JR 10968
89%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49144
89%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 69237
87%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70673
87%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23757
87%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR XIII3 7614.
86%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 11733
86%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15757
86%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7616.
85%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 51252
84%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59381
83%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Pessinen, Eeva
JR 46293
82%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
SKVR VI1 2582.
81%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 18383
81%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 73782
81%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78693
81%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIII3 7613.
80%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 02586
80%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 44340
80%
1932
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 11452
80%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20925
79%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 79048
79%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Timonen, Senni
SKVR VI1 2581.
79%
1910
Etelä-Savo — Mikkeli
Tanttu, A.
SKVR VI1 2583.
78%
1928
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 12117
78%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3561.
78%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 41701
78%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 3562.
78%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII3 7612.
77%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 15894
77%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11094
77%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14464
77%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14836
77%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23173
77%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 28213
77%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 49293
76%
1955
Etelä-Savo — Luumäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70643
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11548
76%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15119
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3563.
76%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII3 7610.
75%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 15078
75%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2579.
74%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
SKVR XIV 1856.
74%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 56003
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35170
73%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10700
73%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51224
73%
1909
Häme — Valkeala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72841
73%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80271
73%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 55245
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61234
72%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 57354
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2391.
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56059
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57415
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70182
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69896
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12895
72%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13349
72%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15739
71%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33194
71%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 23942
71%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XII1 2390.
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12727
71%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15723
71%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58438
70%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11504
70%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68535
70%
1920
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Linda
JR 11647
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70615
70%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII3 7617.
69%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 12505
69%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14338
69%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50734
69%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 35165
69%
1951
Häme — Luopioinen
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11337
69%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29885
69%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
SKVR V2 1935.
68%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 42395
68%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 12074
68%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50163
68%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 11128
68%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15017
68%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07642
68%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 15683
68%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 440.
67%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 75662
67%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
SKVR XII1 2392.
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55997
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58138
67%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61120
67%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIII3 7609.
67%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 06986
67%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 56505
67%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58498
67%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR V2 1934.
66%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10930
66%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15704
66%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33187
66%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR IX1 2960.
66%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
JR 14706
66%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2395.
66%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7615.
65%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 20490
65%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 26063
65%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 11053
65%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70726
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2961.
65%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 12996
65%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13595
65%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35087
65%
1951
Kainuu — Kuusamo
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2398.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70377
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51240
64%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12152
64%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13751
64%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4943.
64%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 70401
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10138
64%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46050
64%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 66892
64%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 06127
64%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 15544
64%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56078
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10442
63%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81141
63%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 72745
63%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14943
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33444
63%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 51170
63%
1909
Etelä-Karjala — Antrea
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 23258
63%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 10351
63%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76508
63%
1898
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Suomalainen, T.
JR 13945
63%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13665
63%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55254
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37089
63%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
SKVR X1 1769.
63%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 12387
63%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15510
63%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12629
62%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14055
62%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32152
62%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 42067
62%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70473
62%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16779
62%
1944
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33398
62%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR VI1 2585.
62%
1933
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56044
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11829
62%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17350
62%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 14630
62%
1939
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70177
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 7104.
62%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 22953
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12496
61%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2580.
61%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIII3 7611.
61%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2588.
61%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 21958
61%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 73573
61%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16508
60%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10955
60%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10421
60%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11871
60%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16479
60%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7618.
60%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 13389
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69558
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70439
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11361
59%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15625
59%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66009
59%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2394.
58%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49226
58%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 55974
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2397.
58%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14806
58%
1939
Pohjois-Karjala — Lieksa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51242
58%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 3564.
57%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70785
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12100
57%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10851
56%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14098
56%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4082.
56%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 50111
55%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XI 400.
55%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 82947
55%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 09261
55%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 14987
54%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54142
54%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 69816
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72700
53%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15272
53%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53433
53%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 49906
53%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 19468
53%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR VI1 2586.
53%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 12138
53%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14222
53%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15635
52%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82785
52%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 33928
52%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 28978
51%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 39629
51%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 56026
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63631
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12486.
51%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 54564
51%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 61008
50%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 13197
50%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09676
50%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
JR 64757
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4079.
50%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 61007
49%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VI1 2577.
49%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 11929
48%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16552
48%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55269
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10726
47%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15923
47%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42083
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 47512
47%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 35070
46%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VI1 2578.
46%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR XI 439.
45%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 15415
45%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42051
45%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 83872
44%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Vuorio, Toini
JR 70761
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65028
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11008
44%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14680
44%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70109
43%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20909
43%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 28212
43%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 49985
43%
1956
Etelä-Karjala — Muolaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 21688
42%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 11032
42%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14779
42%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54205
41%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 7096.
39%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 15286
39%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69660
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 41525
37%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 15197
36%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51193
35%
1909
Etelä-Karjala — Kaukola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 30768
35%
1961
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kuusi, Matti
JR 27362
35%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 58232
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58254
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2393.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47199
33%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 47341
30%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 65576
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 28286
29%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 18068
28%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII4 12485.
26%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 04356
26%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Haarala, Anni
JR 60230
26%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 2396.
25%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71880
25%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 74904
24%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 16872
23%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74762
23%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR VI1 2611.
23%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR XII1 2389.
22%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65283
21%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2387.
18%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
JR 64756
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65029
16%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 80334
15%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Tujunen, V. R.
JR 47107
15%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 73690
11%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,