JR 18270
80%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 60344
72%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 12013
71%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11693
71%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13493
71%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15308
70%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46567
67%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 46568
67%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 73056
66%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10604
65%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12267
65%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13840
65%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14150
65%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47935
65%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 75473
65%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 76654
65%
1941
Peräpohjola — Sodankylä
Suvi, Aleksis
JR 33577
65%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 60427
65%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 63872
65%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 64526
65%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78828
64%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Teuvan kirkonkylän kansakoulu
JR 52357
63%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22814
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 68272
62%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 46673
62%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 01648
62%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 61236
62%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 49157
62%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 23202
60%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10536
60%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11363
60%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13280
60%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14764
60%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15627
60%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63868
60%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 66891
60%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 73041
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12181
60%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48770
60%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
JR 47369
59%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Okkola, T. E.
JR 13735
59%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11341
58%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47438
58%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulainen
Okkola, T. E.
JR 49010
58%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 16685
58%
1944
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65971
58%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 46913
57%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 64525
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65404
56%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13776
55%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51155
55%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21978
55%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13020
55%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13516
55%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62664
55%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 47503
53%
1926
Satakunta — Merikarvia
Okkola, T. E.
JR 12217
53%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73247
52%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 15742
52%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53235
52%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 47368
51%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Okkola, T. E.
JR 13978
51%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22654
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 51562
50%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73316
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 10375
49%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47333
48%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 12410
48%
1933
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50879
48%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21984
48%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 38855
46%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 40859
46%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 63375
45%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 40717
45%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 73257
45%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 38971
45%
1937
Kainuu — Sotkamo
Leinonen, Maria
JR 18087
45%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 27708
44%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 41498
43%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 49729
43%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 21271
42%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 80075
42%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 08276
42%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 49159
42%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10347
41%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30955
41%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kuusisto, Inkeri
JR 46564
40%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 66080
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 22575
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14151
39%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11695
39%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20961
39%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Kalliala, Lauri
JR 10603
38%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7634.
37%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 23799
37%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 47303
37%
1926
Etelä-Savo — Kerimäki
Okkola, T. E.
JR 52592
36%
1949
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27718
36%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 73070
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11065
35%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15649
35%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16813
35%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59875
35%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
JR 47029
35%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 21980
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 12740
35%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82653
35%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 40789
35%
1916
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 11694
35%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39308
35%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 40790
34%
1916
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 63321
34%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 46760
34%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 73219
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 47938
33%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 47230
33%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Okkola, T. E.
JR 12998
33%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40722
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Luukko, F. A.
JR 40826
33%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 12877
32%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13424
32%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49350
32%
1955
Satakunta — Noormarkku
Paavolainen, Oma Martti
JR 15092
32%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40724
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 75692
32%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Silvennoinen, Vieno
JR 16832
32%
1944
Satakunta — Mänttä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18055
32%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 05545
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
JR 47386
32%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
JR 22518
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13598
32%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40827
31%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64338
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 28984
31%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 78750
31%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11095
31%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14837
31%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80042
31%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
JR 28411
31%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 05579
30%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 63260
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 18084
30%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 63327
30%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 46905
30%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Okkola, T. E.
JR 47417
30%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 34527
29%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 40796
29%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 63243
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 47162
29%
1926
Pohjois-Karjala — Liperi
Okkola, T. E.
JR 16248
29%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46669
29%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 27734
29%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 16854
29%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49124
28%
1955
Satakunta — Honkajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22379
28%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 41480
27%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 03803
27%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 73218
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10984
27%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15590
27%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13977
27%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11909
27%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15242
27%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2509.
26%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 44327
26%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 68271
26%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 70421
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80997
26%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 00831
25%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 10395
25%
1926
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46691
25%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 71258
25%
1910
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 00181
24%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 20949
24%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 11179
24%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53260
24%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 67483
23%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 68481
23%
1921
Häme — Hämeenlinna
Ruotsinsalo, Martta
JR 80819
23%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 21015
23%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 40657
23%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 10135
23%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12409
22%
1933
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46679
22%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 39588
22%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 18059
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49025
22%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 46668
22%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 10670
22%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14748
22%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70008
21%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46690
21%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 21016
21%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 81233
21%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 60457
21%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 40744
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 70645
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70715
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70847
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16272
20%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34500
20%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 23937
20%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 11673
19%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14348
19%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46682
19%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 13659
19%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50188
19%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Pahkala, Rauha
JR 63326
19%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 10602
19%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70629
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 30963
18%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kuusisto, Inkeri
JR 11315
18%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14652
18%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41783
18%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 13933
18%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13021
18%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13517
18%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59904
18%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Pohjasniemi, Väinö
JR 46685
17%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 36765
17%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 46658
17%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 15297
17%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59463
17%
1887
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
JR 12362
16%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15492
16%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42412
16%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 47516
16%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 64413
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12081
16%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47508
15%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Okkola, T. E.
JR 68249
15%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 70087
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu