SKVR XII1 2665.
90%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55556
88%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
88%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70086
86%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55856
86%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11257
86%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
86%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57542
86%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
85%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1816.
85%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 72696
85%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55568
85%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8321.
84%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 69766
84%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14889
83%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
83%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
83%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
83%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12155
83%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
83%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
83%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12585
83%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
83%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55866
83%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56361
83%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55658
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
82%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14957
82%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
82%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
82%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
82%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11259
82%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
81%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
81%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
81%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
81%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72764
81%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14666
81%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
81%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
81%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47471
81%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2645.
80%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
80%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
80%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
80%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
80%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 49153
80%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 57397
80%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12156
80%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
80%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
80%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
80%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
80%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
80%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
80%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
80%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
80%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
80%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2661.
80%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2662.
80%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2630.
79%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12988
79%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
79%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
79%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XII1 2641.
79%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11084
79%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
79%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57221
79%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12157
79%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
79%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
79%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72797
79%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13337
79%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
79%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
79%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 72806
78%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2626.
78%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11522
78%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
78%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
78%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
78%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07705
78%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 10915
78%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
78%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
78%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
78%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12299
78%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11721
78%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
78%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
77%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57374
77%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2627.
77%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55513
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10843
77%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
77%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
77%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56322
77%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14891
77%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56313
77%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8326.
77%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69247
77%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
77%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12067
77%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
77%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1801.
77%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR XII1 2660.
77%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2672.
77%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
77%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10830
77%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
77%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 10467
76%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15258
76%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
76%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
76%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
76%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57478
76%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82787
76%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 47933
76%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 12107
76%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
76%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 13635
76%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
76%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
76%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
76%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
76%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
75%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
75%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
75%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57233
75%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11022
75%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
75%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
75%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
75%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 11867
75%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49240
75%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
75%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13501
75%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
75%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1803 α.
75%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
75%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
75%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55945
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81120
75%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 16092
75%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12014
75%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
75%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
75%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
74%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11322
74%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
74%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
74%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
74%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 12630
74%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
74%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74888
74%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 13297
74%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
74%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
74%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
74%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
74%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11460
74%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
74%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06158
74%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 13707
74%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
74%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
74%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 10367
74%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2631.
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2635.
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10483
73%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
73%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
73%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
73%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10445
73%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
73%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
73%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
73%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 81753
73%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 70430
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2659.
73%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10326
73%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
73%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
73%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
73%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16375
72%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
72%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
72%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
72%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4383.
72%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 10541
72%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
72%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 11269
72%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
72%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
72%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57445
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12242
72%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
72%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 70484
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64904
72%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13403
72%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
72%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 57416
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8325.
71%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13470
71%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57495
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71275
71%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 15279
71%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
71%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
71%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 70376
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70534
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72776
71%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 56917
71%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15440
71%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14025
71%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
70%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11813
70%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
70%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
70%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
70%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12714
70%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
70%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
70%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46699
70%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 50080
70%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 55820
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14739
70%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
70%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
70%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
70%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
70%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
70%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14954
70%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
70%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12588
69%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
69%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
69%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
69%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11720
69%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
69%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
69%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
69%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
69%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
69%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56799
69%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11937
69%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
69%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55774
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70163
69%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15854
69%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73129
69%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12587
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
68%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
68%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 83863
68%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2675.
68%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49846
68%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11104
68%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56219
68%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35143
68%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 72743
68%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55262
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11812
68%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
68%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
68%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
68%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
68%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10940
68%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13620
68%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
68%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80251
68%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 36669
68%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 08994
68%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 55901
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56909
68%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11811
68%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
67%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 03546
67%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 56776
67%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10513
67%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
67%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
67%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10974
67%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
67%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72845
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63667
67%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14381
67%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62695
67%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 2667.
67%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57440
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2621.
67%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
67%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49998
67%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15688
67%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49804
67%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2663.
67%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
67%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 48994
67%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 66806
67%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 10468
67%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
67%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
67%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 10530
67%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
67%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 80275
67%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 63668
67%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14122
66%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
66%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
66%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
66%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 70622
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15065
66%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
66%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 49012
66%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 55653
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11574
66%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
66%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 49891
66%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 10855
66%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
66%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
66%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27728
66%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 11659
66%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
66%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
66%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
66%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 47929
66%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 69930
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10910
66%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
65%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
65%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
65%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
65%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
65%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
65%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
65%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 11188
65%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
65%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
65%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 15147
65%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
65%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 00036
65%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12713
65%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
65%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57306
65%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46645
65%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 27462
65%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 14270
65%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49882
65%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15833
65%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11410
65%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49457
65%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 12916
64%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
64%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 16721
64%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
64%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 12108
64%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
64%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11376
64%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
64%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
64%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
64%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
64%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2640.
64%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12798
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2666.
64%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57278
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15812
64%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2673.
64%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12442
64%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57521
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48970
63%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49115
63%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14583
63%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
63%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
63%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11969
63%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12336
63%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
63%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
63%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15955
63%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70059
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73002
63%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 19466
63%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 10551
63%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
63%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
63%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
63%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11968
63%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
63%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56853
63%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 77260
63%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 2644.
62%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12337
62%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
62%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2668.
62%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13008
62%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
62%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14955
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10773
62%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14441
62%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
62%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 49837
62%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 49547
62%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 35169
62%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15547
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2632.
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49287
62%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 78501
62%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 84452
62%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 10871
62%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64902
62%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 18133
62%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 49019
62%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49338
62%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 67482
62%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 13451
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
61%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 10999
61%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11971
61%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
61%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
61%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
61%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
61%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
61%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
61%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 68475
61%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR XII1 2629.
61%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10988
61%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
61%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
61%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
61%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1786.
61%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 06404
61%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 15464
61%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14221
61%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
61%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 15278
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
61%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2674.
61%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17408
61%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR X1 1791 α.
61%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72777
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 22745
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06339
61%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 26438
60%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 14758
60%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
60%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 56965
60%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56873
60%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57322
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22629
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 66902
60%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 10592
60%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
60%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69659
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10406
60%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
60%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70722
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78721
60%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 69952
60%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10521
60%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
60%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
60%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
60%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
60%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
60%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14187
60%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
60%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII2 8324.
60%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18060
60%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 16191
60%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
59%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
59%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
59%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 14287
59%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
59%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 67850
59%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 12712
59%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
59%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 83859
59%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 21151
59%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11972
59%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14545
59%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
59%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 2628.
59%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22698
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49429
59%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1809.
59%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XII1 2653.
59%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57384
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56902
58%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22256
58%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 47878
58%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 27453
58%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 20625
58%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 13666
58%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
58%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 15145
58%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22522
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14161
58%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
58%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18533
58%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 16646
58%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
58%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 10957
57%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22734
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44040
57%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63670
57%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 50120
57%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 18878
57%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 83395
57%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 09426
57%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 2657.
57%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2670.
57%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8323.
57%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21434
57%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14111
57%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
56%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65978
56%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 49026
56%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 26202
56%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 14851
56%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
56%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
56%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 58559
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37183
56%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 12440
56%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52353
55%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56887
55%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10509
55%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
55%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
55%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
55%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57756
55%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3057.
55%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10191
55%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
55%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49313
55%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 35162
55%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16158
55%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
55%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
55%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47741
55%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 14160
55%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20997
54%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 14446
54%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
54%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
54%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00176
54%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 83881
54%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XII1 2648.
54%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13534
54%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
54%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2669.
54%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09276
54%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 50036
54%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 44144
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 19901
53%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 16364
53%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22779
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15465
53%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64906
53%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 46186
53%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 12657
53%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
53%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 27371
53%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 73091
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 18530
53%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR X1 1796.
53%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
SKVR XII1 2655.
53%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50081
53%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 16664
52%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
52%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 13533
52%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
52%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
52%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72824
52%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73211
52%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22172
52%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 58197
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11375
52%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
52%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11521
52%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 21318
52%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 64456
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2652.
52%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14286
52%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06894
52%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 10819
52%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
52%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10239
52%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
52%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4119.
52%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 72989
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73059
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11230
52%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11970
52%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
52%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
52%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55888
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2678.
52%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11487
52%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58372
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64473
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1815.
51%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 56681
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12241
51%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80074
51%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 2155.
51%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 22801
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11160
51%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
51%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2643.
51%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2622 α.
51%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11034
51%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64907
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57736
51%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15813
51%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73092
51%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11777
50%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21952
50%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 15713
50%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70765
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16444
50%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68013
50%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 64905
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 20636
50%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 13871
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65974
50%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 49813
50%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 12513
49%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21377
49%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 64903
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69556
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 59642
49%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 65105
49%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22582
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11444
49%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12987
49%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70189
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49686
49%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 14380
49%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43786
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14455
49%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47517
49%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 15063
49%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58721
49%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 14548
49%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1811.
48%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 23809
48%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 64459
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57832
48%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11776
48%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32197
48%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 62714
48%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 15866
48%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22564
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 53274
48%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 10798
48%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78799
48%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
48%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 35194
48%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 64476
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 84485
48%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XII1 2650.
48%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13908
48%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26060
48%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR X1 1814.
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 48978
47%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11325
47%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43534
47%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 64477
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14873
47%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58267
47%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04107
47%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
SKVR XII1 2636.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46442
47%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 58230
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49471
46%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 17423
46%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 65455
46%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 46632
46%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 12298
46%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15569
46%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80114
46%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 71854
46%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 21395
46%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 65106
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 28124
46%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 13276
46%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19385
46%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 15677
46%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69738
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57722
46%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1812.
46%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49683
45%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 51309
45%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49879
45%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2658.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47041
45%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 44065
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64815
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 00089
45%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 11060
44%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2656.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43758
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43958
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10989
44%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13813
44%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11589
44%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
44%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58548
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23191
44%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 42793
44%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 40301
44%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 15856
43%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43863
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72977
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49689
43%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 73280
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22787
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 78767
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14850
43%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21328
43%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII4 12490.
43%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 73784
43%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 15417
42%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2676.
42%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20677
42%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 05799
42%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 15729
42%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26054
42%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 22872
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44826
42%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 43976
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15144
41%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22592
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44096
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10550
41%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10570
41%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
41%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 60425
41%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 49119
41%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16417
41%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
40%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 56700
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35077
40%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2647.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21365
40%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12590
40%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15372
40%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46852
40%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2622.
40%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13964
39%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57693
39%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21353
39%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 44000
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2638.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65461
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2639.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08880
39%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 55084
38%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 18405
38%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 67906
38%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 52396
38%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65973
38%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 68618
38%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 20994
38%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 14456
38%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2651.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12747
38%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
38%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2677.
38%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61251
38%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 42173
37%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 18224
37%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 15310
37%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65962
37%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2646.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15309
37%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75477
37%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 22704
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 18071
37%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65454
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12589
36%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49831
36%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 11778
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2623.
36%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21452
36%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 68613
35%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 57815
35%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13907
35%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11134
35%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 06939
35%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 05998
35%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 12586
35%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81819
35%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 07652
35%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 47439
34%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2624.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58302
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13906
34%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11832
34%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40902
34%
1910
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 28315
34%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 44532
34%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 23192
33%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 14382
33%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40825
33%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 47242
33%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 23009
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11066
33%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
33%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
33%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 81842
33%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 22376
33%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 09441
33%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 49815
32%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 73025
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14064
32%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47458
32%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 15924
32%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20996
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 20995
31%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43672
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI2 7100.
31%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 81119
31%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11831
30%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72955
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64474
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43619
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56687
29%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8322.
29%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13870
29%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65376
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 83324
29%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 73464
29%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 42178
28%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 10710
27%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
27%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63866
27%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 68073
27%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 64480
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64472
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60356
25%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 73235
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 49223
24%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 57705
24%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66355
23%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 56689
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14547
21%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11790
20%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14402
20%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14546
20%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 41009
18%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47107
12%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.