JR 14691
100%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
79%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22592
76%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2670.
74%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10988
74%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10855
73%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
73%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
73%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22698
72%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15416
72%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
71%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
71%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
71%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
71%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
70%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 12562
70%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27728
69%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 10958
69%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
69%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49026
68%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22582
68%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12107
67%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
67%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69952
67%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14827
66%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
66%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15147
65%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
65%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15440
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
65%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
65%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
65%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
65%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
65%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
64%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
64%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
64%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
64%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 27360
64%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 12915
64%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
63%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
63%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
63%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
63%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
63%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
63%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
63%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
63%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
63%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
63%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
63%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 11324
63%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
63%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11487
63%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
63%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12067
62%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49385
62%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 57564
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11343
62%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
62%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
62%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
62%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
62%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
62%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
62%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
61%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
61%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
61%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 22629
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 00095
61%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 12298
61%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10468
61%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
60%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62695
60%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 11258
60%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
60%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11776
60%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
60%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00036
59%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 19385
59%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 16191
59%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
59%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
59%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
59%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
59%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70484
59%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10423
59%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
59%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
59%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
59%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
58%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10191
58%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
58%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11189
58%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
58%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
58%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
SKVR X1 1810.
58%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 67906
58%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 15955
58%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
57%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
57%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61235
57%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 20936
57%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 11812
57%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
57%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
57%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14441
57%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10509
57%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
57%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
56%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 12836
56%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
56%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
56%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
56%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
56%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
56%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 70086
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47185
56%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 61005
56%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 15854
56%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
56%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
56%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
56%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 61119
56%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11706
55%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
55%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 11060
55%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1816.
55%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 13710
55%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
55%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
55%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
55%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
55%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
55%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12798
55%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57322
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56902
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 β.
54%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 08994
54%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 14709
54%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55774
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64815
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1814.
54%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 14287
54%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09276
54%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 11269
54%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16127
54%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
54%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
54%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
54%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
54%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 34551
54%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 11968
53%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56219
53%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57521
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64902
53%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13501
53%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71854
53%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 11325
53%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
53%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
53%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
52%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
52%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55866
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2628.
52%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11104
52%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
52%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
52%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
52%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06894
52%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 15813
52%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64459
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22522
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16428
51%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10445
51%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55901
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56250
51%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57364
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63667
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11523
51%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
51%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 14758
51%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57416
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13551
50%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
50%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23009
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13908
50%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
50%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2645.
50%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10757
50%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
50%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
50%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12203
50%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
50%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
50%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
50%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
50%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49142
50%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2663.
50%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
50%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 12440
50%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
50%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 63669
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1812.
49%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12154
49%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57278
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47041
49%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 56285
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12335
49%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10871
49%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72806
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 66902
49%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XII1 2630.
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11720
49%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10915
48%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
48%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11000
48%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73002
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46186
48%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 13008
48%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
48%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12066
48%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
48%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
48%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55658
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55945
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
48%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
48%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12336
48%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16646
48%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57306
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14583
48%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
48%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
48%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11322
47%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
47%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
47%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
47%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 10830
47%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
47%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
47%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
47%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40825
47%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 13402
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
47%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11778
47%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55676
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55861
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14270
47%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64906
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13553
47%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
47%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
47%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 16417
47%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
47%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
47%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
47%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2666.
46%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56917
46%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72797
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 46155
46%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 10709
46%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
46%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 15278
46%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
46%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12242
46%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
46%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
46%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15856
46%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55888
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2668.
46%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43534
46%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR XII1 2627.
45%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2629.
45%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2665.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8321.
45%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
SKVR XII2 8326.
45%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11257
45%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
45%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47929
45%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 48965
45%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13802
45%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03546
45%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 28124
45%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 56853
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00089
45%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 73092
45%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47878
45%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XII1 2660.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47471
45%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 12657
45%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
45%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 11969
45%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
45%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
45%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57440
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10698
45%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
45%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
45%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68532
45%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 10974
45%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
45%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
45%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
45%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12712
45%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12590
45%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06158
44%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10541
44%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
44%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
44%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65454
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15464
44%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
44%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18533
44%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 57288
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72819
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69659
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70059
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13401
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
44%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 56799
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73091
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12299
44%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
44%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70716
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 84485
44%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 57384
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64907
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72777
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2644.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11376
43%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
43%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
43%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70534
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73025
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55568
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58582
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63666
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49153
43%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 13870
43%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
43%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 56873
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11259
43%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
43%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56361
43%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10326
43%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
43%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
43%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
43%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
43%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 46645
43%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2640.
43%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48983
43%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 49240
43%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
43%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10550
43%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57233
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2621.
43%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10592
43%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
43%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
43%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
43%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16640
42%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
42%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
42%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60356
42%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 10513
42%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
42%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
42%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81119
42%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 56909
42%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10521
42%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
42%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 56313
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8325.
42%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2659.
42%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2672.
42%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22734
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56681
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22172
42%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 16721
42%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
42%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 72743
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2631.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15063
42%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2632.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2653.
42%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74888
42%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 11521
42%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
42%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 69294
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18060
42%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 56322
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69247
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2642.
41%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11721
41%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
41%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21434
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11971
41%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
41%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
41%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2661.
41%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49804
41%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 21377
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12588
41%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
41%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
41%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
41%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70849
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10367
41%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
41%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
41%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56687
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2635.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56200
41%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78721
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR X1 1796.
40%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11972
40%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14545
40%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
40%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 55811
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12988
40%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
40%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
40%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12014
40%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
40%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
40%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49187
40%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2643.
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2625.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55262
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47741
40%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 2662.
40%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56887
40%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2673.
40%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10999
40%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11410
40%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
40%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 84452
40%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 12585
40%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
40%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73280
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46632
39%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 11409
39%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
39%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
39%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10798
39%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10530
39%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
39%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
39%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
39%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
39%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
39%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1786.
39%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
SKVR XII1 2654.
39%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65106
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 06339
39%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 14180
39%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14160
39%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
39%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12157
39%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
39%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
39%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69766
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69910
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26438
38%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 13906
38%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
38%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 15465
38%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
38%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80251
38%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 05998
38%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 36669
38%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 64903
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 78501
38%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 57832
38%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64473
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11777
38%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
38%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15372
38%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
38%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14271
38%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50036
37%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2652.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11589
37%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
37%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15548
37%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06404
37%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 10939
37%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
37%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
37%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 68475
37%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 43786
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49998
37%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2657.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14025
37%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65461
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70430
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15249
37%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
37%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62714
37%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 72824
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10636
37%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
37%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
37%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 11190
37%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65107
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22704
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 23191
37%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10492
37%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
37%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
37%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
37%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
37%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 48978
37%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70376
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22872
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 72850
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 67482
36%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 15310
36%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78799
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14111
36%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
36%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
36%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46699
36%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 48923
36%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 04107
36%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
SKVR X1 1801.
36%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 22500
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11813
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72989
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 37183
36%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 48994
36%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 10483
36%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
36%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78767
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 72845
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12714
36%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
36%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12587
36%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
36%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26060
36%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 10430
36%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
36%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22779
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11937
35%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
35%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50081
35%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 18530
35%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 10910
35%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
35%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
35%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69556
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1809.
35%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 26195
35%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 65974
35%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 64476
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11375
34%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
34%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
34%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
34%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 73000
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14851
34%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
34%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21318
34%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12713
34%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57815
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81753
34%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 18133
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 20625
33%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 71275
33%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 80114
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 57495
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8324.
33%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73235
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 18878
33%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 15786
33%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17408
33%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 13620
33%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17423
33%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 28315
33%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 49686
33%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 27453
33%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 10239
33%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52353
33%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2638.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50080
33%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 49313
33%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 64475
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22745
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 58721
33%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 83324
32%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 47458
32%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 11831
32%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
32%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12586
32%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09426
32%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 27371
32%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 22564
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 83863
32%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 65455
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69738
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64480
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10406
32%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32197
31%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 83395
31%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 52396
31%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4383.
31%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 49019
31%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49683
31%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 64472
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11522
31%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
31%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64474
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
31%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 11970
31%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
31%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00176
31%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 65973
31%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 14364
31%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
31%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
31%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
SKVR XII1 2675.
30%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11188
30%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56689
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19466
30%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 16364
30%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77260
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 83881
30%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 47028
30%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 58372
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26054
30%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XII1 2648.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72977
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11575
30%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2677.
30%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49429
30%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 64905
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 06939
30%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 13813
30%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14456
30%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
30%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 12972
30%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
30%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
29%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70722
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49837
29%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 51309
29%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57722
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73129
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2655.
29%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2674.
29%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22801
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44826
29%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 80275
29%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 10940
29%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57693
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57736
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13964
28%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65105
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10570
28%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14064
28%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26202
28%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 35077
28%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 65978
28%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2155.
28%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 70616
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1811.
28%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 58302
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27462
28%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 53274
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII2 8323.
28%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16326
28%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
27%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2646.
27%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2651.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2676.
27%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73563
27%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 80074
27%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 73059
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12987
27%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
27%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1791 α.
27%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46852
27%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 12589
27%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
27%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 56700
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2667.
27%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2658.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39650
27%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 48970
27%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14548
27%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
27%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49287
27%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 21328
27%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 16226
27%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20997
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 47192
26%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2622.
26%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12241
26%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49119
26%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 68013
26%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 10773
26%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11659
26%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
26%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
26%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
26%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47517
26%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 59642
26%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 60483
26%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 12699
26%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
26%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2678.
25%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23809
25%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 18405
25%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 70189
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46442
25%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 14286
25%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58267
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21952
25%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 49457
25%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 58197
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4119.
25%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 22256
25%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 76418
25%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 11230
24%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
24%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2656.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20636
24%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 10710
24%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
24%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
24%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
24%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
24%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2636.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2639.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15866
23%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
23%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2623.
23%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2650.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11134
23%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70765
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64456
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 58230
22%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14547
22%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15309
22%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72955
21%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64477
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47341
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47242
20%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 47439
18%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.