JR 11219
97%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15596
91%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12493.
85%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 15597
83%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50058
82%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 50102
82%
1956
Etelä-Karjala — Muolaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11744
81%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71231
79%
1967
Varsinais-Suomi — Lieto
Saari, Marjariitta
JR 49155
79%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 30998
78%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Kuusisto, Inkeri
JR 11699
78%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13496
78%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10288
77%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14833
76%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61814
76%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 73781
76%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 33442
76%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 51760
75%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10953
75%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15542
75%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74889
75%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 11091
75%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69291
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15028
75%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80291
75%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
JR 12231
73%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49974
73%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 28975
72%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 70406
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70471
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69926
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33250
72%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 49268
72%
1955
Etelä-Karjala — Lavansaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 13793
70%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11357
70%
1932
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8368.
69%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 67896
69%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 20653
69%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 35187
69%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47076
68%
1926
Peräpohjola — Alatornio
Okkola, T. E.
JR 70531
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15621
68%
1939
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46968
67%
1926
Häme — Urjala
Okkola, T. E.
JR 70835
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70378
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12947
67%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13689
67%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78689
66%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 06349
65%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11712
65%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61011
65%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 75729
64%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 06153
64%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 70437
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14682
62%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15521
61%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3113.
60%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13025
60%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13522
60%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11006
59%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61116
59%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 47484
59%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 12391
58%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34489
58%
1962
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
JR 15644
54%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69744
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68474
54%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 78752
53%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 23276
52%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 15941
51%
1939
Häme — Kouvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51527
50%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16287
49%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12477
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16473
48%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34043
48%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR XII1 3112.
48%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24907
48%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 35099
47%
1922
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13942
47%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11760
46%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64323
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11514
46%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04359
45%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Haarala, Anni
JR 56658
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 438.
45%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 13794
45%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64324
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70330
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11132
44%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64318
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57334
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60465
42%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 16795
42%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14997
42%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12055
42%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15349
42%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81105
42%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 64317
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3114.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64319
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12230
41%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51517
40%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20629
40%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 3110.
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56579
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56639
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20797
40%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 51526
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11856
39%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64358
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69679
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56652
38%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3116.
38%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64325
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3109.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64369
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 83886
37%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 66081
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 75762
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Simojoki, Janne
JR 32958
34%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 20676
34%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 14572
34%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13444
34%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14422
34%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12871
34%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22371
33%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 68064
32%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 56648
32%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64320
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64321
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64322
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40731
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 47058
31%
1926
Etelä-Karjala — Vahviala
Okkola, T. E.
JR 26136
30%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 14134
30%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10620
30%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33010
29%
1949
Uusimaa — Vehkalahti
Kärki, Frans
SKVR XII1 3111.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64362
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40748
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Luukko, F. A.
JR 65966
28%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 73235
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 65983
27%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 13810
26%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3115.
26%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78730
25%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 16088
24%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70850
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19390
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 69740
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 45988
21%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 46659
16%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.