JR 15621
97%
1939
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11006
89%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14682
86%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15941
80%
1939
Häme — Kouvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11220
70%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06153
68%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11219
67%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15596
67%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47484
64%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 14833
64%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49974
63%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11091
62%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50102
62%
1956
Etelä-Karjala — Muolaa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII4 12493.
62%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 10288
60%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15597
59%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33442
59%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 70471
59%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11744
59%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61814
59%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 70406
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15028
58%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50058
58%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 69291
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28975
58%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 73781
58%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII2 8368.
58%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51760
58%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49268
57%
1955
Etelä-Karjala — Lavansaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 49155
57%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 67896
57%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 47076
56%
1926
Peräpohjola — Alatornio
Okkola, T. E.
JR 33250
56%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 30998
56%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Kuusisto, Inkeri
JR 71231
55%
1967
Varsinais-Suomi — Lieto
Saari, Marjariitta
JR 12947
55%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13689
55%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20653
55%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 51527
55%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 80291
54%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
JR 69926
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10953
54%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15542
54%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74889
54%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 35187
53%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 75729
53%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 11699
53%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13496
53%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70835
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70531
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64323
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11760
52%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12231
52%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61011
51%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 78689
51%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 70378
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24907
51%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 11514
51%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69744
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51517
50%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15644
49%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70437
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70330
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13794
48%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64324
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13793
48%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64317
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 34043
47%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 16473
47%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16795
46%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14997
46%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56658
46%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57334
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60465
46%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 11712
46%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12230
45%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61116
45%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 16287
45%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3113.
45%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3109.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3110.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15521
44%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56579
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56639
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46968
44%
1926
Häme — Urjala
Okkola, T. E.
SKVR XII1 3116.
43%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12391
43%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 438.
43%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 69679
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13025
42%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13522
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3112.
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06349
42%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 04359
42%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Haarala, Anni
JR 56652
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11132
41%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64369
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64325
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81105
41%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 12871
41%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12055
40%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15349
40%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3114.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64318
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 75762
39%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Simojoki, Janne
JR 64319
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11856
39%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14422
39%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13444
39%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64358
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 35099
38%
1922
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 83886
38%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 34489
38%
1962
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
JR 32958
38%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 68474
38%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 78752
38%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 51526
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56648
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64320
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64322
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64321
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16088
36%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12477
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13942
35%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40748
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Luukko, F. A.
JR 23276
33%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 14572
33%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3111.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65966
33%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 68064
32%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 14134
30%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16249
29%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64362
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65983
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 33010
29%
1949
Uusimaa — Vehkalahti
Kärki, Frans
JR 10620
29%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47058
28%
1926
Etelä-Karjala — Vahviala
Okkola, T. E.
JR 64328
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70850
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20676
28%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 3115.
27%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20629
27%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 20797
26%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 40731
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 73235
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 26136
24%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 45988
20%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 46659
16%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.