JR 14877
100%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15909
100%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11232
92%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71600
88%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 12042
87%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15336
87%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73570
78%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 12892
71%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67667
71%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 12608
70%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12927
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15392
70%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15452
70%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72779
69%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 81747
68%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 11296
68%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11550
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15765
68%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16162
68%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42073
68%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 46703
68%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 47567
68%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 21049
67%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 3284.
67%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15435
67%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74519
66%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 21204
66%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 14209
66%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14240
66%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00183
66%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 11068
66%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11943
66%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12855
66%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16811
66%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47461
66%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 78727
66%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 82071
66%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 10599
66%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11878
66%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12642
66%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13662
66%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14596
66%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81101
66%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11650
65%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73785
64%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44089
64%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17351
64%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 10523
64%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11741
64%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15025
64%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12946
64%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13690
64%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16377
64%
1943
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14778
63%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72962
63%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 82541
63%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 42105
63%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11441
63%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10695
63%
1932
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10879
63%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12143
63%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13425
63%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14077
63%
1939
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14920
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15110
63%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15364
63%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39684
63%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
SKVR XII1 3291.
62%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11588
62%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12965
62%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13645
62%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13848
62%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14376
62%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55584
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12408
61%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60404
61%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 78723
61%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10294
61%
1925
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11851
61%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14567
61%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27530
61%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 10752
61%
1932
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15957
61%
1939
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13549
61%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33983
61%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 72801
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55541
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78814
60%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 09430
60%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 47244
60%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 78753
60%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 83870
60%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 51278
60%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69217
59%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 08281
59%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 12535
59%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21308
59%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11400
58%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14496
58%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67899
58%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 21153
58%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 78803
58%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12732
58%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15083
58%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12120
58%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15171
58%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46759
58%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 46864
58%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 49541
58%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4227.
57%
1922
Pohjois-Karjala — Eno
Hänninen, Laina
JR 72770
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39635
56%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 13347
56%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13386
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13980
55%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46192
55%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 10860
55%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15204
55%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78762
55%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 68307
55%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 55028
54%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 35173
54%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 35160
54%
1951
Häme — Iitti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13458
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42437
53%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 14311
53%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11601
53%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49801
53%
1956
Uusimaa — Hamina
Paavolainen, Oma Martti
JR 75629
53%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 12580
53%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14093
53%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58462
53%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11800
52%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14412
52%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16193
52%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72703
52%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 78796
52%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 58563
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26226
52%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 58186
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58366
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58397
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58467
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58672
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3274.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55338
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55453
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58128
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78497
52%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR XII1 3258.
52%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58265
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58531
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58621
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58643
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12770
51%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10799
51%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75676
51%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 12909
51%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15641
51%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11622
51%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3286.
51%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12103
51%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15274
51%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55612
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58314
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21616
50%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 76731
50%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 07701
50%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XII1 3282.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73480
48%
1939
Uusimaa — Hamina
Salokannel, Tyyne
JR 11123
47%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67556
46%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 11033
45%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72766
45%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72795
45%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14999
44%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16091
44%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65829
44%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 20937
44%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Pirkkala
Kalliala, Lauri
JR 13741
44%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12812
43%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15896
43%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42535
41%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 55059
41%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 12317
41%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13889
41%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14900
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15875
41%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12275
40%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83878
40%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 79535
37%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 15008
36%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11724
34%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
29%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 10290
22%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03815
20%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 47414
11%
1926
Uusimaa — Mäntsälä
Okkola, T. E.
JR 79198
11%
1966
Uusimaa — Vehkalahti
Toikka, Ville