JR 14969
100%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
85%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10988
82%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10855
81%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
81%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
81%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22698
80%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2670.
80%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10958
77%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
77%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
77%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69952
77%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72776
76%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 12086
76%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
76%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 00036
76%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12915
75%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
75%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
75%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
75%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 10191
75%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
75%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
74%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
74%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
74%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
74%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
74%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
74%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
74%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
74%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
74%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
74%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
74%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
73%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 14455
73%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
73%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
73%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11060
73%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
73%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
72%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
72%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
72%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 10679
72%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
72%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
72%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11072
72%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
72%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
72%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
72%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
71%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
71%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
71%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 27728
71%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 22582
71%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14815
70%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62695
70%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 15258
70%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22592
70%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11343
70%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
70%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
70%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
70%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
70%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
69%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39305
69%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 12836
69%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
69%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
69%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
69%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
69%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
69%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
68%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 11189
68%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
68%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
68%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 08994
68%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 27360
68%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 11280
68%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
68%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13710
68%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
68%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
68%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 12698
68%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16417
67%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64459
67%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11633
67%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
67%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11084
66%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
66%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
66%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 12929
66%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
66%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
66%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10468
66%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
66%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 13534
66%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
66%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
66%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
66%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
66%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
65%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
65%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19385
65%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR X1 1815.
65%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10551
65%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
65%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12590
65%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14441
65%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
65%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00089
64%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 11706
64%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22629
64%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14827
64%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
64%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
64%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
64%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
64%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
64%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
64%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
63%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1816.
63%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12562
63%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
63%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
63%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 47933
63%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 57564
63%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12807
63%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
63%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12004
63%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
63%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
63%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
63%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
63%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
63%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
62%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 11104
62%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
62%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 16444
62%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
62%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
62%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12712
62%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
62%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 14381
61%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72819
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 47878
61%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 14036
61%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
61%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
61%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
61%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
61%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 13451
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
60%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
60%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
60%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70716
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13276
60%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67906
60%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 47472
60%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 10591
60%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
60%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73025
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13008
60%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71854
60%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 13470
60%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
60%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 16158
59%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
59%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69659
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13550
59%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
59%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
59%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69294
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10999
59%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
59%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 57478
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73091
59%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14689
59%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
59%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09276
58%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 15372
58%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
58%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47741
58%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 12440
58%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
57%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
57%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 70086
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15464
57%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06339
57%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR X1 1814.
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 18533
56%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 06894
56%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 12513
56%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
56%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11325
56%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
56%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
55%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 21414
55%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
55%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
55%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 10445
55%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
55%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
55%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64902
55%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70059
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63667
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13870
55%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2621 α.
54%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11968
54%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
54%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
54%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10509
54%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
54%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
53%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
53%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
53%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 10757
53%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
53%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
53%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
53%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
53%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
53%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 69930
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65461
53%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 46645
53%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 26060
53%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 73002
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2663.
53%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
53%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 15729
53%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
53%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
53%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50108
53%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 15856
53%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
53%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
52%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49026
52%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10326
52%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
52%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
52%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
52%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
52%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
52%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
52%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49804
52%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1812.
52%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2640.
52%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06158
52%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10915
52%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
52%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 49240
52%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
52%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11523
52%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
51%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
51%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
51%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2621.
51%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
51%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
51%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
51%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
51%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 46632
51%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 72797
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2630.
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 74888
51%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 11721
51%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11776
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2665.
50%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10367
50%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
50%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
50%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 64815
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1803 β.
50%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 03546
50%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 11257
50%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
50%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
50%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
50%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
50%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
50%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47929
50%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 48965
50%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12336
50%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 80563
49%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 13802
49%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69556
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12242
49%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 68532
49%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
SKVR XII1 2672.
49%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14270
49%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
49%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
49%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
49%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
49%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73092
49%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 22522
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11244
49%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
49%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
48%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
48%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18530
48%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 11969
48%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
48%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
48%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 43721
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60255
48%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 10698
48%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
48%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
48%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10636
48%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12157
48%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
48%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
48%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 37183
48%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 11972
48%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
47%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14180
47%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
47%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 55866
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1796.
47%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 12014
47%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
47%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49871
47%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49824
47%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 15143
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57322
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10940
47%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
47%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 65107
47%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 28974
46%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 21377
46%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11521
46%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28124
46%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR XII1 2662.
46%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57521
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14380
46%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11970
46%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
46%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
46%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2653.
46%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13337
46%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49019
46%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 72777
45%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2660.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
45%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10830
45%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12203
45%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
45%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
45%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
45%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18071
45%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 56776
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12630
45%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
45%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
45%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
45%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26054
45%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12713
45%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
45%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
45%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 12657
45%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70430
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55556
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10871
45%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
45%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21318
45%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10798
45%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
45%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57832
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66902
45%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 78751
45%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12442
44%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
44%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
44%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11376
44%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
44%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
44%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10239
44%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
44%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 48849
44%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
SKVR XII1 2666.
44%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56917
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12585
44%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2652.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13652
44%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
44%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
44%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
44%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
44%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2674.
44%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57278
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35143
44%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 70765
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11660
44%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
44%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
44%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
44%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
44%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
44%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
44%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
43%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 25579
43%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 11777
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
43%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 33488
43%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 56285
43%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56853
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57313
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49115
43%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 65455
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10406
43%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72806
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72845
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72977
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2649.
43%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48923
43%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8325.
43%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69766
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56322
43%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44096
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12512
43%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64903
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10550
43%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11813
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
43%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80251
43%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
SKVR XII1 2627.
43%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13620
43%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55774
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13908
43%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11071
42%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
42%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
42%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49998
42%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 56361
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63671
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 58721
42%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 83863
42%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2626.
42%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56965
42%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64907
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 8321.
42%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
SKVR XII1 2644.
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16640
42%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15146
42%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56687
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56873
41%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55499
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84485
41%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XII1 2631.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60356
41%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 11659
41%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
41%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
41%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
41%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 52387
41%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2642.
41%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49837
41%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 12108
41%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77260
41%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 11778
41%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
41%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
41%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10467
41%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49846
41%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14545
41%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57306
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45830
41%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 10513
41%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
41%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56909
41%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57440
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14364
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14111
40%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
40%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55568
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22172
40%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 15465
40%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
40%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 40301
40%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 10592
40%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44065
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20997
40%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 14954
40%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
40%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65105
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1801.
40%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 57221
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18133
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 57233
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65973
40%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 11460
40%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64456
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 56799
40%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46699
40%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 51309
40%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22734
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49882
40%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70722
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4383.
40%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 15278
40%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2646.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11720
40%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26202
40%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
SKVR XII1 2661.
39%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57351
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83859
39%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 15548
39%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
39%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 18878
39%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
SKVR X1 1791 α.
39%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
39%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
39%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64473
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13964
39%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84452
39%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 11375
39%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
39%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
39%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21365
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11190
39%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10530
39%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22256
39%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 57384
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2678.
39%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10989
38%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56681
38%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56887
38%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55653
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55658
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
38%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14548
38%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71275
38%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 72824
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 62714
38%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 06404
38%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 11066
38%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
38%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
38%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 81842
38%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 12394
38%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06939
38%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 43929
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57397
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55901
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16201
38%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12588
38%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
38%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
38%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
38%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57736
38%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78501
37%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR XII1 2657.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2629.
37%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55262
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70189
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2675.
37%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23191
37%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 12299
37%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21452
37%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10483
37%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11230
37%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
37%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81819
37%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 20625
37%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 81753
37%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 49264
37%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12988
37%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
37%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
37%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1786.
37%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
SKVR XII1 2635.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15249
36%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
36%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 64476
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2632.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2636.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22779
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 78721
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10910
36%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
36%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21151
36%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 27371
36%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 10521
36%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72989
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56902
36%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52353
36%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59642
36%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 53274
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 07652
36%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 14851
36%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
36%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 76418
36%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 83395
35%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 15279
35%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
35%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10492
35%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
35%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
35%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 11937
35%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
35%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83881
35%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 69738
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14035
35%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
35%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
35%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 56219
35%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73059
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14382
35%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50080
35%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 19466
34%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 49287
34%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 12699
34%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
34%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8326.
34%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11410
34%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55945
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2155.
34%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 64906
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2622 α.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80275
34%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 18224
34%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 58302
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15546
34%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
34%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
34%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2648.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10957
34%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81119
34%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 15145
33%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10773
33%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
33%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22564
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55861
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47192
33%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 56313
33%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64905
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65454
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21328
33%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 35077
33%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47242
33%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 49457
33%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 50081
33%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 18060
33%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 58197
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11589
32%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
32%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57495
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11188
32%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43534
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 56689
32%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14025
32%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
32%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 16226
32%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
32%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 69657
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2658.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83324
32%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 62397
32%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 57416
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11522
32%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27453
32%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 49429
32%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 23009
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13533
32%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2628.
31%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55888
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70534
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21395
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII2 8323.
31%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 04107
31%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 65978
31%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2655.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73280
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2639.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46852
31%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 10819
31%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26438
30%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 68013
30%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 68475
30%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 73129
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 22801
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2668.
30%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09441
30%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 2673.
30%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00176
30%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 55590
30%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2622.
30%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73563
30%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2667.
30%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40825
30%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR VII3 4119.
30%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 58548
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11034
30%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
30%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58559
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58372
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2643.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55820
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14286
29%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
29%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 58267
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20636
29%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 43976
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65974
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 78799
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 57756
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56700
29%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27462
29%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 05998
29%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 44144
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73464
29%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2633.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55084
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 57815
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72955
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16641
28%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22872
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 21353
28%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 14160
28%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15866
27%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
27%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 80114
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
SKVR XII1 2676.
27%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21952
27%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 43758
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57722
27%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49547
27%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 58230
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20994
27%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 13906
27%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
27%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 80074
27%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 58582
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3057.
26%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15786
26%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2651.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47517
26%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 68613
26%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 73235
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 22745
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 05799
26%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 64480
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49813
25%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 64477
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2638.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2647.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12490.
24%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
SKVR XII2 8324.
24%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78767
24%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 63943
24%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 22704
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 48978
24%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49683
24%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 64475
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64474
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15569
24%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28315
24%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 49686
24%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2656.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22787
23%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 20995
23%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 61251
23%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 43786
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64472
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2650.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47439
22%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 11831
22%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68618
22%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 47458
22%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 49313
22%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 52396
21%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12586
20%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20996
17%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 47341
13%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.