JR 15825
100%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
82%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 10871
80%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
80%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11968
78%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
78%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
78%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46186
77%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 49804
76%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15854
75%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
75%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
73%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
73%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
73%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
72%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09276
72%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 11244
72%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21434
71%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 48983
71%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 16428
70%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2672.
70%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10445
70%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
70%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR X1 1796.
69%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 13652
69%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11969
69%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
69%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
69%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10855
69%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
69%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
69%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
69%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
68%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57322
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12242
67%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
67%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 11660
67%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
66%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12336
66%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
66%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
66%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10988
66%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
66%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
66%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
66%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
66%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63666
66%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 25579
65%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 12337
65%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
65%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21414
65%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11409
65%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11971
65%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
65%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
64%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55240
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12066
64%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
64%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27360
64%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 11972
64%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
64%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
64%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21318
63%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11322
63%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
63%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03546
63%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 13802
63%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
63%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 16092
63%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2631.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56219
62%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15547
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1786.
62%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 18530
62%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 72797
62%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 46155
62%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 56250
62%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72819
62%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1814.
62%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55866
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14688
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
61%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
61%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
61%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2665.
61%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00095
61%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 10709
61%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
61%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
61%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15918
61%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34000
61%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 47929
61%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 48965
61%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 62695
61%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 15714
61%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
61%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57278
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57306
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69930
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70059
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22698
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22172
61%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 56285
61%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50108
60%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 66902
60%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 11022
60%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
60%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
60%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
60%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11720
60%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
60%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 46645
60%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 23009
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 46632
60%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 72696
60%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72776
60%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 21452
60%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2652.
60%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06158
60%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10541
60%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
60%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
60%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 48849
59%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 11189
59%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22522
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56799
59%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72845
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2649.
59%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12512
59%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
59%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
59%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20997
59%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12561
59%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80251
58%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 49153
58%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 10423
58%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
58%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
58%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
58%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
58%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
58%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
58%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11777
58%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
58%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
58%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
58%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
58%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
58%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
58%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
58%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
58%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
58%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
58%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63669
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65520
58%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 00089
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 10326
58%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
58%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
58%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
58%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
58%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 15279
58%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84452
58%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 55774
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57313
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57570
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73000
58%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2640.
58%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2670.
58%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49240
58%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
58%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12699
58%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
58%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
58%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2629.
58%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2642.
58%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12442
58%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10999
57%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
57%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
57%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72989
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 28974
57%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 84485
57%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 11574
57%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55568
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11343
57%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
57%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
57%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
57%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
57%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40825
57%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR X1 1801.
57%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 49508
57%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 57521
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
57%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11190
57%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74888
57%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 2621 α.
56%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
56%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 67482
56%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 35169
56%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55499
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
56%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2666.
56%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
56%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
56%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56917
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63668
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 56902
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 α.
56%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
56%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
56%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55262
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10367
56%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
56%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
56%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11188
55%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
55%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2662.
55%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14666
55%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12014
55%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
55%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2660.
55%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56853
55%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43534
55%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 47471
55%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 13501
55%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
55%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
55%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2635.
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50120
55%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 43929
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57233
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57440
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57384
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69556
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81120
54%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11721
54%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
54%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 11084
54%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
54%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
54%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
54%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12630
54%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
54%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
54%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
54%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12973
54%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
54%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11487
54%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
54%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
54%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83324
54%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 18878
54%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10551
54%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10830
54%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
54%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
54%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 21377
54%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10467
53%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10989
53%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
53%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
53%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621.
53%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00036
53%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12157
53%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
53%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57564
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69910
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15688
53%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10592
53%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
53%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2627.
53%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
53%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49415
53%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 23191
53%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10521
53%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
53%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
53%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57397
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35143
53%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56873
53%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63816
52%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 63671
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16409
52%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
52%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
52%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20625
52%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 12916
52%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
52%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 57364
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10191
52%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49837
52%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 44096
52%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49026
52%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 65454
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1812.
52%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 26060
52%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 06404
52%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 14548
52%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
52%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 57542
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14180
52%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
52%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
52%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2626.
52%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8321.
52%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 14089
52%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56909
52%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15812
51%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57416
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26195
51%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 16024
51%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
51%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2657.
51%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27728
51%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 13534
51%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
51%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
51%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37183
51%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 12657
51%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
51%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
51%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
51%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
51%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
51%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70430
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81119
51%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 68532
51%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 72850
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 20936
51%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 10679
51%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
51%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
51%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
51%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
51%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 55658
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55513
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11375
50%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14382
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
50%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
50%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
50%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
50%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
50%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
50%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 55901
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57478
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15548
50%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2661.
50%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11813
50%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
50%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72977
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43721
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69659
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70163
50%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11376
50%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
50%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
50%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 16163
50%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11410
50%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
50%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
50%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64902
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12299
50%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
50%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
50%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 64901
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 46442
49%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 70716
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13297
49%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
49%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15143
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
49%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04107
49%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
SKVR X1 1791 α.
49%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
49%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
49%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
49%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
49%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15856
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56687
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12441
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56887
49%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11104
49%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12585
49%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
49%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 14455
49%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77260
49%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 14160
49%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21395
49%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2653.
49%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18060
49%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73129
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49871
48%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49891
48%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 12107
48%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22734
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 58721
48%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 22592
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11633
48%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
48%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
48%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
48%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
48%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
48%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
48%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
48%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
48%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
48%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11776
48%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
48%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21365
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12154
48%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
48%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59642
48%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
SKVR XII1 2671.
48%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64459
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11269
48%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
48%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8325.
48%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15147
48%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
48%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69766
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22564
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 69738
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49998
47%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 51309
47%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06339
47%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 39305
47%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 55888
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69294
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70484
47%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64903
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57495
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14441
47%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
47%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22582
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13620
47%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
47%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
47%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
SKVR XII1 2643.
47%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2625.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06939
47%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 35194
46%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 70849
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65461
46%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 58582
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11970
46%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
46%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12490.
46%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 11589
46%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
46%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65455
46%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4118.
46%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 08994
46%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 14954
46%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13908
46%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55945
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2668.
46%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12588
46%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
46%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
46%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
46%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27371
46%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 12988
46%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10798
46%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
46%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55084
45%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 15713
45%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22872
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11071
45%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28124
45%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 61005
45%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 14545
45%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
45%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 70722
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15464
45%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83395
45%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 19901
45%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 70765
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80074
45%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 15416
45%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63667
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2628.
45%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2648.
45%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22256
45%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 71854
45%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 12807
45%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66806
45%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 55861
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
44%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 11949
44%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
44%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1816.
44%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 16158
44%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78767
44%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2654.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10239
44%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46699
44%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 56313
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21328
44%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 19466
44%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 11460
44%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
44%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 47472
44%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 56681
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57832
44%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78501
44%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 26054
44%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 13813
43%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05998
43%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 11575
43%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
43%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56322
43%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10636
43%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
43%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
43%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72824
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 53274
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 11072
43%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12440
43%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
43%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 64906
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 8326.
43%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18071
43%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 15064
43%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44065
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 07652
43%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 10530
42%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44144
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63670
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65105
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 18224
42%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 15417
42%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64473
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2674.
42%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22801
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12513
42%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14286
42%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78721
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10957
42%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2646.
42%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10940
42%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81753
42%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 22704
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 48978
42%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12562
42%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62714
42%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 12004
42%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
42%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06894
42%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 15463
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
42%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 83859
42%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 22629
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 72955
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12972
42%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78799
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10492
41%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
41%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
41%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 15249
41%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10468
41%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
41%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35077
41%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 73002
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1809.
41%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 22500
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22779
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15145
41%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10483
41%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
41%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
41%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 22745
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13402
40%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21353
40%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11522
40%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10910
40%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
40%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
40%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 12241
40%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
40%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
40%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
40%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2658.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2632.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83881
39%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR VII3 4383.
39%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 72777
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 81842
39%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
SKVR XII1 2673.
39%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70534
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73059
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65978
39%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 70189
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68013
39%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 67906
39%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 11659
39%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
39%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
39%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64904
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 17408
39%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 44040
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64476
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64905
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65106
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65107
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68475
39%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 43786
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17423
38%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 14851
38%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
38%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 20994
38%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 19385
38%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XII2 8324.
38%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8323.
38%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81819
38%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR XII1 2636.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33488
38%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 14758
38%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
38%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28315
38%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 49686
38%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2155.
37%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 27453
37%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 80275
37%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 49019
37%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 40301
37%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 11230
37%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
37%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52353
37%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61915
37%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 50080
37%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 15677
37%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26438
37%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 14583
37%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43976
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20636
37%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 12394
37%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
37%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13451
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13964
37%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
36%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13907
36%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47458
36%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 11831
36%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
36%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49338
36%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49846
36%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12586
36%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83863
36%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 35162
36%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11060
36%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43758
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2638.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16417
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32197
36%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 57736
36%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10406
36%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73025
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15866
36%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49683
35%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 15786
35%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26202
35%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 58302
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73092
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73280
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49012
35%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2622 α.
35%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64907
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10819
35%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2677.
35%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20995
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 56689
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2633.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
35%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58372
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64474
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65974
34%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 00176
34%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 60356
34%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 47028
34%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 16641
34%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10550
34%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
34%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 46852
34%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 13533
34%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2667.
34%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57722
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14456
34%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
34%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11778
34%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16226
34%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47439
34%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 64456
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22376
33%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 22787
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16444
33%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73091
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 21151
33%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 44826
33%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 50036
33%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 14025
33%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47517
33%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 64472
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49264
33%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50117
33%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 10570
32%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
32%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 11444
32%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58230
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58267
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4119.
32%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 11521
32%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
32%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 1811.
32%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49882
32%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2655.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73211
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 47878
31%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 12987
31%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
31%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14064
31%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
31%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 64477
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57756
31%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2651.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12589
31%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2639.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12712
31%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622.
31%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64815
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 56700
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27462
30%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 18533
30%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 13870
30%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58559
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50081
30%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 10773
29%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
29%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49429
29%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 16250
29%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
29%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 2678.
29%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15309
29%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
29%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
29%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18405
28%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 57693
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57815
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21952
28%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 52396
28%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12015
28%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2656.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05799
27%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 10710
27%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
27%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
27%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
27%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
27%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64480
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47741
26%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 2650.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47192
26%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 14547
25%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58548
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15569
24%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20996
23%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11134
23%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
21%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47242
19%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 65973
17%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi