JR 11188
88%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
86%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
84%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
84%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
84%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
84%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
83%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11658
83%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
83%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
82%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 11660
82%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
82%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
82%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
82%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12014
82%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72696
81%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13337
80%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12299
80%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
80%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 11259
80%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
79%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
79%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10757
79%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
79%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
79%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 73129
79%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14889
79%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
79%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
79%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
79%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
79%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72764
79%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12988
78%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
78%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
78%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
78%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15548
78%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
78%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11968
78%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07705
78%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 14361
77%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
77%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
77%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11969
77%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03546
77%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 55568
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
77%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72797
77%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2630.
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10915
77%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
76%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46155
76%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 14275
76%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
76%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 56250
76%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81753
76%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 55866
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12157
75%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
75%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82787
75%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 10871
75%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2641.
75%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11022
75%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
75%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
75%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
75%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
75%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 14891
75%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
75%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
75%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13620
75%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
75%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
74%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
74%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
74%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
74%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 22500
74%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 66902
74%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 50108
74%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2626.
74%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2665.
74%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39650
74%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 21414
74%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
74%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8321.
74%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 16092
74%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
74%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
74%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
74%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06158
73%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 48923
73%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 14169
73%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
73%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
73%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11972
73%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44144
73%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2627.
73%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49240
73%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
73%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 55658
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
73%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69608
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4383.
73%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 10483
73%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2637.
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11071
72%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
72%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
72%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
72%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
72%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
72%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74888
72%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 11322
72%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
72%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10445
72%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
72%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 57374
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10367
72%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50080
72%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2645.
71%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
71%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
71%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1786.
71%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 11813
71%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
71%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13551
71%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
71%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10326
71%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69766
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12512
70%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
70%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12242
70%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
70%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10467
70%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12585
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11659
70%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
70%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14122
70%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49837
70%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 11523
70%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
70%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10830
70%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
69%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 72806
69%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2631.
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 β.
69%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 21151
69%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 14912
69%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2661.
69%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11000
69%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
69%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
69%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55945
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10513
69%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
69%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72743
69%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21434
68%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 48983
68%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 57221
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21318
68%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2672.
68%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12973
68%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
68%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56285
68%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60255
68%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 2674.
68%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13553
68%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
68%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55861
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57351
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11706
68%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
68%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
68%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
68%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
68%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11721
68%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57233
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12442
68%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57416
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56313
67%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13554
67%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
67%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
67%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 56322
67%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2625.
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
67%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12972
67%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
67%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
67%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 77260
67%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 56799
67%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10974
67%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
67%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
67%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12561
67%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12336
66%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11522
66%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8326.
66%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35169
66%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55901
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72850
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14271
66%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
66%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
66%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 67482
66%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 14025
66%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83863
66%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 12067
66%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57445
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80251
66%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 70722
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26438
66%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 47028
66%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 56917
66%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58721
66%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 11343
66%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
66%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
66%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57384
65%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16428
65%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
65%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
65%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35148
65%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14035
65%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55262
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8325.
65%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11949
65%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
65%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 69930
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15906
64%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47929
64%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 15866
64%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00176
64%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 70616
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46645
64%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 47933
64%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 27462
64%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 10819
64%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1791 α.
64%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
64%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
64%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
64%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2635.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12155
63%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
63%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70059
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2659.
63%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22734
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55888
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16721
63%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10999
63%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83859
63%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 15064
63%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
63%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
63%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 15787
63%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2667.
63%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14689
62%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
62%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21377
62%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14954
62%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2640.
62%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10530
62%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
62%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10592
62%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55774
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15833
62%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
62%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49804
62%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12086
62%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12588
62%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
62%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
62%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 14286
62%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70534
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14180
62%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
62%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37183
61%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 72845
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57306
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57542
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10423
61%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
61%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
61%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
61%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
61%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
61%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
61%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
61%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
61%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
61%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50117
61%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 13470
61%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20625
61%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 11575
61%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
61%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
61%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
61%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56200
61%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10679
61%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2660.
61%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46699
61%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 27453
60%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 12836
60%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
60%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57278
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12156
60%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
60%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
60%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49882
60%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13666
60%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73059
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49115
60%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 65520
60%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55653
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4118.
60%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 10406
60%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49547
60%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 78501
60%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 49846
60%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2653.
60%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10773
60%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
60%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 51548
60%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
60%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14381
59%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67850
59%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11324
59%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
59%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
59%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72977
59%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15714
59%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
59%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2632.
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22564
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR X1 1810.
59%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 11409
59%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
59%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
59%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
59%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
59%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
59%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78721
59%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 56776
59%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22256
59%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 70430
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78751
59%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11085
59%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
59%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
59%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
59%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
59%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1801.
59%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 15249
59%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34000
58%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 12699
58%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621.
58%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80275
58%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 11720
58%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57322
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12441
58%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
58%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
58%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22745
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08994
58%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 09426
58%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 10591
58%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56909
58%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63669
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69659
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17408
58%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 56219
58%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2673.
58%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22172
58%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 26195
58%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 49871
58%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57364
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11410
58%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
58%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
57%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49019
57%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1803 α.
57%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
57%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 21353
57%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 22779
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14851
57%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70716
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22801
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56853
57%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11970
57%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
57%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
57%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2629.
57%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14187
57%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2648.
57%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10957
57%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
57%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13401
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
57%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68013
57%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 70484
57%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21395
57%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10509
57%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
57%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
57%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
57%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
57%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 22522
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12929
56%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 50036
56%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 56873
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16191
56%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73002
56%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14815
56%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10910
56%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
56%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 11280
56%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
56%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
56%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49998
56%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13403
56%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
56%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
56%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
56%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 15258
56%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20997
56%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 17423
56%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR XII1 2666.
55%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73563
55%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16024
55%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68475
55%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 15465
55%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20994
55%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 49338
55%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 59642
55%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 12900
55%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
55%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
55%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
55%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XIII4 12490.
55%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
SKVR X1 1816.
55%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 21328
55%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 16375
55%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
55%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 14545
55%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
55%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26060
55%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 52387
55%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70849
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61119
55%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11072
54%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14955
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
54%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22698
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15713
54%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2668.
54%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46186
54%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 49415
54%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 83881
54%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 11269
54%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
54%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
54%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 83395
54%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
SKVR XII1 2664.
54%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33488
54%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 06339
54%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11830
54%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
54%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
54%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
54%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72777
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2655.
54%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11104
53%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
53%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
53%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3057.
53%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06404
53%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 80074
53%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 16640
53%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
53%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
53%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56887
53%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69556
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14758
53%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10521
53%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23809
53%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 14446
53%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
53%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR XII1 2669.
53%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62695
53%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 13451
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26054
53%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 27360
53%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 23191
53%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10855
53%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
53%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
53%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84452
53%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 15748
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 00095
52%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 57478
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61005
52%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VII3 4119.
52%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 15278
52%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22629
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10239
52%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
52%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
52%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 62714
52%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 11574
52%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
52%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8324.
52%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 39305
52%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 50081
52%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 10551
52%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
51%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 60483
51%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 19466
51%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 49287
51%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49686
51%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 68613
51%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 13871
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56902
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21952
51%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 15440
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
51%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 57521
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16226
51%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10988
51%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
51%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
51%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48978
51%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 27728
51%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 15464
51%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
51%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 64904
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2657.
50%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64902
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72989
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 09276
50%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 13533
50%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70765
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14287
50%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
50%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8323.
50%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63816
50%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 04107
50%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 12337
50%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
50%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 44096
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1796.
49%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11230
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40301
49%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 52353
49%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15298
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
49%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 63671
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13008
49%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2658.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2678.
49%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12657
49%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
49%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63667
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2649.
49%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22965
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
49%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 10191
48%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44040
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12915
48%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
48%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
48%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 47878
48%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR X1 1809.
48%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 18530
48%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 49813
48%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 12154
48%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
47%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2628.
47%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15786
47%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49457
47%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 06939
47%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 16250
47%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18071
47%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57756
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43958
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10468
47%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12440
47%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
47%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
47%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 14160
47%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
47%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12987
47%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
47%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53274
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 18060
46%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 69294
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49879
46%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
46%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 49471
46%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 14089
46%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
46%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64456
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 00036
46%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12712
46%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64473
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57564
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64906
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57832
46%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11777
46%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14382
46%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20995
46%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2652.
45%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2622 α.
45%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12916
45%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
45%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2155.
45%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 11034
45%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49313
45%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 14455
45%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
45%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 51309
45%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43758
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57736
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18224
45%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 42793
45%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 15569
45%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
45%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11444
44%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22787
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14873
44%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
44%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11589
44%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
44%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
44%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27371
44%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 11633
44%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
44%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22872
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 43863
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10989
44%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73091
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56681
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47741
44%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR X1 1812.
44%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49429
44%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 35162
44%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 65978
44%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 72824
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 47517
44%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 21452
43%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 57570
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14441
43%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
43%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20677
43%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 15309
43%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81819
43%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 52396
43%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65105
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13276
43%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47439
43%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 20996
43%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 22582
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13534
43%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1814.
43%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2636.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19901
42%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 61251
42%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 64476
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16646
42%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55084
42%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 12335
42%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11521
42%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10798
42%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
42%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20636
42%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 2676.
42%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44000
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15147
42%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
42%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
42%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67906
42%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 16417
42%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11776
41%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22704
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10570
41%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64905
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73784
41%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 47041
41%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 15813
41%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84485
41%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 58559
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63670
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13907
41%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49689
40%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 63323
40%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 47472
40%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 43786
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21365
40%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 00089
40%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 11060
40%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
40%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
40%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
40%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11375
40%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
40%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
40%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26202
40%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 23009
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13908
40%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65974
39%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 49683
39%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 32197
39%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 73092
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11487
39%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70189
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46852
39%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 64907
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12513
39%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60425
38%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 09441
38%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 58372
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57722
38%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73464
38%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 08880
38%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 11325
38%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05799
38%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 15856
38%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12241
38%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73280
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 58267
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49831
37%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 15063
37%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73211
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 07652
37%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 11160
37%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
37%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65455
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64477
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64459
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2643.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78799
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49026
36%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 75477
36%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 14064
36%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18533
36%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 35077
36%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13964
36%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58230
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69738
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44065
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65461
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64903
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2624.
36%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73025
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8322.
36%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57693
36%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11134
36%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72955
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43976
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13813
35%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57815
35%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63943
35%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 80114
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 14456
35%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42173
35%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 28124
35%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 71854
35%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 06894
34%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR X1 1811.
34%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 16444
34%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2623.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78767
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 22376
34%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 68618
34%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 43534
34%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 15144
34%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2647.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15729
33%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
33%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58548
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40902
33%
1910
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 13870
33%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2650.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2622.
33%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2638.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81842
32%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 28315
32%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 64901
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44826
32%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XII1 2677.
31%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10550
31%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2656.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2646.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49119
31%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 43639
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43672
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56700
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43619
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11832
30%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49815
30%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11778
30%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23192
30%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 65973
30%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 83324
30%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 19385
30%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XII1 2639.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65962
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 13906
29%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2651.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18405
28%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 15310
28%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66355
27%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 22592
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 75659
27%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 12747
27%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
27%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47242
27%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 44532
27%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 47458
27%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 65454
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64815
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11831
26%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43813
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73235
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR VI2 7100.
25%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 68073
25%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 12586
24%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05998
24%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 64480
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60356
23%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 49223
23%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 55085
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 65376
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12589
23%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14547
22%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64472
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64474
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47192
21%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 14546
20%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41009
17%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47341
17%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47107
13%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.