JR 15897
70%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49793
59%
1956
Etelä-Karjala — Viipuri
Paavolainen, Oma Martti
JR 31199
56%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 61314
56%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
JR 20485
55%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XIII3 7654.
55%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 81552
54%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Tuukkanen, Vilho
JR 51176
54%
1909
Etelä-Karjala — Antrea
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51245
53%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 68529
52%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 56560
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72970
51%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 66893
49%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 10951
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40772
49%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 83875
48%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 62374
48%
1948
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Pöyhönen, Martti
JR 76044
48%
1956
Etelä-Karjala — Viipuri
Somerkorpi, Seija
JR 51279
48%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51286
48%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 48993
46%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 55696
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41960
45%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 12673
45%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10450
44%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14711
44%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17344
44%
1907
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 49232
44%
1955
Etelä-Karjala — Koivisto
Paavolainen, Oma Martti
JR 17034
44%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 22980
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 33504
44%
1952
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 82941
43%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 16284
43%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16363
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49802
43%
1956
Uusimaa — Hamina
Paavolainen, Oma Martti
JR 49367
43%
1955
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 56193
42%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68534
42%
1920
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Linda
JR 81743
42%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
SKVR VII3 4204.
42%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 22524
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XIII3 7653.
41%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 12316
41%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68687
41%
1929
Uusimaa — Anjala
Rytkönen, Ahti
JR 49354
41%
1955
Etelä-Karjala — Nuijamaa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4176.
41%
1906
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Pantsu, A.
JR 29016
40%
1915
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
JR 14529
40%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47444
40%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Okkola, T. E.
JR 16702
39%
1944
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76978
39%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 16608
39%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16609
39%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81838
39%
1951
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
SKVR XIII3 7652.
39%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 13887
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13888
39%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49823
38%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 31471
38%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 12315
38%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43885
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58581
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56272
38%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10966
38%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16147
38%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43920
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56308
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81872
37%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 26139
37%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 41785
37%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 49523
37%
1955
Etelä-Karjala — Viipuri
Paavolainen, Oma Martti
JR 49528
37%
1955
Etelä-Karjala — Viipuri
Paavolainen, Oma Martti
JR 50157
37%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 78696
37%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 56277
37%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47466
37%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 47040
37%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 59640
37%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 15539
37%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15540
37%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56359
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41365
36%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 12412
36%
1933
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15462
36%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74517
36%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 22487
36%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 56228
36%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56352
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 29883
35%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 30477
35%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
JR 21158
34%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 15721
34%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56266
34%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73572
33%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 45285
33%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Niemi, Osmo
JR 56301
33%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2551.
32%
1926
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 57843
31%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51207
31%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16302
31%
1943
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11746
30%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48935
29%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 66651
29%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 21610
29%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 68627
28%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 40852
28%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 15029
27%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63746
27%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
JR 48990
27%
1954
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
JR 47399
24%
1926
Varsinais-Suomi — Kaarina
Okkola, T. E.
JR 63742
22%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
JR 63758
22%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi