JR 14748
100%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40859
57%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 47395
51%
1926
Satakunta — Teisko
Okkola, T. E.
JR 47938
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 10984
46%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15590
46%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11065
44%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15649
44%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16813
44%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05644
35%
1937
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 05579
34%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 64338
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67483
34%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 53235
33%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 40796
33%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 65404
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11673
33%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14348
33%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18270
32%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 13978
32%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45259
32%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
JR 21978
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 23202
31%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 01648
31%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 10536
31%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10604
31%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11363
31%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12267
31%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13280
31%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14150
31%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14764
31%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15627
31%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47935
31%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 60344
31%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 63868
31%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 66891
31%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 73041
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73056
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 75473
31%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 76654
31%
1941
Peräpohjola — Sodankylä
Suvi, Aleksis
JR 28984
30%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 60427
30%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 63872
30%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 64525
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64526
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 48770
30%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
JR 49729
30%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 46376
30%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 47303
29%
1926
Etelä-Savo — Kerimäki
Okkola, T. E.
JR 11341
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15742
28%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12410
28%
1933
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13840
28%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33577
28%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 49010
28%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 47503
28%
1926
Satakunta — Merikarvia
Okkola, T. E.
JR 10395
28%
1926
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40789
28%
1916
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 22814
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16685
28%
1944
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30955
28%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kuusisto, Inkeri
JR 65971
28%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 52357
27%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78828
26%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Teuvan kirkonkylän kansakoulu
JR 61236
26%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 13020
26%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20961
25%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Kalliala, Lauri
JR 10310
24%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49159
24%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12740
24%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13977
24%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46760
24%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 47029
24%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 47230
24%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Okkola, T. E.
JR 59875
24%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
JR 12181
24%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38971
24%
1937
Kainuu — Sotkamo
Leinonen, Maria
JR 46673
24%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 46913
24%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 40827
24%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 80042
24%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
JR 73316
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 62664
23%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 21015
23%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 13516
23%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63375
23%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 73070
23%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15092
22%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13735
22%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49157
22%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10397
22%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13598
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46669
22%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 11693
22%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13493
22%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52592
21%
1949
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 80075
21%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 47369
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Okkola, T. E.
JR 12409
20%
1933
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51155
20%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47162
20%
1926
Pohjois-Karjala — Liperi
Okkola, T. E.
JR 47333
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 12217
20%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13776
20%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46567
20%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 46568
20%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 40657
19%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 00181
18%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 46668
17%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 59463
16%
1887
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
JR 12998
15%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46682
14%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 46679
13%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.