JR 14890
98%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
91%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
91%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
90%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
90%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
89%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12067
89%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
89%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
89%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
89%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
88%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
88%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10468
87%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
87%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
87%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12929
87%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
86%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
86%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
86%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
86%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
86%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
86%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
86%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
85%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20936
85%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 13710
85%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
85%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
85%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 13404
85%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
85%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
85%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
85%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
84%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
84%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
84%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
83%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
83%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
83%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
83%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
83%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 11072
82%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
82%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
82%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
82%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
82%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
82%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
82%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
82%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
82%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
82%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
81%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1816.
81%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 39305
81%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 11574
81%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
81%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27728
81%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 11280
81%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
81%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11721
81%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
80%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
80%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 13403
80%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
80%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
80%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
80%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VII3 4118.
80%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 14955
80%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
79%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
79%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
79%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
79%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
79%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12915
78%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
78%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
78%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 10988
78%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
78%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
78%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11269
78%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49385
78%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 15440
78%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
78%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 49012
78%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 64904
77%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73091
77%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13501
77%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08994
77%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 14287
77%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
76%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
76%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
76%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
76%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
76%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
76%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
76%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10855
75%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
75%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
75%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
75%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22698
75%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14441
75%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12585
75%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
75%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00095
74%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 15298
74%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
74%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
74%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
74%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 62695
74%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 61915
74%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 19901
74%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 15547
74%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50108
74%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 11060
74%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
74%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
73%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10591
73%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11487
73%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
73%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00036
73%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 10709
73%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
73%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
73%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
73%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
72%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2665.
72%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11257
72%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
72%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
72%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12066
72%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
72%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11325
72%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
72%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
72%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12015
71%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
71%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57478
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15955
71%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22629
71%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11189
71%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
71%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 18533
71%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 47741
71%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 10551
71%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
71%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
71%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 15369
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
70%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06339
70%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 73211
70%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 15812
70%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
70%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73002
70%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 33488
70%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 14455
69%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
69%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 13534
69%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
69%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
69%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
69%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11633
69%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
69%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 12440
68%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72764
68%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12337
68%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
68%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10999
68%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
68%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
68%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28974
68%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 47933
68%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 69952
68%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12712
67%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
67%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
67%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
67%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
67%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
67%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10483
67%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
67%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
67%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
67%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 35162
67%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2672.
67%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2630.
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47472
66%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 69247
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72797
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72850
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12157
66%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
66%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
66%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2641.
66%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10915
66%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
66%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16417
66%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
66%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12154
66%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
66%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 15005
66%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11660
66%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
65%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55676
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15464
65%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
65%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
65%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47878
65%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 48983
65%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8321.
65%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 13008
65%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
65%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
65%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
65%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
65%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
65%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2627.
65%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63670
65%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49019
64%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 07705
64%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 12014
64%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
64%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
64%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
64%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
64%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15918
64%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
64%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
64%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55568
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10191
64%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72743
64%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57221
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16664
64%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
64%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14275
64%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
64%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14891
64%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10579
63%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
63%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
63%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
63%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
63%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49338
63%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 06158
63%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 48923
63%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 55866
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48849
63%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
SKVR XII1 2634.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49153
63%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49240
63%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
63%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11830
63%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
63%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14025
63%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
63%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 16158
62%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81120
62%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11322
62%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
62%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69766
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74888
62%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 2659.
62%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49882
62%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22582
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12512
62%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
62%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
62%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4383.
62%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 10636
62%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
62%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70430
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10367
62%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2645.
62%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2664.
62%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11521
62%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12203
62%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
62%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2661.
62%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63667
61%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47028
61%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 57374
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16092
61%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
61%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
61%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XII2 8325.
61%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10326
61%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
61%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11658
61%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12590
61%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
61%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2631.
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11659
61%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
61%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
61%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
61%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 49115
61%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12242
61%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
61%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
61%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11813
60%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73025
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12335
60%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14583
60%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
60%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
60%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14381
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72806
60%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2635.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10467
60%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
60%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10910
60%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12299
60%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10445
60%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
60%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
60%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
60%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47041
60%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 70376
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15279
60%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18530
60%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 15933
60%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
59%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49998
59%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14709
59%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
59%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
59%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
59%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
59%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 47471
59%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49871
59%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49264
59%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2671.
59%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10541
59%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
59%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8326.
58%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57397
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63669
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2675.
58%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55945
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55262
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2660.
58%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11811
58%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57233
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71275
58%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 64459
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72845
58%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73092
58%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2621.
58%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
58%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49804
58%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 56313
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2663.
57%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
57%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 22592
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16201
57%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
57%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
57%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
57%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
57%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 48994
57%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 55861
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11460
57%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49846
57%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1801.
57%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 10830
57%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
57%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
57%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 57351
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13870
57%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
57%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22256
57%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 10974
57%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
57%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2674.
56%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57416
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13276
56%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
56%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82787
56%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 11720
56%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
56%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 00089
56%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 13652
56%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
56%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80563
56%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 15854
56%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06894
56%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 57313
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18060
56%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 13550
56%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
56%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 70622
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15372
55%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64815
55%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80251
55%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 13620
55%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2632.
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11522
55%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
55%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
55%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20997
55%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11937
55%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
55%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
55%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 β.
55%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 11776
55%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64902
55%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72819
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21151
54%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12561
54%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
54%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55901
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19385
54%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 14545
54%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
54%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
54%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47929
54%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 11410
54%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
54%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09426
54%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 34551
54%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 09276
54%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 70059
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22500
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10492
54%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
54%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 50080
54%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 56917
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18133
54%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 71854
53%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 14270
53%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
53%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56799
53%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52387
53%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 03546
53%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 12588
53%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
53%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
53%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
53%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70534
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11022
53%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
53%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49287
53%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 12336
53%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2640.
53%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46645
53%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 10430
53%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
53%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
53%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
53%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 77260
53%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 35148
52%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56219
52%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10406
52%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
52%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
52%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 72777
52%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 46699
52%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 15548
52%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14548
52%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11969
52%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65973
52%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 10530
52%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83859
52%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 10773
52%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
52%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8324.
52%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49457
52%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 83863
52%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 78501
52%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR X1 1786.
51%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 80275
51%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
SKVR XII1 2622 α.
51%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20625
51%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 11188
51%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
51%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70765
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11968
51%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
51%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 13297
51%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64907
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1791 α.
51%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
51%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
51%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15144
51%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
51%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 67906
51%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 26202
51%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 49837
51%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 56909
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64456
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10592
51%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49547
51%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 70722
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10550
50%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10239
50%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57521
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11071
50%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10871
50%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
50%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
50%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 52353
50%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2657.
50%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81753
50%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
SKVR XII1 2629.
49%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11230
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
49%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
49%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
49%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69556
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12699
49%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58721
49%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR XII1 2653.
49%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11970
49%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
49%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06404
49%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XII1 2667.
49%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49891
49%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 12972
49%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
49%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
49%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
49%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68532
49%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 65461
49%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66902
48%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 11972
48%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 19466
48%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 10509
48%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12657
48%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
48%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55774
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10521
48%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
48%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44144
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55653
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2648.
48%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83881
48%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 57756
48%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73129
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2628.
48%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2633.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2636.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12394
48%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2673.
47%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12973
47%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
47%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
47%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
47%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1814.
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10957
47%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2666.
47%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11409
47%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58559
47%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55499
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8323.
47%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57364
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14912
47%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
47%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59642
47%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 84452
47%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 49508
47%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 27462
47%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 53274
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR X1 1809.
46%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 16641
46%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57306
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63671
46%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2668.
46%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15064
46%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40301
46%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 56853
46%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12108
46%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
46%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 37183
46%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR XII1 2649.
46%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76418
46%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 63666
46%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1796.
46%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 14111
46%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44040
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 3057.
45%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15546
45%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
45%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 18071
45%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49813
45%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 15465
45%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
45%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50081
45%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 23809
45%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 11376
45%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
45%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
45%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22745
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 68475
45%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 13401
45%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28124
45%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 14446
45%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69738
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47517
45%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 15856
44%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58372
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49429
44%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 56965
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60483
44%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 58197
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72824
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 56873
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57322
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17408
44%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 65978
44%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 14286
44%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
44%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14089
44%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 26060
44%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 13814
44%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
43%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13533
43%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83395
43%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 11777
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
43%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 21395
43%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11778
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44096
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1812.
43%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49026
43%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57722
43%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21318
43%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2650.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2652.
43%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14160
43%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26438
43%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 15713
43%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
43%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 49313
42%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 10819
42%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2655.
42%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46632
42%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 47242
42%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 70189
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78721
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 65105
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2669.
42%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2678.
42%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51309
42%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22522
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2656.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20994
41%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57384
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15786
41%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21365
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 57736
41%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65107
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72977
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56902
41%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78751
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10798
41%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
41%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 43958
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 27453
41%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 58582
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49683
40%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 18224
40%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 58267
40%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2646.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15417
40%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42793
40%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 12241
40%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56887
40%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43863
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15866
39%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00176
39%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 14851
39%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22734
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR VII3 4119.
39%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 57832
39%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16226
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26054
39%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 56700
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16364
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80074
39%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 55084
39%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 20677
39%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 22172
39%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 13871
38%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58230
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72989
38%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 27371
38%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR XII1 2155.
38%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 13908
38%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73059
38%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73280
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11375
38%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
38%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49471
38%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 11034
38%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
38%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 65455
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2658.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65974
38%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 80114
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 21452
38%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2643.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22801
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 20636
37%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 44065
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2639.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49879
37%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64906
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2647.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47192
37%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 60425
37%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 2651.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64473
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 32197
37%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 10989
37%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64905
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 05799
37%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 68618
37%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 55888
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1811.
36%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XIII4 12490.
36%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 22779
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2624.
36%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49815
36%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11066
36%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
36%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58548
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35194
36%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2677.
36%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12987
36%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
36%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48978
36%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49686
36%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 64477
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2676.
36%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
36%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 21353
35%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 13813
35%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
35%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21328
35%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 07652
35%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 21952
35%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 57693
35%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49119
35%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64476
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78799
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 84485
34%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XII1 2622.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04107
34%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 46852
34%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 35077
34%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 60356
34%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 56681
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68613
34%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 49689
34%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 17423
34%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 64903
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68013
33%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 43786
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08880
33%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 14382
33%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42173
32%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 49831
32%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 11589
32%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
32%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
32%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 43534
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 62714
32%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 22564
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 78767
31%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 21377
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 61251
31%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 22787
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14850
31%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43976
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2623.
31%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11832
31%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43758
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81819
30%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 44826
30%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XII1 2638.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44532
30%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 20995
30%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 47439
30%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 65962
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 20996
29%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57815
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73784
29%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 40902
29%
1910
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 43672
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 06939
29%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 14456
29%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56687
29%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73464
29%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 15309
29%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15569
28%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18405
28%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 69657
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23191
28%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 81842
28%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 12747
28%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
28%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75477
28%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 44000
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13906
27%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22376
27%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 09441
27%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 13964
27%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22872
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 58302
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52396
26%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 23192
26%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 81119
26%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 66355
26%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VI2 7100.
26%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 05998
26%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 72955
26%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12589
25%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22704
25%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12586
25%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43619
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10570
25%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13907
25%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65454
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 47458
24%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 73235
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 83324
24%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 11134
23%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11831
23%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56689
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64480
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63943
23%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 68073
23%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 55085
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 57705
22%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15924
22%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28315
22%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 64475
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64474
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57768
20%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11790
20%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14402
20%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14546
19%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64472
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10710
18%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
18%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41009
18%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 64479
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47341
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47107
10%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.