JR 14262
82%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47518
60%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 55051
59%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21411
58%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43757
58%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43892
58%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 5046.
57%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 40300
54%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 21303
54%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 38299
54%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 15880
54%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21332
54%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 46359
53%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 81109
53%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 21393
52%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 43716
52%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 5032.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21621
50%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 5033.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21431
50%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 55041
50%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 5043.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 55032
49%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21155
49%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 55083
49%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 55091
48%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 47404
48%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
JR 21448
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44126
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43646
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11566
47%
1933
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14207
47%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14208
47%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55037
47%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 5034.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 5040.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 14737
46%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71081
46%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 21351
46%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 23189
45%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XIII3 7646.
45%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 21363
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10811
45%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15305
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44020
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44108
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17421
43%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 28050
43%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 22255
42%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 43861
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10744
42%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15964
42%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2126.
41%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12010
41%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5041.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 70191
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11954
41%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5045.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 12634
41%
1933
Varsinais-Suomi — Pertteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14368
41%
1939
Varsinais-Suomi — Pertteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5030.
41%
1915
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 43910
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 5044.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 70824
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44724
40%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 21047
40%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XI 411.
40%
1916
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vallinmäki, A. J.
JR 81816
40%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 43997
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69409
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55057
39%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 69890
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11292
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15759
39%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00262
38%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1724.
38%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR VIII 5035.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 25574
38%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 70393
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 30957
38%
1945
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kuusisto, Inkeri
JR 43956
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10681
37%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43925
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2125.
36%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21046
36%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 70420
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70623
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81752
35%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 69295
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53202
35%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 21374
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 13670
33%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43670
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46156
32%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 69621
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71365
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
JR 28122
32%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 69212
32%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 69606
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21009
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10593
32%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13822
32%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17080
31%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 22798
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 00752
31%
1961
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 70845
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13563
31%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63357
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1717.
31%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 12250
31%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11980
30%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14146
30%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44094
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11782
30%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70318
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 404.
30%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
SKVR VI1 2462.
29%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 14390
29%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33440
29%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 09402
29%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 63654
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 44037
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 39634
29%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 47201
29%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2453.
28%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR X1 1734.
28%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2113.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46434
28%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 12253
28%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60252
28%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 14391
28%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69658
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12451
28%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
28%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13719
27%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11771
27%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2455.
27%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 13825
27%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12165
27%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55062
27%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 46458
27%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 2143.
26%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5048.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 2122.
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44142
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12132
26%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5055.
26%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 46716
26%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
JR 54141
26%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 09274
26%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 40334
25%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 11256
25%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15800
25%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80113
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 10163
25%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49290
25%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
JR 63655
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4160.
25%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 47167
25%
1926
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2106.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48156
25%
1951
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 10992
25%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15862
25%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2137.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 407.
25%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 14554
25%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17406
25%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 70065
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12346
25%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
25%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47334
24%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2120.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58294
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12933
24%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
24%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2109.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2130.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06140
24%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 01653
24%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 30374
24%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII1 2123.
24%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46828
24%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 54117
24%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 65310
24%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 69104
24%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 14962
24%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58354
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57273
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12021
23%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15319
23%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47501
23%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
JR 70764
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47271
23%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
JR 35149
23%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11838
23%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5056.
23%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 69931
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20919
23%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
23%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
SKVR VI1 2439.
23%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR XII1 2111.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49402
23%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 70485
23%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4164.
22%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 73617
22%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 32747
22%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 70536
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2463.
22%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 65313
22%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 73600
22%
1945
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 51274
22%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13014
22%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13507
22%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70002
22%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57919
21%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57988
21%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42866
21%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 47569
21%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 57034
21%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62934
21%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 58141
21%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49179
21%
1955
Etelä-Karjala — Jääski
Paavolainen, Oma Martti
JR 47768
21%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 12990
21%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2146.
20%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10152
20%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12991
20%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13590
20%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2657.
20%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 14635
20%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56753
20%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47214
20%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 10350
20%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1726.
20%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 69557
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63356
20%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2150.
20%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12345
20%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12450
20%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13916
20%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2457.
20%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4163.
20%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2131.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12254
20%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
20%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33498
20%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 38961
20%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
SKVR XII1 2114.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84471
20%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR X1 1716.
20%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 43773
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII3 7647.
20%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 69814
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1728.
19%
1919
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 56987
19%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47215
19%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 15473
19%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57029
19%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60423
19%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 51287
19%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61241
19%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 11640
19%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
19%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13589
19%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18402
19%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 06345
19%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XI 412.
19%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
SKVR VI1 2454.
18%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14634
18%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20948
18%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 69737
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26137
18%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 40716
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 81131
18%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 08676
18%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 11495
18%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
18%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12517
17%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11367
17%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
17%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47558
17%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 71070
17%
1912
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 47340
17%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 43799
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI1 2456.
17%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2465.
17%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 11884
17%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11579
17%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13538
17%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47328
16%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1725.
16%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
SKVR X1 1711.
16%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 47210
15%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
SKVR X1 1712.
15%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
SKVR XI 406.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 73793
15%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 1715.
15%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 14293
15%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67671
15%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 36764
15%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 73049
15%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47412
15%
1926
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Okkola, T. E.
JR 15321
15%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20915
15%
1913
Varsinais-Suomi — Turku
Kalliala, Lauri
SKVR XII1 2138.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2461.
14%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 47342
14%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1718.
12%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 15889
12%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46964
12%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 46647
11%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.