JR 14472
100%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
67%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
67%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
67%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
67%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2654.
66%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49998
64%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13401
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
63%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 57278
63%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57306
63%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2652.
60%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20636
60%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 22522
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57322
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22734
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII2 8321.
59%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 19466
59%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 56909
59%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33488
59%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 22564
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2661.
58%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12108
58%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
57%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57384
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2644.
57%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57233
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57440
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2672.
57%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10445
57%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
57%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 69930
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70059
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1803 β.
57%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 12916
56%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
56%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57564
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43534
56%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 22779
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2664.
55%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65978
55%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2645.
55%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2666.
55%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
55%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
55%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
55%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
55%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49891
55%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 56917
55%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63668
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2671.
55%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10830
54%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
54%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
54%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 27371
54%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 11409
54%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11969
54%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11971
54%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
54%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
54%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
54%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
54%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
54%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
54%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23191
54%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 12988
54%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2660.
54%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56853
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64903
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22872
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11972
54%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
54%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
54%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 10326
53%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
53%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
53%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12588
53%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
53%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
53%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
53%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
53%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
53%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 64904
53%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 56361
53%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1812.
53%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 06404
53%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 11410
53%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56799
53%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55774
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22801
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12299
53%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44065
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56965
52%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21377
52%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11523
52%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
52%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69766
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10492
52%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
52%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
52%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 69738
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56873
52%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71854
52%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 15854
52%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
52%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 12014
52%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57570
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55499
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 50080
51%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 12107
51%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13620
51%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
51%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
51%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10367
51%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8326.
51%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
51%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 10798
51%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03546
51%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 13802
51%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
51%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57521
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10509
50%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
50%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2643.
50%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2621.
50%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
50%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2665.
50%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00036
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00095
50%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 10709
50%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
50%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
50%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12157
50%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
50%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
50%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34000
50%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 47929
50%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 48965
50%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 62695
50%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 69910
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82787
50%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR X1 1801.
50%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 14035
50%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
50%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55556
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70430
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11259
50%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
50%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11968
49%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
49%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
49%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12836
49%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
49%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
49%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
49%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
49%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
49%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 15440
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
49%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72776
49%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 55568
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 67850
49%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 62714
49%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 2659.
49%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21434
49%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10871
49%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
49%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64473
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 04107
49%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 68013
49%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 11660
49%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10406
48%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
48%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22582
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13470
48%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
48%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
48%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 46186
48%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
SKVR XII1 2621 α.
48%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21365
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10698
48%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
48%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
48%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
48%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
48%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
48%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69952
48%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70086
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18533
48%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 18530
48%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR VII3 4383.
48%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 14180
48%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
48%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
48%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 10530
48%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
48%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2635.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56902
48%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
47%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73059
47%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57832
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2678.
47%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83863
47%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR X1 1796.
47%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 10483
47%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57756
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83395
47%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
SKVR X1 1816.
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12657
47%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
47%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 26202
47%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 28124
47%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 11189
47%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55513
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15143
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
47%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46699
47%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 49012
47%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2627.
47%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
47%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12394
47%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
47%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
47%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 55658
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
47%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
47%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83881
47%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 65454
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 56887
46%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60255
46%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 81120
46%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 12699
46%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
46%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00089
46%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 10468
46%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
46%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64477
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10989
46%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11589
46%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
46%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22745
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12336
46%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
46%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2640.
46%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2670.
46%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10757
46%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
46%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10988
46%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
46%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
46%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
46%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
46%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 49142
46%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49240
46%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
46%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 63666
46%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64902
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69608
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72819
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14954
46%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
46%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 13814
46%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
46%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
46%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55676
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50120
46%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 07705
46%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 13710
45%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16092
45%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
45%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 06339
45%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10679
45%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
45%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
45%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
45%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
45%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
45%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
45%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
45%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
45%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
45%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
45%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
45%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
45%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
45%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
45%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
45%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 36669
45%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 39305
45%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 51548
45%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
45%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64456
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70484
45%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11071
45%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45830
45%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 57542
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15279
45%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
45%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11269
45%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
45%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14666
45%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74888
45%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 49804
45%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63667
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64476
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64905
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65106
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65107
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22787
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56250
45%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81842
45%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 11777
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2667.
45%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55866
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12807
45%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12585
45%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
45%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55262
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11085
44%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
44%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07652
44%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 52353
44%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06158
44%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11280
44%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
44%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10910
44%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
44%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4119.
44%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 48923
44%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 10773
44%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
44%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10855
44%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
44%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
44%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
44%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
44%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
44%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
44%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
44%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
44%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
44%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
44%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8325.
44%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10939
44%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22629
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11574
43%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
43%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 11072
43%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
43%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
43%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
43%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
43%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
43%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70163
43%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49508
43%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 12561
43%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66902
43%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XII2 8323.
43%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11658
43%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
43%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11230
43%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
43%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
43%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 46632
43%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 72797
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 00176
43%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 14758
43%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2631.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2634.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13337
43%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11720
43%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20625
43%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 12242
43%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11721
43%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12712
42%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14545
42%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
42%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
42%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 43929
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72845
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 25579
42%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 16364
42%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55945
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49026
42%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 56219
42%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2649.
42%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20936
42%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 81753
42%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 43976
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21952
42%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 80563
42%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 1815.
42%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 84452
42%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 27462
42%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 16721
42%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2673.
42%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11776
42%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
42%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70534
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39650
41%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 22698
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56313
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26195
41%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 05799
41%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 10423
41%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
41%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
41%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
41%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
41%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
41%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
41%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
41%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
41%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
41%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
41%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
41%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
41%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
41%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
41%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
41%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
41%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 63669
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65520
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 47471
41%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
SKVR X1 1803 α.
41%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1814.
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 13652
41%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
41%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 44096
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 09276
41%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 11244
41%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
41%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14089
41%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13964
41%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64907
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2629.
41%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11104
41%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65105
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2625.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16664
41%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
41%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11813
41%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
41%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
41%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
41%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
41%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
41%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49837
41%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2638.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57495
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11831
41%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14025
40%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10521
40%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
40%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
40%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
40%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
40%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56681
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15748
40%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
40%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 11937
40%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
40%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20997
40%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12587
40%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
40%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 61251
40%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 15063
40%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
40%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 48849
40%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 16024
40%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
40%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 13533
40%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11970
40%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
40%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
40%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81119
40%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XII1 2653.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43786
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73129
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13534
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
39%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
39%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 83859
39%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2155.
39%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 23009
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2668.
39%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72989
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55888
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63671
39%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12900
39%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
39%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
39%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
39%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2628.
39%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57416
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11867
39%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26060
39%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 67906
39%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
SKVR X1 1786.
39%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 11487
39%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
39%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
39%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78501
39%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 70722
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16444
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59642
39%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 80074
39%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 10940
38%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
38%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 57478
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80275
38%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 11258
38%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
38%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
38%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2657.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27728
38%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 11022
38%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
38%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
38%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80251
38%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 11521
38%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
38%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
38%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64459
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 77260
38%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 3057.
38%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13008
38%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
38%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
38%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 65455
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69556
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10191
37%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49287
37%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49457
37%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 68475
37%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 18878
37%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 26438
37%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 48994
37%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 58559
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55820
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10592
37%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
37%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15787
37%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
37%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
37%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 47741
37%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 73002
37%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 17408
37%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 11188
37%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49429
37%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 76418
37%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 15812
37%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
37%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
37%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
37%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37183
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 66806
37%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 10957
37%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
37%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 08994
37%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 15688
37%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06939
37%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 84485
36%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 11949
36%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
36%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65461
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72743
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73092
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2639.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10999
36%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
36%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
36%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
36%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 67482
36%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR XII1 2633.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15548
36%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
36%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51309
36%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47517
36%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 71275
36%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 61119
36%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 16158
36%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64906
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 78721
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 16640
35%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35077
35%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 58302
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52387
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18071
35%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 56687
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21452
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11659
35%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
35%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
35%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2622 α.
35%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10551
35%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27453
35%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 16191
35%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
35%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
35%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 49547
35%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14160
35%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
35%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 14064
35%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55901
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19385
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 05998
35%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 15713
35%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22704
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22592
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11160
34%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
34%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12987
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06894
34%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 12698
34%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
34%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78799
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10239
34%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15309
34%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
34%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
34%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11522
34%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47458
34%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 15677
34%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
34%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21318
34%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2646.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11060
34%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10550
33%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1811.
33%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64815
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12440
33%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58548
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70189
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12241
33%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 61915
33%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 49686
33%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 64901
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70765
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65974
33%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 15856
33%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12589
32%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
32%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
32%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 22172
32%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 72977
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2658.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21395
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 81819
32%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 10591
32%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
32%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14547
32%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44826
32%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 12562
32%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53274
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR X1 1791 α.
32%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
32%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11778
32%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
32%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40301
32%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 32197
31%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 14441
31%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
31%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18060
31%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 15417
31%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72955
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 26054
31%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12714
31%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16417
31%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2648.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28315
31%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 13813
31%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83324
31%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
SKVR XII1 2636.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15463
31%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
30%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44040
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58267
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22256
30%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 58230
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58721
30%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 57736
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72824
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 18405
30%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 12586
30%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
30%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2674.
30%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73464
30%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 21964
30%
1913
Varsinais-Suomi — Naantali
Kaltiala, J. P.
JR 09441
30%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 21151
30%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 49264
30%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50117
30%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 64474
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2647.
29%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2656.
29%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58372
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73280
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8324.
29%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10710
29%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
29%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
29%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
29%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
29%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48978
29%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49882
29%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 17423
29%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 49689
29%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 10819
29%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
29%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57693
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72777
28%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49019
28%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 15064
28%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43758
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 50036
28%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1809.
28%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XII1 2650.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08880
28%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 15145
28%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55084
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 19901
28%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
SKVR XII1 2632.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64472
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 48970
27%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49115
27%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49338
27%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49846
27%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13871
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14456
27%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78767
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10570
27%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49683
27%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII4 12490.
27%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 14286
27%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2623.
26%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56689
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44144
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60356
26%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 12015
26%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
26%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
25%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
25%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 46852
25%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 21353
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11325
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13908
25%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47439
25%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2655.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20994
24%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 65973
24%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 73563
24%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 15866
24%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68618
24%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 62397
24%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 52396
24%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2651.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35194
24%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21328
24%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 56700
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18224
23%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 49313
23%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2622.
23%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15729
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64480
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 44000
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15569
22%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11790
22%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14402
22%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11134
21%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
21%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 47242
19%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 47341
14%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.