SKVR VI1 2838.
87%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 82144
86%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR VI1 2837.
86%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 34722
82%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 75161
82%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 25940
81%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
SKVR XIV 123.
81%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIII2 4822.
81%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
JR 21341
81%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 34744
81%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 49377
80%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 43866
80%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
Kanteletar 1:23
79%
None
None
None
JR 43106
77%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 06613
77%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hautala, Jouko
JR 77110
77%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX2 42.
77%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX1 216.
75%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 61143
75%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 23882
74%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 55068
74%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 22281
74%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 34849
74%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 61081
74%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 75046
74%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIV 126.
74%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 44068
73%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60896
73%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 49228
72%
1940
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8178.
72%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Tuohinto, Kyösti
SKVR VI2 7146 α.
72%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 84341
72%
1963
Pohjois-Karjala — Eno
Väyrynen, Kaisa
SKVR XII1 392.
72%
1888
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Laitinen, Abram
SKVR XIV 125.
72%
1888
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 34884
70%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 159.
69%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 46455
69%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XIV 129.
68%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 130.
68%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 48043
65%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
SKVR XIII4 11014.
65%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 211.
65%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 48044
64%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
SKVR XV 457.
63%
9999
None
Lönnrot, Elias
JR 80710
62%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 127.
62%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
SKVR IX1 218.
62%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 69396
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 124.
61%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XIII2 4819.
61%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 62814
60%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 25738
60%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kilpelä, Eeva
SKVR XIII4 11013.
60%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 38380
59%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR VI1 2840.
59%
1924
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 208.
59%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 187.
58%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 49714
57%
1956
Etelä-Savo — Savitaipale
Paavolainen, Oma Martti
JR 42030
57%
1953
Etelä-Karjala
Mannonen, Ulla
SKVR VI2 7146.
55%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XIII4 11012.
54%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 10410
53%
1927
Etelä-Savo — Virtasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07378
52%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 07387
52%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 38346
52%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 24830
52%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 26370
51%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 80859
50%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 41563
49%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 23881
49%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 44496
48%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Mustonen, Jaakko
SKVR VI1 2839.
48%
1920
Etelä-Savo — Mäntyharju
Jakonen, Rauha
JR 38374
47%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 80181
47%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Toukkari, Eemil
SKVR IX2 41.
47%
1911
Keski-Suomi — Saarijärvi
Leppämäki, Otto
SKVR XIII4 11016.
47%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 69276
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 41603
46%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 214.
46%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 80482
46%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 19734
46%
1964
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
SKVR VIII 4665.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 16281
41%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4333.
40%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR XIV 1867.
39%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR VI2 7153.
37%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
JR 25553
37%
1936
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
SKVR IX2 40.
36%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 64638
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66783
36%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 78526
35%
1931
Keski-Suomi — Jyväskylä
Tampereen Reaalilyseon Toverikunta,
SKVR XIV 120.
35%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 391.
35%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 54313
33%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 2862.
33%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XIII4 11015.
33%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 4823.
33%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 41780
33%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1197.
32%
1850
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Reinholm, H. A.
SKVR VIII 4658.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR VI2 7149.
32%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VII3 4597.
32%
1895
Pohjois-Karjala
Rytkönen, Antti
JR 09644
31%
1884
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hynninen, O.
KR 42:5914
30%
1842
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR XIII4 11656.
30%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
SKVR XII2 8179.
30%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 31429
30%
1963
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 54251
30%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1144.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 217.
30%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 64639
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 40507
29%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR VIII 1192.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Saariluoma, Vilho
JR 62753
29%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 196.
29%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 197.
29%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR X1 192.
29%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR VIII 4662.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 213.
29%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 17058
29%
1936
Kainuu — Kuusamo
Hänninen, Artturi
SKVR IX1 215.
29%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIV 122.
29%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 121.
28%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 82348
28%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 78532
28%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Tanninen, Antti
SKVR XIII4 11018.
28%
1938
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1175.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
JR 54281
28%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 24923
28%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR VIII 1150.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1189.
28%
1907
Varsinais-Suomi — Marttila
Vaarila, N. E.
SKVR VIII 4663.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 67052
28%
1957
Etelä-Karjala — Antrea; Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
JR 83488
28%
1963
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR VI1 2841.
27%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VIII 1162.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
KR 42:5915
27%
1842
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR VIII 1151.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 66756
27%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 67616
27%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 26396
27%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
SKVR V3 992.
26%
1888
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX2 36.
26%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR XIV 119.
26%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR VIII 1130.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Terhi, Kaarlo
SKVR VIII 1207.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR IX1 212.
26%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 59650
26%
1964
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Mikko
JR 21843
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Väinö
JR 83482
26%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
JR 75512
26%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Sevola, Einari
SKVR VIII 1125.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 4660.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR VIII 1213.
25%
1911
Varsinais-Suomi — Vahto
Vihervaara, Eemeli
JR 54937
25%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 148.
25%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR VI2 7152.
25%
1932
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, O. V.
SKVR VIII 1119.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR X2 5315.
25%
1931
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR X1 178.
25%
1914
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
SKVR XIV 141.
25%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR VIII 1194.
24%
1850
Varsinais-Suomi — Karinainen
Reinholm, H. A.
JR 54934
24%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 38545
24%
1968
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR VIII 1155.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 178.
24%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1137.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 26717
24%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR VIII 1153.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI1 2854.
24%
1889
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR VIII 1177.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 2860.
23%
1891
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, Juho
SKVR VIII 1128.
23%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1202.
23%
1912
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1203.
23%
1912
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 157.
23%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 188.
23%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 179.
23%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 182.
23%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 183.
23%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 147.
23%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 155.
23%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 1154.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 162.
23%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 68120
23%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR VIII 1193.
23%
1850
Varsinais-Suomi — Karinainen
Reinholm, H. A.
SKVR VIII 4670.
23%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 7154.
23%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 21844
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Väinö
SKVR VIII 1143.
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 50517
23%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 25695
22%
1957
Häme — Somerniemi
Kilpelä, Eeva
SKVR XIV 1865.
22%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 70281
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 128.
22%
1911
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
JR 19404
22%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 13048
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11017.
22%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 198.
22%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 08769
22%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR VIII 4664.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4666.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 1201.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 169.
21%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1145.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4659.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR XIII2 4821.
21%
1880
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR VIII 1181.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR XIV 143.
21%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR VIII 1115.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1196.
21%
1912
Varsinais-Suomi — Karinainen
Vihervaara, Eemeli
JR 66929
21%
1933
Varsinais-Suomi — Lieto
Rautavaara, Viljo
SKVR VIII 1118.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR VIII 1179.
21%
1900
Varsinais-Suomi — Kakskerta
Laine, Elli
SKVR IX1 202.
21%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 46750
21%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 33008
21%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR VIII 1178.
21%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 1138.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1206.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 37788
20%
1924
Häme — Loppi
Länkelä, Jaako
SKVR VIII 1165.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR IX1 158.
20%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1172.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 2857.
20%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 189.
20%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 188.
20%
1911
Satakunta
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 2859.
20%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 44923
20%
1889
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR VIII 1166.
20%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
SKVR IX1 205.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1131.
20%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
SKVR VIII 1169.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR IX1 174.
19%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR VIII 1141.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1171.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 195.
19%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR VI1 2856.
19%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 163.
19%
1887
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
JR 26432
19%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 173.
19%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 184.
19%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1149.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1215.
19%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR VIII 4661.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 1190.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1199.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 161.
19%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 191.
19%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 75184
18%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VII2 2747. #*
18%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
JR 50461
18%
1964
Peräpohjola — Tervola
Palosaari, Selina
JR 38373
18%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 38379
18%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR VIII 1200.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1163.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR XIV 161.
18%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR IX1 206.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 144.
18%
1911
Uusimaa — Pusula
Lohi, Kalle
SKVR XIV 145.
18%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR VIII 1123.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1117.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1198.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 166.
17%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 170.
17%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 187.
17%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 194.
17%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 180.
17%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 36687
17%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 65938
17%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR IX1 168.
17%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1160.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17443
17%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
SKVR VIII 1164.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR IX1 159.
17%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1147.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 201.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 189.
17%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR IX1 210.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 181.
17%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 192.
17%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 139.
17%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR IX1 180.
17%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 186.
16%
1896
Häme — Tammela
Johansson, B.
SKVR VIII 1183.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1195.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR XIV 135.
16%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 157.
16%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 70264
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1185.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 1204.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 182.
16%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 181.
16%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 185.
16%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1186.
16%
1891
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XIV 154.
16%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 1161.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1174.
16%
1850
Varsinais-Suomi — Halikko
Reinholm, H. A.
SKVR VIII 1127.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR VIII 4671.
16%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 200.
16%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR VIII 4668.
16%
1916
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1126.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1187.
16%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VIII 1191.
16%
1892
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Liipola, J. S.
SKVR VIII 1214.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 165.
16%
1913
Häme — Somero
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1133.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 16981
16%
1965
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Hämäläinen, Manu
SKVR VIII 1139.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1170.
16%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XI 29.
16%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Toholampi
Wichmann Yrjö
SKVR VI1 2858.
15%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 1156.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 140.
15%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR IX1 171.
15%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 175.
15%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 73964
15%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR VIII 1146.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1120.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIV 158.
15%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
SKVR VIII 1158.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 00614
15%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
SKVR VIII 1167.
15%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 1152.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1212.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Saarimaa, Eemil
JR 73869
15%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 1148.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 38390
15%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR IX1 176.
14%
1875
Häme — Tammela
Borenius, A. A.
SKVR XIII4 11657.
14%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 160.
14%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 3365.
14%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR IX1 179.
14%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 184.
14%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 190.
14%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1157.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 219.
14%
1915
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 153.
14%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 1140.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1188.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XIV 137.
14%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
SKVR XIV 134.
14%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VIII 1134.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 21890
14%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1159.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 193.
13%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 137 β.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11655.
13%
1938
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 183.
13%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 20519
13%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR VIII 1168.
13%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XIV 133.
13%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IX1 207.
13%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 167.
12%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 146.
12%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 1135.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XIV 132.
12%
1914
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 68328
12%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR IX1 164.
12%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 160.
11%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VIII 1116.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1122.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR VII2 3164.
11%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Europaeus, D. E. D.
SKVR VIII 1142.
11%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VI1 695.
10%
1770
Etelä-Savo
Ganander, Christfrid
SKVR VIII 1173.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 172.
10%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma