JR 44103
67%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61815
66%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 33188
66%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 46341
65%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 26051
65%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR VII3 4195.
65%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 29933
64%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Tauno
JR 75627
63%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 10965
60%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15720
60%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81805
60%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
SKVR VII3 4216.
59%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 28026
59%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 26057
58%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 01650
58%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 11310
57%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
57%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33396
57%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 11738
56%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
56%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48848
56%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 26053
55%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 14251
55%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11430
55%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39408
55%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 76110
55%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 11597
54%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44252
54%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 39875
53%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 10950
53%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06953
53%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 14899
53%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10192
53%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21427
52%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VII3 4182.
52%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niittylahden kansanopisto
JR 42854
52%
1941
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mikkola, Anna
JR 14627
52%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16889
52%
1946
Satakunta — Eräjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10270
52%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77262
51%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 23237
51%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10858
51%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4183.
50%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 16047
50%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20938
50%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 50347
50%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 27464
50%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 49358
50%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 79040
50%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 58515
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39643
49%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 12741
49%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16397
49%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05825
49%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 27454
49%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 47639
49%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 05407
48%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 12942
48%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13693
48%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21195
48%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 15908
48%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58110
47%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07181
47%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR VII3 4203.
47%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 10829
47%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49256
47%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 71022
47%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 80053
47%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 12468
47%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55615
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06991
46%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 72778
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 40765
46%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 16095
46%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58634
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82349
45%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 44438
45%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 10707
45%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41022
45%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VII3 4186.
45%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 81539
45%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 61907
44%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
SKVR VII3 4197.
44%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 08728
44%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 81097
44%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 43853
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43068
44%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 11333
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15736
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05676
43%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 49299
43%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 72800
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 47360
43%
1926
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Okkola, T. E.
JR 47102
43%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Okkola, T. E.
JR 15497
43%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66637
43%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 56986
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06403
42%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 15538
42%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37090
42%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 35145
42%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16475
42%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82077
41%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 30214
41%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 47686
41%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 17431
41%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 57873
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34657
41%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 40899
41%
1910
Satakunta — Huittinen
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 49357
41%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 57921
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81735
41%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 41367
40%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 22498
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 68066
40%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 55570
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47559
40%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 39245
39%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 47702
39%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR VII3 4199.
39%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 22489
39%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 04326
39%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 11649
39%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12803
39%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12009
38%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15303
38%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38962
38%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 49548
38%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13548
38%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59637
38%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 40525
38%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 00092
37%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Aalto, Anna-Liisa
JR 08335
37%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 44138
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69343
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57905
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70532
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46742
36%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 26650
36%
1937
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 57978
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14017
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49437
35%
1955
Etelä-Savo — Savonlinna
Paavolainen, Oma Martti
JR 10432
35%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38958
35%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 56274
35%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08142
34%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 50119
34%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14831
33%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83981
33%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Väätäinen, Jalmari
JR 14849
33%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42411
33%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 67805
32%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Rintala, Aili
SKVR XII1 2910.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06155
32%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 17167
32%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 57894
32%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09612
32%
1920
Pohjois-Savo — Karttula
Huuskonen, Aug.
JR 32857
31%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 52352
31%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71401
31%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 11089
31%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18392
31%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 58145
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44249
31%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 39539
31%
1936
Satakunta — Rauma mlk
Limnell, Aarne
JR 42587
30%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 35111
30%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13940
30%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16429
30%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35172
29%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13463
29%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61765
28%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 11135
28%
1932
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80078
27%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 08749
27%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
SKVR VII3 4205.
27%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 13631
27%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46725
27%
1926
Häme — Lammi
Okkola, T. E.
JR 10514
27%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14051
27%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15202
27%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60400
26%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 49082
26%
1955
Etelä-Savo — Heinävesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 26287
26%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 40768
26%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 58504
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08868
25%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 54559
25%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 48984
25%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50695
25%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 70332
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2928.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49156
24%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 28301
24%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 01647
23%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
SKVR XII2 8354.
23%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15093
22%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11005
22%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32203
22%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 15898
21%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14683
21%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4192.
21%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XII1 2924.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8346.
21%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14712
21%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16230
21%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49138
21%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 59528
21%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 46698
21%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 08675
21%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 53518
20%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 10451
20%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21040
19%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 64326
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 27372
19%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 13175
18%
1938
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47427
18%
1926
Keski-Suomi — Keitele
Okkola, T. E.
JR 51213
18%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63659
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 46964
17%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 47341
17%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XIII3 7661.
16%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 26375
14%
1964
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Klemola, Heikki
JR 46922
12%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.