JR 47539
64%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 15552
55%
1939
Satakunta — Metsämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58705
53%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 47542
49%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 81123
46%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 46600
41%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 67653
40%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 42880
38%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
JR 08224
36%
1891
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 12274
36%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47205
34%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
JR 46591
34%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 40653
34%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 81124
32%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 68156
32%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 46157
31%
1967
Häme — Kuhmoinen
Nuoranen, Liisa
JR 30256
31%
1933
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 68482
30%
1921
Häme — Hämeenlinna
Ruotsinsalo, Martta
JR 11855
30%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28426
30%
1922
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
JR 30250
29%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 16405
28%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21611
28%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 68131
28%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 17117
28%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 36623
27%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 08282
27%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 67669
27%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 46597
27%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 72692
27%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 25566
27%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 58692
27%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 13844
26%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36766
26%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 12272
26%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59467
26%
1887
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
JR 10153
25%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21196
25%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 26564
25%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 75732
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 13846
25%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33784
25%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 46377
24%
1914
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 10719
24%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14792
24%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20940
24%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 21175
24%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 43591
24%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 47380
23%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
JR 71060
23%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 42533
23%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 59527
23%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 42436
23%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 14571
22%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47531
22%
1926
Häme — Humppila
Okkola, T. E.
JR 22382
21%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 47504
21%
1926
Satakunta — Merikarvia
Okkola, T. E.
JR 13843
21%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16374
21%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81130
21%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 34293
21%
1961
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 46364
21%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 47367
20%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 46372
20%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 10176
20%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67469
20%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 10285
20%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11428
20%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42399
19%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 19137
19%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 14253
19%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42382
19%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, Martti
JR 80393
19%
1900
Satakunta — Tampere; Satakunta — Keuruu; Satakunta — Ruovesi
Tuntematon kerääjä Q
JR 15434
19%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13842
19%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46373
19%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 14092
19%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34041
19%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 21613
18%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 12579
18%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39519
18%
1932
Kainuu — Ristijärvi
Luosto, Tahvo
JR 42184
18%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 58121
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58414
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58473
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10528
18%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55061
18%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 67468
18%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 12270
18%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12943
18%
1933
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13694
18%
1939
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12269
18%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58620
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73413
18%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 21981
18%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 58028
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81199
17%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 36613
17%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 10286
17%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13660
17%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46752
17%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 20924
17%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
SKVR XII2 8327.
17%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11710
17%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13811
17%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47683
17%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 21300
17%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 40800
17%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 58328
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8390.
16%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33820
16%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 21612
16%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 27366
16%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 42865
16%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 73311
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 73221
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14223
15%
1939
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13019
15%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46822
15%
1926
Satakunta — Jämijärvi
Okkola, T. E.
JR 13518
15%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2928.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8348.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71347
14%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
JR 06988
14%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 15363
14%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49125
14%
1955
Satakunta — Honkajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 39514
14%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 78480
13%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 10533
13%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14761
13%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12650
13%
1933
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36728
13%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 82227
13%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
JR 15633
13%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2918.
13%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8385.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10595
13%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14157
13%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53525
12%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 74610
11%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri