JR 10579
97%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
97%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
97%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10367
95%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
90%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
90%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
90%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 49142
90%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49240
90%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
90%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
90%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11322
90%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
90%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
90%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XII1 2640.
89%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12014
89%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
89%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 74888
89%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 2630.
88%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72797
87%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 06158
87%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12242
87%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
87%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12157
87%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
87%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
87%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69910
87%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11259
86%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
86%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
86%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
86%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
86%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11244
86%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
85%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
85%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14889
85%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
85%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
85%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
85%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
85%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11867
84%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
83%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 50108
83%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 10698
83%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
83%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
83%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 56292
83%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56250
83%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80251
82%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 81120
82%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 48994
82%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 55866
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
82%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
82%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
82%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
82%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 56285
82%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13620
82%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10830
82%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
82%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
82%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55811
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69766
82%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47471
81%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 15854
81%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
81%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
81%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2653.
81%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13337
81%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14180
81%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
80%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
80%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 72806
80%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2631.
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11658
80%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
80%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2641.
80%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55556
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48923
80%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 11813
80%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
80%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
79%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
79%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
79%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
79%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2626.
79%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70376
79%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39650
79%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 80563
79%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII2 8321.
79%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 43721
79%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2662.
79%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48983
78%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2627.
78%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15906
78%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55568
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2625.
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12713
77%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10445
77%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
77%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72743
77%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15918
77%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
77%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
77%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4383.
77%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 16163
77%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77260
77%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 14815
77%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2666.
76%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2634.
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14688
76%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64906
76%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2672.
76%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49837
76%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 72819
76%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2665.
76%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10940
76%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2674.
76%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25579
76%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 70616
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13814
76%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
75%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14271
75%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
75%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
75%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
75%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
75%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
75%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
75%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
75%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
75%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
75%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
75%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12585
75%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
75%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78721
75%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 13554
74%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
74%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70059
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70534
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12988
74%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
74%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
74%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 11269
74%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
74%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55658
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
73%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
73%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11968
73%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
73%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64902
73%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10513
73%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
73%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
73%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
SKVR XII1 2661.
73%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11659
73%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
73%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2629.
73%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11522
73%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
73%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 26195
73%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 65520
73%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12299
73%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
73%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55901
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56909
73%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56873
73%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56965
73%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11000
72%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
72%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12972
72%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8325.
72%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13297
72%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
72%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
72%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
72%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 49871
72%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14361
72%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56917
72%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03546
72%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 57233
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
72%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10430
72%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
72%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
72%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 50080
72%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 10467
72%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36669
72%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 49804
71%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 51548
71%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
71%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8326.
71%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57440
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57364
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
71%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11190
71%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
71%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 15833
71%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
71%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
71%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
71%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
71%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
71%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
71%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 72777
71%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 82787
71%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 14769
71%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
71%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22522
70%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 35143
70%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10423
70%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
70%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
70%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
70%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
70%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
70%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
70%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
70%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2673.
70%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26060
70%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR X1 1803 β.
70%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 57445
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11721
70%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35169
70%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57397
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83863
70%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 12336
69%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56887
69%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
69%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55262
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2660.
69%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47929
69%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 55945
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21414
69%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11969
69%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11971
69%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81753
69%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
SKVR XII1 2655.
69%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11188
69%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10999
69%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
69%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
69%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 11937
69%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
69%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
69%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 60255
69%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 2621 α.
69%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10406
69%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
69%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
69%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
69%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
69%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
69%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11410
69%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
69%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
69%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
69%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
68%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56799
68%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11376
68%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
68%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11720
68%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2675.
68%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12699
68%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56313
68%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14122
68%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10483
68%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
68%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 50120
68%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 27462
68%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 47933
67%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 14381
67%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
67%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
67%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
67%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46699
67%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 67482
67%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 14111
67%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
67%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37183
67%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 64473
67%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1801.
67%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR XII1 2632.
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21151
67%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10957
67%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
67%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57416
67%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72845
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12155
67%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
67%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
67%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
67%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
67%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
67%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
67%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56681
67%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11085
67%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57736
66%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63669
66%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73129
66%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4118.
66%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 13635
66%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
66%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
66%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
66%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78751
66%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12441
66%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
66%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
66%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57521
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70484
66%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10521
66%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10530
66%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83859
66%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 16375
66%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2628.
66%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26438
66%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
66%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 12067
66%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
66%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12630
66%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10239
65%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
65%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
65%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
SKVR XII1 2678.
65%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2649.
65%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49415
65%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 15005
65%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
65%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
65%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
65%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
65%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
65%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
65%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50036
65%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 50081
65%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 55820
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66902
65%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 55240
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15548
64%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12588
64%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
64%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2669.
64%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21434
64%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10871
64%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
64%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
64%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
64%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
64%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
64%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
64%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10592
64%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
63%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22965
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10773
63%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49385
63%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 14826
63%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
63%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
63%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21318
63%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12108
63%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
63%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83881
63%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 08994
63%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 56776
63%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56853
63%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15064
63%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57221
63%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49846
63%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11706
63%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
63%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
63%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47028
63%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 49998
63%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2659.
63%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14827
63%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621.
63%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
63%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR X1 1816.
63%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55774
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78501
63%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 15145
62%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
62%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 14286
62%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
62%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10910
62%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
62%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70722
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49547
62%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57322
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11970
62%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
62%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
62%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 19466
62%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 14089
62%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
62%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64476
62%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15279
62%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
62%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22734
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 83395
62%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
SKVR X1 1815.
62%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2676.
62%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12916
62%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
62%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
SKVR XII1 2667.
62%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56219
62%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 α.
61%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49019
61%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 14545
61%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57306
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13404
61%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10988
61%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
61%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52353
61%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11258
61%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
61%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
61%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 12587
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27728
61%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 09276
61%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 14187
61%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68475
61%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 22629
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2670.
61%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67850
60%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
SKVR XII1 3057.
60%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20936
60%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 06404
60%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 14025
60%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
60%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 56200
60%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80074
60%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 15713
60%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1786.
60%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
SKVR XII1 2635.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10798
60%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
60%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 20625
60%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 15546
60%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
60%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21377
60%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12929
60%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
60%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70430
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57278
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13802
60%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
60%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62714
60%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 28305
60%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 49882
60%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2644.
60%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13534
60%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
60%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 57832
60%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26054
60%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12807
60%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
60%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
59%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
59%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39305
59%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 06339
59%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 44144
59%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13533
59%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
59%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
59%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
59%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
SKVR XII1 2643.
59%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61005
59%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 15143
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
59%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
59%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
59%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69659
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14221
59%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
59%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 61119
58%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 70849
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12107
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10509
58%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10855
58%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
58%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
58%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12657
58%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
58%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
58%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
58%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14758
58%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
58%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11949
58%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
58%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
58%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76418
58%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 22779
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57815
57%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2668.
57%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14287
57%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58721
57%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 65105
57%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 70765
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 62695
57%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 21353
57%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 27453
57%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 49429
57%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 15955
57%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65978
57%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR X1 1791 α.
57%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
57%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
57%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 40301
56%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 63816
56%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 22698
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 72977
56%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2657.
56%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00176
56%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 10591
56%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
56%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
56%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 12394
56%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64459
56%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 00036
56%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00095
56%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 56902
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13470
56%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
56%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12562
56%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
56%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
56%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69556
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49026
56%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1812.
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 68013
56%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 72776
56%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 12915
55%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21952
55%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 15440
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
55%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 22172
55%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 26202
55%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 11104
55%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53274
55%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 12712
55%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
55%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 57384
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23191
55%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 43786
55%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20997
55%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12798
55%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
55%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73563
55%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 1814.
54%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 80275
54%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 22256
54%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 09426
54%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 49287
54%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 63667
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16201
54%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
54%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1796.
54%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 15748
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
54%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27371
54%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR XII1 2155.
54%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2664.
54%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11777
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64905
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15464
54%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
54%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
53%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 00089
53%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 06939
53%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 11812
53%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
53%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75477
53%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 11375
53%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
53%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2648.
53%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16409
53%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
53%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
53%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
53%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65974
53%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2652.
53%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10551
53%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15856
53%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
53%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
53%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21328
53%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49879
53%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49471
52%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 35194
52%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49686
52%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 72824
52%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2636.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10819
52%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46442
52%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 11487
52%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10191
52%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15147
52%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2646.
52%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12490.
52%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 65455
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 84452
52%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 11230
52%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46852
52%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 49457
51%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 55888
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22564
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13871
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
51%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 15416
51%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64903
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22801
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22745
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65461
51%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64456
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 18060
51%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8324.
51%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 68613
51%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 14955
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
50%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51309
50%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13451
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622 α.
50%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16226
50%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73092
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20636
50%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 12335
50%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10468
50%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
50%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14441
50%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11589
50%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
50%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
50%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57693
50%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73002
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2658.
50%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71854
49%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
SKVR X1 1811.
49%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 05998
49%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
SKVR XII1 2623.
49%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4119.
49%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 12440
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47185
49%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 35162
49%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 81819
49%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 17408
49%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 73059
49%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73091
49%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 48978
49%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15866
49%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2677.
49%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14161
49%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
49%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 21395
49%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14455
49%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12987
49%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84485
48%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 06894
48%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 15417
48%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59642
48%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 15278
48%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35077
48%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII2 8323.
48%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15146
48%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64907
48%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57756
48%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18533
48%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 14382
48%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52396
48%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57722
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13402
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58372
47%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23809
47%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 11521
47%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
47%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
47%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18530
47%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 49683
47%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 13276
47%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
47%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15813
47%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22582
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10989
47%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12241
47%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
47%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49813
46%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 11633
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70189
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15463
46%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28315
46%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 58559
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17423
46%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 14548
46%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65106
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 14583
45%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18071
45%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2639.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12015
45%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14850
45%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2651.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15063
45%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22787
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 43758
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47741
45%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 15309
44%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49313
44%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 20995
44%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10570
44%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20677
44%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 16250
44%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73464
44%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 47878
44%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 12589
44%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47517
44%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 64480
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11776
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44096
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61235
43%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 11160
43%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
43%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58548
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32197
43%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 15569
43%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
43%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 14160
43%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
43%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
43%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 44040
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73280
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2656.
42%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20994
42%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43534
42%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR XII1 2638.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13964
42%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64815
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11134
42%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56700
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64477
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15677
42%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65454
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2647.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2622.
41%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1809.
41%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 28124
41%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 14064
41%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78799
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 61251
41%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 16417
41%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42793
41%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 49689
41%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 11060
41%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49831
41%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8322.
40%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78767
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 58267
40%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67906
40%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 44104
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13813
40%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22592
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11325
40%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09441
40%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 19385
40%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 55084
39%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 68618
39%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 81119
39%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 23009
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10550
39%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21365
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 13908
39%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2650.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83324
39%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 64474
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 58230
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44826
38%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 22704
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 60425
38%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 22376
38%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 18224
37%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 21452
37%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 43958
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60356
37%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 63866
37%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 64472
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 04107
37%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 15144
37%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44065
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73784
37%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2624.
37%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05799
37%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 15924
36%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14456
36%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43863
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47458
36%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 11778
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73235
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 07652
36%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 57768
36%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63943
36%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 49119
35%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 56687
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63815
35%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 20996
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 81842
35%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 55590
34%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22872
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08880
34%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 13907
34%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12586
34%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69738
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47439
34%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 18405
34%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 66355
33%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 12747
33%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
33%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80114
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 10710
33%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
33%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72989
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 58302
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11831
33%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49223
32%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 52598
32%
1949
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15729
32%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44000
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13870
32%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43976
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72955
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65973
31%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 23192
30%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 64479
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42173
29%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 49815
28%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12590
28%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15372
28%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11832
28%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47242
27%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 56689
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13906
27%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43639
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68073
26%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 14547
26%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64478
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73025
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43672
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47192
25%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 65376
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15310
24%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
23%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR VI2 7100.
21%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 11066
21%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
21%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14546
21%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41009
18%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47107
14%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.