JR 15141
95%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
72%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
70%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49495
69%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 14604
63%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
63%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48961
63%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11635
63%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
63%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
62%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 10852
62%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13010
61%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60458
61%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 35091
61%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16408
60%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
60%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 16093
60%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
60%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 12443
60%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
59%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
58%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
58%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
58%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
58%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13009
57%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
57%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16130
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
57%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 21197
57%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 04076
57%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 12974
57%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
57%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
57%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55502
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
57%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60480
57%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 80994
57%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 37027
56%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43007
56%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
56%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
56%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 82537
56%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 40332
56%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 47371
56%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 14586
56%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49458
56%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 55759
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61914
56%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 14178
56%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82070
56%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 55677
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55617
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12883
56%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
56%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
56%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
56%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49546
55%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55521
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84449
55%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 42534
55%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 13192
55%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
55%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55730
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22852
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49152
55%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 55512
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72790
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21944
55%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 07326
55%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 81667
55%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 11059
55%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22625
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
55%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
55%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
55%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
55%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
55%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
55%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
55%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
55%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49504
55%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
55%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10634
55%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
55%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
54%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
54%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 16719
54%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10323
54%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
54%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
54%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
54%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81236
54%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 42786
54%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 84056
54%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 22520
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14640
54%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
54%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10287
54%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11073
54%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
54%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
54%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42081
54%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55714
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33009
54%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 33644
54%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 55739
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09134
53%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 11662
53%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
53%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
53%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44443
53%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 47580
53%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 11306
53%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
53%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
53%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 48934
53%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49051
53%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 15732
53%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16001
53%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07645
53%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 78971
53%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 11814
53%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12594
53%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42379
53%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 10976
53%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
53%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
53%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
53%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 81093
53%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 13714
53%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
53%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12159
53%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
53%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
53%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57304
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57936
53%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72693
53%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 10189
53%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22599
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11277
52%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
52%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
52%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
52%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 70055
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12161
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
52%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
52%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
52%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 40664
52%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 22578
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 40824
52%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 06159
52%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 22508
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08997
52%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
52%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 00009
52%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
52%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
52%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
52%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12901
52%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06401
52%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 13706
52%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12631
51%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
51%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17070
51%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 69647
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14283
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27532
51%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 70671
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49122
51%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 66012
51%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 26676
51%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 08280
51%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 42074
51%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 57875
51%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69250
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00093
51%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 12243
51%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
51%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
51%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13636
51%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20935
51%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 13291
51%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57251
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57274
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16168
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
51%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57598
50%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10420
50%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
50%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11703
50%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
50%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
50%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 22830
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12158
50%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
50%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80274
50%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 13503
50%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4097.
50%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 22020
50%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 09609
50%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 10922
50%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14360
50%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
50%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 39640
50%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 13229
50%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76106
50%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 20559
50%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 55858
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70181
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22026
50%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 49372
50%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 11064
50%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
50%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
50%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
50%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46740
49%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 72742
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12591
49%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55854
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12339
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23178
49%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 14383
49%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
49%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 12654
49%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
49%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
49%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
49%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11282
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
49%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60420
49%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 13408
49%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
49%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67838
48%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 47546
48%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 55870
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67465
48%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 22545
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13910
48%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
48%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
48%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10588
48%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
48%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 35057
48%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15657
48%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11590
48%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
48%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
48%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49517
48%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
48%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
48%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
48%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64577
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06710
48%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 15531
48%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
48%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
48%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12109
48%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03807
48%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 49196
47%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 49307
47%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
47%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
47%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
47%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
47%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 80414
47%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 57345
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11088
47%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
47%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57914
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19501
47%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
47%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10587
47%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12563
47%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
47%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
47%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
47%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11147
47%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
47%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
47%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69292
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 58189
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13274
46%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 34040
46%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 10943
46%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
46%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56564
46%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13803
46%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78786
46%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 18838
46%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 12840
46%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
46%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
46%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16793
46%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47928
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 57865
46%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38304
46%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 43590
46%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 11687
46%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16445
46%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
46%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78738
46%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49191
46%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49407
46%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 57442
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15647
46%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
46%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57355
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15710
46%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
46%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 67977
46%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 16635
45%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
45%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 14164
45%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19384
45%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 19387
45%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
45%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 10481
45%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
45%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
45%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13011
45%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
45%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70151
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10714
45%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
45%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22641
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 07703
45%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 08680
45%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 34493
45%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 57599
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11488
45%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
45%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
45%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16662
45%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81761
45%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 10290
45%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
45%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
44%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 11318
44%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19118
44%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 12016
44%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
44%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
44%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
44%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80533
44%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 46096
44%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 70624
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55932
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18407
44%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 16262
44%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80115
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 11125
44%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
44%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 47466
44%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 16372
44%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17033
44%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 50095
44%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 11024
44%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
44%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
44%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
44%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57851
44%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33929
44%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 83858
44%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 14068
44%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
43%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
43%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
43%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57856
43%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16188
43%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
43%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 35190
43%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16021
43%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20619
43%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 10517
43%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
43%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
43%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 13405
43%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46436
43%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 11261
43%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
43%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
43%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 15280
43%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64870
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11525
42%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64579
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10696
42%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
42%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49127
42%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49260
42%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
42%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12917
42%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
42%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55872
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64576
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13407
42%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57939
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14686
42%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
42%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 14770
42%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
41%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10867
41%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12514
41%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
41%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
41%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 49578
41%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57965
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57886
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11779
41%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
41%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49331
41%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 14908
41%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42383
41%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 57893
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64581
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69610
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49564
41%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 13406
40%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
40%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 13247
40%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
40%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 15442
40%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57972
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39874
40%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 15066
40%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
40%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06902
40%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 13653
39%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
39%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 70435
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12660
39%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
39%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
39%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 65101
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47419
39%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 15148
39%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
39%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 52395
39%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70530
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43890
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73567
39%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16116
39%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10825
39%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49559
39%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 80885
39%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 47470
38%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 70593
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46187
38%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 11833
38%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
38%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
38%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14585
38%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64574
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81091
38%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 57874
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78822
38%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11881
38%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
38%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20630
38%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 78481
38%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 40797
38%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64501
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15571
37%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70010
37%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43884
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08985
37%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12930
37%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50140
37%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 62396
37%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 46138
36%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 47187
36%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 49574
36%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13504
36%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58696
36%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 68159
36%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 57904
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64573
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49590
36%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 39307
36%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 49349
36%
1955
Satakunta — Noormarkku
Paavolainen, Oma Martti
JR 31453
36%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47181
36%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64496
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 07727
36%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 64497
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70334
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65081
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 09608
35%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
SKVR VII3 4089.
35%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 21359
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 42124
35%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11950
35%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
35%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 10785
35%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40654
34%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 64492
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43855
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12842
34%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62711
34%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 52400
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40295
34%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 46606
34%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 24948
34%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 15692
34%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
34%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
34%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
34%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63627
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64494
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
34%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 72990
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 68064
34%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 01652
34%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 46378
33%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 52349
33%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64500
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64509
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65082
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57922
33%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33781
33%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 11614
33%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
33%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60447
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10791
33%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69649
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60248
33%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 73145
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 69663
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13198
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
33%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10440
33%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40851
32%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 57337
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32882
32%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 36768
32%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 68294
32%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 65097
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11283
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65099
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73236
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 15750
32%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
31%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 20663
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 14265
31%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73404
31%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 21038
31%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 15752
31%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42101
31%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 14730
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44249
31%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 20548
31%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 14704
31%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16688
31%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46609
31%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 10547
31%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21373
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11413
31%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
31%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10546
31%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
31%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 14267
30%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10529
30%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
30%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
30%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
30%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
30%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 61009
30%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63913
30%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64868
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65084
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65085
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66824
30%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
30%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 73466
30%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 55060
30%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 2447.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
30%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26199
30%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 64580
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64863
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65562
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 34604
30%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 43613
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55035
30%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 09273
30%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 21389
30%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 41452
30%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 44031
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 27363
29%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15631
29%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
29%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11411
29%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
29%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
29%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57282
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49080
29%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 21333
29%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
29%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
29%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
29%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44118
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71079
29%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 43635
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43918
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2444.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16505
28%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63826
28%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64490
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64493
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12244
28%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
28%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26129
28%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 11605
28%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
28%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36773
28%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 63657
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64866
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65443
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65444
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68479
27%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 13667
27%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34548
27%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 19919
27%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 11415
27%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66807
27%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 60345
27%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 39536
27%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 46658
27%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 43070
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 47422
27%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 63325
26%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 51762
26%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16815
26%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64571
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64578
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46356
25%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 50799
25%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 75683
25%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 53272
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64869
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64871
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64572
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64872
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11414
25%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28303
25%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 15751
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16504
25%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
25%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 73435
24%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63806
24%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16030
23%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
23%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 65565
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68249
23%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 33441
23%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 63255
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 73279
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 18063
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73737
21%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 73207
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 75730
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 46667
15%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 47199
12%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.