JR 12067
89%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
87%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
87%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
87%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
86%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 15748
85%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
85%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 12086
84%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
84%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
84%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
84%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
84%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
84%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
83%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
83%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
83%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
83%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
83%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
82%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
82%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
82%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1810.
82%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 70484
81%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27360
81%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15440
81%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
81%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11258
81%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
81%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
81%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
81%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
81%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
80%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
80%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
80%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
79%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 14739
79%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
79%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 10988
79%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
79%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
79%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
79%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
79%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
79%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
79%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
79%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
79%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15258
79%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
79%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR X1 1803 α.
79%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
79%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
78%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
78%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
78%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
78%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22698
78%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13707
77%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
77%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16375
77%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
77%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
77%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 15688
77%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
77%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 13635
76%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
76%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
76%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
76%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
76%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1816.
76%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12836
76%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
76%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
76%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 11085
75%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27728
75%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 12916
75%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
75%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
75%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62695
75%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 12900
75%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
75%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
75%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
75%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
75%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10855
75%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
75%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
75%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
75%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
75%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11118
75%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
74%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00036
74%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 13470
74%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
74%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 63668
74%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4118.
74%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 16409
74%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
73%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
73%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
73%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12440
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
73%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
73%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
73%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15547
73%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
73%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
73%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
73%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
73%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16024
72%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
72%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
72%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
72%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
72%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 11189
72%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
72%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
71%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
71%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 10468
71%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08994
71%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12807
71%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
71%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 61005
71%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 35162
71%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15812
70%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
70%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
70%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
70%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
70%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
70%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
70%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
70%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2665.
70%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11257
70%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
70%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 63667
70%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14441
69%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
69%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 63323
69%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 13534
69%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
69%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
69%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12335
69%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
69%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14455
68%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
68%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
68%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
68%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 14758
68%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11487
68%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
68%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
68%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
68%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12798
67%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
67%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621.
67%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
67%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
66%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
66%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10757
66%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
66%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
66%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55676
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10445
66%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11776
66%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
66%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
66%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
66%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 15677
65%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
65%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69659
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14666
65%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12298
65%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
65%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
65%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64459
65%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2662.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06894
65%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 10191
65%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
65%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11721
65%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
65%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
65%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2621 α.
65%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00089
65%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
SKVR XII1 2627.
64%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06339
64%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 22629
64%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73002
64%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11060
64%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
64%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12157
64%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
64%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
64%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2672.
64%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71854
64%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 63670
64%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73091
64%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14583
63%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
63%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 14891
63%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72797
63%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2663.
63%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
63%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 10843
63%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
63%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
63%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 13337
63%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
63%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15918
63%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
63%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 47472
63%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 22582
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII2 8321.
63%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 09276
62%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 50120
62%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11660
62%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
62%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 10592
62%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
62%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
62%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 12562
62%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
62%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 69247
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1815.
62%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11244
62%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
62%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 15416
62%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
62%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 12442
62%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
62%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 13802
61%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10974
61%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
61%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
61%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
61%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
61%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
61%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03546
61%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 16092
61%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64815
61%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16444
61%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15372
61%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56292
61%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13551
61%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
61%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 16417
60%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18533
60%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 10367
60%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
60%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
60%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
60%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
60%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49240
60%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
60%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47929
60%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 70059
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2637.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06158
60%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11867
60%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
60%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
60%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10698
60%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
60%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12014
60%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55568
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14380
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69766
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14275
59%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47878
59%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 50108
59%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 56361
59%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2659.
59%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34551
59%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 11658
59%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
59%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57221
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74888
59%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 11160
59%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
59%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
59%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
59%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
SKVR XII1 2661.
59%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
59%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
59%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
59%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
59%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12585
59%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
59%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 56250
59%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2631.
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45830
59%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 10541
59%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12242
59%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
59%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
59%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55866
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15005
58%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18133
58%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 69294
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10999
58%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
58%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
58%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
58%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
58%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
58%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 12588
58%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
58%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10326
58%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
58%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
58%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
58%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
58%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
58%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
58%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11937
58%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
58%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57351
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70376
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15787
57%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2635.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11444
57%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
57%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15278
57%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56853
57%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
57%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12336
57%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
57%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57374
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2654.
57%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12299
57%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
57%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
57%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2671.
57%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22592
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 63669
57%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12630
56%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
56%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 43721
56%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46699
56%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 11969
56%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
56%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78501
56%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 12108
56%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
56%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
56%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11190
56%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
56%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
56%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49019
56%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11813
56%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
56%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
56%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 56917
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72845
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 8326.
56%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13620
56%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12714
56%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47741
56%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 51548
56%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
56%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1786.
56%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 49824
56%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14954
56%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
55%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10830
55%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
55%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11968
55%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11325
55%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12590
55%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
55%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2660.
55%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11521
55%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
55%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
55%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73025
55%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 82787
55%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR XII1 2625.
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 19385
55%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 11778
55%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
55%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
55%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
55%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12712
55%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10636
55%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
55%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
55%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70430
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10871
55%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
55%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
55%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
54%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14160
54%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
54%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
54%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16640
54%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
54%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 49804
54%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 66902
54%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 81753
54%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 80563
54%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 46186
54%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 69556
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55945
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33488
54%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
SKVR X1 1801.
54%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 49338
54%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 10940
54%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57233
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2642.
53%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11022
53%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 56322
53%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11811
53%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55262
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11409
53%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11720
53%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
53%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80251
53%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 50117
53%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 56313
53%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11522
53%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10509
53%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
53%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
53%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13652
53%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64902
53%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 55774
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10483
53%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
53%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11972
52%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
52%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49882
52%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10430
52%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
52%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64907
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 26195
52%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 16326
52%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49998
52%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 60255
52%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 13814
52%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
52%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
52%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14035
52%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
52%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11659
52%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
52%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
52%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
52%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 57416
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14912
52%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65461
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 18878
52%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 11376
51%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
51%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13870
51%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
51%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
51%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67906
51%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 48970
51%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 37183
51%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 18530
51%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 12657
51%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
51%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57495
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73092
51%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12713
51%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8325.
51%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57306
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2640.
51%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70722
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10492
50%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
50%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 64901
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72819
50%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63671
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11188
50%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
50%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
50%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 70534
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48849
50%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 84452
50%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 56285
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56909
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64456
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22500
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2652.
50%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50080
50%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 55901
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21434
50%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 1791 α.
50%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
50%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49026
50%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15856
50%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
50%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
50%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57521
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55820
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1796.
49%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 56219
49%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49264
49%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 21151
49%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VII3 4383.
49%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 13908
49%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56799
49%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 77260
49%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 2628.
49%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11410
49%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
49%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13401
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2629.
49%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49187
49%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11777
49%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49837
49%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 49846
49%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 67850
49%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 43929
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10530
48%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14545
48%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
48%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57322
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57440
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10513
48%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
48%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
48%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56902
48%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1814.
48%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49508
48%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 83863
48%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 21395
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14025
48%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
48%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59642
48%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
SKVR XII1 2667.
48%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10239
48%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
48%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28124
47%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 12699
47%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
47%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20625
47%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 15064
47%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
47%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57384
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2674.
47%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10550
47%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11970
47%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
47%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10819
47%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19466
47%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 83859
47%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 10910
47%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2666.
46%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80275
46%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
SKVR XII1 2653.
46%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47028
46%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 53274
46%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 78751
46%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 22256
46%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 49891
46%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 27453
46%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 15786
46%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
46%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
46%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
46%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 2668.
46%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22522
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14851
45%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10957
45%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22734
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2633.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70189
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII2 8323.
45%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47192
45%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 20636
45%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 27462
45%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 21318
45%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 27371
45%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 12394
45%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
45%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 73129
45%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10521
45%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2632.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2673.
44%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06404
44%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 11375
44%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
44%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51309
44%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56965
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73059
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14446
44%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2657.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56873
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64905
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 58721
44%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 65105
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16641
44%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
44%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 00176
44%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR XII1 2648.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20997
43%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 15866
43%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
43%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 15310
43%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49287
43%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49457
43%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 16364
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1812.
43%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 26060
43%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 22801
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44144
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10989
43%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
43%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17408
43%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 10406
43%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65973
43%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 49429
42%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55888
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05799
42%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 04107
42%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 11575
42%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65455
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22779
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14089
42%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
42%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18071
42%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 68475
42%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 22745
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64903
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4119.
41%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 70765
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18060
41%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14187
41%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
41%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622 α.
41%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49547
41%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 72777
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1809.
41%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 68013
41%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 15713
41%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44096
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 26438
40%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 11066
40%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
40%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8324.
40%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64477
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14286
40%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
40%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 43534
40%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 49313
40%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 58582
40%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72989
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64473
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47517
39%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 56887
39%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40301
39%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 83395
39%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 52353
39%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10773
39%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
39%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2655.
39%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83881
39%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 21365
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 72977
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12241
38%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26202
38%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 26054
38%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 65978
38%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 62714
38%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 22172
38%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 10798
38%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69738
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10570
38%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
38%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 09426
38%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 56681
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62397
37%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 78799
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2636.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22564
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 78721
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64476
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57832
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58559
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21377
37%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 80074
37%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XII1 3057.
37%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11589
37%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
37%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44040
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22787
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2643.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13907
36%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18224
36%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 11230
36%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57756
36%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2155.
36%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 47242
36%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 44826
36%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 65974
36%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 21328
36%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2678.
35%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21452
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2658.
35%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20994
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 73280
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 72824
35%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 43958
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 32197
35%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 47439
35%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 44065
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64906
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49813
35%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 18405
35%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 07652
34%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 50036
34%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 43786
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81819
34%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR XIII4 12490.
34%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 12987
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13533
34%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43863
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 84485
34%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 21952
34%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 46852
34%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 58197
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49686
34%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 60356
34%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 68618
34%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 50081
33%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 78767
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 23191
33%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 13813
33%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1811.
33%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
33%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 58372
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22872
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15309
33%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
33%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
33%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
33%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13906
33%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14382
33%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35077
33%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 42793
32%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 15569
32%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48978
32%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 06939
32%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 49119
32%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22376
32%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 80114
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 57736
31%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2650.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2638.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2669.
31%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58230
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65454
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 61251
31%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 23809
31%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 49683
31%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 72955
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55084
30%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 12586
30%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13871
30%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43758
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58267
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13964
30%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43976
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2646.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2656.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17423
29%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 20677
29%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 65962
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 22704
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57722
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83324
29%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
SKVR XII1 2639.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58548
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49471
29%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 11831
28%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
28%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
28%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 21353
28%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 69657
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73784
28%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 08880
28%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 49879
28%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 40825
28%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 23009
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47458
27%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 56700
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73464
27%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2622.
27%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14456
27%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81842
27%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 52396
27%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49689
26%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 44000
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2647.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2624.
26%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05998
26%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 60425
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 42173
25%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 81119
25%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XII1 2651.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43619
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2676.
25%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12589
24%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57693
24%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58302
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44532
24%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 64475
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64474
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 09441
24%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 20996
24%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 20995
24%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2623.
24%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49815
23%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57815
23%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11134
23%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10710
23%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
23%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49831
23%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 11832
23%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28315
23%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 64480
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63943
23%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 73235
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 64472
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14064
22%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
22%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8322.
22%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2677.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43672
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43639
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57705
20%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14547
20%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68073
19%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 14546
19%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 7100.
18%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 47341
15%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 41009
13%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma