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78501
65%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 56799
65%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13814
65%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
65%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
65%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
65%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 10958
65%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
65%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
65%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11376
65%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
65%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
65%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08994
65%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 11324
65%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
65%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
65%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 55774
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10423
64%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
64%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
64%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
64%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
64%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
64%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
64%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
64%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
64%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
64%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1786.
64%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 21318
64%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49019
64%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49871
64%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12004
64%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
64%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
64%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
64%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13403
64%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
64%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
64%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
64%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
64%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
64%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 65520
64%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13501
64%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57306
63%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14739
63%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10957
63%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
63%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 09426
63%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 16024
63%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
63%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
63%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2660.
63%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55888
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70430
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2669.
63%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2621.
63%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17408
63%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR XII1 2629.
63%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22745
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11118
63%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
62%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
62%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
62%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 70716
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2632.
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49415
62%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 56909
62%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3057.
62%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22522
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14827
62%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
62%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26060
62%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 50081
62%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 57278
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10999
62%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
62%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
62%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11269
62%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
62%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 16641
62%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2635.
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18133
62%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 69659
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83881
62%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 14689
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
61%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57364
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22564
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 19466
61%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 33488
61%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
SKVR X1 1816.
61%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12929
61%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83395
61%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 72845
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11720
61%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22256
61%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 10521
61%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
61%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78721
61%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12587
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
61%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
61%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 10910
61%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1801.
61%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 15933
61%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58721
61%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 15258
61%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22801
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13635
60%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
60%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
60%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72977
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47878
60%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 49998
60%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15143
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
60%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
60%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
60%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20936
60%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 21952
60%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 2655.
60%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28305
60%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 49012
60%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 64904
60%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70849
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78751
60%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11574
60%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
60%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20625
59%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 68013
59%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 11280
59%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
59%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 40301
59%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 14890
59%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06339
59%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12699
59%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
59%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12490.
59%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 16375
59%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
59%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 10819
59%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
59%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62714
59%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 2668.
59%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2666.
58%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14287
58%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
58%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15465
58%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14161
58%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4119.
58%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 21377
58%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22629
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13533
58%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
58%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15866
58%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73002
58%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 35194
58%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14912
58%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
58%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26054
58%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 52353
58%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2663.
57%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
57%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 59642
57%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 47741
57%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 49287
57%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 56853
57%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73059
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2678.
57%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22172
57%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 12900
57%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
57%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
57%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
57%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2648.
57%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23191
57%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10239
57%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15569
57%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
56%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 12698
56%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49471
56%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1796.
56%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 22965
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
56%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 11104
56%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
56%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 06404
56%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XII1 2155.
56%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 64906
56%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11812
56%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
56%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57322
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73563
56%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16640
56%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13871
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80074
56%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 22698
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15748
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49879
55%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 61119
55%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 62695
55%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 57478
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57756
55%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11230
55%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56873
55%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56965
55%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64902
55%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65978
55%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 14545
55%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
55%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 14089
55%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27728
55%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 46442
55%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 2628.
55%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06939
55%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 70765
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23809
54%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 34551
54%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 49686
54%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 56902
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10191
54%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
54%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49457
54%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8324.
54%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63666
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72776
54%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15440
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48978
54%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14446
54%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
54%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57736
54%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21328
54%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 56219
54%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60483
53%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 00036
53%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 21395
53%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12015
53%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
53%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 14221
53%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
53%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
53%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
53%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 73000
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 61235
53%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 12987
53%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
53%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72824
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 62397
52%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 53274
52%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 10855
52%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
52%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
52%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64473
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12298
52%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12712
52%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
52%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73091
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2664.
52%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10988
52%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56681
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57832
52%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2658.
52%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09276
52%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 13008
52%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
52%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17423
52%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 15146
52%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64456
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57521
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20997
51%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 16158
51%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44040
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 52396
51%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12915
51%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
51%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
51%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 18071
51%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49813
51%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 61005
51%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 10509
51%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
51%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
51%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
51%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8323.
51%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11777
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
50%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
50%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
50%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21353
50%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 12440
50%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11325
50%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56887
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2657.
50%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46186
50%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
SKVR XII1 2670.
50%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11589
50%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
50%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49313
50%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2676.
50%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10468
50%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
50%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43758
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20677
50%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 63671
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65105
50%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1809.
50%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 11487
50%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
50%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09441
50%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 15812
49%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
49%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
49%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 2652.
49%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14441
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63667
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69556
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15416
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622 α.
49%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13964
49%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
49%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84452
49%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 11060
49%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
49%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58267
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81819
49%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 12335
49%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44104
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1812.
48%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64476
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15463
48%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
48%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12657
48%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18224
48%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 13534
48%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
48%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49429
48%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
48%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 63323
48%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 16646
48%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
47%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1814.
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 57564
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14382
47%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47517
47%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 11521
47%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64905
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22582
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 20994
47%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 14548
47%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
47%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51309
47%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10798
47%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
46%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14160
46%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
46%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61251
46%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 27371
46%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 58230
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44096
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69294
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12513
46%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65974
46%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 22872
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 04107
46%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 22787
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13276
46%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43958
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14455
46%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
45%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 10570
45%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
45%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 43786
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47472
45%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 73211
45%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49689
45%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2636.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42793
45%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 47185
45%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 14380
45%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75477
45%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 12241
45%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32197
45%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
SKVR XII1 2623.
45%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43863
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14583
45%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58559
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73784
44%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10989
44%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18530
44%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 26202
44%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 73464
44%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 18060
44%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11633
44%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21365
44%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 72989
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57722
44%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58548
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68618
43%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 57570
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16417
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11375
43%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
43%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15309
43%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2643.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73092
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16409
42%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49026
42%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 60425
42%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 15729
42%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18533
42%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 11134
42%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22704
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57693
42%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64459
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 20636
42%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 64907
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11776
42%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49683
41%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 64477
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2622.
41%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00089
41%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 70189
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13813
41%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
41%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20995
41%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 14064
41%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1811.
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 14850
41%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15856
41%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46852
41%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 49831
41%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 15813
41%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84485
40%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 05799
40%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 55084
40%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 64903
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 67906
40%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 21452
40%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 07652
40%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
SKVR XII1 2638.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20996
40%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 73280
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 19385
40%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 44065
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08880
40%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 47439
39%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 23009
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44000
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16444
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72955
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57815
39%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58372
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13908
39%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71854
39%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 65106
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2650.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13907
38%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65455
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 35077
38%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 28124
38%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 43534
38%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 65461
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 80114
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 42173
37%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 49119
37%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2624.
37%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78799
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 28315
37%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
SKVR XII1 2656.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8322.
37%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15144
37%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
37%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
37%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2677.
37%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2647.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55590
36%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06894
36%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 63943
36%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 13870
35%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
35%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2646.
35%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66355
35%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 56700
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14456
34%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23192
34%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 44826
34%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 78767
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11832
34%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40902
34%
1910
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 44532
34%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
SKVR XII1 2639.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64901
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64815
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13906
33%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81842
33%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 65973
32%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 10550
32%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43976
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2651.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73235
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 18405
32%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 22376
32%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 22592
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 83324
31%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 12747
31%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
31%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11778
31%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47242
31%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 65962
30%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 64480
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43672
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69738
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65107
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68073
30%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 49815
30%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49223
29%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 73025
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI2 7100.
29%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 12589
29%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43619
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47458
28%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 65454
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12590
28%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15372
28%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43813
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 05998
27%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 11831
27%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65376
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 43639
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15924
25%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
24%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64474
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64479
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12586
23%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14547
23%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55085
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 57705
23%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11066
21%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
21%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10710
21%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
21%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64472
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14546
20%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60356
20%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 11790
20%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14402
20%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41009
19%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47341
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47107
15%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.