JR 15892
100%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
95%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
94%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
94%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
94%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
92%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
92%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69247
92%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
92%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46155
91%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 72696
91%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11259
90%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
90%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
90%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
90%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12014
89%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12157
89%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
89%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
89%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14891
89%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
88%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
88%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
88%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
88%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
88%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55811
88%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55568
87%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
87%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
87%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72764
87%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14666
87%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
87%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
87%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
87%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
87%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 16163
87%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
86%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07705
86%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 55676
86%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11867
86%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
86%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11658
86%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
86%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
86%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15918
85%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
85%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
85%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
85%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72797
85%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2641.
85%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14709
85%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49240
85%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
85%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
85%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11813
85%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
85%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
85%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48923
85%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 55866
85%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16092
85%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
84%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10467
84%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
84%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
84%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8321.
84%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 69766
84%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74888
84%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 2662.
84%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06158
83%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10367
83%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11244
83%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
83%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
83%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12242
83%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
83%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10326
83%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
83%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2627.
83%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14361
83%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11969
83%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12299
83%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
82%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10445
82%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2637.
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10709
82%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
82%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12585
82%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
82%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
82%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2665.
81%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2654.
81%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13554
81%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
81%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
81%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13550
81%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 36669
81%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 13620
81%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
81%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2631.
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
80%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2634.
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
80%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
80%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
80%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
80%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
80%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
80%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
80%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 72743
80%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57397
79%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72850
79%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12988
79%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
79%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
79%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 57313
79%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55945
79%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
79%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
79%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10492
79%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
79%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 10636
79%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
79%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56322
79%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69930
79%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48994
79%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 14035
79%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2661.
79%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
79%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56313
79%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10430
78%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
78%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
78%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 10830
78%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56285
78%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13297
78%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
78%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 11000
78%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
78%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
78%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 72806
78%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11523
78%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80563
78%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 11660
78%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12336
78%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
78%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14271
78%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
78%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57416
78%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15833
78%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
78%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 11659
77%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
77%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
77%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 03546
77%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 49264
77%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11071
77%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
77%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
77%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8326.
77%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11721
77%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70534
77%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57233
77%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12442
76%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11188
76%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4383.
76%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 82787
76%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 45830
76%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 55262
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80251
76%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 70059
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2671.
76%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50080
76%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2640.
76%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35143
75%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12713
75%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
75%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11972
75%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10483
75%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2672.
75%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11968
75%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
75%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10679
75%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
75%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 55901
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66902
75%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 12714
75%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11522
75%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
75%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
75%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
75%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
75%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
75%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
74%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21414
74%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
74%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
74%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
74%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
74%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2621 α.
74%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
74%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47929
74%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 10871
74%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
74%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
74%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57221
74%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15065
74%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
74%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
74%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2675.
74%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8325.
73%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15005
73%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
73%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
73%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
73%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
73%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
73%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
73%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 55774
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15279
73%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2674.
73%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35148
72%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10513
72%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
72%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
72%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
72%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46699
72%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 11084
72%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10910
72%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
72%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
72%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
72%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
72%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
72%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83863
72%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 49824
72%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12155
72%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
72%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55499
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68532
72%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 13501
72%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57306
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10773
72%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
71%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
71%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
71%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
71%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 72819
71%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 77260
71%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 14826
71%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
71%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12588
71%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
71%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49837
71%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 14769
71%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
71%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2653.
71%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21151
71%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12108
71%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
71%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
71%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56799
70%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81753
70%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
SKVR X1 1786.
70%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 13710
70%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1801.
70%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 12086
70%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
70%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13403
70%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
70%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67482
70%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 11118
70%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11085
70%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
70%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
70%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
70%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
70%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
70%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55653
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15714
70%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11410
70%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14890
69%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
69%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
69%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
69%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 78501
69%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR XII1 2673.
69%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12587
69%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10999
69%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
69%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73129
69%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12561
69%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
69%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22522
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13814
69%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22734
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10958
69%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56917
69%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2629.
69%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47028
69%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 27462
68%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 12973
68%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
68%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
68%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14689
68%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
68%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10423
68%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
68%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
68%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
68%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
68%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
68%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
68%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
68%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56909
68%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10592
68%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
68%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 26195
68%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 14187
68%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
68%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11706
68%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
68%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70722
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65520
68%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49547
68%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14025
68%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11970
68%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
68%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
68%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
68%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 15249
68%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
67%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49804
67%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11258
67%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
67%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 57495
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19466
67%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR XII1 2660.
67%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12107
67%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14286
67%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621.
67%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
67%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
67%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
67%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18133
67%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 11830
67%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
67%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 70430
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72777
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 26438
67%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 56200
67%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37183
66%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR XII1 2632.
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15713
66%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2635.
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15465
66%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
66%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR X1 1816.
66%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 14815
66%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
66%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
66%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
66%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 78721
66%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11720
66%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
66%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
66%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 50117
66%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 68475
66%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 10957
66%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
66%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83859
66%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 15143
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
65%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57384
65%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13802
65%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49882
65%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2667.
65%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69659
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12929
65%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10406
65%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
65%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2644.
64%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2666.
64%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60483
64%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 66806
64%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 11072
64%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
64%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
64%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
64%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 57322
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10239
64%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27453
64%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
SKVR XII1 2663.
64%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
64%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 48970
64%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14545
64%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
64%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 52353
64%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13707
64%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49998
64%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 20625
64%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 12004
64%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10521
64%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26060
63%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 11575
63%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
63%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49846
63%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1815.
63%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 72845
63%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15688
63%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
63%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56853
63%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27360
63%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15064
63%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48849
63%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 00176
63%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 44144
63%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12900
63%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
63%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
63%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
63%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
63%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
63%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
62%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
62%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
62%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
62%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 10530
62%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
62%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58721
62%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR XII1 2655.
62%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56902
62%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11949
62%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
62%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14287
62%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49019
62%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11574
62%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
62%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 76418
62%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 16191
62%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
62%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 62695
62%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 80275
62%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 27728
61%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 55888
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18878
61%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10591
61%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
61%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2628.
61%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13470
61%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
61%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22779
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06339
61%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 00095
61%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 11104
61%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
61%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56873
61%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83395
61%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 20997
61%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 50081
61%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 12798
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
61%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13666
61%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
61%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2669.
61%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09426
61%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 3057.
61%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15464
61%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64906
61%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13008
61%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
60%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
60%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 39305
60%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
SKVR XII1 2668.
60%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83881
60%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 12440
60%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
60%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8324.
60%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14221
60%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10509
60%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
60%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63666
60%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72776
60%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 12698
60%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10468
60%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
60%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
60%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
60%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
60%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1791 α.
60%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06404
60%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 10855
60%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
60%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
60%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
60%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
60%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53274
60%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64902
59%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1796.
59%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 13451
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
59%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49012
59%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 40301
59%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 50036
59%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11034
59%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22256
59%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 34551
59%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 46632
59%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 56219
59%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23809
59%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 22965
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
59%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 22745
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 59642
59%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 72977
59%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57521
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08994
58%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 14446
58%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12657
58%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46442
58%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 46186
58%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 10988
58%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21318
58%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22564
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65978
58%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 17408
58%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 09276
58%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 00036
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
SKVR XII1 2657.
58%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61005
58%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 12807
58%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15866
58%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
57%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2678.
57%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8323.
57%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64456
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12916
57%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
57%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10819
57%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12490.
57%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 57832
57%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11589
56%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
56%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
56%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
56%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13533
56%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
56%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56887
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12562
56%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84452
56%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 56681
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14441
56%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
56%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 63816
56%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 10798
56%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64473
56%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 26054
56%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR VII3 4119.
56%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 73000
56%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 22629
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 58582
55%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22172
55%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 11777
55%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2652.
55%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16201
55%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21377
55%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22801
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 43786
55%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49287
55%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 28305
55%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 14758
55%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13871
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
55%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
55%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57564
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12335
55%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
55%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1812.
54%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 18530
54%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 15812
54%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73059
54%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1809.
54%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 63667
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16250
54%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49471
54%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 62714
54%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 68013
54%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 73563
54%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 22698
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11189
54%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
54%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
54%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
54%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
54%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 63323
54%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 16409
54%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622 α.
53%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23191
53%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 57736
53%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70765
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35162
53%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR X1 1814.
53%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49879
53%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 65105
53%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 69952
53%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18060
53%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 47472
52%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 17423
52%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 12298
52%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2155.
52%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2649.
52%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21952
52%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 14380
52%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49457
52%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 73002
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13534
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64476
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14455
52%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21395
51%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2648.
51%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16646
51%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
51%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 18071
51%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 13402
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
51%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 57756
51%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57570
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14548
51%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64905
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73091
51%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49429
51%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63670
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14161
50%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
50%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 51309
50%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11633
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 21353
50%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2676.
50%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43758
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16664
50%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10989
50%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
49%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
49%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11521
49%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2636.
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63668
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2658.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13813
49%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69556
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 84485
49%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 27371
49%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 58559
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21328
49%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 47517
49%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 13276
49%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73280
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11776
49%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06939
49%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 49813
48%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 32197
48%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 49026
48%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 80074
48%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 44040
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11375
48%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
48%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48978
48%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11230
48%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10191
48%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11487
48%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
48%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14160
48%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72824
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2643.
48%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65974
48%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 57693
48%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49313
48%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 12015
48%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12241
48%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
48%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44096
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 00089
47%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 18533
47%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 47878
47%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 64459
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14382
47%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
47%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47741
47%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 20677
47%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 14873
47%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
47%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 15569
47%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49686
47%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 20994
47%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11325
47%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12712
46%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26202
46%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 52396
46%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15856
46%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58372
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12987
46%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22582
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15677
45%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64477
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 61235
45%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 21365
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 55590
45%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73092
45%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64903
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49683
45%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 70189
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11160
45%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
45%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81819
45%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR XII1 2638.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44104
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1811.
45%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 57815
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46852
45%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 43534
44%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 75477
44%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
SKVR XII1 2623.
44%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2646.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16444
44%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
44%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11060
44%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73464
44%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 47041
44%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 64907
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 20995
44%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 71854
44%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 11778
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16417
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57722
43%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28124
43%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR XII1 2650.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15309
43%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22787
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65106
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 58267
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04107
42%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 68618
42%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 72989
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 78799
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 22872
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65461
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 42793
42%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 43958
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21452
42%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 65455
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69738
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06894
41%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR XII1 2656.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13908
41%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20636
41%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 14064
41%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44065
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10570
41%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58230
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43863
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61251
41%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 13907
40%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20996
40%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11134
40%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
40%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
40%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07652
40%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 18224
40%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
SKVR XII1 2639.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58548
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10550
39%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60425
39%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 55084
39%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 44826
39%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 14456
39%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2647.
39%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44000
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 09441
39%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 35077
39%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 73784
38%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 15063
38%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13964
38%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56700
38%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22592
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2677.
38%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64815
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49831
38%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 15729
37%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23009
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 67906
37%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 19385
37%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XII1 2624.
37%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64901
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 78767
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2651.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2622.
36%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47439
36%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 49689
36%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 68073
36%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 18405
36%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 43976
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08880
36%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 47458
36%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 63943
36%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 12747
36%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
36%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13870
35%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 05799
35%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
SKVR XII2 8322.
35%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28315
34%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 22704
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22376
34%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 83324
34%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 65454
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72955
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64480
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12589
34%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49119
33%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 81119
33%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 66355
33%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 11831
33%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05998
32%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 15924
32%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73235
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 23192
32%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 11832
32%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80114
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 40825
31%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 81842
31%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 65973
31%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 12586
31%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65962
30%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 42173
30%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 56687
29%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44532
29%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 47242
29%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 73025
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43619
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58302
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43672
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12590
28%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15372
28%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
28%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49223
28%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 49815
27%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64474
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47192
27%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 13906
27%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65376
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 7100.
27%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 10710
27%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
27%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64472
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60356
26%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 57768
24%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55085
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 43639
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14547
23%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56689
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64479
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57705
22%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11066
21%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
21%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11790
21%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14402
21%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14546
20%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
19%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 41009
18%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47107
14%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.