JR 13346
100%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12891
99%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3083.
96%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR X1 1846.
96%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
SKVR X1 1852.
96%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 20911
96%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 01864
96%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 11046
96%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11709
96%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11793
96%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12139
96%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12530
96%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13800
96%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14306
96%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14405
96%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32320
96%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 49351
96%
1955
Satakunta — Noormarkku
Paavolainen, Oma Martti
JR 49422
96%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 61420
96%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 63397
96%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Railonsala, Artturi
JR 49048
95%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 19944
95%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 11960
94%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12765
94%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13017
94%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13514
94%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15105
94%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49135
94%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49442
94%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1841.
93%
1915
Satakunta — Kauvatsa
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1975.
93%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 12034
93%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12265
93%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12640
93%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12854
93%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13423
93%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13676
93%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13838
93%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14374
93%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15313
93%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16720
93%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15360
93%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3068.
93%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 22309
93%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 11845
93%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11926
93%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12578
93%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12906
93%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12964
93%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14561
93%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14599
93%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15199
93%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16626
93%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15433
92%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48954
92%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 09066
92%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 63599
91%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 07515
90%
1936
Häme — Ypäjä
Heino, Arvo
JR 11549
90%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15117
90%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13644
90%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14257
90%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15785
90%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3060.
89%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 61958
89%
1962
Etelä-Karjala — Saari
Pääkkönen, Helvi
JR 11423
88%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1955.
88%
1935
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 3065.
86%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3070.
86%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 64279
86%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 76162
86%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 12358
86%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12462
86%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13929
86%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15489
86%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49388
85%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 3076.
85%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12235
85%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13775
85%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3091.
84%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3057.
84%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3102.
84%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 49562
83%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 34523
83%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 73882
83%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 49467
82%
1955
Keski-Suomi — Suolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 3066.
82%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 49067
82%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 67592
82%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 68108
82%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR X1 1832.
81%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3074.
80%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3071.
80%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3069.
79%
1912
Häme — Urjala
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 1826.
79%
1890
Satakunta — Pori
Nordlund, E. E.
SKVR X1 1847.
79%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X1 1952.
79%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3079.
79%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
SKVR IX1 3113.
78%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 12177
77%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73391
76%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12178
76%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73063
76%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 36807
76%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR X1 1821.
75%
1904
Satakunta — Rauma
Sirén, Teodor
JR 75907
75%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
JR 38258
75%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 49318
75%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VIII 4293.
74%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 1839.
74%
1889
Satakunta — Kokemäki
Tuomi, Tuomas
JR 12463
74%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15488
74%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1977.
74%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR IX1 3096.
73%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 12119
72%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14956
72%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1833.
72%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3110.
71%
1913
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR IX2 415.
71%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR XII1 3426.
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63598
71%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 3106.
71%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR XII1 3427.
71%
1915
Pohjois-Pohjanmaa
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11045
71%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12176
71%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13730
71%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15781
71%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3084.
71%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR X1 1850.
71%
1913
Satakunta — Kuhmalahti
Salo, Aukusti
SKVR VIII 5133.
70%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
JR 03810
70%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR X1 1824.
69%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
JR 49245
69%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 60226
69%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 13732
69%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2666.
69%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 13930
69%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12359
69%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49741
69%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 72734
68%
1914
Varsinais-Suomi — Sauvo
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4292.
68%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 09278
68%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR VIII 4279.
67%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 3424.
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13006
67%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13596
67%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5134.
66%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1937.
66%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 11506
66%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14989
66%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3125.
66%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 11342
66%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15744
66%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64278
65%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 39179
65%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
JR 63285
65%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1834.
65%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1948.
65%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 1978.
65%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VIII 4277.
64%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR X1 1828.
64%
1904
Satakunta — Pori
Roosblom, V.
JR 13731
63%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81669
62%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
SKVR IX1 3098.
62%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1950.
62%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR IX1 3062.
62%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 4286.
62%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 5135.
62%
1904
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
SKVR VIII 4288.
62%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
SKVR VIII 4278.
61%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12035
61%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15314
61%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12940
61%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13696
61%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1849.
60%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
JR 64280
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4280.
60%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43043
60%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VIII 4295.
59%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR IX1 3105.
59%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 23461
59%
1954
Häme — Forssa
Karke, Ida
SKVR IX1 3094.
59%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR VIII 4282.
59%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4276.
58%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 3121.
58%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3117.
58%
1915
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 64085
57%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12296.
57%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 67637
57%
1932
Uusimaa — Karjalohja
Renlund, T.
JR 80235
57%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 80567
57%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII4 12309.
57%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 38221
57%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
JR 40516
56%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 74570
56%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VIII 4287.
56%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Kallio, V. J.
SKVR X1 1844.
56%
1889
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR IX1 3086.
55%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR XII1 3425.
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08788
55%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR VIII 4296.
55%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 4283.
54%
1921
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
JR 08782
54%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR X1 1837.
54%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR X1 1782.
54%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
JR 63240
53%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 3059.
53%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 11992
53%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13575
53%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64281
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1941.
53%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR IX1 3111.
53%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR VIII 4294.
53%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
JR 51625
53%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06302
52%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11620
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13362
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80789
52%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 69683
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1952.
51%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 53342
51%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 00286
50%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 53341
50%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 81212
50%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
SKVR XIV 1960.
50%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR IX1 3112.
50%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 00274
50%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 62226
50%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62701
50%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 00991
49%
1889
Satakunta — Ähtäri
Alava, Vihtori
JR 49761
48%
1956
Etelä-Karjala
Paavolainen, Oma Martti
JR 80231
48%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 06047
48%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 21131
48%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 41417
48%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 18899
48%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
SKVR XI 2669.
48%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 65160
48%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 71166
47%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 4289.
47%
1915
Varsinais-Suomi — Pertteli
Haavio, Martti
SKVR XIV 1944.
47%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 09789
46%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
JR 61437
46%
1935
Häme — Sysmä
Putaala, Martti
JR 67694
46%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 64282
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64283
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73307
46%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 61431
45%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
JR 23287
45%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR X1 1951.
45%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4281.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 20530
45%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 67678
44%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 4284.
44%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 73245
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 457.
44%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 63383
43%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4285.
43%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 3108.
43%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 16875
43%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4291.
43%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3116.
43%
1914
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 44645
42%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 00629
42%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 63600
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 3089.
41%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1956.
40%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 28206
39%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Koskimies, A. V.
SKVR IX1 3054.
39%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3078.
39%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 64218
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3456.
38%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3459.
38%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78499
38%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR XIII4 12297.
38%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1957.
38%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XI 456.
38%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
SKVR XIII4 12305.
38%
1937
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1964.
38%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 80865
37%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 73992
36%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR XI 454.
35%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 80862
35%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 64220
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 24894
34%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 12647
34%
1933
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14226
34%
1939
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4290.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1974.
33%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 50922
33%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21665
32%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XI 452.
31%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 3458.
30%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12008
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15302
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 6657.
30%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1947.
29%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
SKVR XIV 1953.
29%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 67565
29%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 3122.
22%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 7121 β.
20%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho