JR 15563
59%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12560
47%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62683
44%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 69522
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 62704
42%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 14620
41%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55391
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67904
40%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 10639
40%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15836
40%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16634
40%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55991
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11501
37%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14984
37%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11449
36%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81874
35%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 22241
35%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 56045
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2577.
34%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2545.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56080
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14617
33%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56060
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2526.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49014
33%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55999
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20951
32%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 53512
31%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pettonen, Erkki
JR 75664
31%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 69960
31%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81554
31%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Tuukkanen, Vilho
JR 46523
31%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XII1 2543.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12056
30%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4115.
29%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 14336
29%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49163
29%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 08640
28%
1964
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 22886
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64542
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16219
27%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64892
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 43810
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49577
26%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14176
25%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2566.
20%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64894
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64824
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10802
19%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14461
18%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15878
17%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2360.
16%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2357.
15%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri