JR 09134
90%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 82537
84%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 07326
84%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 04076
82%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 48980
80%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 72693
80%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 16597
79%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
78%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 57304
78%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22625
77%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 27532
77%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 43007
77%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 17070
77%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 42534
77%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 49307
76%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 50377
76%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 12159
75%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
75%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
75%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 83536
75%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 11073
75%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46374
75%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 07703
75%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 42398
75%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
75%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 69250
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42379
74%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 57311
74%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15531
74%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49186
74%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 16168
74%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22520
73%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56746
73%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49407
73%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 10943
73%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
73%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 13714
73%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49832
72%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
72%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 84056
72%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 50047
72%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 39640
72%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 47580
72%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 12160
72%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
72%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 50124
71%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21197
70%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 69742
70%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57274
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11722
70%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
70%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
70%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 44443
69%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 10714
69%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
69%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
69%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
69%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80414
69%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 16563
68%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22020
68%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 12068
68%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55502
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10753
68%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
68%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
68%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
67%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 35057
67%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 81761
67%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 15710
67%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
67%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 55521
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33925
66%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 55681
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55730
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55943
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55512
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11318
66%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57251
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57851
66%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18407
65%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 55677
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55854
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43590
65%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 18838
65%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 55932
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50095
65%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 49458
65%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 40664
65%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 55645
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58189
65%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19118
64%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 58391
64%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16514
64%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16635
64%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
63%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
63%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 11277
63%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
63%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
63%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
63%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
63%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
63%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
63%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
63%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35121
62%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55617
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64577
62%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11662
62%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
62%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55739
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22599
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47928
62%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 11024
61%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
61%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 10323
61%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
61%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 11125
61%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73896
61%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 22536
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
61%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
61%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
61%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
61%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
61%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
61%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
61%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12161
61%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57432
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15280
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15692
61%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
60%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
60%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
60%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 03807
60%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 11377
60%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14640
60%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22578
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49051
60%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 80115
60%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 14283
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14770
59%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
59%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
59%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
59%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72790
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12158
59%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
59%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10825
59%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11814
59%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
59%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12594
59%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33781
59%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 42863
59%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 49196
59%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 37027
59%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 50140
59%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 08985
59%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 55759
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12974
58%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
58%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47371
58%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 80994
58%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 48967
58%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14892
58%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
58%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 67465
58%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 43890
58%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49127
58%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 60420
58%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64502
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49122
58%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55858
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33644
57%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 06401
57%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 07730
57%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 11707
57%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12563
57%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
57%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49018
57%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 81093
57%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 40824
57%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 57231
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68159
57%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 55872
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72990
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
57%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 48934
57%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 16001
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11703
57%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
57%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49546
57%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 52349
57%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14210
56%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
56%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42081
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 78971
56%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 57598
56%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33929
56%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 56564
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49504
56%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 11327
55%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47470
55%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 80274
55%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 22697
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 46138
55%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 57936
55%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72742
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70181
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10287
55%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69647
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69913
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70617
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16719
55%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73404
55%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43884
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81667
54%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 07645
54%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 12883
54%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49590
54%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10189
54%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06159
54%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 16793
54%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70055
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16139
53%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4097.
53%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 69292
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11488
53%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
53%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
53%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
53%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
53%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
53%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
53%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22026
53%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 08280
53%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 08680
53%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 13338
53%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
53%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 14383
53%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
53%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
53%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10587
53%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
53%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
53%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
53%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21359
52%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 06902
52%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 57875
52%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82070
52%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 16662
52%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
52%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 16483
52%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
52%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
52%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
52%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49517
52%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 15732
52%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70671
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46740
52%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 15373
52%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
52%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
52%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
52%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42074
51%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 58097
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76106
51%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 20935
51%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 14068
51%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57355
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12840
51%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
51%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70565
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00009
51%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
51%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
51%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
51%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
51%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 14586
51%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
51%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61009
51%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
51%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 42401
51%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 14686
51%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49191
51%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 67977
51%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 07727
51%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 49092
50%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 09609
50%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 10962
50%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
50%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65087
50%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13192
50%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23178
50%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 39677
50%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 56710
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60458
50%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10588
50%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
50%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
50%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64576
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12749
50%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57345
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11064
50%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
50%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
50%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47181
50%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 23244
50%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 11833
50%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12109
50%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
50%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
50%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
50%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 11088
50%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
50%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
50%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
50%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48961
49%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11147
49%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
49%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
49%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 48950
49%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 20559
49%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 19384
49%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 19387
49%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
49%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
49%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64864
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16271
49%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
49%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 14953
49%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66827
49%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 18427
48%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 12243
48%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
48%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80533
48%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 16262
48%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06710
48%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 57442
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57865
48%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16093
48%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16372
48%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16188
48%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12339
48%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
48%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 49476
48%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 38304
48%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 12443
48%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55470
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21373
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 16021
48%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46378
48%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 43918
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 33193
47%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 14604
47%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14164
47%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
47%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 67838
47%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 60248
47%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 12005
47%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
47%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
47%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 10420
47%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
47%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
47%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
47%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
47%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40295
47%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 10517
47%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
47%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42383
47%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 14360
47%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
47%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 49578
47%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13910
46%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
46%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21389
46%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 78738
46%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12838
46%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39874
46%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR VII3 4088.
46%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 78786
46%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64579
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11775
46%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
46%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 43613
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21038
46%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 46096
46%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 62686
46%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 12748
46%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
46%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 65084
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73466
46%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 22830
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16771
46%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64501
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
46%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72775
46%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 17033
46%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 22852
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10696
45%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
45%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
45%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
45%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
45%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49260
45%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
45%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11687
45%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21333
45%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
45%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
45%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
45%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11525
45%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
45%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 43635
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 50697
45%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 10408
45%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46558
45%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
JR 11880
45%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
45%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34493
45%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 22545
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12087
45%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
45%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65101
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 70151
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57856
45%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43992
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 24948
45%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 24790
45%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 15657
45%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64863
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 71079
44%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 14179
44%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64492
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43681
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69610
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10785
44%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10976
44%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
44%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55895
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80248
44%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 44721
44%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 70624
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12839
44%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 70530
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68504
44%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 16445
44%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
44%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
44%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 15631
44%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44133
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44101
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 84449
44%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 68525
44%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 60345
43%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 44125
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 66807
43%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 40797
43%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 10481
43%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
43%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
43%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49331
43%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 31453
43%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 13247
43%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
43%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 11063
43%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20619
42%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 46436
42%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 65081
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12841
42%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
42%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35190
42%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 44249
42%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 44059
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 09273
42%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 13405
42%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64866
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11614
42%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57874
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11661
41%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12016
41%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
41%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
41%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 21943
41%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 12660
41%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
41%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64867
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65444
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14704
41%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13010
41%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57939
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15066
41%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66012
41%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 11881
41%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
41%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43767
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10440
41%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60447
41%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 13408
41%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22641
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12244
41%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
41%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32882
40%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 64574
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49559
40%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12514
40%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
40%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
40%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
40%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
40%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73236
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 73435
40%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13400
40%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
40%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
40%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64500
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64509
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65082
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65083
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
40%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
40%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
40%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 15148
40%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65443
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21944
39%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 10290
39%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63627
39%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47245
39%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 61914
39%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 11245
39%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21614
39%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 14178
39%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
39%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13009
39%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
39%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64578
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12654
39%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
39%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
39%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49564
39%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 57893
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10465
39%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
39%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 64497
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65085
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 81091
38%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 57886
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70334
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73567
38%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 64573
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64580
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12842
38%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
38%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
38%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
38%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
38%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47422
38%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 46609
38%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 14265
38%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21026
38%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 39536
38%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 70435
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13406
37%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58696
37%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 64496
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78822
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 01652
37%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 62711
37%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 11059
37%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57904
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13504
36%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10791
36%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55060
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 17140
36%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 63657
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 41452
36%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 65097
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 60366
36%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 70593
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11413
36%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72960
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 36768
36%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 78481
36%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 55035
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 14267
36%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
36%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 11411
36%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11950
36%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
36%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70010
36%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43754
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65099
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XIII3 7620.
35%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 26199
35%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 10529
35%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
35%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57337
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63913
35%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64581
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65446
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65562
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68064
35%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 12631
35%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
35%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
35%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
35%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
35%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
35%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 19972
35%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 64872
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 52395
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15750
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2447.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
34%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68294
34%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 57972
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09608
34%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 57293
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4089.
34%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2444.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40654
33%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 20630
33%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 15647
33%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43603
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 40851
33%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 10546
33%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16504
33%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63826
33%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64490
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 52400
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13503
33%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57922
33%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14730
33%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20663
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 36773
32%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 11415
32%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73279
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 19919
32%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 65565
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 26676
31%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 13198
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18063
31%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 51762
31%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 34604
31%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 15788
31%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11283
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16505
31%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
30%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 26129
30%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 81140
30%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 15752
30%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
30%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69649
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15646
30%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64571
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64493
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 27363
29%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 20548
29%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 68479
29%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 64871
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13667
28%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53272
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 28303
28%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 28410
28%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 65456
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73207
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 63255
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
28%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 46356
28%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 51504
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16030
27%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75683
27%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 72938
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63806
26%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47192
25%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 15751
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
25%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46187
25%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 73737
25%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 64572
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22236
24%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 26270
23%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 16815
22%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
22%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 33441
21%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 75730
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 68249
20%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 46658
17%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 47199
14%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 46667
12%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.