JR 14016
76%
1939
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5048.
36%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 15473
35%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47334
34%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
SKVR X1 1715.
33%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 10152
32%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13589
32%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4163.
31%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 13916
31%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71070
31%
1912
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 12345
30%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33498
30%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 12450
30%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26563
29%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 84405
29%
1914
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
JR 47218
29%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 70623
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73414
28%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 2439.
28%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 10875
28%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73411
28%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 71242
27%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 15187
27%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10793
27%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73117
26%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11886
26%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14916
26%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1717.
26%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 73617
26%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 20915
26%
1913
Varsinais-Suomi — Turku
Kalliala, Lauri
JR 14207
26%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11566
26%
1933
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14208
26%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10824
26%
1932
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21351
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 5052.
25%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 21448
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11782
25%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60423
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 21431
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XI 413.
25%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 51274
25%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10400
25%
1927
Satakunta — Ikaalinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4054.
25%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR VIII 5045.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 35882
25%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR VIII 5057.
25%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 21332
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21047
24%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 14390
24%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47214
24%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 40650
24%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 13670
24%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1724.
24%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 81102
24%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 67671
24%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 38299
24%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 44020
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12990
24%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21155
24%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 15305
24%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5054.
24%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VI1 2442.
23%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 28050
23%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 81131
23%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 47518
23%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5044.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VII3 4164.
23%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XI 406.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR VIII 5043.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 39634
23%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VIII 5046.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 35149
23%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10278
23%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13719
23%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13014
23%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13507
23%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09274
23%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 10744
23%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15964
23%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15186
23%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55051
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 12165
23%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70191
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20948
23%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
SKVR X1 1716.
23%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 12253
23%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70393
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 5041.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 43997
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55037
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 46141
22%
1917
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Numminen, Jalo
JR 12305
22%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47404
22%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
JR 55091
22%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 17080
22%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 53233
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 21046
22%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 19736
22%
1964
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
JR 70845
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55041
22%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 46359
22%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 13825
22%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16902
22%
1946
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11884
22%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60454
21%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 12010
21%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69621
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22255
21%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 11294
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69295
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21393
21%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 1720.
21%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 63656
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII3 7646.
21%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 12250
21%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13822
21%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15763
21%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21621
21%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 21009
21%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 1711.
21%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 5040.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 63655
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69409
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46434
20%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 65310
20%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 65313
20%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1731.
20%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 73049
20%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13824
20%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73409
20%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 5042.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 63357
20%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 10350
20%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56955
20%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55057
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 1725.
20%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 10992
20%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20953
20%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Kalliala, Lauri
JR 28226
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Koskimies, A. V.
JR 11640
20%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
20%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5051.
20%
1903
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
JR 33440
20%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 72923
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 69606
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 414.
19%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
JR 15889
19%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70536
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1734.
19%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 69931
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69212
19%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 16556
19%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53202
19%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 76112
19%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 47487
19%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 12252
19%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15321
19%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47201
19%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 39535
19%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 51536
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12517
19%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70318
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70420
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72936
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4057.
19%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
JR 16503
19%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5035.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XI 404.
19%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 22010
19%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 12978
19%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13626
19%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2441.
18%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 46828
18%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 20919
18%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
18%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
JR 70764
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14070
18%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55581
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12023
18%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33821
18%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR VIII 4053.
18%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 47768
18%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 11885
18%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15185
18%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1712.
18%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 49179
18%
1955
Etelä-Karjala — Jääski
Paavolainen, Oma Martti
JR 57995
18%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81109
18%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 43479
18%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 44724
18%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 12208
18%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47215
18%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 21303
18%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 1728.
18%
1919
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 47345
18%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5049.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 47271
17%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
JR 56987
17%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10681
17%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11696
17%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13492
17%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11771
17%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4055.
17%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 69557
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 54141
17%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 55062
17%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 15862
17%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57988
17%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47510
17%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 12346
17%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12451
17%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
17%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
17%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43716
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60251
17%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 14293
17%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46716
17%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
JR 13877
17%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47401
17%
1926
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Okkola, T. E.
JR 73600
17%
1945
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 13765
17%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70002
17%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79797
17%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
JR 47569
17%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 69890
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73001
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 60360
17%
1938
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 47212
17%
1926
Satakunta — Noormarkku
Okkola, T. E.
SKVR VIII 223.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
JR 51177
16%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78734
16%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2131.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73415
16%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII3 7648.
16%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 14737
16%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23189
16%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 69658
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 5030.
16%
1915
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 43773
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10593
16%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51192
16%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 74609
16%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 80070
16%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR XI 415.
16%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 14262
16%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25574
16%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XII1 2139.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38961
16%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 78766
16%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 46647
16%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5056.
16%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 47412
16%
1926
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2122.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2100.
16%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
SKVR XI 412.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
JR 12400
16%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57034
16%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4056.
15%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
SKVR X1 1727.
15%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
JR 51287
15%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2146.
15%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2455.
15%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 06345
15%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VI1 2452.
15%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 71081
15%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 2457.
15%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1716 α.
15%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01653
15%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 40846
15%
1926
Uusimaa — Vihti
Luutonen, Ahto
JR 56753
15%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5055.
15%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VI1 2462.
15%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 44828
15%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 68502
15%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 82719
15%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 14391
15%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5058.
15%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 00752
15%
1961
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 49402
15%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1723.
15%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
JR 13563
15%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14146
15%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2438.
15%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
SKVR X1 1714.
15%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 10386
15%
1926
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61241
15%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 46458
15%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR X1 1718.
14%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 21189
14%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 55032
14%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 69814
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06140
14%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 69737
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11980
14%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54117
14%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 40736
14%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
SKVR X1 1721.
14%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
JR 69508
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20564
14%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR X1 1729.
14%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 73205
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 42867
14%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 80560
14%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 13969
14%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2464.
14%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 78745
14%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 47501
14%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
JR 62934
14%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 51537
14%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2135.
14%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14962
14%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10811
14%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12933
14%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
14%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41931
14%
1940
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 18835
14%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
SKVR XII1 2138.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11495
14%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
14%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1736.
14%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
JR 78715
13%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VI1 2443.
13%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2456.
13%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2125.
13%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66085
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 36764
13%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 42866
13%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR VI1 2465.
13%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 63654
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47343
13%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 46634
13%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 81816
13%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 12401
13%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13970
13%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66358
13%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR XII1 2120.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11838
13%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57919
13%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21160
13%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43799
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 30374
13%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI1 2445.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 27706
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 14554
13%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 408.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR VIII 5032.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 16855
12%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47442
12%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 00262
12%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 23251
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Karhu, Lyyli
SKVR XI 410.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 67819
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR XII1 2111.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78823
12%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 57029
12%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73433
12%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 409.
12%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 27732
12%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
SKVR XII1 2141.
12%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50911
12%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 80996
12%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 66557
12%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 21854
12%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, Väinö
JR 46233
12%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
JR 26137
12%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
SKVR VI1 2463.
12%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 12132
12%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47410
12%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 20491
11%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 56820
11%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56927
11%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47558
11%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2453.
11%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 21010
11%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 80954
11%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 08676
11%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 73793
11%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 73738
11%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 74484
11%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VI1 2440.
11%
1914
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
JR 06977
10%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 73199
10%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 76681
10%
1934
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
JR 46667
10%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2459.
10%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
SKVR X1 1732.
10%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 73317
10%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne