JR 47471
88%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 55556
86%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
86%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56250
86%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55568
84%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
84%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55866
84%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10757
83%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
83%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
83%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
83%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49142
83%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 72696
83%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72764
83%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 56292
83%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28974
82%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
SKVR XII1 2630.
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
82%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8321.
82%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 12203
82%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
82%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69766
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14889
81%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
81%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
81%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
81%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72797
81%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12585
80%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
80%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 46155
79%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 55658
79%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56313
79%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
79%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07705
79%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 11259
79%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
79%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 11523
78%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
78%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
78%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
78%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
78%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
78%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14666
78%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10830
77%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
77%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
77%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2661.
77%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
77%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2626.
76%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
76%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10367
76%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
76%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
76%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
76%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
76%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
76%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
76%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
76%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12157
76%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
76%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49240
76%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
76%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69910
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74888
76%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 11867
76%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
75%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
75%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10698
75%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
75%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
75%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2654.
75%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12299
75%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2637.
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2669.
74%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15145
74%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06158
74%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 57397
74%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12014
74%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57374
74%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10467
74%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2627.
74%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2662.
74%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
74%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55676
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8326.
74%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14891
74%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11813
74%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
74%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12242
73%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
73%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 10326
73%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
73%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
73%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10541
72%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82787
72%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 10709
72%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
72%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
72%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2631.
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81753
72%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
SKVR X1 1803 β.
72%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 56361
72%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57313
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8325.
72%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70086
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2665.
71%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43721
71%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55861
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55945
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71275
71%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 16163
70%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
70%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
70%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1801.
70%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 11811
70%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
70%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
70%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
70%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
70%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
70%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
70%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56917
70%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35148
69%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 45830
69%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 10483
69%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
69%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 49187
69%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12512
69%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49846
69%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57351
69%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
69%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10445
69%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
69%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
68%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2660.
68%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55901
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4383.
68%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 57445
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83863
68%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 10910
68%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
68%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11071
67%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57233
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80251
67%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 70616
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27462
67%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 10974
67%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
67%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
67%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10513
67%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
67%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
67%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
67%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 56200
67%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70376
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46699
67%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 11190
66%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
66%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2625.
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 70534
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10915
66%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50080
66%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 57416
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12442
66%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56285
66%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13871
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12336
66%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
66%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
66%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
66%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
66%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14954
66%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
66%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 2655.
66%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12588
66%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
66%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56799
65%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68532
65%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 49547
65%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 73129
65%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 78721
65%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 50117
65%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 10636
65%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2667.
65%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14025
65%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
65%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49153
64%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 12587
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
64%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
64%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48983
64%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 49882
64%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49457
64%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 57542
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13620
64%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55774
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
64%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11721
64%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
64%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10957
64%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
64%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 49891
64%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2642.
63%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1816.
63%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10940
63%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2640.
63%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11720
63%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
63%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49429
63%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49871
63%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14957
63%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
63%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
63%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
62%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49287
62%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 26438
62%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 03546
62%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 10958
62%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
62%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2666.
62%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56909
62%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10592
62%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2632.
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15065
62%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49471
62%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 56853
62%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10423
62%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
62%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
62%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
62%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
62%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
62%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
62%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
62%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
62%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
62%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
62%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67482
62%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 14122
62%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11188
62%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2672.
62%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57440
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 α.
61%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
61%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56873
61%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56887
61%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78751
61%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 21151
61%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 56776
61%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57364
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2674.
61%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11659
61%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
61%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
61%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 47929
61%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 12929
61%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
61%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10430
61%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
61%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
61%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
61%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 72777
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57478
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15279
60%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
60%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
60%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 69930
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10999
60%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
60%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
60%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
60%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
60%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
60%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
60%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
60%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 77260
60%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 57306
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11660
60%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
60%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55262
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15833
60%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
60%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
60%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
60%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
60%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
60%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
60%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
60%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49837
60%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 11343
59%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
59%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
59%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09426
59%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 2633.
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11968
59%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
59%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1810.
59%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 10679
59%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
59%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
59%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2635.
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11575
59%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
59%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
58%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
58%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
58%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
58%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2653.
58%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11072
58%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
58%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
58%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11324
58%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
58%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
58%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49879
58%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14545
58%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
58%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
SKVR XII1 2668.
58%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47933
58%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XII1 2621 α.
58%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14826
58%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
58%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72845
58%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11706
57%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78501
57%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 13554
57%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
57%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
57%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2673.
57%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10773
57%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68475
57%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR XII1 2659.
57%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70059
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70430
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11085
56%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
56%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
56%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12807
56%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
56%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
56%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
56%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49019
56%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 22522
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2629.
56%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37183
56%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 14815
56%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
56%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
56%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
56%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
56%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10530
56%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
55%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 19466
55%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 13401
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
55%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 12973
55%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
55%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
55%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
55%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
55%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
55%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 11969
55%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49804
55%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63669
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 84452
55%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 60255
55%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 57322
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11258
55%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
55%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
55%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56219
55%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18133
55%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 10406
55%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58721
55%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 12441
55%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14286
55%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80275
55%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 14851
54%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
54%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
SKVR X1 1786.
54%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
SKVR XII1 3057.
54%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20936
54%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 14187
54%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66902
54%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 22965
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
54%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 64904
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70484
54%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15465
54%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
54%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83395
54%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 70163
54%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83859
54%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 16375
54%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2628.
54%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10871
54%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
54%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
53%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
53%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 27453
53%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 11971
53%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
53%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 11269
53%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
53%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11410
53%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
53%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75477
53%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 76418
53%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 15688
53%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44144
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57521
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65978
52%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 10521
52%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
52%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 57384
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15546
52%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00176
52%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 16364
52%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
52%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 64906
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14827
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
52%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 21377
52%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11830
52%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
52%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
51%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
51%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63667
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 21318
51%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 27728
51%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 11812
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21952
51%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 22734
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12657
51%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
51%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 44040
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15298
51%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
51%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 11972
51%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
50%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11409
50%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83881
50%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 49998
50%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50081
50%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 57736
50%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10239
50%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56681
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56902
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15064
50%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
50%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70722
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06404
50%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 28305
50%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 22172
50%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 14287
50%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8324.
50%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52353
50%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63666
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64473
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2621.
50%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
49%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
49%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 11104
49%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
49%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
49%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
49%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13533
49%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
49%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 13802
49%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8323.
49%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10468
49%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
49%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49813
49%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 12561
48%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
48%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
48%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10819
48%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
48%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14441
48%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09441
48%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 12798
48%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
48%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42793
48%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 14446
48%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49012
48%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 60425
48%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR X1 1791 α.
47%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09276
47%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 10988
47%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68013
47%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 63816
47%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 14089
47%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
47%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
47%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15569
47%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22779
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 70716
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08994
47%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 43758
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11034
47%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
47%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62695
47%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 12900
47%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
47%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57832
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39305
47%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 06339
47%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11949
47%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
47%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2155.
46%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2678.
46%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00095
46%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 11633
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
46%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
46%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 13008
46%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
46%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2657.
46%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18060
46%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 69659
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23809
46%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 73059
46%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12154
46%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
46%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49689
46%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 14382
46%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70849
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 62714
46%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 64476
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2676.
46%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64902
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22376
45%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 35194
45%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16326
45%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
45%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 52387
45%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64456
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2648.
45%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22629
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14160
45%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20625
45%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 73002
45%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10798
45%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
45%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 20677
45%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 15147
45%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 26060
45%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 11970
45%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
45%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
45%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
45%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12490.
45%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 14912
44%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
44%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
44%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
44%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64905
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 84485
44%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 53274
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 18071
44%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10551
44%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
44%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 12440
44%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15866
44%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58559
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10855
44%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
44%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
44%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8322.
44%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15463
44%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21328
44%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14955
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
44%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40301
44%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 73464
44%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 47741
43%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR X1 1814.
43%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 47472
43%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 16640
43%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55888
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69294
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22745
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16226
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43786
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2649.
43%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73563
43%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
43%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 15278
43%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49119
43%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 80074
43%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 15856
43%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
43%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 57564
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57570
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16409
42%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20997
42%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VII3 4119.
42%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 22698
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12241
42%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58372
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08880
42%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 13666
42%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22801
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 61235
42%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 15464
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
41%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
SKVR X1 1812.
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11189
41%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11444
41%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
41%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13907
41%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64477
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17408
41%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 65974
41%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 27371
41%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 22256
41%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 69556
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06894
40%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 49313
40%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 15416
40%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
40%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10509
40%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
40%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
40%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
40%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 14161
40%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
40%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
40%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 16664
40%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
40%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
39%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15813
39%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73092
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11230
39%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57756
39%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12916
39%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44104
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73091
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10570
39%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
39%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22564
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 00036
39%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 64907
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12590
39%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15372
39%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65376
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 26054
39%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 72977
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2624.
39%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1809.
38%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 26202
38%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
SKVR XII1 2622 α.
38%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2636.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12712
38%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46852
38%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 23191
38%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 23192
38%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 63323
38%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 12015
38%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
38%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 80114
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 11778
38%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42173
38%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 70765
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65105
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1811.
38%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 71854
38%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 10989
38%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
38%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 32197
38%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 11521
37%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
37%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
37%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64903
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 40902
37%
1910
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 57815
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61915
37%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 49686
37%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 72824
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1796.
37%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11776
37%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70189
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11777
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20636
36%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 73280
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73784
36%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 19901
36%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 18533
36%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 16444
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66355
35%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 65106
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 63670
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47185
35%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 51309
35%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14064
35%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49026
35%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21395
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 63943
35%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 18530
34%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 14873
34%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61251
34%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 43958
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44000
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13813
34%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11589
34%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
34%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11375
34%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
34%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13870
34%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
33%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
33%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2658.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22787
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11134
33%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21353
33%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 49223
33%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 48978
33%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49683
33%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 10191
33%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13964
33%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43863
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 78799
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64459
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 59642
33%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 16158
32%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78767
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 52396
32%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2652.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69738
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47041
32%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 15309
32%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49815
32%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11487
32%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
32%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42178
32%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 00089
32%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12987
31%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
31%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44826
31%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 22582
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 18224
31%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 12298
31%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63866
31%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 11160
31%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
31%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
31%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19385
31%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 57722
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68618
30%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 72989
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47517
30%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 20994
30%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 13908
30%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14456
30%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17423
30%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 57693
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2623.
30%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58230
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81819
29%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR XII1 2643.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67906
29%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 20996
29%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 06939
29%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 15063
29%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65455
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13276
29%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2650.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11066
28%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
28%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35077
28%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56700
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12747
28%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
28%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43639
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11325
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58267
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04107
28%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 65461
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57705
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58548
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10550
27%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18405
27%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 15144
27%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20995
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 49831
26%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2622.
26%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47439
26%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 65107
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 05799
26%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 65973
25%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2651.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2656.
25%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12589
25%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55084
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 16417
25%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 7100.
25%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 64815
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2646.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64901
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12586
24%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
23%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
22%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 11060
22%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
21%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64480
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 41009
20%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47242
18%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 47341
13%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47107
12%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.