JR 14680
98%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11361
81%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15625
81%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14806
79%
1939
Pohjois-Karjala — Lieksa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70785
77%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2580.
76%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 66892
75%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 81141
73%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 20909
68%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 28212
68%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 15723
68%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29885
68%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 15635
67%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10726
67%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15923
67%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 439.
65%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 15415
65%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42051
65%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 15017
64%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10930
64%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70377
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72700
63%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 64757
63%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16552
62%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14943
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14987
61%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1856.
60%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 09261
58%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 16508
57%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61008
57%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIII3 7615.
55%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 26063
55%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12152
55%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13751
55%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50734
55%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 61007
54%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIII3 7618.
54%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR VI1 2586.
53%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 20925
53%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 23942
51%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 46293
51%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 66009
51%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 17350
51%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 35170
51%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 51224
51%
1909
Häme — Valkeala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57415
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28213
50%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 11094
50%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14836
50%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73573
50%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16779
50%
1944
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13665
50%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12505
50%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14338
50%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19468
49%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR VI1 2579.
49%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
SKVR VI2 7104.
49%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR VI1 2582.
49%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11053
49%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55269
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15739
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79048
49%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Timonen, Senni
JR 06127
49%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 09676
48%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
JR 75662
48%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 22953
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56026
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35070
47%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 42395
47%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR X1 1769.
47%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11647
47%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11871
47%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11337
47%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23757
46%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 10351
46%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10968
46%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49144
46%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 69237
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70673
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 3561.
46%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 15683
46%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3562.
46%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 18383
46%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 15078
46%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15704
46%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72841
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 02586
45%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 11128
45%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12138
45%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14222
45%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12629
45%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14055
45%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32152
45%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 42067
45%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70473
45%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15757
45%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 440.
45%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR XIII3 7616.
45%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 51252
45%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69896
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65610
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2585.
45%
1933
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59381
45%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Pessinen, Eeva
JR 14630
44%
1939
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13389
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11829
44%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7614.
44%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 61234
44%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VIII 3563.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 11288
44%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12387
44%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15510
44%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11548
43%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15119
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11733
43%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15544
43%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7613.
43%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 12117
43%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2960.
43%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
JR 33928
43%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 15197
43%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10421
43%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16479
43%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12496
42%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73782
42%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78693
42%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 10955
42%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35165
42%
1951
Häme — Luopioinen
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VI1 2583.
42%
1928
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
SKVR XIII3 7610.
42%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 11032
42%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14779
42%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44340
41%
1932
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR IX1 2961.
41%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 41701
41%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 10138
41%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58438
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2581.
40%
1910
Etelä-Savo — Mikkeli
Tanttu, A.
JR 11452
40%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7612.
40%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 13945
40%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63631
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 33187
39%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR VI1 2588.
39%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 33194
39%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 56078
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72745
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 23173
38%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 56059
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11504
38%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14464
38%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37089
38%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 70726
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83872
37%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Vuorio, Toini
JR 27362
37%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15894
37%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55245
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 3564.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 2577.
37%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
SKVR XIII3 7617.
37%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 49293
36%
1955
Etelä-Savo — Luumäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70643
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70615
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2390.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53433
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 56003
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33398
35%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 55997
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10442
35%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69816
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12074
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15272
34%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7609.
34%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 12895
34%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13349
34%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49226
34%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 10700
34%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46050
34%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XII1 2391.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2394.
34%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2395.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06986
34%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 12996
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13595
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35087
34%
1951
Kainuu — Kuusamo
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56505
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58498
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70182
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33444
34%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 12727
34%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49906
33%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII3 7611.
33%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 61120
33%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 80271
33%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
SKVR VI1 2578.
33%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR V2 1935.
32%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51170
32%
1909
Etelä-Karjala — Antrea
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2397.
32%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76508
32%
1898
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Suomalainen, T.
JR 14706
32%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50111
32%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 21958
32%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 20490
32%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XII1 2392.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58138
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56044
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4943.
32%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 55254
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 400.
31%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 70761
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68535
31%
1920
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Linda
JR 57354
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82785
30%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 50163
30%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 65028
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 51240
30%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12100
30%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23258
30%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 82947
30%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 13197
29%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10851
29%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14098
29%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07642
29%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 69558
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70439
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 54142
28%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII3 4082.
28%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 28978
28%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 70401
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39629
27%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XII1 2398.
27%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21688
27%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 55974
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR V2 1934.
27%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2389.
27%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28286
27%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 42083
26%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70109
25%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47512
25%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 51193
24%
1909
Etelä-Karjala — Kaukola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47199
23%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 69660
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47341
22%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 55851
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4079.
22%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 54205
21%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 11929
21%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70177
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16872
20%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54564
20%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 55329
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2393.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2949.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3061.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3158.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12486.
17%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 74904
17%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 60230
16%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 00034
16%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 57998
16%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys