JR 15763
86%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57988
70%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26137
68%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 57995
67%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20948
65%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 47345
63%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2451.
62%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2139.
62%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55581
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56987
62%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 414.
60%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR XII1 2130.
60%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2132.
59%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55726
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2439.
57%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 55671
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1721.
56%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
SKVR XII1 2106.
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47340
54%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47343
53%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2140.
51%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2113.
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2109.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8295.
50%
1921
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55554
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2136.
50%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2128.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2100.
49%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 07643
48%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
SKVR XII1 2107.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40716
48%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XI 410.
47%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 12023
47%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47328
47%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 57273
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 406.
46%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 15321
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81102
46%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XII1 2143.
46%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2133.
45%
1926
Peräpohjola — Kemi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2108.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56955
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 413.
44%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
SKVR XII1 2150.
44%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14391
43%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55623
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80954
43%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 57919
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58141
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2137.
41%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2152.
41%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19736
41%
1964
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
JR 53233
41%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 42196
41%
1910
Häme — Heinola
Marjokorpi, Taavi
JR 47218
40%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 11771
40%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10278
40%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2120.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63245
40%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 39514
39%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
SKVR VII3 4163.
39%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 13589
39%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47334
39%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2111.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14390
39%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46647
38%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 58294
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2110.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5056.
37%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR X1 1717.
36%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
SKVR VIII 5047.
36%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
JR 47558
36%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 13538
36%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11782
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16855
36%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08207
36%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 46233
36%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
SKVR XI 415.
36%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR XI 407.
36%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 13563
36%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1715.
36%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 2144.
35%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53202
35%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR XII1 2138.
34%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2148.
34%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12990
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58354
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1720.
34%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 70954
34%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
SKVR X1 1731.
34%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 11175
33%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14648
33%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51287
33%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47271
33%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
JR 12517
33%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81131
33%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR X1 1734.
33%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
SKVR VIII 5052.
33%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VI1 2442.
33%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 80996
33%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 11579
33%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 412.
33%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
JR 28122
33%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 80442
33%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 47412
32%
1926
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Okkola, T. E.
JR 11980
32%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11696
32%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2444.
32%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 33498
32%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 38961
32%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 12254
32%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
32%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47214
32%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR XI 404.
32%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 14293
32%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5048.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 11367
31%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
31%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03037
31%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
JR 60252
31%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 78734
31%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12346
31%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
31%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80070
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 78715
30%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 63357
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 40334
30%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 13492
30%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78766
30%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VI1 2441.
30%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
SKVR XI 2657.
29%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 73617
29%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 15305
29%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80560
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 10413
29%
1927
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20564
29%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 12943
29%
1933
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13694
29%
1939
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5049.
29%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 56753
29%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2453.
29%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR X1 1716 α.
29%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70002
29%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12451
29%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
29%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2124.
29%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23251
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Karhu, Lyyli
JR 14634
28%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69890
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82719
28%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 27359
28%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 51546
28%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16902
28%
1946
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 405.
28%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 73793
28%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2122.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39634
27%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 65313
27%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 73738
27%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 51192
27%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2114.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2462.
27%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 46667
27%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 27732
27%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
SKVR VI1 2443.
27%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 08676
27%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 22798
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 01653
27%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 14482
27%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12010
27%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49402
26%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2118.
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15473
26%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16556
26%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06140
26%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR X1 1733.
26%
1904
Satakunta — Kankaanpää
Päivike, Yrjö
JR 60423
26%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 35149
26%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47501
26%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
SKVR X1 1716.
26%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 81816
25%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 06977
25%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 10593
25%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14146
25%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47210
25%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
JR 10350
25%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2123.
25%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47201
25%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 47510
25%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
SKVR XI 408.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 80413
25%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 33440
25%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 78745
25%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12345
25%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13916
25%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57034
25%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47215
25%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2127.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78823
24%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VI1 2454.
24%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73411
24%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 30957
24%
1945
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kuusisto, Inkeri
JR 27706
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 40650
24%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 20491
24%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XII1 2131.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67671
24%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 51177
24%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10681
23%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11640
23%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
23%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80443
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 2129.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13764
23%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2146.
23%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39546
23%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
SKVR X1 1714.
23%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 73409
23%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 22370
23%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 73433
23%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 80113
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 66085
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR VII3 4160.
23%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 63286
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 47404
23%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2147.
23%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49179
23%
1955
Etelä-Karjala — Jääski
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2125.
22%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12450
22%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06345
22%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 28123
22%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 47212
22%
1926
Satakunta — Noormarkku
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2105.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2463.
22%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 73317
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 57029
22%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14649
22%
1939
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40736
22%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 44828
22%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 12933
22%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
22%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67819
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 11446
22%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20919
22%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
22%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
SKVR VI1 2452.
22%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 14737
22%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47569
22%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 73799
21%
1962
Häme — Sysmä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 12132
21%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18062
21%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65310
21%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 46716
21%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
JR 10431
21%
1932
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11292
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15759
21%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12209
21%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10163
21%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65832
21%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 14458
21%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47167
21%
1926
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1736.
21%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
SKVR X1 1718.
21%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 16187
21%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20953
20%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Kalliala, Lauri
JR 73898
20%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
SKVR VI1 2457.
20%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR XIII3 7646.
20%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 14962
20%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21189
20%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR XI 409.
20%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 11385
20%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51226
20%
1909
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51537
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2448.
20%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
JR 70420
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18223
20%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 26563
20%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 76112
19%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 62934
19%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 47487
19%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 47401
19%
1926
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Okkola, T. E.
JR 30965
19%
1945
Etelä-Savo — Imatra
Kuusisto, Inkeri
SKVR XII1 2135.
19%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11176
19%
1932
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63654
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1728.
19%
1919
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
SKVR VI1 2447.
19%
1922
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 46828
19%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 08186
18%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 10992
18%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15862
18%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46978
18%
1926
Häme — Asikkala
Okkola, T. E.
JR 69658
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4164.
18%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 46850
18%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 12401
18%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11886
18%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15187
18%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70065
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22018
18%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 63655
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14016
18%
1939
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30374
18%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI1 2440.
18%
1914
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
SKVR VI1 2456.
18%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 69212
18%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 71347
18%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
JR 28226
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Koskimies, A. V.
JR 69104
18%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 47768
18%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 06987
18%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 46855
18%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 51274
18%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2134.
18%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57864
18%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78657
18%
1965
Häme — Hartola
Tenni, Saima
JR 73199
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 69409
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13719
17%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44246
17%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 23938
17%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 73049
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2393.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46458
17%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 12165
17%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42866
17%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 73414
17%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13970
17%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2449.
17%
1928
Etelä-Savo — Kangasniemi
Okkola, T. E.
JR 11495
17%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
17%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28028
17%
1908
Häme — Joutsa
Koskenjaakko, Anshelm
JR 21010
17%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VI1 2465.
17%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 61241
16%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII1 2126.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5050.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Lemu
Vihervaara, Eemeli
JR 09274
16%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 17406
16%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 10152
16%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10824
16%
1932
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57855
16%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2459.
16%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 47342
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 4053.
16%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR VIII 5042.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 12208
16%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42594
16%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 11885
15%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15185
15%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60454
15%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 73205
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11796
15%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14408
15%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2438.
15%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 71070
15%
1912
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 43799
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47442
15%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2461.
15%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 32984
15%
1949
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Kärki, Frans
JR 10595
15%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14157
15%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66358
14%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 21854
14%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, Väinö
JR 18835
14%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 12250
14%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13822
14%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14223
14%
1939
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35882
14%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR X1 1711.
14%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 15889
14%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10386
14%
1926
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2446.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI1 2445.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 11884
13%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1725.
13%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 12650
13%
1933
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74484
13%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 39535
12%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 74609
12%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 73117
12%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73181
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 10875
12%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14916
12%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20915
12%
1913
Varsinais-Suomi — Turku
Kalliala, Lauri
JR 65259
12%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 69814
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1723.
10%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus