JR 68257
75%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 00759
63%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Ala-Könni, Erkki
JR 24842
62%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 855.
62%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 70513
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5842.
59%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 05991
58%
1964
Uusimaa — Helsinki
Harju, Johan K.
SKVR XIV 920.
58%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 08703
58%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 09008
57%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
SKVR XI 378.
57%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XIV 856.
57%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 51596
57%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1538.
56%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 17395
56%
1913
Uusimaa — Kymi
Häyrinen, Kalle
JR 34864
56%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR IX1 1468.
55%
1914
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 847.
55%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 921.
54%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VIII 2383.
54%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1533.
53%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 1540.
53%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 19520
53%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR IX1 1452.
53%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1901.
53%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 853.
53%
1937
Uusimaa — Sippola
Stenroth, Artur
JR 08600
53%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 08651
53%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 68258
53%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 73811
53%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 73508
52%
1944
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 76027
52%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
SKVR VI1 1895.
52%
1891
Etelä-Savo — Lemi
Jäkälä, Juho
SKVR X1 924.
52%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 39298
52%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 39397
52%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 71552
52%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 51595
52%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1110.
51%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27311
51%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR XIV 846.
51%
1862
Uusimaa — Haapasaari
Godenhjelm, B. F.
SKVR IX1 1535.
51%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 4773.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1567.
51%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 2639.
51%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX1 1428.
50%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1437.
50%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1440.
50%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1442.
50%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1443.
50%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1451.
50%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1456.
50%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1464.
50%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX2 183.
50%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR X1 904.
50%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 881.
50%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 24937
50%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 07389
50%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 74477
50%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 74574
50%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 70813
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 910.
50%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR XIV 924.
50%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR IX1 1367.
50%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1387.
50%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1427.
50%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1441.
50%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1453.
50%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1457.
50%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1510.
50%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 06680
50%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 69526
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 899.
50%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 80734
50%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 859.
49%
1889
Uusimaa — Anjala
Alamäntylä, M.
SKVR XIV 925.
49%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 27331
49%
1937
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhola, Tommi
JR 09068
49%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 27421
49%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 66042
49%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 24903
49%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR X1 917.
49%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR XIII2 5826.
49%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR IX1 1384.
48%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 71326
48%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
SKVR VIII 2405.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR IX1 1399.
48%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1467.
48%
1913
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
JR 69752
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06076
47%
1938
Keski-Suomi — Karstula
Harju, Otto
JR 07008
47%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
SKVR X1 966.
47%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
JR 84433
47%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 70045
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 901.
46%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 45665
46%
1918
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 53780
46%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70032
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19521
46%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR XIII2 5822.
46%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 1371.
46%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 80834
46%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2313.
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69794
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10172
46%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 971.
46%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 40317
46%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 71020
46%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 07545
46%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
SKVR XI 375.
46%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR XI 2636.
46%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR XII1 1111.
46%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66344
46%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
JR 07525
45%
1936
Häme — Pälkäne
Heino, Arvo
JR 09878
45%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR XIV 896.
45%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR IX1 1534.
45%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 887.
45%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 81387
45%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR IX1 1379.
45%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR VIII 2312.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 947.
45%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 989.
45%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 901.
45%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 907.
45%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR XIV 931.
45%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 00681
45%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 61911
45%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 63577
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65342
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 67537
45%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 67699
45%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 70514
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83299
45%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
SKVR IX1 1407.
45%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 16209
45%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08200
45%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR XIV 915.
44%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 916.
44%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VII2 3780.
44%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 45620
44%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR IX1 1439.
44%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1470.
44%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1471.
44%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1476.
44%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1478.
44%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1479.
44%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 904.
44%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR XIV 905.
44%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 80450
44%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII2 5828.
44%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 70585
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 930.
44%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
SKVR IX1 1414.
44%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 00205
44%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR X1 902.
44%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2344.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70788
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1904.
44%
1920
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 38882
44%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
SKVR VIII 2340.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 07746
43%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Uusikaarlepyy
Hellsten, Einar
JR 10037
43%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 16080
43%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35258
43%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
SKVR IX1 1413.
43%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1463.
43%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 39667
43%
1937
Satakunta — Eräjärvi
Lindström, Laina
SKVR VIII 2360.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
JR 05123
43%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 50195
43%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
SKVR IX1 1386.
43%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 32467
43%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 50789
43%
1970
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Ahti
SKVR IX1 1370.
43%
1909
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1395.
43%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1496.
43%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1501.
43%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1514.
43%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1400.
43%
1909
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 73171
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 18165
43%
1935
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Iivanainen, Aino
SKVR X1 905.
43%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 06417
43%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 53177
43%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
JR 81223
43%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
JR 82392
43%
1921
Häme — Vanaja
Varjonen, Anna
SKVR VIII 2300.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2399.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR IX1 1508.
43%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR IX1 1536.
43%
1914
Häme — Hollola
Keskitalo, E.
SKVR X1 967.
43%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
SKVR X1 988.
43%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 909.
43%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 03712
43%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
JR 07382
43%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 32339
43%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 66745
43%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 71564
43%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 73371
43%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1521.
43%
1914
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR IX2 185.
43%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR XI 381.
43%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 38783
43%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
SKVR XIV 876.
43%
1903
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR IX1 1375.
42%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1390.
42%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 51594
42%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1529.
42%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 13255
42%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63333
42%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66820
42%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68467
42%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 68471
42%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR XIV 878.
42%
1911
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
JR 70524
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1477.
42%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1502.
42%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1503.
42%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1512.
42%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1513.
42%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1515.
42%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIV 917.
42%
1914
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XI 373.
42%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 09304
42%
1962
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
JR 80958
42%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 76127
42%
1913
Satakunta — Nakkila
Sortavalan seminaari
SKVR IX1 1472.
42%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1489.
42%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 26681
42%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 00312
42%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 64093
42%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2379.
42%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2388.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2390.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 08312
42%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
JR 80773
42%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII2 5823.
42%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 70103
42%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1509.
42%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XI 366.
42%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 63247
42%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 69398
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2424.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Hänninen, Laina
SKVR IX1 1498.
42%
1914
Häme — Tuulos
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 1564.
42%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII2 5827.
42%
1933
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pakkanen, Jussi
SKVR XIV 869.
42%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 871.
42%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 892.
42%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 903.
42%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 950.
42%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 25718
42%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Kilpelä, Eeva
JR 02167
42%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 10008
42%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 40943
42%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 40944
42%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 63167
42%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
JR 71578
42%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 79631
42%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 83464
42%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR X1 896 α.
42%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32400
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 69829
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76034
41%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Sokka, Katri
SKVR IX1 1474.
41%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 45904
41%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR VI1 1919.
41%
1911
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kallio, Niilo
JR 40686
41%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR IX1 1506.
41%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 01963
41%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR VI1 1935.
41%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 1429.
41%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 888.
41%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 889.
41%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 22866
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 07665
41%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
JR 53182
41%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 59268
41%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
SKVR VIII 2430.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
SKVR IX1 1401.
41%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 00624
41%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
SKVR VIII 2393.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 2395.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 2407.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 22286
41%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
JR 82421
41%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR X1 958.
41%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 36526
41%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 48192
41%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
JR 77893
41%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 78029
41%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1544.
41%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR X1 990 α.
41%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 862.
41%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 10257
41%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44700
41%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 67547
41%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIII2 5830.
41%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII4 11592.
41%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 69781
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1392.
40%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 72243
40%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
JR 69686
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1907.
40%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VI2 6938.
40%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
SKVR VIII 2381.
40%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2413.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR IX1 1550.
40%
1913
Häme — Heinola
Vanamo, Hilma
SKVR IX2 178.
40%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 179.
40%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
SKVR IX2 181.
40%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 911.
40%
1925
Uusimaa — Kirkkonummi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 02388
40%
1920
Satakunta — Keuruu
Autiomäki, Maria
JR 17028
40%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 65950
40%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69272
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69767
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70309
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70602
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70705
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70804
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75518
40%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 79803
40%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 1449.
40%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
SKVR XIII2 5810.
40%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Haltsonen, Sulo
JR 10195
40%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1518.
40%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR XIV 918.
40%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VIII 4775.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1543.
40%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 874.
40%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 16349
40%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1403.
40%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
JR 39477
40%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR VIII 2267.
40%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 06000
40%
1965
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Harju, Johan K.
JR 48180
40%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
JR 63367
40%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2288.
40%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2348.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 2406.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR IX1 1378.
40%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1412.
40%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1432.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1435.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1480.
40%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR IX1 1493.
40%
1914
Häme — Lammi
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1516.
40%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR XIV 923.
40%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 00604
40%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 10217
40%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10225
40%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15997
40%
1943
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2249.
40%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
JR 10322
40%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67098
40%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR X1 952.
40%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 4788.
40%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1397.
40%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1409.
40%
1913
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1433.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1447.
40%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR XIV 858.
39%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR IX2 176.
39%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Vallenius, Niilo
SKVR X1 968.
39%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
JR 61715
39%
1963
Etelä-Karjala — Koivisto
Putus, Meri
JR 71563
39%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR IX1 1421.
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 5838.
39%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 73872
39%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 1899.
39%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR VII2 3781.
39%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 81863
39%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 82593
39%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
JR 21924
39%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 1526.
39%
1909
Häme — Asikkala
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII4 11576.
39%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIV 850.
39%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 66755
39%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 69445
39%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69851
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79459
39%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 1469.
39%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1445.
39%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 371.
39%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
JR 35180
39%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 79478
39%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 1459.
39%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR XIV 891.
39%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 73523
39%
1967
Häme — Tammela
Salo, Lauri
JR 83929
39%
1935
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Väänänen, Jorma
SKVR IX1 1487.
39%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2367.
39%
1909
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
JR 30218
39%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 30240
39%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
JR 61261
39%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Kauko
JR 64938
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 06836
39%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Heikkilä, Heimo
JR 35766
39%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR XIV 886.
38%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR IX1 1511.
38%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 01694
38%
1935
Häme — Hausjärvi
Ali-Seppälä, H.
JR 82376
38%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR XIII4 11594.
38%
1937
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela, Jaakko
SKVR X1 906.
38%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1396.
38%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1385.
38%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 42608
38%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
JR 77177
38%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1494.
38%
1914
Häme — Lammi
Toivonen, K. K.
SKVR XIV 929.
38%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR VIII 2299.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2392.
38%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1406.
38%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 44687
38%
1937
Satakunta — Siikainen
Myllymäki, Emilia
JR 60210
38%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 73168
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1422.
38%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 64124
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1393.
38%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XI 372.
38%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR XIV 932.
38%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 63578
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64129
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4789.
38%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII2 3782.
38%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 51593
38%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 2322.
38%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR XI 368.
38%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
SKVR XIV 895.
38%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 11482
38%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13611
38%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2343.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 04312
38%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
SKVR IX1 1519.
38%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR XI 2640.
38%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 31391
38%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 60225
38%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR IX1 1473.
38%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1500.
38%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1373.
38%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 35065
37%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR IX1 1461.
37%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2443.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
SKVR VI1 1900.
37%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Lindeman, Olga
SKVR IX2 175.
37%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 979.
37%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR VI2 6940 β.
37%
1935
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Väänänen, Jorma
SKVR IX1 1552.
37%
1914
Häme — Heinola mlk
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 868.
37%
1937
Uusimaa — Artjärvi
Eerola, Edvard
SKVR XIV 870.
37%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 22177
37%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 23713
37%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23888
37%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 23891
37%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 00592
37%
1938
Etelä-Savo — Pertunmaa
Ahvenainen, Edla
JR 36500
37%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 50721
37%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 53680
37%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 61189
37%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 62128
37%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 62145
37%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62187
37%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 69465
37%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69633
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69842
37%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69850
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70570
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70598
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78959
37%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 80315
37%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 83242
37%
1957
Etelä-Karjala — Antrea
Virsu, Saima
JR 34824
37%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
JR 38865
37%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
SKVR VII2 3795.
37%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR VIII 2380.
37%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 65929
37%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR VI1 1930.
37%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 10144
37%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66768
37%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 70402
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80132
37%
1932
Etelä-Karjala
Tossavainen, F.
JR 80155
37%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Tossavainen, M.
SKVR XIII2 5834.
37%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 1418.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1436.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1517.
37%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR X1 894.
37%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
JR 60217
37%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 40489
37%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Lukkarinen, Toimi
JR 40524
37%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 64636
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1380.
37%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 906.
36%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR IX2 177.
36%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
JR 77131
36%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XI 2637.
36%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 73298
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 19224
36%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
SKVR XI 2638.
36%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 24161
36%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR VIII 2396.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 82637
36%
1938
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR X1 933.
36%
1909
Satakunta — Tyrvää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 959.
36%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 975.
36%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 39655
36%
1935
Häme — Lahti
Lindsten, Juho
SKVR IX1 1545.
36%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
JR 20592
36%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Järvinen, Matti
JR 62160
36%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 890.
36%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 80461
36%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VI1 1918.
36%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
SKVR X1 961.
36%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
JR 65945
36%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69801
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69901
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73825
36%
1961
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 4780.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1504.
36%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR XII1 1112.
36%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34690
36%
1962
Varsinais-Suomi — Yläne
Laaksonen, Martta
JR 63589
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67569
36%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 76735
36%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
SKVR XII1 1129.
36%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10085
36%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 00494
36%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
SKVR XIV 852.
36%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 27324
36%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 69319
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 866.
36%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 05978
36%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 62744
36%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 62897
36%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62910
36%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
JR 68331
36%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 82115
36%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR X1 923.
36%
1853
Satakunta — Kauvatsa
Hahnsson, J. A.
JR 73330
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4781.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 18273
35%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 54214
35%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 09266
35%
1915
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 04115
35%
1937
Satakunta — Kangasala
Franssila, Juho
JR 73284
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1553.
35%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX1 1482.
35%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 65167
35%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 67609
35%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 80449
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2252.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2418.
35%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 991 .
35%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
JR 23890
35%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 84393
35%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Äijö, Maija
JR 53787
35%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70079
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11595.
35%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
JR 48648
35%
1936
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Paajanen, Elma
JR 46423
35%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
JR 82360
35%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR IX1 1491.
35%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 5836.
35%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
JR 69173
35%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 63572
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1917.
35%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XI 377.
35%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 70089
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 867.
35%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 35200
35%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
JR 80727
35%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 935.
35%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 45827
35%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 63962
35%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
JR 22295
35%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 39187
35%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 69046
35%
1922
Häme — Akaa
Saarela, K. J.
SKVR IX1 1465.
35%
1903
Häme — Loppi
Petelius, Ina
SKVR X1 903.
35%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 939.
35%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR XII1 1113.
35%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08270
35%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
JR 84067
35%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
JR 84368
35%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR IX1 1419.
35%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 893.
35%
1909
Satakunta — Noormarkku
Saarimaa, Eemil
SKVR XII1 1095.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62450
34%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 82272
34%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 19895
34%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
SKVR XIV 940.
34%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR IX1 1416.
34%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 22176
34%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 27312
34%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 75508
34%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Sevola, Einari
SKVR IX1 1434.
34%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1929.
34%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR IX1 1481.
34%
1914
Häme — Hausjärvi
Knuutila, Viljo V.
JR 06865
34%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 75595
34%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
JR 83849
34%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
SKVR IX1 1420.
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1466.
34%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
SKVR X1 936.
34%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X1 936 α.
34%
1909
Satakunta — Tyrvää
Suomalainen, Jaakko
JR 50435
34%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Palojoki, Sirkka
JR 60263
34%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 63507
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66838
34%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 68122
34%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 72750
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1528.
34%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 180.
34%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII1 1119.
34%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38792
34%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Lehtinen, Aune
SKVR XIV 928.
34%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 09590
34%
1953
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huurto, Pirkko
SKVR VIII 2254.
34%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 26711
34%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR IX1 1527.
34%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
JR 10280
34%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 972.
34%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
SKVR IX1 1499.
34%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X1 961 α.
34%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 39292
34%
1966
Häme — Hauho
Leppäniemi, Nestori
SKVR VIII 2356.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2357.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2397.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR IX1 1555.
34%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
SKVR X1 956.
34%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 992.
34%
1914
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XI 365.
34%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltola, Laimi
SKVR XII1 1103.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25561
34%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 27429
34%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 07538
34%
1936
Satakunta — Virrat
Heino, Arvo
JR 39482
34%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 55122
34%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
JR 63394
34%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 68112
34%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 69487
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69488
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70215
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60811
34%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR IX1 1424.
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1484.
34%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2378.
34%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 23472
33%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
JR 66630
33%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII2 8244.
33%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1522.
33%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1525.
33%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 74993
33%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 39215
33%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR XIV 882.
33%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 70320
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1926.
33%
1913
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tuokko, M.
SKVR VII2 3775.
33%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR VIII 2278.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1391.
33%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1106.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36522
33%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 54673
33%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 73830
33%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 77142
33%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2374.
33%
1907
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
JR 17096
33%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria; Häme — Joutsa
Hänninen, Laina
JR 23724
33%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 77159
33%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 914.
33%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIV 937.
33%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1925.
33%
1884
Etelä-Savo — Jäppilä
Kinnunen, A.
SKVR IX1 1539.
33%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1107.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23865
33%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 70303
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70347
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70657
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 922.
33%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR VIII 4791.
33%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 77897
33%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6931.
33%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1542.
33%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
JR 62781
33%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
SKVR XI 376.
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Luukko, F. A.
JR 65860
33%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 1369.
33%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 23278
33%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 48668
33%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
SKVR XII1 1104.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1490.
33%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 18460
33%
1962
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Inkinen, Kaisa
JR 73829
33%
1962
Peräpohjola — Kittilä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 957.
33%
1902
Satakunta — Vesilahti
Kallio, Väinö
SKVR IX1 1565.
33%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 64939
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 53720
33%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2318.
32%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 1109.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59345
32%
1962
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 63530
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2334.
32%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XII1 1124.
32%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 877.
32%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 6935.
32%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
JR 00105
32%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 59981
32%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR X1 977.
32%
1853
Satakunta — Sahalahti
Kahari, K. E.
SKVR IX1 1558.
32%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
JR 66018
32%
1955
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69544
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70553
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70857
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65789
32%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
SKVR X1 937.
32%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR VI2 6932.
32%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1425.
32%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 883.
32%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 10362
32%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11587.
32%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 37020
32%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 83165
32%
1945
Häme — Jämsä
Virolainen, Maria
SKVR IX1 1446.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70137
32%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82213
32%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR IX1 1426.
32%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1497.
32%
1913
Häme — Tuulos
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1505.
32%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR XIV 927.
32%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
JR 63516
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 52972
32%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 912.
32%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 1376.
32%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1394.
32%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1408.
32%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 65998
32%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 09067
32%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR XIV 912.
32%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XIV 922.
32%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 08193
31%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 34725
31%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR VIII 2274.
31%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 1458.
31%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR XII1 1085.
31%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR IX1 1495.
31%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 06868
31%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR VI1 1902.
31%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 1438.
31%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 894.
31%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17445
31%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
JR 63574
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69918
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76485
31%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
SKVR VIII 4771.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1430.
31%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 53611
31%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 04349
31%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 63783
31%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 65330
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 949.
31%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 363.
31%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 07497
31%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
JR 33426
31%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 75606
31%
1953
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Siltamäki, Markus
SKVR IX1 1462.
31%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 925.
31%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR IX1 1523.
31%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR XIV 936.
31%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR IX1 1455.
31%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 03488
31%
1963
Häme — Somero
Eloranta, Kustaa A.
SKVR VIII 2303.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 961 β.
31%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR X1 965.
31%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 32306
31%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 63517
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63522
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63579
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63580
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65166
31%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6936.
31%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
JR 63504
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63519
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63528
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63581
31%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70344
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 854.
31%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
JR 70734
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2373.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 860.
31%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR VI2 6934.
31%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2394.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR X1 950.
31%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 369.
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR VIII 2255.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 79789
31%
1936
Satakunta — Tyrvää
Toivonen, Väinö
SKVR IX1 1454.
30%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR XI 374.
30%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
JR 62176
30%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 32316
30%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR VI1 1922.
30%
1908
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
JR 23376
30%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 28350
30%
1935
Häme — Hattula
Koskinen, Toivo
JR 35000
30%
1962
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laapotti, Anja
JR 36474
30%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 36499
30%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 43493
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 46310
30%
1937
Etelä-Savo — Taipalsaari
Nurmi, Toivo
JR 59574
30%
1951
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 60956
30%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 60957
30%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 68242
30%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 68332
30%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 69362
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70492
30%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 79597
30%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
SKVR VI1 1896.
30%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR X1 938.
30%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 39984
30%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Lohi, Veera
JR 63527
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 884.
30%
1920
Uusimaa — Porvoo mlk
Allén, Tyyne
JR 65749
30%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 71644
30%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR IX1 1556.
30%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 4787.
30%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 902.
30%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 23715
30%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23734
30%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 30604
30%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 63518
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 41730
30%
1938
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 1398.
30%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 980.
30%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XIV 934.
30%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XI 2641.
30%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 13271
30%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00496
30%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
JR 75558
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Siivonen, Martti
SKVR VIII 2361.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR X1 983.
30%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
SKVR VI1 1892.
30%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
SKVR VII2 3778.
30%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 4842.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 861.
30%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
JR 84369
30%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
JR 84415
30%
1962
Etelä-Savo — Pieksämäki
Öster, Kerttu
SKVR VIII 2442.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
SKVR X1 889.
30%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
SKVR X1 907.
30%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 63573
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 05657
30%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
SKVR XIV 849.
30%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 01710
30%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 64123
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65169
30%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 885.
30%
1885
Uusimaa — Porvoo mlk
Tuomala, J. E.
SKVR XIII2 5821.
30%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 873.
30%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
SKVR XIV 864.
30%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 23857
30%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 03755
30%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 10358
30%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49378
30%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69383
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70781
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1101.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2391.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1486.
29%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1123.
29%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 564.
29%
1904
Uusimaa — Artjärvi
Bränny, Jaakko
JR 19524
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR IX1 1548.
29%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
JR 63575
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70114
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 926.
29%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR VI2 6940 γ.
29%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR VIII 4794.
29%
1924
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Vinter, Helmer
JR 23714
29%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 40807
29%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR XIII2 5840.
29%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
SKVR VI1 1928.
29%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
JR 23877
29%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 36700
29%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 64130
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 908.
29%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 34683
29%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
JR 35278
29%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 63505
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63520
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63524
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63791
29%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1936.
29%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII2 5832.
29%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 1488.
29%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1551.
29%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
JR 16588
29%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60883
29%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61062
29%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR IX1 1537.
29%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1601.
29%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 1906.
29%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 44612
29%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 25587
29%
1936
Häme — Loppi
Ketonen, Eelin
SKVR VIII 4790.
29%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1377.
29%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
JR 16242
29%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1532.
28%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2372.
28%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VI1 1908.
28%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI1 1909.
28%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VIII 2350.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 39170
28%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
JR 76992
28%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 78416
28%
1962
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Säteri, Eelis
SKVR XIII4 11586.
28%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 72887
28%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1905.
28%
1920
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
SKVR XIII2 5819.
28%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
JR 23901
28%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 29788
28%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
JR 46301
28%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
SKVR XII1 1099.
28%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2292.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2342.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 913.
28%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR XIV 897.
28%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63506
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63508
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63509
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 75057
28%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 61592
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 63511
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 77868
28%
1944
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2400.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR XIII4 11585.
28%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 36958
28%
1935
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Laitinen, Hanski
SKVR XII2 8241.
28%
1933
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54290
28%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 63308
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63523
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 34809
28%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Aili
JR 39251
28%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
SKVR VIII 2416.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Raisio
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 909.
28%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
JR 53695
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 68170
28%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Jaakko
SKVR IX1 1366.
28%
1885
Häme
Tamminen, Emanuel
JR 81184
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
JR 65341
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 915.
28%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 68700
28%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
JR 63586
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 82335
28%
1966
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 69685
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2269.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43308
28%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR XIII2 5812.
28%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR XIII4 11583.
28%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 900.
28%
1902
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 26334
28%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 54768
28%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 65340
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66833
28%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 74988
28%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 75001
28%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 27207
28%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 50318
27%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
SKVR IX1 1381.
27%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2377.
27%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2376.
27%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR VIII 4795.
27%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 00866
27%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
SKVR IX1 1402.
27%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR XIII4 11584.
27%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11590.
27%
1937
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 1914.
27%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI1 1916.
27%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 63502
27%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XI 8.
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 09040
27%
1936
Satakunta — Alastaro
Hongisto, Paavo
JR 69261
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74775
27%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR X1 908 α.
27%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23280
27%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 75579
27%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR VI1 1903.
27%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 23895
27%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 70416
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1448.
27%
1910
Häme — Hämeenlinna
Valve, Antti
SKVR XIV 908.
27%
1910
Uusimaa — Helsinki
Valve, Antti
JR 22433
27%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 43486
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 69561
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4772.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1483.
27%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 65858
27%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR XII1 1692.
27%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44773
27%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 65946
27%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69330
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70736
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1460.
27%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 09677
27%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
SKVR VIII 2417.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
JR 54732
27%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2323.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR IX1 1450.
27%
1911
Häme — Hämeenlinna
Tuomarila, Kalle
SKVR XIV 857.
27%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 23855
27%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 27607
27%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR VI2 6929.
27%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VIII 2426.
27%
1909
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 964.
27%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR XIII2 5820.
27%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
JR 67813
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 19485
27%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
SKVR XIII2 5825.
26%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 09464
26%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 45573
26%
1936
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Nieminen, Aino
JR 64125
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 71555
26%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 77898
26%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1931.
26%
1925
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1559.
26%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR X1 960.
26%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
JR 27114
26%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 10266
26%
1925
Häme — Valkeakoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63503
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63510
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63521
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63584
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73838
26%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 932.
26%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
JR 19921
26%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 65168
26%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XI 379.
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 1524.
26%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR XIII4 11580.
26%
1937
Etelä-Karjala — Saari
Naukkarinen, Eino
JR 26636
26%
1958
Etelä-Savo — Heinävesi
Koistinen, Liisa
JR 53744
26%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1382.
26%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1444.
26%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69974
26%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4797.
26%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIII4 11588.
26%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
JR 16497
26%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45142
26%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nevalainen, Elina
JR 09387
26%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Huovinen, Santeri
JR 36662
26%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 63512
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2386.
26%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 934.
26%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahtee, Vilho
JR 31084
26%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
JR 52134
26%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63534
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63583
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 80061
26%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR VI2 6940 δ.
26%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XI 2642.
26%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 65948
26%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
JR 73098
26%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64119
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67495
26%
1906
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 84119
26%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Väisänen, Oskari
SKVR IX2 184.
26%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX1 1485.
26%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1546.
26%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
JR 35845
26%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
SKVR VI2 6939.
26%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 69546
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65172
26%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VII2 3796.
26%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR VIII 2384.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2385.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1410.
26%
1904
Häme — Kalvola
Degerström, Aksel
SKVR XIV 941.
25%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 2295.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 08833
25%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 70478
25%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73534
25%
1938
Häme — Hämeenlinna
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 1492.
25%
1907
Häme — Lammi
Kalliola, K.
SKVR IX1 1423.
25%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 1893.
25%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2441.
25%
1909
Varsinais-Suomi — Laitila
Saarimaa, Eemil
SKVR XI 367.
25%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 79203
25%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
SKVR XII1 1121.
25%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57862
25%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78941
25%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
JR 32676
25%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XII1 1130.
25%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
SKVR X1 895.
25%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 60224
25%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 63525
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63526
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 970.
25%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 79394
25%
1935
Etelä-Karjala — Virolahti
Toiviainen, Eino
SKVR VIII 4796.
25%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIV 848.
25%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIII4 11578.
25%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 09116
25%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
JR 78135
25%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1389.
25%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5811.
25%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kitunen
JR 07029
25%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
SKVR XIV 913.
25%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XIV 142.
25%
1915
Uusimaa — Nummi
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR VIII 2338.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 941.
25%
1917
Satakunta — Suodenniemi
Lahtinen, Elli
JR 42663
25%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
SKVR X1 892 α.
25%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 929.
25%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 60695
25%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Pukonen, Elsa
SKVR VI1 1924.
25%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX2 182.
25%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 63334
25%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70346
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06122
25%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 71726
25%
1962
Etelä-Karjala — Koivisto
Sairanen, Ida
JR 83780
24%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR X1 888.
24%
1912
Satakunta — Eurajoki
Hänninen, Laina
JR 63514
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63515
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2370.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
JR 64131
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70511
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70743
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1520.
24%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 59412
24%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Pessinen, Eeva
JR 48747
24%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR XIII4 11591.
24%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 63513
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63588
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 23345
24%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 54098
24%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 63336
24%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63587
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5841.
24%
1910
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Porkka, Laina
SKVR X1 978.
24%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
JR 09330
24%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
SKVR IX1 1549.
24%
1914
Häme — Iitti
Alatalo, Helmi
SKVR IX2 174.
24%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 896.
24%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 82471
24%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
JR 22218
24%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 44796
24%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 65173
24%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 01967
24%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR X1 955.
24%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 53343
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR X1 912 α.
24%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
JR 24924
24%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR X1 911.
24%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 28261
23%
1905
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskinen, A. R.
SKVR IX1 1404.
23%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
SKVR VI1 1898.
23%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR X1 963.
23%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 69967
23%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63585
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4792.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 899.
23%
1894
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 34994
23%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 18676
23%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 83764
23%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR X1 940.
23%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
JR 75915
23%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
SKVR XIV 865.
23%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 72244
23%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
SKVR XIII2 5829.
23%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 69571
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83191
23%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
SKVR XIII4 11579.
23%
1938
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 2333.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2283.
23%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2428.
23%
1919
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 921.
23%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 53464
23%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XIII2 5837.
23%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR X1 892.
23%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
SKVR VIII 2425.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR IX1 1560.
23%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 37915
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
SKVR X1 28 α.
22%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 969.
22%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
SKVR X1 992 α.
22%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10335
22%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 370.
22%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 32605
22%
1946
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 17137
22%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hanninen, Raili
SKVR XIII2 5833.
22%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 06356
22%
1961
Satakunta — Ähtäri
Harju, Saara
SKVR XIV 898.
22%
1924
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04330
22%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
SKVR VIII 2448.
22%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 75600
22%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR X1 981.
22%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR VIII 2371.
22%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 54349
22%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 364.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 63833
22%
1957
Satakunta — Mouhijärvi
Railonsala, Artturi
JR 63576
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 54609
22%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 60740
22%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
SKVR IX1 1475.
22%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1405.
22%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 82797
21%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
JR 44304
21%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
SKVR VII2 3777.
21%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1679.
21%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37812
21%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
SKVR VI2 6930.
21%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1383.
21%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2272.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2337.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 18515
21%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR VI1 1897.
21%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2438.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR X1 944.
21%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 25894
21%
1962
Häme — Padasjoki
Kilpi, Topias
SKVR X1 951.
21%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 65171
21%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 53772
21%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2387.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1415.
21%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 10251
21%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65170
21%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2403.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 09244
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
SKVR XII1 1688.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80893
20%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 63988
20%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 1915.
20%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 35872
20%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR VIII 2434.
20%
1908
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 61803
20%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
SKVR X1 962.
20%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR IX1 1530.
20%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VIII 2285.
20%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 974.
20%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR XIV 872.
20%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
SKVR XIV 851.
20%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 863.
20%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 64080
20%
1962
Peräpohjola — Tervola
Railonsala, Artturi
JR 13208
20%
1938
Häme — Akaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64128
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2401.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR IX1 1547.
20%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
JR 71835
20%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Salin, Olga
JR 61494
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
JR 63313
20%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 50498
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
JR 83802
20%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 63531
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63532
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1611.
19%
1920
Uusimaa — Lapinjärvi
Hildén, Siiri
SKVR XIII2 5817.
19%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
SKVR XI 250.
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR VI1 1910.
19%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 82273
19%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR IX1 1411.
19%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR XIV 919.
19%
1926
Uusimaa — Vihti
Luutonen, Ahto
JR 21926
19%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 51598
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 2436.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
JR 10369
19%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63529
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 926.
19%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR IX1 1431.
19%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 75230
19%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 78993
19%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR IX1 1557.
19%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
JR 23338
19%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
JR 36702
19%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 69333
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1911.
19%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 72931
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63533
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 920.
19%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 06898
19%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 63981
19%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 21927
19%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 63582
19%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70281
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2439.
18%
1920
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIV 1600.
18%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 59783
18%
1935
Pohjois-Karjala — Joensuu
Pitkänen, Maria
SKVR X1 887.
18%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
SKVR X1 900.
18%
1925
Satakunta — Köyliö
Mäkelä, Y.
SKVR XII1 1673.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61781
18%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
SKVR IX1 1541.
18%
1888
Häme — Orimattila
Jakobson, A. V.
JR 23279
18%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 61597
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 69206
18%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 06844
18%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 80835
18%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tuomaala, Väinö
JR 79952
18%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
SKVR VIII 2369.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 2294.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 1622.
18%
1920
Uusimaa — Mäntsälä
Alanne, Fanni
SKVR VI1 1921.
17%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 53826
17%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1920.
17%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR X1 910.
17%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR X1 890.
17%
1930
Satakunta — Pori
Kaukamaa, L.
SKVR IX1 1531.
17%
1914
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 19144
17%
1938
Pohjois-Karjala — Liperi
Janttonen, Martta
JR 36701
17%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 69160
17%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR VII2 3776.
17%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 33872
17%
1959
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Kärki, Frans
JR 63335
17%
1938
Satakunta — Pirkkala
Railonsala, Artturi
JR 32994
17%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 75038
17%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 53774
17%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1098.
17%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32630
17%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR XIV 879.
17%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 27217
17%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 27593
17%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 66930
17%
1967
Keski-Suomi — Laukaa
Rautavala, Niilo
SKVR XIV 893.
16%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XII1 1617.
16%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Cajan, Arvi
SKVR X1 918.
16%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR XII1 1687.
16%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1627.
16%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 47342
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1682.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 6.
16%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 47792
16%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
SKVR VII2 3787.
16%
1909
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niemi, A. R.
JR 69638
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1610.
16%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
SKVR IX2 186.
16%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
SKVR IX1 1417.
16%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 59373
16%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
SKVR XIV 948.
15%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1625.
15%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VII2 3788.
15%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 08388
15%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 38006
15%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 26184
15%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
SKVR X1 935.
15%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
JR 40509
15%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR VI1 1912.
15%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR X1 928.
15%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR XII1 1832.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 993.
15%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
JR 61662
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
SKVR XII1 1684.
15%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1691.
15%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33551
15%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 53189
15%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR VII2 3792.
15%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VIII 2408.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 16970
14%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
SKVR X1 744.
14%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 47596
14%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
SKVR X1 931.
14%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
SKVR XI 380.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 48362
14%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 10140
14%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 245.
14%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vallinmäki, A. J.
SKVR VI1 1927.
14%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 53752
14%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66527
14%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XI 248.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 53815
14%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VII2 3791.
14%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Collan, Anni
JR 76075
14%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
SKVR VII2 3797.
14%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR X1 86.
14%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
JR 65866
13%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VI2 6933.
13%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 39421
13%
1961
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Liimatainen, Anna E.
JR 76787
13%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 69199
13%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR XIV 1613.
13%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR VI2 6940.
13%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XI 247.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XIV 1602.
13%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VII2 3794.
13%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR XI 2643.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 74850
13%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 43013
13%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
SKVR XII1 1626.
13%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 73704
13%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 27678
12%
1962
Häme — Kalvola
Korpela, Aune
JR 47620
12%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 06151
12%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XI 2644.
11%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XIV 68.
11%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 53844
11%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 2282.
11%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 61918
11%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pyykönen, Aarne
JR 48361
11%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 06287
11%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 09290
11%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
SKVR VII2 3793.*
11%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
JR 06779
11%
1957
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Otto
SKVR XIV 875.
11%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 61552
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 02175
11%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
SKVR VI1 1932.
10%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 1618.
10%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Cajan, Arvi
SKVR IX1 2333.
10%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
SKVR VI1 1913.
10%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 07155
10%
1937
Satakunta — Karkku
Heimonen, Anni
JR 73827
10%
1961
Etelä-Karjala — Äyräpää
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 60836
10%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
SKVR XIV 1623.
10%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 76804
10%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 71919
10%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XIV 1606.
10%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 63456
10%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII2 3790.
10%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
JR 53711
10%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi