JR 15759
100%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30957
72%
1945
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kuusisto, Inkeri
JR 70420
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69409
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70536
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17080
61%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 69621
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69658
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53202
59%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 69606
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70764
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 411.
57%
1916
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vallinmäki, A. J.
JR 69295
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69931
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70191
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70824
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2123.
52%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11640
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5056.
52%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XI 407.
50%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 06140
48%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12254
46%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
46%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70065
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70002
43%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1734.
43%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 70845
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2126.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47569
43%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 11367
43%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
43%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06345
43%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 70393
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80113
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 47558
41%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 11782
41%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11771
40%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13563
40%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46458
40%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 14391
40%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69737
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11980
40%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69890
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 404.
40%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 13589
39%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2113.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65310
39%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2457.
39%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 69814
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 412.
39%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
JR 11418
39%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14390
39%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2146.
39%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70318
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46716
38%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
JR 47214
38%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2130.
38%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81131
38%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 28196
38%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 2122.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12990
37%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2462.
37%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
SKVR X1 1717.
37%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 47167
37%
1926
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XI 410.
37%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 47215
37%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 20919
37%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 47343
37%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 57029
37%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73799
36%
1962
Häme — Sysmä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 1715.
36%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
SKVR VI1 2463.
36%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR XII1 2147.
36%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1724.
36%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 58098
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18402
36%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 73617
35%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 40334
35%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
SKVR VI1 2444.
35%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 01653
35%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 10163
35%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46634
35%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2106.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56753
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63357
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 30374
34%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 81816
34%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR VI1 2456.
34%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 69104
34%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
SKVR VI1 2465.
34%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
SKVR VI1 2451.
34%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4160.
34%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 63654
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 42196
33%
1910
Häme — Heinola
Marjokorpi, Taavi
JR 14262
33%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58141
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57988
33%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1716.
33%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 07643
32%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 57273
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12191
32%
1933
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13749
32%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57034
32%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39634
32%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 43799
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73317
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 22798
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 07431
31%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 20948
31%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 47518
31%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
SKVR XI 2657.
31%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 28122
31%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR XII1 2137.
31%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2439.
31%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 57995
31%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51192
30%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1716 α.
30%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2143.
30%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08676
30%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 13822
30%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51282
30%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56987
30%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13764
30%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80560
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VI1 2448.
30%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
JR 70623
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46978
30%
1926
Häme — Asikkala
Okkola, T. E.
JR 10278
30%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49402
30%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 40300
30%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XII1 2136.
30%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47218
30%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 61241
29%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 62934
29%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 13719
29%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12165
29%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5030.
29%
1915
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
SKVR XII1 2109.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55051
29%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 2125.
29%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12517
29%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12209
29%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80413
29%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 12250
29%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7647.
29%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 30958
29%
1945
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kuusisto, Inkeri
JR 39546
29%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
JR 15305
29%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78766
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR X1 1736.
28%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
JR 12991
28%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13590
28%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46850
28%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 47345
28%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2132.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12933
28%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
28%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32984
28%
1949
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Kärki, Frans
JR 10992
28%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15862
28%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12346
28%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12451
28%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
28%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
28%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7646.
28%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 14635
28%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14634
28%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65313
28%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 66557
27%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 09402
27%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 14293
27%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR V2 1933.
27%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 23251
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Karhu, Lyyli
JR 74609
27%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 47340
27%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 10152
27%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5046.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 78715
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12021
27%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15319
27%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46828
27%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2135.
27%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55671
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71347
27%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
SKVR XII1 2120.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51226
27%
1909
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47334
26%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
JR 10593
26%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47201
26%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 06987
26%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 12010
26%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70485
26%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2455.
26%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 43757
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1720.
26%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR VI1 2453.
26%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 2131.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78734
26%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR X1 1735.
26%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
SKVR VIII 5032.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 54141
26%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 61817
26%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 26137
26%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 46647
26%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4164.
26%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 12401
25%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13970
25%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2454.
25%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46156
25%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 47342
25%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 10681
25%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2447.
25%
1922
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 43956
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57919
25%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23850
25%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XII1 2134.
25%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57864
25%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69557
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47501
25%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2111.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47328
25%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 12253
24%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47768
24%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 47210
24%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2100.
24%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 11579
24%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32747
24%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 10811
24%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 406.
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 80954
24%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 63655
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11175
24%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14648
24%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4163.
24%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 10595
24%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14157
24%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55726
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84471
24%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 57855
24%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67671
24%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VI1 2461.
24%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 03037
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
JR 06977
24%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 40716
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 11495
24%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
24%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58294
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18044
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2150.
24%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63245
23%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 21363
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 13969
23%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51274
23%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76681
23%
1934
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
JR 49179
23%
1955
Etelä-Karjala — Jääski
Paavolainen, Oma Martti
JR 54117
23%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XI 405.
23%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 14737
23%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11954
23%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49290
23%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
JR 55091
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 12132
23%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40736
23%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 15880
23%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13014
23%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13507
23%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58354
23%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13825
23%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55554
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55037
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 14146
23%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2138.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17421
23%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 69308
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2114.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73738
22%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 14962
22%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69212
22%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 47271
22%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5047.
22%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
SKVR X1 1718.
22%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR XI 413.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 15321
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33498
22%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 44828
22%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 66085
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 43892
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12978
22%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13626
22%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21010
22%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XI 408.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR VI1 2449.
22%
1928
Etelä-Savo — Kangasniemi
Okkola, T. E.
SKVR XI 414.
22%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR X1 1725.
22%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 14554
22%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15763
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2118.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38961
21%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 21411
21%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 23938
21%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 80996
21%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 11294
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11838
21%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12400
21%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73156
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 21351
21%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 5045.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 13538
21%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11566
21%
1933
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14207
21%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14208
21%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27359
21%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR X1 1721.
21%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
JR 60423
21%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR VIII 5040.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 09274
21%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR XII1 2116.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21303
21%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 40650
21%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 56955
21%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21332
20%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 60454
20%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 46233
20%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
JR 78657
20%
1965
Häme — Hartola
Tenni, Saima
SKVR XII1 2144.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33440
20%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XI 409.
20%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR XII1 2141.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56793
20%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35149
20%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 32266
20%
1942
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 38299
20%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 51546
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69508
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73181
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1711.
20%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII3 7651.
20%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 13478
20%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46359
20%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 81109
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR VII3 4162.
20%
1907
Pohjois-Karjala — Kaavi
Koivisto, Vilho
SKVR XII1 2148.
20%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13670
19%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73433
19%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 26563
19%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR VI1 2452.
19%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 21431
19%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 47412
19%
1926
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Okkola, T. E.
JR 10350
19%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5043.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 43716
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 78823
19%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 27732
19%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
SKVR VI1 2464.
19%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 56927
19%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73600
19%
1945
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 51287
19%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46157
19%
1967
Häme — Kuhmoinen
Nuoranen, Liisa
JR 27706
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 63286
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 55581
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2105.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18062
18%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 66486
18%
1960
Etelä-Karjala — Räisälä
Räsänen, Matti
JR 12023
18%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78745
18%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 46964
18%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 55041
18%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 5033.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21448
18%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 20491
18%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 12208
18%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13765
18%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16187
18%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74484
18%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XII2 8295.
18%
1921
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 5044.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 55032
18%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 71081
18%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 82719
18%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 30965
17%
1945
Etelä-Savo — Imatra
Kuusisto, Inkeri
SKVR X1 1731.
17%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 21393
17%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 1729.
17%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 39514
17%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 21155
17%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 47487
17%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 65832
17%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VIII 5052.
17%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 16556
17%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71070
17%
1912
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 10824
17%
1932
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56820
17%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51537
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43997
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI1 2459.
17%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 44020
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 80070
16%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 31195
16%
1938
Keski-Suomi — Laukaa
Kyttälä, Elli
SKVR XI 415.
16%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 36764
16%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR VII3 4161.
16%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 11696
16%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15889
16%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70954
16%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 46667
16%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 25574
16%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 11796
16%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14408
16%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16855
16%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73793
15%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 46855
15%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2445.
15%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 73410
15%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15473
15%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4057.
15%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
SKVR VI1 2446.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VIII 5042.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 12345
14%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12450
14%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13916
14%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76112
13%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 10386
13%
1926
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47510
13%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 20915
13%
1913
Varsinais-Suomi — Turku
Kalliala, Lauri
JR 73411
12%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1714.
12%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 73049
11%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1719.
11%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma