JR 14135
90%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16095
37%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28224
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 27464
35%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 11310
34%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
34%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44252
33%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 38958
33%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 20947
33%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 49357
33%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 33396
32%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 10858
32%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14899
32%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42411
32%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 11597
31%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80078
31%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 39875
31%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 21195
30%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 12468
30%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13940
30%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15497
30%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81539
30%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 10270
30%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11649
30%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44103
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46208
30%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
JR 58515
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76110
28%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 21427
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 05407
28%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 34657
27%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 39643
27%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 46341
27%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 39245
27%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 48990
27%
1954
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
JR 81805
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
JR 81097
27%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14627
26%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11738
26%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
26%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50347
26%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 66637
26%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 56101
26%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47639
26%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR VII3 4183.
25%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 23237
25%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 09035
25%
1903
Häme — Hausjärvi
Hongisto, K. V.
JR 13851
25%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40525
25%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 12009
25%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15303
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44138
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 04382
24%
1915
Etelä-Savo — Ruokolahti
Haataja, Heikki
JR 11109
23%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51525
21%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 44249
20%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 27372
18%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 50695
18%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
SKVR VII3 4192.
18%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho