JR 55759
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69649
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56710
63%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06159
63%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 08982
63%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49458
62%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 70671
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06401
61%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 69250
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07645
60%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 70565
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20559
59%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 49546
59%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 33009
59%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 70181
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10287
58%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70617
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55739
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37027
58%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43007
58%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
58%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
58%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 81667
58%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 82537
58%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 57598
58%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15752
57%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21197
57%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 04076
57%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 12974
57%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
57%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16001
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
57%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55502
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
57%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
57%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 47640
57%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 46740
57%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 10189
57%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
57%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 47371
57%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 58480
57%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42534
56%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 27532
56%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 69292
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72790
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55512
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64502
56%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16168
56%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
56%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
56%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 06710
56%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 55617
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70055
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22508
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11377
56%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49122
56%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55677
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55681
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44443
56%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 55521
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
56%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 16563
56%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
56%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 55730
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33644
56%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 40664
56%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 22520
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16514
55%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08280
55%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 10323
55%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
55%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
55%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48934
55%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 69647
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22536
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22625
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
55%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
55%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
55%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
55%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
55%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
55%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
55%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
55%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11703
55%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
55%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
55%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57875
55%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81093
55%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 57274
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42398
55%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
55%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 81236
55%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 42081
54%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 47580
54%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 13714
54%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17070
54%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 11073
54%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14640
54%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
54%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 42379
54%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 84056
54%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 12161
54%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13229
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 80274
54%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 13713
54%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
54%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49051
54%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 83536
54%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 22599
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57251
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57304
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09134
53%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 11662
53%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
53%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
53%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70435
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55858
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42863
53%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 55854
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80414
53%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 12159
53%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
53%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
53%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 12594
53%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57231
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78971
53%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 55836
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35057
52%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 40332
52%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 57936
52%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11277
52%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
52%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
52%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 08997
52%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
52%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 22578
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10587
52%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
52%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16262
52%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22026
51%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 16372
51%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
51%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57856
51%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70151
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39640
51%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 09609
50%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 16793
50%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03807
50%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 12158
50%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
50%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22020
50%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 57865
50%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10922
50%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60420
50%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 69610
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40824
50%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 12563
50%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
50%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14383
49%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
49%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
49%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 73896
49%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
SKVR VII3 4097.
49%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 80885
49%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 11064
49%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
49%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
49%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
49%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18838
49%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 56564
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72742
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 34493
49%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 37185
49%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 23178
49%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 14953
49%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64579
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33929
48%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 49191
48%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12109
48%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57851
48%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49495
48%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 58189
48%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19384
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 19387
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
48%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
48%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
48%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
48%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10962
48%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
48%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
48%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
48%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
48%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
48%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12715
48%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42074
48%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10588
47%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
47%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
47%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80115
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 49196
47%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 49307
47%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
47%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
47%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
47%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
47%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 76106
47%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 38304
47%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 08680
47%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 11590
47%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
47%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
47%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49517
47%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
47%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
47%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64577
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67838
47%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 39874
47%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 34040
47%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 57345
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15531
47%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
47%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
47%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
46%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70624
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33193
46%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 16130
46%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
46%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 50095
46%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 10408
46%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14604
46%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17033
46%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 11147
46%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
46%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
46%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10517
46%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
46%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
46%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
45%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
45%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
45%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 50697
45%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 16021
45%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49407
45%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 84354
45%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 10943
45%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80533
45%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 14179
45%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57355
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78786
45%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 81091
45%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11569
45%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55872
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13274
45%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10714
45%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
45%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
45%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15710
44%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
44%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16635
44%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
44%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57442
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70593
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14216
44%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
44%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78738
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14164
43%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
43%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 07703
43%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 11024
43%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
43%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
43%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
43%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
43%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
43%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
43%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 13291
43%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 42383
42%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 13010
42%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14068
42%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19118
42%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 16188
42%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47928
42%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 18407
42%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 12654
42%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
42%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
42%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 35091
42%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12840
42%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
42%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11059
42%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49564
42%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 06902
42%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 46436
42%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 49331
42%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 11525
41%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12016
41%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
41%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
41%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 22830
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11488
41%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
41%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
41%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
41%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
41%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
41%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
41%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48961
41%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 50140
41%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64576
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67465
41%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 66012
41%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 73567
41%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 22852
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10696
41%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
41%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
41%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
41%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
41%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49127
41%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49260
41%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
41%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14365
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
41%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
41%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 40725
41%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 70530
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14210
41%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63627
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10867
40%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49578
40%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 43884
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57939
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65081
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22697
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11779
40%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
40%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70960
40%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 81761
40%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 16483
40%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
40%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 49559
40%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14360
40%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
40%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35190
40%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 64497
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 20630
40%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 12128
39%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
39%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
39%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
39%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 13192
39%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
39%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64501
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10465
39%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11833
39%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
39%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
39%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
39%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
39%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22545
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14908
39%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
39%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78481
39%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 10825
39%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57886
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12838
39%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
39%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
39%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
39%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 52349
38%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16762
38%
1944
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
38%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20619
38%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 46096
38%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 69663
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12243
38%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
38%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
38%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 47419
38%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 31453
38%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47181
38%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64496
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10634
38%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
38%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
38%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
38%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11283
38%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
38%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68525
38%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 82070
38%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 15732
38%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01652
38%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 00009
38%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
38%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
38%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
38%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 57874
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84449
37%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 13504
37%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
37%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 47546
37%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 49080
37%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 64573
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11306
37%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
37%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
37%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47470
37%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 15066
37%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15750
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78822
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 58696
37%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 68159
37%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 11162
37%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
37%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57972
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64581
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11950
37%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
37%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
37%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
37%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
37%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
37%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
37%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 13009
37%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
37%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09608
37%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 15466
37%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
37%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 67977
37%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 83858
37%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 12901
37%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
36%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
36%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64574
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14283
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21359
36%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 40654
36%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 11245
36%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11814
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69368
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69607
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69932
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16505
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64492
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12748
36%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
36%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11707
36%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64509
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57922
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61914
36%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 13198
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
35%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11661
35%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33781
35%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 14178
35%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
35%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
35%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 72990
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 10420
35%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
35%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40295
35%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 13407
35%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52400
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12930
35%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
35%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00093
35%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 13406
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
35%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21038
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12842
35%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
35%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
35%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 68294
35%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 08985
35%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49018
35%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 15647
34%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07727
34%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 10976
34%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
34%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
34%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24948
34%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 15692
34%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44249
34%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 50166
34%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
34%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64500
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65082
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65083
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
34%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 64863
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69953
34%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46606
34%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 15148
34%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32882
34%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 65085
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65101
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13503
34%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
34%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
34%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
34%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
34%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 16373
33%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49590
33%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49476
33%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 43070
33%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 22641
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57337
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70010
33%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11345
33%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
33%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
33%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40851
33%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR VII3 4089.
33%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 12591
33%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
33%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 14267
33%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
33%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
33%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
33%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20935
33%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 10791
32%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14730
32%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12514
32%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
32%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36773
32%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 73236
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 49092
32%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15657
31%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
31%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 63826
31%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64490
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 26676
31%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 10547
31%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15751
31%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46378
31%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 62711
31%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 10546
31%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
31%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 20663
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 20548
30%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 46609
30%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 34604
30%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 26129
30%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 26199
30%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 10529
30%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
30%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
30%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
30%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
30%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 61009
30%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63913
30%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64580
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65084
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65562
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66824
30%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 73466
30%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 46356
30%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 10290
30%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09273
30%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 15680
30%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68064
30%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 10440
30%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27363
30%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15631
30%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
30%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65099
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68479
28%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 64571
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64578
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11881
28%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
28%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11614
28%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
28%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47422
28%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 12244
28%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
28%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13910
28%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
28%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
27%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
27%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 64866
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65443
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65444
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60345
27%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 47245
27%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 51504
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16662
27%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46187
27%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 63657
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66827
26%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 16030
25%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36768
25%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 34548
25%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 33441
25%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 64869
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64871
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 51762
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28303
24%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 53272
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 16504
23%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
23%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 73737
23%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75683
23%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 47192
23%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 16815
23%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
23%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
23%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
23%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 64872
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65565
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66807
23%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 75730
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 18063
21%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73279
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 63806
21%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64572
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68249
20%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 63255
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
19%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 73207
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46658
13%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 46667
11%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.