JR 08193
53%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR XI 6.
42%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 8.
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 10345
32%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68257
32%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 53343
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 00759
29%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Ala-Könni, Erkki
JR 70513
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24842
26%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
SKVR VI1 1895.
26%
1891
Etelä-Savo — Lemi
Jäkälä, Juho
JR 33872
26%
1959
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Kärki, Frans
SKVR IX1 1533.
25%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 05991
25%
1964
Uusimaa — Helsinki
Harju, Johan K.
JR 51596
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1110.
25%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2639.
24%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 19521
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR XI 378.
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 69752
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70813
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 921.
23%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 69526
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33551
23%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 80835
23%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tuomaala, Väinö
JR 45665
23%
1918
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 53780
23%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70032
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27421
23%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
SKVR X1 917.
23%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR XI 375.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 1111.
23%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51595
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06076
22%
1938
Keski-Suomi — Karstula
Harju, Otto
SKVR XIV 920.
22%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 930.
22%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
SKVR IX1 1452.
22%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
JR 70514
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73508
22%
1944
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 76027
22%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
JR 80734
22%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR IX2 185.
22%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR VIII 2313.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70524
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 971.
22%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 40317
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 45620
22%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 71020
22%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 39397
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
SKVR X1 924.
22%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 39298
22%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 71552
22%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR X1 904.
22%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 69398
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 896.
22%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
JR 70585
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08200
22%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 70045
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70788
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1379.
22%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR VIII 2312.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 947.
22%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 989.
22%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 901.
22%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 907.
22%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR XIV 931.
22%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 00681
22%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 09068
22%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 61911
22%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 63577
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65342
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 67537
22%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 67699
22%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 83299
22%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
JR 19520
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 05123
21%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 50195
21%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
SKVR XIII2 5822.
21%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 50789
21%
1970
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Ahti
JR 69794
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4773.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XI 366.
21%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR VII2 3780.
21%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR IX1 1428.
21%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1437.
21%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1440.
21%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1442.
21%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1443.
21%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1451.
21%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1456.
21%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1464.
21%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX2 183.
21%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR XIV 881.
21%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 24937
21%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 07389
21%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 74477
21%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 74574
21%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XIV 904.
21%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR XIV 905.
21%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 53177
21%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
JR 80450
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 80834
21%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Tuomaala, Väinö
JR 09008
21%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
SKVR XIV 910.
21%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR XIV 924.
21%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR X1 966.
21%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
JR 76034
21%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Sokka, Katri
SKVR VIII 2344.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 1534.
21%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 887.
21%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR IX1 1367.
21%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1387.
21%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1427.
21%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1441.
21%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1453.
21%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1457.
21%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1510.
21%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 06680
21%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
SKVR IX1 1468.
21%
1914
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 899.
21%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 07746
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Uusikaarlepyy
Hellsten, Einar
JR 10037
21%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 16080
21%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08312
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
JR 38882
21%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
SKVR XIV 925.
21%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 70103
21%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35258
21%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
SKVR IX1 1567.
21%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1413.
21%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 958.
21%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 07545
21%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
JR 24903
21%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR IX1 1386.
21%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 18165
21%
1935
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Iivanainen, Aino
JR 10172
21%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32467
21%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR XI 2636.
21%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR VIII 2383.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 176.
20%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Vallenius, Niilo
SKVR XIII2 5828.
20%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 81223
20%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
SKVR VIII 2406.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 13255
20%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63333
20%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66820
20%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68467
20%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 68471
20%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR VIII 2300.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1508.
20%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 967.
20%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
SKVR X1 988.
20%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 909.
20%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 21924
20%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 03712
20%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
JR 07382
20%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 32339
20%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 66745
20%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 71564
20%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 73371
20%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1384.
20%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 39477
20%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR VIII 2288.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1480.
20%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR IX1 1493.
20%
1914
Häme — Lammi
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1516.
20%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR X1 902.
20%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 10217
20%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10225
20%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15997
20%
1943
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22286
20%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
SKVR VI1 1919.
20%
1911
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kallio, Niilo
JR 71326
20%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
JR 67098
20%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 10257
20%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 901.
20%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1472.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1489.
20%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 26681
20%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 00312
20%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2405.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR IX1 1399.
20%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1467.
20%
1913
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1407.
20%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 16209
20%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1498.
20%
1914
Häme — Tuulos
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 1564.
20%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII2 5827.
20%
1933
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pakkanen, Jussi
SKVR XIV 869.
20%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 871.
20%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 892.
20%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 903.
20%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 950.
20%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 25718
20%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Kilpelä, Eeva
JR 02167
20%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 10008
20%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 40943
20%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 40944
20%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 63167
20%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
JR 71578
20%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 79631
20%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 83464
20%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR VIII 4775.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 06417
20%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XI 2637.
20%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR XIV 916.
20%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 79478
20%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 1439.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1470.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1471.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1476.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1478.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1479.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 45904
20%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 08703
20%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR VI1 1935.
20%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 1529.
20%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIV 888.
20%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 889.
20%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 22866
20%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 07665
20%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
JR 53182
20%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 59268
20%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
SKVR XI 2640.
20%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX1 1536.
20%
1914
Häme — Hollola
Keskitalo, E.
JR 82392
20%
1921
Häme — Vanaja
Varjonen, Anna
SKVR IX1 1420.
20%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 07008
20%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
JR 72750
20%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 00205
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR IX1 1506.
20%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 01963
20%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR IX1 1544.
20%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR X1 990 α.
20%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 862.
20%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 44700
20%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 67547
20%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 84393
20%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Äijö, Maija
JR 84433
20%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 40686
20%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 32630
20%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR X1 961 α.
19%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR XI 381.
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 38783
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
SKVR VIII 2379.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2388.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2390.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1494.
19%
1914
Häme — Lammi
Toivonen, K. K.
SKVR XIV 929.
19%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR VI2 6938.
19%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 51594
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1392.
19%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 20592
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Järvinen, Matti
SKVR IX1 1449.
19%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 80958
19%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 1371.
19%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 81387
19%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR XIV 911.
19%
1925
Uusimaa — Kirkkonummi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1412.
19%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 896 α.
19%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1380.
19%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1393.
19%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1519.
19%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR X1 961.
19%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
SKVR XI 372.
19%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR XIV 932.
19%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 16349
19%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63578
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4780.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1370.
19%
1909
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1395.
19%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1504.
19%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR XII1 1112.
19%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1113.
19%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 34690
19%
1962
Varsinais-Suomi — Yläne
Laaksonen, Martta
JR 63589
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67569
19%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 76735
19%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 69829
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80773
19%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 1543.
19%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 874.
19%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 63367
19%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11594.
19%
1937
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela, Jaakko
SKVR VIII 2348.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 1400.
19%
1909
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2249.
19%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
JR 10322
19%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2299.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2399.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 18273
19%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
SKVR IX1 1521.
19%
1914
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 07525
19%
1936
Häme — Pälkäne
Heino, Arvo
JR 10195
19%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66344
19%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 1461.
19%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 44687
19%
1937
Satakunta — Siikainen
Myllymäki, Emilia
SKVR IX1 1482.
19%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 67609
19%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 80449
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 1375.
19%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1390.
19%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 63791
19%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1421.
19%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 968.
19%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR XIII4 11576.
19%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIV 850.
19%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 66755
19%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 69445
19%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69851
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79459
19%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR VIII 2322.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2430.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
JR 35180
19%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 61715
19%
1963
Etelä-Karjala — Koivisto
Putus, Meri
JR 71563
19%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 82421
19%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR X1 923.
19%
1853
Satakunta — Kauvatsa
Hahnsson, J. A.
JR 73168
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 917.
19%
1914
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 63962
19%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2343.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIV 890.
19%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 69686
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64093
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 80461
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 1378.
19%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1432.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1435.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 923.
19%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 00604
19%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR X1 905.
19%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1907.
19%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VIII 2413.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR IX1 1550.
19%
1913
Häme — Heinola
Vanamo, Hilma
SKVR IX2 178.
19%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 179.
19%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
SKVR IX2 181.
19%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
JR 02388
19%
1920
Satakunta — Keuruu
Autiomäki, Maria
JR 17028
19%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 65950
19%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69272
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69767
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70309
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70602
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70705
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70804
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75518
19%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 79803
19%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR VIII 2340.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII2 5810.
19%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Haltsonen, Sulo
SKVR VIII 2381.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 30240
19%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
JR 61261
19%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Kauko
JR 64938
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65789
19%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
SKVR IX1 1459.
19%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR XIV 891.
19%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 906.
19%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 73523
19%
1967
Häme — Tammela
Salo, Lauri
JR 83929
19%
1935
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Väänänen, Jorma
JR 69781
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69046
19%
1922
Häme — Akaa
Saarela, K. J.
SKVR X1 939.
19%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 30218
19%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR XI 377.
19%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR IX1 1553.
18%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 82376
18%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 01694
18%
1935
Häme — Hausjärvi
Ali-Seppälä, H.
SKVR XIV 915.
18%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 51593
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 5821.
18%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR XI 374.
18%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
JR 32400
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 70137
18%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00624
18%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 64124
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73825
18%
1961
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 957.
18%
1902
Satakunta — Vesilahti
Kallio, Väinö
SKVR IX1 1526.
18%
1909
Häme — Asikkala
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XI 371.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
JR 36700
18%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR VIII 2318.
18%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR IX1 1414.
18%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1109.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63530
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1527.
18%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
JR 10280
18%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1466.
18%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
SKVR X1 936.
18%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X1 936 α.
18%
1909
Satakunta — Tyrvää
Suomalainen, Jaakko
SKVR XII1 1104.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50435
18%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Palojoki, Sirkka
JR 60263
18%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 63507
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64129
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66838
18%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68122
18%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 59981
18%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 70079
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1899.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR VII2 3781.
18%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 31391
18%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 82593
18%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
SKVR VII2 3782.
18%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR IX1 1422.
18%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 60210
18%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 24161
18%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 76127
18%
1913
Satakunta — Nakkila
Sortavalan seminaari
JR 70320
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1904.
18%
1920
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 39292
18%
1966
Häme — Hauho
Leppäniemi, Nestori
SKVR IX1 1425.
18%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 5834.
18%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 1418.
18%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1436.
18%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1517.
18%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
JR 35766
18%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 39667
18%
1937
Satakunta — Eräjärvi
Lindström, Laina
SKVR XI 376.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Luukko, F. A.
SKVR VI1 1900.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Lindeman, Olga
SKVR IX1 1424.
18%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1463.
18%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1484.
18%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1396.
18%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 26711
18%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR XIV 868.
18%
1937
Uusimaa — Artjärvi
Eerola, Edvard
JR 34824
18%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
JR 72243
18%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
SKVR XIV 855.
18%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 82213
18%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
JR 23724
18%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 77159
18%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1385.
18%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 10085
18%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 82360
18%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR IX1 1491.
18%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR X1 928.
18%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 73171
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46423
18%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
SKVR IX1 1406.
18%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR X1 933.
18%
1909
Satakunta — Tyrvää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 959.
18%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 975.
18%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 38865
18%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 42608
18%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
SKVR XII1 1119.
18%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38792
18%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Lehtinen, Aune
JR 65167
18%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1496.
18%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1501.
18%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1514.
18%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 63572
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 952.
18%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 4781.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIV 895.
18%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 11482
18%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13611
18%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1419.
18%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 65945
18%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69801
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69901
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06836
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Heikkilä, Heimo
JR 10144
18%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66768
18%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 70402
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 34725
18%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 17395
18%
1913
Uusimaa — Kymi
Häyrinen, Kalle
JR 69487
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1401.
18%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 886.
18%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 09590
18%
1953
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huurto, Pirkko
JR 36526
18%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 48192
18%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
JR 77893
18%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 78029
18%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2443.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
SKVR VIII 4788.
18%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1535.
18%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 35065
18%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 32410
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR VIII 2393.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 2395.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 2407.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR IX1 1477.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1502.
18%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1503.
18%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1512.
18%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1513.
18%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1515.
18%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 05657
18%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
SKVR XIII2 5823.
17%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 04312
17%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 09304
17%
1962
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
SKVR IX1 1430.
17%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XI 369.
17%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 08270
17%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
JR 84067
17%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR X1 983.
17%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
JR 45827
17%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
SKVR IX1 1481.
17%
1914
Häme — Hausjärvi
Knuutila, Viljo V.
SKVR XIV 849.
17%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 27311
17%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 82272
17%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR IX1 1509.
17%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 54214
17%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR X1 977.
17%
1853
Satakunta — Sahalahti
Kahari, K. E.
SKVR VIII 2303.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 961 β.
17%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR X1 965.
17%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 32306
17%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 63502
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63504
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63517
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63519
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63522
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63528
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63579
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63580
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63581
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 74993
17%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 2267.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 06000
17%
1965
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Harju, Johan K.
JR 48180
17%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
SKVR VI1 1918.
17%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 30604
17%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 63247
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1469.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 175.
17%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
JR 70089
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1901.
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI2 6940 β.
17%
1935
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Väänänen, Jorma
SKVR IX1 1445.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1538.
17%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1552.
17%
1914
Häme — Heinola mlk
Groundstroem, Kalervo
SKVR X1 922.
17%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR XI 368.
17%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
SKVR XIV 853.
17%
1937
Uusimaa — Sippola
Stenroth, Artur
SKVR XIV 870.
17%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 22177
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 23713
17%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23888
17%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 23891
17%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 00592
17%
1938
Etelä-Savo — Pertunmaa
Ahvenainen, Edla
JR 08600
17%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 08651
17%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 36500
17%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 50721
17%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 53680
17%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 61189
17%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 62128
17%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 62145
17%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62187
17%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 69465
17%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69633
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69842
17%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69850
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70570
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70598
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73811
17%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 77177
17%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 78959
17%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 80315
17%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 83242
17%
1957
Etelä-Karjala — Antrea
Virsu, Saima
SKVR XIII2 5836.
17%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
JR 23472
17%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
JR 06865
17%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 75595
17%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
JR 83849
17%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
SKVR X1 889.
17%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 65929
17%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR IX1 1486.
17%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1426.
17%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1487.
17%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1497.
17%
1913
Häme — Tuulos
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1505.
17%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 59345
17%
1962
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 63516
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 28 α.
17%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 992 α.
17%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69261
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22295
17%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 34864
17%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 81863
17%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
SKVR VIII 2424.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Hänninen, Laina
JR 73298
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 27607
17%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR VI1 1930.
17%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR IX1 1429.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55122
17%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
JR 80132
17%
1932
Etelä-Karjala
Tossavainen, F.
JR 80155
17%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Tossavainen, M.
SKVR VI1 1929.
17%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR VIII 2397.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR IX1 1555.
17%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
SKVR X1 956.
17%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 992.
17%
1914
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XI 365.
17%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltola, Laimi
SKVR XII1 1095.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1103.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 902.
17%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 23715
17%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23734
17%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 25561
17%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 27429
17%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 07538
17%
1936
Satakunta — Virrat
Heino, Arvo
JR 39482
17%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 40489
17%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Lukkarinen, Toimi
JR 40524
17%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 63394
17%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63518
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64636
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68112
17%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 69173
17%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 69319
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69488
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70215
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1474.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 937.
17%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 6932.
17%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 53787
17%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 32316
17%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 64130
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 62450
17%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 65948
17%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
JR 63527
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1495.
17%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 894.
17%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17445
17%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
JR 41730
17%
1938
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Mannonen, Ulla
JR 63574
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2252.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2274.
17%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2418.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 1458.
17%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX2 177.
17%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR X1 991 .
17%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
JR 05978
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR VIII 2392.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 878.
17%
1911
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
SKVR XIV 922.
17%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 34683
17%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
JR 65860
17%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VIII 2373.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4789.
17%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1438.
17%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 934.
17%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XIV 876.
17%
1903
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
JR 82335
17%
1966
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 19224
17%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 82637
17%
1938
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR IX1 1465.
17%
1903
Häme — Loppi
Petelius, Ina
SKVR IX1 1558.
17%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
SKVR XIV 918.
17%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 62160
17%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 66018
17%
1955
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69544
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70553
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70857
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 180.
17%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 39655
17%
1935
Häme — Lahti
Lindsten, Juho
JR 84368
17%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR IX1 1539.
17%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1107.
17%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64939
17%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 70344
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 949.
17%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 363.
17%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR XIV 877.
17%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR IX1 1545.
17%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
SKVR X1 937.
17%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 25587
17%
1936
Häme — Loppi
Ketonen, Eelin
SKVR VIII 2367.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
SKVR VI2 6931.
17%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 77131
17%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 78416
17%
1962
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Säteri, Eelis
SKVR VIII 4771.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 2396.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 1473.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1500.
17%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1085.
17%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XIV 852.
17%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 18460
17%
1962
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Inkinen, Kaisa
JR 27324
17%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 75057
17%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 1518.
16%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR XIV 847.
16%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 936.
16%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 16588
16%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63308
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63523
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2292.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2342.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIV 897.
16%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63506
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63508
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63509
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70734
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 867.
16%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 928.
16%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 27207
16%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 04349
16%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 63783
16%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 65330
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6935.
16%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
JR 00105
16%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 63511
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 866.
16%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 62744
16%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 62897
16%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62910
16%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
JR 68331
16%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 82115
16%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR IX1 1403.
16%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
SKVR X1 950.
16%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 23714
16%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR IX1 1455.
16%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 03488
16%
1963
Häme — Somero
Eloranta, Kustaa A.
SKVR XI 2641.
16%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII2 5840.
16%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
JR 80727
16%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 23890
16%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 69918
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09266
16%
1915
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR VI1 1902.
16%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 23865
16%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 35278
16%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 63505
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63520
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63524
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63586
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70303
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70347
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70657
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1369.
16%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11595.
16%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
JR 65341
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 80061
16%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR IX1 1376.
16%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1394.
16%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 972.
16%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
SKVR XIII4 11587.
16%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 1397.
16%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1409.
16%
1913
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1433.
16%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1447.
16%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
JR 65749
16%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 66630
16%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 71644
16%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR VIII 2254.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 48648
16%
1936
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Paajanen, Elma
JR 75508
16%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Sevola, Einari
SKVR X1 938.
16%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR XIV 935.
16%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 08833
16%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
SKVR XIII2 5812.
16%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR XIII4 11583.
16%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 900.
16%
1902
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 26334
16%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 54768
16%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 65340
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66833
16%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 74988
16%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 75001
16%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XII1 1106.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06868
16%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR VI1 1926.
16%
1913
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tuokko, M.
SKVR VII2 3775.
16%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR XIII2 5826.
16%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 54673
16%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 77142
16%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1917.
16%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XIV 856.
16%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR IX1 1450.
16%
1911
Häme — Hämeenlinna
Tuomarila, Kalle
SKVR IX1 1522.
16%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1525.
16%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR X1 907.
16%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 73872
16%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIV 912.
16%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1377.
16%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR IX1 1565.
16%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 60225
16%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 16242
16%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2442.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 63573
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2350.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 53611
16%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 73830
16%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIII4 11584.
16%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11590.
16%
1937
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 19895
16%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
SKVR IX1 1542.
16%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR XIII2 5842.
16%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 77897
16%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1914.
16%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI1 1916.
16%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 84369
16%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR IX1 1416.
16%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 63575
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70114
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5838.
16%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 48668
16%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
SKVR X1 908.
16%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 73330
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8244.
16%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 01710
16%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 64123
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65169
16%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1462.
16%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 23278
16%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 76485
16%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
SKVR VIII 2380.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1490.
16%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1101.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73098
16%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 09067
16%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 66042
16%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 22176
16%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 39187
16%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR X1 925.
16%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR IX1 1540.
16%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 63534
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63583
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 36662
16%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 63512
16%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2334.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1523.
16%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR XII1 1679.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75579
16%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR IX1 1488.
16%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1511.
16%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4772.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1499.
16%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X1 906.
16%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1454.
16%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR XIV 846.
16%
1862
Uusimaa — Haapasaari
Godenhjelm, B. F.
SKVR XII1 1129.
16%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 960.
16%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
JR 09878
16%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR XI 379.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR X1 894.
16%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
SKVR XIII4 11585.
16%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 60217
16%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 65172
16%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1528.
16%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 39984
16%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Lohi, Veera
JR 73829
15%
1962
Peräpohjola — Kittilä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 83165
15%
1945
Häme — Jämsä
Virolainen, Maria
SKVR IX1 1485.
15%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 19524
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 36474
15%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
SKVR VI1 1931.
15%
1925
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27114
15%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 10266
15%
1925
Häme — Valkeakoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37020
15%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 53720
15%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 63503
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63510
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63521
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63584
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 62781
15%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 1922.
15%
1908
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR VI2 6934.
15%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR X1 912.
15%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII2 5830.
15%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII4 11592.
15%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 23376
15%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 27331
15%
1937
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhola, Tommi
JR 10358
15%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35000
15%
1962
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laapotti, Anja
JR 36499
15%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 36522
15%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 43493
15%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 46310
15%
1937
Etelä-Savo — Taipalsaari
Nurmi, Toivo
JR 59574
15%
1951
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 60956
15%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 60957
15%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 62176
15%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 68332
15%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 69362
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70492
15%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75606
15%
1953
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Siltamäki, Markus
JR 79597
15%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
SKVR X1 893.
15%
1909
Satakunta — Noormarkku
Saarimaa, Eemil
JR 00866
15%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
SKVR VIII 2417.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2374.
15%
1907
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR XII1 1692.
15%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 864.
15%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR XIV 873.
15%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
JR 23857
15%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 03755
15%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 49378
15%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69383
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70781
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1381.
15%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1408.
15%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1546.
15%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
SKVR VIII 2360.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
JR 33426
15%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 73534
15%
1938
Häme — Hämeenlinna
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 1906.
15%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR XIV 885.
15%
1885
Uusimaa — Porvoo mlk
Tuomala, J. E.
SKVR XIV 914.
15%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 44612
15%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
SKVR XIII4 11586.
15%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 927.
15%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR VI1 1925.
15%
1884
Etelä-Savo — Jäppilä
Kinnunen, A.
SKVR IX1 1373.
15%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 17096
15%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria; Häme — Joutsa
Hänninen, Laina
JR 28261
15%
1905
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskinen, A. R.
SKVR VIII 2378.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 908 α.
15%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79394
15%
1935
Etelä-Karjala — Virolahti
Toiviainen, Eino
SKVR VI1 1892.
15%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
SKVR VII2 3778.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 861.
15%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
SKVR XIV 884.
15%
1920
Uusimaa — Porvoo mlk
Allén, Tyyne
JR 36958
15%
1935
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Laitinen, Hanski
JR 84415
15%
1962
Etelä-Savo — Pieksämäki
Öster, Kerttu
JR 13271
15%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 934.
15%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahtee, Vilho
JR 39215
15%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR IX2 184.
15%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 65946
15%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69330
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 2498.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VIII 2391.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1099.
15%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53695
15%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2361.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
JR 44773
15%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 52972
15%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70736
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 854.
15%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
SKVR VI2 6936.
15%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 940.
15%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 07497
15%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
JR 68258
15%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 73284
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 858.
15%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 81184
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
SKVR X1 915.
15%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
SKVR XI 373.
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 63336
15%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63587
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65858
15%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VIII 4794.
15%
1924
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Vinter, Helmer
JR 40807
15%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 63513
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63588
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1123.
15%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 182.
15%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 65168
15%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1559.
15%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR X1 929.
15%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 67813
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR X1 978.
15%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
JR 73838
15%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 79203
15%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
SKVR IX1 1492.
15%
1907
Häme — Lammi
Kalliola, K.
JR 21926
15%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 75915
15%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
JR 65166
15%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 64131
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 28350
15%
1935
Häme — Hattula
Koskinen, Toivo
JR 68242
15%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 69974
15%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 364.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 79789
15%
1936
Satakunta — Tyrvää
Toivonen, Väinö
SKVR IX1 1434.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 895.
15%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR XIII2 5832.
15%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 63514
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63515
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1928.
15%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR VI2 6940 γ.
15%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 60811
15%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR VI1 1896.
15%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 1936.
15%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 1524.
15%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR X1 903.
15%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 60883
15%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61062
15%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 23877
15%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 59412
15%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Pessinen, Eeva
SKVR VI2 6940 δ.
15%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 65998
15%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 72887
15%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 63525
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63526
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1446.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1382.
15%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 22433
15%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 43486
15%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 69561
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23280
15%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR VI1 1903.
15%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 23895
15%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 63585
15%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2255.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VI1 1908.
15%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI1 1909.
15%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR XIV 899.
15%
1894
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 04330
15%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
JR 76992
15%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 83780
15%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 84411
14%
1950
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Kristiinan yhteislyseo
JR 46301
14%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
SKVR VII2 3796.
14%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR VIII 2278.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1532.
14%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 980.
14%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 00494
14%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
SKVR IX1 1460.
14%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR VIII 2400.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR XIV 857.
14%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 24924
14%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 54732
14%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1391.
14%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1410.
14%
1904
Häme — Kalvola
Degerström, Aksel
SKVR IX1 1548.
14%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR VI2 6939.
14%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 09677
14%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
JR 69685
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2370.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 888.
14%
1912
Satakunta — Eurajoki
Hänninen, Laina
SKVR X1 969.
14%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
SKVR X1 970.
14%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 10335
14%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70511
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70743
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 921.
14%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR VI1 1893.
14%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6929.
14%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR X1 892 α.
14%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 911.
14%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR XIII2 5825.
14%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 19921
14%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 09464
14%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 45573
14%
1936
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Nieminen, Aino
JR 64125
14%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68700
14%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
JR 71555
14%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 77898
14%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
JR 19485
14%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 65170
14%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1398.
14%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 932.
14%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
JR 09387
14%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Huovinen, Santeri
SKVR XIV 865.
14%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 34994
14%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR IX1 1402.
14%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR XI 250.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR X1 964.
14%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR VIII 4797.
14%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 16497
14%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45142
14%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nevalainen, Elina
JR 32676
14%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VIII 2356.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2357.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR VIII 4795.
14%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
SKVR X1 896.
14%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR XIV 883.
14%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 78135
14%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2269.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 31084
14%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
JR 50318
14%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
JR 32605
14%
1946
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR IX1 1551.
14%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR XIII2 5829.
14%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR XI 2642.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIV 882.
14%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 82471
14%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR IX1 1483.
14%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11591.
14%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XIV 859.
14%
1889
Uusimaa — Anjala
Alamäntylä, M.
JR 42663
14%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
SKVR IX1 1556.
14%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XII1 1124.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1537.
14%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 44304
14%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
JR 17137
14%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hanninen, Raili
JR 60740
14%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 70346
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 67495
14%
1906
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR X1 979.
14%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 37915
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
JR 61597
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR XI 2638.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR X1 86.
14%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
JR 23345
14%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
SKVR X1 944.
14%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 48747
14%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR XIII2 5820.
14%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
JR 25894
14%
1962
Häme — Padasjoki
Kilpi, Topias
JR 50498
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
JR 78941
14%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
JR 53464
14%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 1404.
14%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
JR 27312
14%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 69571
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 370.
14%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 61803
14%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 77868
14%
1944
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Sääski, Sylvi
SKVR VII2 3795.
14%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 10251
14%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 5833.
14%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 06356
14%
1961
Satakunta — Ähtäri
Harju, Saara
SKVR VI2 6930.
14%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XII1 1130.
14%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 848.
14%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 70478
14%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00496
14%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
SKVR XIII2 5811.
14%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kitunen
SKVR XII2 8241.
14%
1933
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 11588.
14%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
JR 65173
14%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 83764
14%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR XII1 1097.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 898.
14%
1924
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68170
14%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Jaakko
SKVR VIII 2372.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX1 20.
13%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR VI1 1894.
13%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 4790.
13%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1366.
13%
1885
Häme
Tamminen, Emanuel
SKVR XIV 564.
13%
1904
Uusimaa — Artjärvi
Bränny, Jaakko
SKVR X1 912 α.
13%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 913.
13%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR XII1 1688.
13%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43308
13%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 65171
13%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2425.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR VIII 4842.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 35200
13%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
JR 52134
13%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 940.
13%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
JR 69967
13%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70416
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1910.
13%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 04115
13%
1937
Satakunta — Kangasala
Franssila, Juho
JR 69546
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1687.
13%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64080
13%
1962
Peräpohjola — Tervola
Railonsala, Artturi
JR 74775
13%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR VI1 1898.
13%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 63531
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63532
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 54290
13%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 63313
13%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4787.
13%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 59753
13%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
SKVR X1 963.
13%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 64119
13%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 54098
13%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 83191
13%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
SKVR VI1 1905.
13%
1920
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
SKVR XIII2 5819.
13%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
JR 23901
13%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 29788
13%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR VIII 2333.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 50882
13%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63576
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63833
13%
1957
Satakunta — Mouhijärvi
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 174.
13%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 909.
13%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
JR 63529
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64128
13%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1444.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57862
13%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80893
13%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2295.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 892.
13%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
SKVR XIV 926.
13%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 37812
13%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
SKVR VIII 2323.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR VII2 3777.
13%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1530.
13%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 60695
13%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Pukonen, Elsa
JR 39170
13%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
JR 01967
13%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR XIII4 11578.
13%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 09116
13%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
SKVR XII1 1121.
13%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 913.
13%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1562.
13%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR XIV 68.
13%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR X1 941.
13%
1917
Satakunta — Suodenniemi
Lahtinen, Elli
JR 54609
13%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR X1 955.
13%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIII4 11580.
13%
1937
Etelä-Karjala — Saari
Naukkarinen, Eino
JR 26636
13%
1958
Etelä-Savo — Heinävesi
Koistinen, Liisa
JR 53744
13%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 75230
13%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 1431.
13%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 51598
13%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54349
13%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 13208
13%
1938
Häme — Akaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2394.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 1423.
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1561.
13%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 63988
13%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 82273
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR VI1 1924.
13%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 63533
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 71726
13%
1962
Etelä-Karjala — Koivisto
Sairanen, Ida
SKVR VIII 2338.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 1383.
13%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1560.
13%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 21927
13%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR VI1 1897.
13%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1601.
13%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 04978
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR XIV 851.
13%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 79952
13%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
SKVR X1 920.
13%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR VIII 4791.
13%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2332.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR X1 951.
12%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
SKVR VIII 2272.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 1520.
12%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 63981
12%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 82797
12%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
SKVR IX1 1448.
12%
1910
Häme — Hämeenlinna
Valve, Antti
SKVR XIV 908.
12%
1910
Uusimaa — Helsinki
Valve, Antti
SKVR VIII 2426.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 1554.
12%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 872.
12%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
SKVR XIV 863.
12%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 23855
12%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 10369
12%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63582
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 71835
12%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Salin, Olga
JR 09330
12%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
SKVR VIII 2337.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 1549.
12%
1914
Häme — Iitti
Alatalo, Helmi
SKVR X1 981.
12%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 44796
12%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 54897
12%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR X1 890.
12%
1930
Satakunta — Pori
Kaukamaa, L.
SKVR XII1 1673.
12%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34735
12%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR X1 962.
12%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR IX1 1389.
12%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 29893
12%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 65175
12%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2354.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR XIV 1622.
12%
1920
Uusimaa — Mäntsälä
Alanne, Fanni
SKVR VI1 1915.
12%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR IX1 1405.
12%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1547.
12%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
JR 18515
12%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 57006
12%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2376.
12%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR X1 910.
12%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 63334
12%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 09244
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
SKVR VIII 2339.
12%
1914
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2386.
12%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 70827
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2438.
12%
1914
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 73970
12%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 83268
12%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
SKVR VIII 2371.
12%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VI1 1911.
12%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 19144
12%
1938
Pohjois-Karjala — Liperi
Janttonen, Martta
SKVR VIII 2404.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Kallio, V. J.
JR 09040
12%
1936
Satakunta — Alastaro
Hongisto, Paavo
SKVR XIV 919.
12%
1926
Uusimaa — Vihti
Luutonen, Ahto
JR 70281
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 974.
12%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR IX1 1411.
12%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR XIII2 5817.
12%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
JR 83802
12%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 26184
12%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 27059
12%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 75558
12%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Siivonen, Martti
JR 23338
12%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
SKVR VI1 1920.
12%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 1531.
12%
1914
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XII1 1617.
12%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Cajan, Arvi
SKVR X1 900.
12%
1925
Satakunta — Köyliö
Mäkelä, Y.
JR 61781
12%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 34738
12%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 72931
12%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1557.
12%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 926.
12%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 59373
12%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
SKVR XIV 1600.
12%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 1627.
12%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 84119
12%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Väisänen, Oskari
JR 31376
12%
1936
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Kähönen, Johannes
JR 68182
12%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
JR 32994
12%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 62158
11%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 18676
11%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
SKVR VIII 2341.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2416.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Raisio
Saarimaa, Eemil
JR 23279
11%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 53772
11%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11589.
11%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 27593
11%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 66930
11%
1967
Keski-Suomi — Laukaa
Rautavala, Niilo
SKVR IX1 1415.
11%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1611.
11%
1920
Uusimaa — Lapinjärvi
Hildén, Siiri
JR 73530
11%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 06898
11%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 75038
11%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 2377.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 60224
11%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 53774
11%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2448.
11%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XIV 948.
11%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 53826
11%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XI 380.
11%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 61494
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
JR 69206
11%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR X1 887.
11%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
SKVR XIV 71.
11%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XIV 879.
11%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 06844
11%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR VII2 3776.
11%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VIII 1052.
11%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
JR 32406
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 22218
11%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
SKVR VII2 3787.
11%
1909
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niemi, A. R.
SKVR X1 918.
11%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR XIV 1625.
11%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR X1 935.
11%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR VIII 2294.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 41882
11%
1939
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1682.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 103.
11%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
JR 59783
11%
1935
Pohjois-Karjala — Joensuu
Pitkänen, Maria
SKVR VIII 4796.
11%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 2283.
11%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 47342
11%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 61662
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
SKVR XII1 1684.
11%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69638
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73323
11%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 1921.
11%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 63335
11%
1938
Satakunta — Pirkkala
Railonsala, Artturi
SKVR X1 993.
11%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XII1 1098.
11%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40509
11%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR XIII2 5837.
11%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1691.
11%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2403.
11%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 53189
11%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR XII1 1648.
11%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3788.
10%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 69333
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75600
10%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR X1 101.
10%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
JR 06797
10%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
JR 02350
10%
1962
Etelä-Karjala — Vahviala
Aspinen, Eemil
SKVR XIII4 11577.
10%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 27217
10%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 78993
10%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR IX1 1541.
10%
1888
Häme — Orimattila
Jakobson, A. V.
JR 16970
10%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
SKVR VII2 3792.
10%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VIII 2441.
10%
1909
Varsinais-Suomi — Laitila
Saarimaa, Eemil
JR 10140
10%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 248.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR VIII 1048.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 1417.
10%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 38006
10%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 76075
10%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
JR 65866
10%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 48362
10%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VIII 2285.
10%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XI 7.
10%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Kaukola, F.
SKVR IX3 600.
10%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VII2 3791.
10%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Collan, Anni
SKVR XIV 860.
10%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 36701
10%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 35872
10%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR IX2 186.
10%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 47596
10%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 75302
10%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 1566.
10%
1909
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 1626.
10%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 73704
10%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 919.
10%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 47792
10%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 53752
10%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66527
10%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 69160
10%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR XII1 1832.
10%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 931.
10%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
JR 43013
10%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 39421
10%
1961
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Liimatainen, Anna E.
SKVR XIV 893.
10%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 08388
10%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
SKVR VII2 3797.
10%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 61918
10%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pyykönen, Aarne
SKVR VI1 1912.
10%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2401.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 53815
10%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi