JR 15732
97%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
94%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
92%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
92%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
92%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
89%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
86%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
85%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
84%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67465
83%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 00050
83%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 13338
82%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
82%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
82%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
81%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 12901
80%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
80%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
79%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
78%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 82070
78%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 16483
78%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
78%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
77%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 20935
76%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 14283
76%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
76%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
76%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
76%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
75%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
75%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
75%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 11880
75%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
75%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
75%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
74%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
74%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 11162
74%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
74%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00034
73%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
73%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12840
73%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
73%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
73%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
73%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
73%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
73%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
73%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
73%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
72%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
72%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
72%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
72%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
72%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
72%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00093
71%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 47546
71%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 11635
71%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
71%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 11125
71%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10943
70%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
70%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
70%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
70%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
70%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
70%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
70%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
70%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12631
70%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
70%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
70%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 40332
70%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 13291
69%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10420
69%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
69%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
69%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11814
69%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
69%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11614
69%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
69%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57599
69%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10976
68%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
68%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
68%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13636
68%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
68%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 12839
68%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
68%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15647
67%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
67%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15710
67%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
67%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 58189
67%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07703
67%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 48961
66%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11318
66%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
66%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
66%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
66%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
65%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
65%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49832
65%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
65%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 49407
65%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 14704
65%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
65%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 16130
65%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
65%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10440
65%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
65%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11059
64%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
64%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 11707
64%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
64%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
64%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
64%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11345
64%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
64%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
63%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
63%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
63%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 14384
63%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
62%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 08985
62%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12244
62%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
62%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
62%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 10290
62%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67977
62%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 68504
62%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 26676
62%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 13192
61%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
61%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 58097
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12838
61%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
61%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 14686
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
60%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
60%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16662
60%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
60%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
60%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58525
60%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14178
60%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
59%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
59%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
59%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 40725
59%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 14210
59%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16199
59%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
58%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
58%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 11881
58%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
58%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
58%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10323
58%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15631
58%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
57%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
57%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14383
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49127
57%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 15141
57%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
57%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10588
56%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73435
56%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72693
56%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 52395
56%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10517
56%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
56%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
56%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 12749
56%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13010
56%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57304
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14585
56%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
55%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66012
55%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 10922
55%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
55%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 48950
55%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11088
55%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
55%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
55%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
55%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09134
55%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 83536
55%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 12159
55%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
55%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
54%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14164
54%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
54%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 42398
54%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
54%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 43007
54%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 72775
54%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 46374
54%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 11775
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
54%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
54%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
54%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 22852
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12087
54%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
54%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
53%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
53%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 11524
53%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16504
53%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
53%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50377
53%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 57311
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13714
53%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
53%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 12005
53%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11147
53%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
53%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82537
53%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 47419
52%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 84056
52%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 07326
52%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 47580
52%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 73567
52%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 51504
52%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46187
52%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 16408
52%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
52%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 42379
52%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 23244
52%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 12109
52%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
52%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
51%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15953
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
51%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
51%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 04076
51%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 16093
51%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
51%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
51%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11106
50%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
50%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19384
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21197
50%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 16021
50%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
50%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
50%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 57274
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10786
50%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
50%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17070
50%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 22830
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 60458
50%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 84449
50%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 49196
50%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 70151
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12160
50%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
49%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 61009
49%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
49%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
49%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 11661
49%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
49%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 22545
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10696
49%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
49%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
49%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 39677
49%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 39913
49%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 12514
49%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
49%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
49%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
49%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13405
48%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
48%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
48%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
48%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
48%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 36768
48%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 16635
48%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11073
48%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
48%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 57251
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16168
47%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22020
47%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 57851
47%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69250
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26129
47%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 73279
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 08982
47%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 10825
47%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49186
47%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 80115
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 27532
46%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 22625
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12161
46%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16688
46%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
46%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 16563
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12842
46%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
46%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 09273
46%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 13713
46%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
46%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 33925
46%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 33193
46%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 12660
46%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
46%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65084
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 40851
45%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 65446
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10791
45%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56746
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13406
45%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47371
45%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 49517
45%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 21972
45%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 22508
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42863
45%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 84354
45%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 16514
45%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14360
44%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34548
44%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 64872
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66807
44%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 63806
44%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47928
44%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 13247
44%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57902
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51762
44%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57965
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73207
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 47245
44%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 47422
44%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 64863
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15718
44%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42786
44%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 69742
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22520
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06401
44%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 10753
44%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
44%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64580
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 80414
43%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 01652
43%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 35057
43%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 44443
43%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 57972
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10587
42%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
42%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
42%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 55730
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81761
42%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 13009
42%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65444
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57904
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46371
42%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 55502
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57886
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11277
42%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
42%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63627
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10546
42%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08997
41%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 63913
41%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 71855
41%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 55943
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18407
41%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 26199
41%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 57432
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22578
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 33644
41%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 11662
41%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
41%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16815
41%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55677
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63826
41%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 46658
41%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 49260
41%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 55854
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55521
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55870
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57914
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12158
41%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
41%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
41%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 72790
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57231
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62396
41%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 64578
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12594
40%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
40%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42074
40%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 37027
40%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 55739
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81236
40%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 55512
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78971
40%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 72742
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 22536
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
40%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12974
40%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
40%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
40%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
40%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 39515
40%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
40%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
40%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
40%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49485
40%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 80994
40%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 64499
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 18838
40%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 69647
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81093
40%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 49458
40%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 65443
40%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22599
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 81667
40%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 11377
40%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55836
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15571
40%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14640
40%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57936
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57874
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49051
39%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 57598
39%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64571
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57922
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19118
39%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 22641
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55617
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75683
39%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 13334
39%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48934
39%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 60420
39%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64577
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49546
39%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55714
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16001
39%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
39%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 64491
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15692
39%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47470
39%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 55858
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58480
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27363
39%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 64870
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49504
39%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 57939
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12563
38%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
38%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47181
38%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 49122
38%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10441
38%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
38%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 80274
38%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 68159
38%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 50095
38%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 42081
38%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 46378
38%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 64497
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55759
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10287
38%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33781
38%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 11833
38%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
38%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70055
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08280
38%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 11703
38%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
38%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10189
37%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4097.
37%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 07645
37%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 22026
37%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 03807
37%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 23178
37%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 64490
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 52349
37%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06159
37%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 16793
37%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80533
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 69292
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55932
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46740
37%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 09609
37%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 13872
37%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49590
37%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 72990
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 07727
36%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 70181
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14068
36%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16304
36%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40295
36%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 73145
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65981
36%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 11064
36%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
36%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
36%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40824
36%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 49453
36%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 64492
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70671
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70760
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12715
36%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
36%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 43884
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49503
35%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 57875
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24948
35%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 43890
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 50166
35%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 58696
35%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 60995
35%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
35%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 55872
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49152
35%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 76106
35%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 64573
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64496
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11488
35%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
35%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65092
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 56710
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63325
35%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 50140
35%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 20559
35%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 46096
35%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 73737
35%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 57381
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11605
34%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
34%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
34%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 64508
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65565
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 17033
34%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 57865
34%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34493
34%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 64576
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06902
34%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 19387
34%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13011
34%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08680
34%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 70565
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56564
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57345
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73236
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 16262
34%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65082
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72938
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 06710
34%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 49578
33%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 37185
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 64572
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64574
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 38304
33%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 65085
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16372
33%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
33%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 78738
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 63255
33%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 16188
33%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35190
33%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47466
33%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49885
33%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57442
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57355
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73404
33%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46138
33%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 49191
33%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12300
32%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10529
32%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
32%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64868
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65559
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73466
32%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 65098
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16139
32%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78786
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64579
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13274
32%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67838
32%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 57856
32%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12905
32%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46436
32%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 64507
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81668
32%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 70530
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21359
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21038
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10408
31%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64509
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 24790
31%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 12016
31%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
31%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49331
31%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 28121
31%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 31453
31%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 65101
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15750
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64866
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 20619
30%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 64501
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49564
30%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 29886
30%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 47154
30%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 70624
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15646
30%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64867
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14600
30%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 18427
30%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 42383
29%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 46609
29%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 65456
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15066
29%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
29%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
29%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
29%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 16116
29%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46356
29%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 60345
29%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 80248
29%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 44249
29%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 13504
29%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69610
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39874
29%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 10785
28%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63824
28%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11037
28%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
28%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
28%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49559
28%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65081
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64500
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43635
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 09608
28%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 64871
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 17140
28%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 21389
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71079
28%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 11414
27%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53272
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 70435
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16762
27%
1944
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43613
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 28303
27%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 21373
27%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 62711
27%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 68064
27%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 65099
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 42101
27%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR VII3 4089.
27%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII2 8303.
27%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 60447
27%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 47187
27%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 43918
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21333
26%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
26%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
26%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
26%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43681
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16030
26%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47365
26%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 52400
26%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81091
26%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 43992
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44101
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55035
26%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 57337
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60453
26%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 78822
26%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 44721
26%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 14267
26%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65562
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 32882
25%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 70334
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14265
25%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44133
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55601
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44125
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11950
25%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78481
25%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 19972
25%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 20630
25%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 70593
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65097
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13198
25%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20663
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 42124
25%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 06952
25%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 15752
25%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70010
24%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43767
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55060
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 34604
24%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
SKVR XII1 2447.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
24%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68294
24%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 19919
24%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 64452
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11411
24%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
24%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40654
24%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 57293
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20548
24%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 55046
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 16505
24%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11245
23%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41452
23%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 75730
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 11413
23%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
23%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 49827
23%
1956
Varsinais-Suomi — Maaria
Paavolainen, Oma Martti
JR 57282
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14730
23%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36773
23%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 64495
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11415
23%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2444.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11283
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80073
23%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 68249
22%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
SKVR XIII3 7620.
22%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 69649
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18063
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 55488
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55522
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55534
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44118
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69663
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44059
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
ERA II 2, 271 (3)
22%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
JR 68479
22%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 14266
22%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72960
21%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43603
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64484
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81140
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 46667
20%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 15751
20%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10170
20%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43070
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 22236
20%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 11642
19%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13393
19%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15788
19%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31473
19%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 49822
19%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 40660
18%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 34499
17%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 33441
16%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 26142
15%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 47199
13%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.