JR 60480
82%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 49196
81%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 16130
78%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
76%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49495
75%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 14383
74%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11591
73%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
73%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 14640
73%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
72%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49458
71%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 12109
70%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
69%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70151
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81236
69%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 11635
69%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
69%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71855
68%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 14604
68%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
68%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 14179
68%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
67%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55759
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22830
67%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22852
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10753
66%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
66%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22625
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14474
66%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
66%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
66%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
66%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
66%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
66%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
66%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 22545
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12715
66%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
65%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22520
65%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16514
65%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49051
65%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 09134
64%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 11662
64%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
64%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
64%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
64%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 12594
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64577
64%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 37027
64%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43007
64%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
64%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
64%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 82537
64%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 11063
64%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48961
64%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21197
63%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 22599
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 04076
63%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 11277
63%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12974
63%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
63%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
63%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
63%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55502
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
63%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
63%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 10852
63%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
63%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67977
63%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 47371
63%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 16563
63%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22578
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11125
63%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40824
63%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 49517
63%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 24790
63%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 42534
63%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 22508
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11073
63%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49122
63%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55677
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64502
62%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55617
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55521
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27532
62%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 07326
62%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 49546
62%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 81093
62%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 21972
62%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 55681
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57304
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42863
62%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 55730
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49504
62%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 12158
62%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12161
62%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
62%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11703
61%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
61%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
61%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55512
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72790
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73567
61%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 49127
61%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 10922
61%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
61%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81667
61%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 42786
61%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 22641
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14770
61%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16001
61%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
61%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
61%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 80274
61%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 33009
61%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 84056
60%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 16719
60%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33644
60%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 55645
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14586
60%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60458
60%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10287
60%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42081
60%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 69913
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70617
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10867
60%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80115
60%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 12160
60%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48934
60%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 16262
60%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42379
60%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 69250
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70181
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10696
60%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
60%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13010
60%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
60%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
60%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 60420
60%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 12128
60%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
60%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
60%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
60%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 44443
60%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 55739
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33193
60%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 57251
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47580
59%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 57274
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68525
59%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 08985
59%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 13714
59%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
59%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 12159
59%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
59%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
59%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 13400
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07645
59%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 78971
59%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 14033
59%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
59%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 06159
59%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10189
59%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57936
59%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83536
59%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 39640
59%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 11162
59%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
59%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
59%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
59%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42074
59%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70055
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12443
58%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
58%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 57598
58%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55858
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13011
58%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
58%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17070
58%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 40664
58%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 55854
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35137
58%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57231
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13247
58%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
58%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08280
58%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 06401
58%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 11306
58%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
58%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
58%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11059
58%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
57%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46740
57%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 16093
57%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64501
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69647
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70671
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12563
57%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
57%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10791
57%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
57%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 16168
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
57%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12883
57%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
57%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57875
57%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83858
57%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 16793
57%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
57%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
57%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
57%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
57%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
57%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 10587
57%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
57%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69292
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35091
56%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11590
56%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
56%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
56%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
56%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
56%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 22020
56%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 12243
56%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
56%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
56%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14892
56%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
56%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20559
56%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 23178
56%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 56710
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78786
56%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 76106
56%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 49191
56%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 13338
56%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
56%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 16635
56%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78738
56%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 09609
55%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 11488
55%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
55%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11282
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
55%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
55%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22026
55%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 49372
55%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 49407
55%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 14365
55%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4097.
55%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 10962
55%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
55%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72742
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39677
55%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 73896
55%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 10588
54%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
54%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
54%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
54%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
54%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 11064
54%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
54%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
54%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
54%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
54%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
54%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 11002
54%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
54%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
54%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01652
54%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 15710
54%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03807
54%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 12514
54%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
54%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67838
54%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 33925
54%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 11345
54%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
54%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82070
54%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 19384
54%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 19387
54%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 06710
54%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 57865
53%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58189
53%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50095
53%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 64579
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 80414
53%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 57345
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12917
53%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
53%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18838
53%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 40725
53%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 12654
53%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
53%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
53%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
53%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35057
53%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 00050
53%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 16188
53%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08680
52%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 50697
52%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 19118
52%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 14360
52%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
52%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
52%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
52%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57381
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49563
52%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14164
52%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16372
52%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
52%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10408
52%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
52%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
52%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
52%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
52%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64506
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 38304
51%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 57355
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57442
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11261
51%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
51%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46096
51%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 56564
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69742
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14068
51%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
51%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 12068
51%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
51%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11147
51%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
51%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
51%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 47928
51%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 13192
51%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
51%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42383
51%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 57851
51%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10943
51%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
51%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 67465
51%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 13291
50%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
50%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49331
50%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 57856
50%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20935
50%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 65448
50%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10481
50%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
50%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
50%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
50%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17033
50%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 81761
50%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 69610
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06902
50%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 34493
50%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 47546
50%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 55872
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16771
50%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64576
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49885
49%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57893
49%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
49%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49260
49%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 15280
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64497
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16483
49%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12016
49%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
49%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
49%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 12591
49%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70624
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49578
49%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 18407
49%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 47419
49%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 57965
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57599
48%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80533
48%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 00009
48%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12840
48%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
48%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20619
48%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 15373
48%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
48%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00076
48%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
48%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 14283
48%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
48%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
48%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 12631
48%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
48%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
48%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78822
48%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64509
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12901
47%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
47%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
47%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 57886
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64494
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15466
47%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64863
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65446
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 48967
47%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10976
47%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
47%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
47%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 12660
47%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
47%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35190
47%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 62686
47%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 64491
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 28121
47%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 10517
47%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
47%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
47%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 13504
47%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
47%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
47%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66012
47%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 46436
47%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 11661
46%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65101
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13408
46%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
46%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 43890
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65447
46%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70530
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13503
46%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
45%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
45%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
45%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
45%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57939
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10825
45%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49152
45%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 13407
45%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
45%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64490
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40851
45%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 57972
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39874
45%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 64496
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64581
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10785
44%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
44%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 16373
44%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43884
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49559
44%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65081
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11614
44%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
44%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
44%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14585
44%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64574
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 84449
44%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 57922
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49418
44%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 17140
44%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 81091
44%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14686
43%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70334
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 32882
43%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 57874
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46138
43%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 40797
43%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 73435
43%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11814
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50140
43%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64492
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11605
43%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
43%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
42%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
42%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13009
42%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
42%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
42%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49564
42%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 64867
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16300
42%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
42%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 49590
42%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70435
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64573
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49092
42%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 60447
42%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 63826
42%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15657
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43855
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70593
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11707
41%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47470
41%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 00034
41%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 10420
41%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
41%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
41%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
41%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21359
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14178
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
41%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
41%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24948
41%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 15692
41%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
41%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 52349
41%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60995
41%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64498
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64500
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65082
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65083
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68130
41%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 78481
41%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 11833
41%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
41%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20630
41%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 70960
41%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 64493
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60248
41%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 63627
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72990
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 10290
40%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11413
40%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33781
40%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 70010
40%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12244
40%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
40%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15631
40%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26676
40%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 15680
40%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14265
40%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
40%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11881
40%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11950
40%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
40%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27363
40%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 62711
40%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 52395
40%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64870
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64571
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14267
39%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55060
39%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 68064
39%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 41452
39%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 09608
39%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 73236
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 11036
39%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16504
38%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
38%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 58696
38%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 57337
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40295
38%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 16648
38%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07727
38%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 68294
38%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 46378
38%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 68159
38%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 11411
38%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
38%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49836
38%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 65443
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65444
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65097
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16271
38%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
38%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31453
37%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47181
37%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 10440
37%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2447.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
37%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16433
37%
1943
Häme — Muurame
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40654
37%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR VII3 4089.
37%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 65099
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64578
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2444.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26199
36%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 10529
36%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
36%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
36%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
36%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
36%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 61009
36%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63913
36%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64580
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65084
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65085
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65559
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65562
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66824
36%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 73466
36%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII3 7620.
36%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 21373
36%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 52400
36%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49389
36%
1955
Etelä-Savo — Rantasalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 47422
36%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 73404
36%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12842
36%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
36%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20663
36%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 15750
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64872
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 46606
36%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 57282
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14730
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21038
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 13406
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
35%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 44249
35%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 63657
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 55046
35%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 55035
35%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21389
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65981
35%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 43613
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57293
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64866
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 69649
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13198
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69663
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11283
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11415
34%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
34%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 66827
34%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 21333
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44118
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71079
34%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 09410
34%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 10546
34%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36773
34%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 43635
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 34548
34%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 43918
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16662
34%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
33%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 75683
33%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 29886
33%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 20556
33%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 65098
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73279
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 56290
33%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51504
33%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46187
33%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 51762
33%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13667
33%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
33%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 26129
32%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 47154
32%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 20548
32%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 46609
32%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 81140
32%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 09273
32%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 16505
32%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63806
31%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65561
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15752
31%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68479
31%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 43070
31%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 60345
31%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 15646
31%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16815
31%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66807
30%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 63255
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
30%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 64869
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64871
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 28303
29%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 73207
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46356
29%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 23244
29%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 49571
28%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16030
28%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
28%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 53272
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 16688
27%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
27%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 36768
27%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 73737
27%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 65565
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2703.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11087
26%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65450
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15751
26%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14829
26%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46658
26%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 64572
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72938
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 26270
25%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 47192
24%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 33441
23%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 18063
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 75730
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 68249
20%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 46667
12%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 47199
12%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 41009
12%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma