JR 40717
80%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 40722
67%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Luukko, F. A.
JR 16854
67%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82653
65%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 40724
63%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 63260
62%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63326
62%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 40790
60%
1916
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 16248
60%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63243
60%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 11095
59%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14837
59%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63321
58%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 21980
58%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 80997
57%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 75692
56%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Silvennoinen, Vieno
JR 40826
55%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 10603
55%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12877
54%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13424
54%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16832
54%
1944
Satakunta — Mänttä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47386
54%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
JR 14151
53%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11065
52%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15649
52%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16813
52%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34527
51%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 53235
51%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 73218
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 38855
50%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 46691
50%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 39588
48%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 53260
48%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 40796
47%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 68271
47%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 20949
45%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
SKVR VI1 2509.
44%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 47029
44%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 70421
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70645
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70847
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70629
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47230
43%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Okkola, T. E.
JR 18055
43%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46760
42%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 12409
42%
1933
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10397
41%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12740
41%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80042
41%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
JR 13977
41%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70715
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47162
41%
1926
Pohjois-Karjala — Liperi
Okkola, T. E.
SKVR XIII3 7634.
40%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 15092
40%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28411
40%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 70980
40%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 11315
40%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59904
40%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Pohjasniemi, Väinö
JR 46567
40%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 46568
40%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 68481
39%
1921
Häme — Hämeenlinna
Ruotsinsalo, Martta
JR 46668
39%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 30963
39%
1945
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kuusisto, Inkeri
JR 10602
38%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13659
38%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46662
38%
1926
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Okkola, T. E.
JR 80075
37%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 46673
37%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 39308
37%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 70087
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73070
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46690
36%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 39877
36%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 51562
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10411
36%
1927
Satakunta — Pihlajavesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11673
35%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14348
35%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66080
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 13598
35%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33577
35%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 47303
35%
1926
Etelä-Savo — Kerimäki
Okkola, T. E.
JR 15667
34%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13978
34%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47438
34%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulainen
Okkola, T. E.
JR 63327
34%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 70008
34%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73247
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 46669
34%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 18270
33%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 49729
33%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 12998
33%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20961
33%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Kalliala, Lauri
JR 10348
33%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39886
33%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 11341
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10604
33%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12267
33%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13840
33%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14150
33%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46913
33%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 47935
33%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 60427
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 63872
33%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 64526
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 75473
33%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 76654
33%
1941
Peräpohjola — Sodankylä
Suvi, Aleksis
JR 00181
32%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 46905
32%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Okkola, T. E.
JR 47938
32%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 60344
32%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 64525
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73056
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11876
32%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68272
32%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 40789
32%
1916
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 46658
32%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 78828
32%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Teuvan kirkonkylän kansakoulu
JR 14152
32%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59875
32%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
JR 11909
32%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15242
32%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70529
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70062
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 52357
31%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46682
31%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 21918
31%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 10395
31%
1926
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40859
31%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 49159
31%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 40723
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 10605
31%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12013
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15308
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49157
30%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22654
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 21923
30%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 22814
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 51155
29%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49010
29%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 46685
29%
1926
Satakunta — Ähtäri
Okkola, T. E.
JR 13020
29%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13516
29%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11180
29%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41480
29%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 01648
29%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 61236
29%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 28984
29%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 40827
28%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 23202
28%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10536
28%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11363
28%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13280
28%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14764
28%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15627
28%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15742
28%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63375
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 63868
28%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 66891
28%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 73041
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73257
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 13735
28%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47368
28%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Okkola, T. E.
JR 52592
27%
1949
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21984
27%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 66007
27%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 18087
27%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 70186
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48770
27%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
JR 11179
26%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47369
26%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Okkola, T. E.
JR 46955
26%
1926
Etelä-Karjala — Virolahti
Okkola, T. E.
JR 21271
26%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 50879
26%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47333
26%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 16685
26%
1944
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65971
26%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 10375
25%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27718
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 12181
25%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05545
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
JR 62664
24%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 16629
24%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41498
24%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 11693
24%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13493
24%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12863
24%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13435
24%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14183
23%
1939
Häme — Korpilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46564
23%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Ojaniemi, V. A.
JR 68249
23%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 38971
23%
1937
Kainuu — Sotkamo
Leinonen, Maria
JR 70188
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 05644
22%
1937
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 73316
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 12410
22%
1933
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27708
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 03803
21%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 23799
21%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 46679
21%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 14653
21%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47503
21%
1926
Satakunta — Merikarvia
Okkola, T. E.
JR 13776
21%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40336
21%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 10310
21%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05579
20%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 42588
20%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 14652
20%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11695
20%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10576
20%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41783
20%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 21978
19%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 65404
19%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12217
19%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53436
18%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 08276
15%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 48779
15%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.