JR 15739
97%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2960.
86%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
JR 10930
84%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15704
84%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15544
81%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15078
81%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75662
78%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 11829
75%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12505
75%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14338
75%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7610.
74%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
SKVR XIII3 7616.
73%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 10955
73%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50734
73%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 42395
73%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 13945
72%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12387
71%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12496
71%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15510
71%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20925
71%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 23757
71%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 10968
71%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49144
71%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 69237
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70673
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23942
71%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 46293
71%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 51252
70%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11094
70%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14836
70%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15757
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11288
69%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09676
69%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
JR 70643
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII3 7614.
68%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 28213
68%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 06127
68%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 11733
68%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13665
68%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2582.
68%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 79048
68%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Timonen, Senni
JR 35165
67%
1951
Häme — Luopioinen
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VI1 2579.
67%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 11053
67%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12629
67%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14055
67%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32152
67%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 42067
67%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70473
67%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 7104.
66%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 59381
66%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Pessinen, Eeva
JR 15272
66%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61120
66%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 58438
66%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70785
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11647
65%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73782
65%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78693
65%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 57415
65%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7613.
65%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 12117
65%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72841
64%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 18383
64%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR VIII 3561.
64%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 11871
64%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61234
64%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VI1 2583.
64%
1928
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 10421
64%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16479
64%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15683
64%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3562.
64%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 02586
63%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 44340
63%
1932
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 11361
63%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15625
63%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2581.
63%
1910
Etelä-Savo — Mikkeli
Tanttu, A.
JR 11452
63%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2588.
63%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 82785
62%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 33444
62%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 41701
62%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII3 7612.
62%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 64757
62%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 3563.
62%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 14806
62%
1939
Pohjois-Karjala — Lieksa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70182
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33398
61%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 11504
61%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66009
61%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 12727
61%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2585.
60%
1933
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14630
60%
1939
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7615.
60%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR XIV 1856.
60%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 26063
60%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 69896
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70726
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12100
60%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72745
60%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14464
59%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49226
59%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 33928
59%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 15894
59%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55245
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54142
58%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIII3 7618.
58%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 11548
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15119
58%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33187
58%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 16779
58%
1944
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23173
58%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 56059
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7617.
57%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 49293
57%
1955
Etelä-Savo — Luumäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 50111
57%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2390.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35170
57%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 51224
57%
1909
Häme — Valkeala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70615
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80271
57%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 09261
57%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 66892
57%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 82947
56%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 50163
56%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 22953
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR V2 1934.
56%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69558
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70439
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12152
56%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13751
56%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10851
55%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14098
55%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57354
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56003
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10442
54%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15723
54%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29885
54%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 81141
54%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10700
54%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12074
54%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73573
53%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 55997
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33194
53%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 15017
53%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53433
52%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 39629
52%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XII1 2392.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12895
52%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13349
52%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58138
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2391.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2394.
52%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06986
52%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 12996
52%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13595
52%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35087
52%
1951
Kainuu — Kuusamo
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56505
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58498
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7609.
52%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 46050
52%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR V2 1935.
52%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 440.
52%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 70401
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70377
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07642
51%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 68535
51%
1920
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Linda
JR 54205
51%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 2395.
51%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14706
51%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13389
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17350
51%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 14943
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10726
50%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15923
50%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61007
50%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 10351
50%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55974
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23258
50%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 16552
49%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4943.
49%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 70761
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47512
49%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 70109
49%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56078
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49906
48%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 12138
48%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14222
48%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1769.
48%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 76508
48%
1898
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Suomalainen, T.
JR 11128
48%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20490
48%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 61008
48%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XI 439.
48%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 15415
47%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42051
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR VI1 2577.
47%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 65028
47%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XI 400.
47%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 11008
47%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14680
47%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51240
47%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56044
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21688
46%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 37089
46%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 10138
46%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2398.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72700
45%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII3 7611.
45%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 51170
45%
1909
Etelä-Karjala — Antrea
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14987
45%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2586.
45%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR XII1 2397.
45%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2961.
44%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 2580.
44%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 16508
44%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70177
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 3564.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 19468
42%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 55254
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54564
41%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 35070
40%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 28978
40%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 69660
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51242
39%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 83872
38%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Vuorio, Toini
JR 55269
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42083
38%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 21958
37%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 63631
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4082.
37%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VI1 2578.
36%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 20909
36%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 28212
36%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 65576
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12486.
34%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 69816
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2388.
33%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
JR 15635
33%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11929
32%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2393.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58232
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58254
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16872
31%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4079.
31%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 47341
31%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 60230
30%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 56026
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13197
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 7096.
26%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 15286
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65283
25%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 28286
25%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 18068
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 47199
21%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2387.
21%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
JR 51193
21%
1909
Etelä-Karjala — Kaukola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15197
21%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64756
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 27362
18%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 65029
18%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64055
16%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 74904
14%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 73690
12%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 47107
11%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.