JR 13255
79%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68471
79%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 64124
78%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11576.
77%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIV 850.
77%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 61261
76%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Kauko
JR 10037
75%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 34824
75%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
SKVR IX1 1421.
75%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39667
74%
1937
Satakunta — Eräjärvi
Lindström, Laina
JR 07746
73%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Uusikaarlepyy
Hellsten, Einar
SKVR IX1 1509.
73%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 947.
71%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Pohjankanervo, T.
JR 63577
71%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67537
71%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 67699
71%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 83299
71%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
SKVR IX1 1514.
71%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIV 905.
71%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 10085
70%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 07525
70%
1936
Häme — Pälkäne
Heino, Arvo
SKVR IX1 1518.
70%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR IX1 1494.
70%
1914
Häme — Lammi
Toivonen, K. K.
JR 69445
69%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 896.
69%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
JR 10257
69%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1419.
69%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 02167
69%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 40944
69%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 63167
69%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
JR 39298
68%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
SKVR VI1 1935.
68%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 889.
68%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 07665
68%
1962
Etelä-Savo — Rantasalmi
Heiskanen, Aino
JR 59268
68%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 30240
68%
1965
Etelä-Karjala — Antrea
Kukkonen, Väinö
SKVR IX1 1544.
67%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 862.
67%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 44700
67%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
SKVR XIV 910.
67%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 66820
67%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XIV 901.
67%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 24937
67%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 71020
67%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
SKVR IX1 1508.
67%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 967.
67%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
SKVR X1 988.
67%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIV 909.
67%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 71564
67%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 61715
67%
1963
Etelä-Karjala — Koivisto
Putus, Meri
JR 63333
67%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1515.
66%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 10008
66%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 00312
66%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 73523
66%
1967
Häme — Tammela
Salo, Lauri
SKVR IX1 1513.
66%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1366.
66%
1885
Häme
Tamminen, Emanuel
SKVR IX1 1491.
66%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR X1 971.
66%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 80450
65%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 921.
65%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 66768
65%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 15997
65%
1943
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1440.
65%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1442.
65%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX2 183.
65%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
JR 69851
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35258
65%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
JR 66755
64%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 1386.
64%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2344.
64%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 71563
64%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 79631
64%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR IX1 1367.
64%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1387.
64%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1510.
64%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIV 894.
64%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06680
64%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 66838
64%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR VIII 2312.
64%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1445.
64%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10322
64%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74993
64%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 2288.
64%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 68078
63%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 70402
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2300.
63%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4795.
63%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 31391
63%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
SKVR IX1 1423.
63%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1505.
63%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR VI1 1896.
63%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 65167
63%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1480.
63%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
JR 00681
62%
1969
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 16080
62%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 906.
62%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR IX1 1399.
62%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1422.
62%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 990 α.
61%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1449.
61%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 22866
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XIV 932.
61%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 63578
61%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 59345
60%
1962
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
SKVR IX1 1499.
60%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X1 991 .
60%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
JR 08312
60%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
SKVR IX1 1461.
60%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 989.
60%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 65342
60%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 930.
60%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
SKVR IX1 1428.
60%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 25718
60%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Kilpelä, Eeva
SKVR XII1 1119.
60%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65166
60%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 03712
60%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
JR 28350
60%
1935
Häme — Hattula
Koskinen, Toivo
JR 68242
60%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 68467
60%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR IX1 1521.
59%
1914
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 83764
59%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR XIV 884.
59%
1920
Uusimaa — Porvoo mlk
Allén, Tyyne
SKVR XIV 931.
59%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 10172
59%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1407.
58%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 72243
58%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
JR 83165
58%
1945
Häme — Jämsä
Virolainen, Maria
JR 53177
58%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
SKVR IX1 1416.
58%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1439.
58%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1470.
58%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1471.
58%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1476.
58%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1478.
58%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1479.
58%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1113.
58%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40943
58%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 63791
58%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 83780
58%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR XII1 1104.
58%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50435
58%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Palojoki, Sirkka
JR 63507
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 925.
58%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 39477
58%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 39292
57%
1966
Häme — Hauho
Leppäniemi, Nestori
SKVR XIII2 5827.
57%
1933
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pakkanen, Jussi
SKVR VI2 6932.
57%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 38865
57%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 73825
57%
1961
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 1481.
57%
1914
Häme — Hausjärvi
Knuutila, Viljo V.
JR 64939
57%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 20592
57%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Järvinen, Matti
JR 23724
57%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 45904
57%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR IX1 1474.
57%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1506.
57%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 66745
57%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 79459
57%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR X1 966.
57%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
JR 11482
57%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13611
57%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1370.
57%
1909
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 63308
57%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63523
57%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 71552
56%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 64938
56%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 71578
56%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 83464
56%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR XIV 907.
56%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 61911
56%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
SKVR XIV 917.
56%
1914
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IX1 1396.
56%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 918.
56%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 40317
56%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 63502
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69046
56%
1922
Häme — Akaa
Saarela, K. J.
JR 00624
56%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 71326
56%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
SKVR X1 939.
56%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 73371
56%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1420.
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1466.
56%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
SKVR XIV 904.
56%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 72750
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2322.
56%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1501.
56%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 63367
56%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 70103
56%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1447.
55%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR XIV 924.
55%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 63505
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 46423
55%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
JR 67547
55%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 1504.
55%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR IX1 1424.
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1484.
55%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 16242
55%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1519.
55%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 16349
55%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1503.
55%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1562.
55%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR IX1 1465.
55%
1903
Häme — Loppi
Petelius, Ina
SKVR IX1 1473.
55%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 968.
55%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR XII1 1109.
55%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1516.
55%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR IX1 1379.
54%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 66344
54%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
SKVR VI1 1900.
54%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Lindeman, Olga
SKVR XIV 849.
54%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 07382
54%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 70079
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4773.
54%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIII2 5823.
54%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 64129
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 25561
54%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
SKVR VIII 2313.
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI1 1931.
54%
1925
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2405.
54%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR X1 960.
54%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
JR 27114
54%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 10266
54%
1925
Häme — Valkeakoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17445
54%
1957
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hörkkä, Lempi
JR 63510
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63574
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73508
54%
1944
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 76027
54%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
SKVR IX1 1489.
54%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1498.
54%
1914
Häme — Tuulos
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 1564.
54%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIV 869.
54%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 871.
54%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 892.
54%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 903.
54%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 950.
54%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 80734
54%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2274.
53%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 1458.
53%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 64093
53%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1412.
53%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1112.
53%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 923.
53%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 39397
53%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 10195
53%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 924.
53%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
SKVR VIII 4775.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1496.
53%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 63247
53%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1469.
53%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 5829.
53%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR XIV 888.
53%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 53182
53%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 10144
53%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2387.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 80061
53%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR IX1 1426.
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1456.
53%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1464.
53%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1502.
53%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 23715
53%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23734
53%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 30604
53%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
SKVR XIV 911.
53%
1925
Uusimaa — Kirkkonummi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63516
53%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 38882
53%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
JR 61803
53%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 73872
53%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 1477.
52%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1512.
52%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 07008
52%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
JR 83929
52%
1935
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Väänänen, Jorma
SKVR IX1 1378.
52%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 00866
52%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
JR 54897
52%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 07029
52%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
SKVR VI2 6931.
52%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6938.
52%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
SKVR IX1 1457.
52%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
JR 44304
52%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
SKVR IX1 1443.
52%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2249.
52%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
JR 38792
52%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Lehtinen, Aune
SKVR XIV 881.
52%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 07389
52%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 35180
52%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XIV 929.
52%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 32339
52%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 50789
52%
1970
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Ahti
JR 51596
52%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 11594.
52%
1937
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela, Jaakko
JR 63504
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63519
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 961.
51%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
SKVR XIV 891.
51%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR X1 961 β.
51%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR X1 965.
51%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
JR 63579
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63580
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 24903
51%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR IX1 1384.
51%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1472.
51%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 26681
51%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 65929
51%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR XIII2 5840.
51%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
SKVR IX1 1452.
51%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1493.
51%
1914
Häme — Lammi
Keskitalo, E.
JR 10217
51%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10225
51%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1892.
51%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 84433
51%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR IX1 1463.
51%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1528.
51%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1393.
50%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 32316
50%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR XIII2 5839.
50%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR IX1 1371.
50%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1414.
50%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 05657
50%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 81223
50%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
SKVR IX1 1434.
50%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 916.
50%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IX1 1486.
50%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 63515
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2374.
50%
1907
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR VIII 2318.
50%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR IX1 1522.
50%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1525.
50%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 36700
50%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR VIII 2392.
50%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1500.
50%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 05978
50%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR VIII 4781.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1517.
50%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR IX1 1527.
50%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
JR 68122
50%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 27324
49%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 32676
49%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XI 2637.
49%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 67609
49%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 1437.
49%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1451.
49%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
JR 74477
49%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 74574
49%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 09590
49%
1953
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huurto, Pirkko
JR 32467
49%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR X1 933.
49%
1909
Satakunta — Tyrvää
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2418.
49%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 1448.
49%
1910
Häme — Hämeenlinna
Valve, Antti
SKVR XIV 908.
49%
1910
Uusimaa — Helsinki
Valve, Antti
SKVR X1 952.
49%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X1 964.
49%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR IX1 1441.
49%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 36522
49%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 16209
49%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67569
49%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 01694
49%
1935
Häme — Hausjärvi
Ali-Seppälä, H.
JR 73534
49%
1938
Häme — Hämeenlinna
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75001
49%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 1537.
49%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1427.
49%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1453.
49%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
JR 35065
49%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VIII 2340.
49%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 1459.
49%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR XII1 1106.
49%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35278
49%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 63520
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 912 α.
49%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
JR 63524
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 35200
48%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
SKVR VI2 6940 δ.
48%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR IX1 1482.
48%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 07545
48%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
SKVR VIII 2254.
48%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 39251
48%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
JR 26711
48%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR IX1 1462.
48%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 26334
48%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR XIV 934.
48%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 76034
48%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Sokka, Katri
SKVR IX1 1536.
48%
1914
Häme — Hollola
Keskitalo, E.
JR 82392
48%
1921
Häme — Vanaja
Varjonen, Anna
JR 27312
48%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR IX1 1438.
48%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 958.
48%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 77159
48%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 40489
48%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Lukkarinen, Toimi
JR 40524
48%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 64636
48%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1495.
48%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1553.
48%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 63509
48%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63586
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2269.
47%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 963.
47%
1905
Satakunta — Pirkkala
Virtanen, Väinö
SKVR XIV 877.
47%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR IX1 1467.
47%
1913
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
JR 75057
47%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XI 372.
47%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR XIV 919.
47%
1926
Uusimaa — Vihti
Luutonen, Ahto
SKVR XIV 928.
47%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 54768
47%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 63581
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 883.
47%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR X1 973.
47%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
SKVR VIII 4780.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 34690
47%
1962
Varsinais-Suomi — Yläne
Laaksonen, Martta
JR 63589
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 76735
47%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 07497
47%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
JR 84393
47%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Äijö, Maija
SKVR VIII 4794.
47%
1924
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Vinter, Helmer
JR 69526
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1395.
46%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1520.
46%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 36526
46%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 48192
46%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
JR 77893
46%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 78029
46%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 80449
46%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 1497.
46%
1913
Häme — Tuulos
Keskitalo, E.
SKVR X1 917.
46%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 55122
46%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
JR 63962
46%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
SKVR X1 975.
46%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 36499
46%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
SKVR XIII2 5810.
46%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Haltsonen, Sulo
JR 01963
46%
1962
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR VIII 2283.
46%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1490.
46%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 18273
46%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 79478
46%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR X1 956.
46%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 936 α.
46%
1909
Satakunta — Tyrvää
Suomalainen, Jaakko
SKVR IX1 1542.
46%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
JR 01967
46%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR IX1 1425.
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63528
46%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 45142
46%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nevalainen, Elina
SKVR IX1 1455.
46%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR VII2 3780.
46%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR VIII 2267.
46%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 06000
46%
1965
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Harju, Johan K.
JR 48180
46%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Orjatsalo, Aleksi
SKVR IX1 1545.
45%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
SKVR VIII 2361.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
JR 73298
45%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII2 5820.
45%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
SKVR XIV 927.
45%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
JR 37020
45%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 73838
45%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78416
45%
1962
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Säteri, Eelis
SKVR IX1 1403.
45%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
JR 06865
45%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 60263
45%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 79394
45%
1935
Etelä-Karjala — Virolahti
Toiviainen, Eino
JR 44687
45%
1937
Satakunta — Siikainen
Myllymäki, Emilia
JR 79789
45%
1936
Satakunta — Tyrvää
Toivonen, Väinö
JR 63503
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63521
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63584
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11588.
45%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
SKVR IX1 1511.
45%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 63534
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63583
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 906.
45%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 895.
45%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 59981
45%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR IX1 1429.
44%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 34725
44%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR VIII 2424.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Hänninen, Laina
JR 35766
44%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 64940
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1529.
44%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 36662
44%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 00604
44%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR IX1 1561.
44%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 22295
44%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
SKVR IX1 1524.
44%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1454.
44%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR X1 912.
44%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Kotikoski, J. W.
JR 04349
44%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
JR 08270
44%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
JR 63783
44%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 65330
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70045
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1485.
44%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 00205
44%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 40686
44%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR VIII 4771.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 09266
44%
1915
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR VIII 2399.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR X1 936.
44%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X1 925.
44%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR IX1 1413.
44%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 09304
44%
1962
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
SKVR VIII 2348.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 4772.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 65340
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1409.
44%
1913
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1433.
44%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 915.
44%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 60695
43%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Pukonen, Elsa
JR 69794
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2299.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 41730
43%
1938
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Mannonen, Ulla
JR 82213
43%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR VIII 2443.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 63518
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1398.
43%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 63530
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2639.
43%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX1 1534.
43%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 899.
43%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 887.
43%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR IX1 1375.
43%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1390.
43%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1460.
43%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX1 1523.
43%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 69781
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81863
43%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
SKVR VIII 2303.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63522
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4797.
43%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 16497
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 932.
42%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR XIII4 11590.
42%
1937
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 63527
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2292.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70137
42%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18165
42%
1935
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Iivanainen, Aino
JR 69173
42%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR XIII2 5812.
42%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
JR 45827
42%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 63335
42%
1938
Satakunta — Pirkkala
Railonsala, Artturi
JR 63514
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1373.
42%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 32400
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 00494
42%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
JR 09677
42%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
JR 63336
42%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63587
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1526.
42%
1909
Häme — Asikkala
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VI1 1904.
42%
1920
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 32306
42%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 63517
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 914.
42%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 63531
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63532
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XI 366.
42%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 65789
42%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
JR 63506
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2272.
41%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 22286
41%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
SKVR IX1 1392.
41%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1404.
41%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
JR 67495
41%
1906
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 73829
41%
1962
Peräpohjola — Kittilä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XI 371.
41%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR VIII 2373.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
JR 60217
41%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XIV 902.
41%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 935.
41%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 06356
41%
1961
Satakunta — Ähtäri
Harju, Saara
SKVR VIII 2337.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70524
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2404.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Kallio, V. J.
SKVR XIV 867.
41%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 65860
41%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 65172
41%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 65341
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66833
41%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 74988
41%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 1507.
41%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
JR 59574
41%
1951
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
SKVR VIII 2406.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XI 364.
41%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 75915
41%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
SKVR IX1 1432.
41%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1435.
41%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2316.
41%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
SKVR X1 911.
41%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 63508
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73098
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII4 11584.
40%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 1436.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 75508
40%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Sevola, Einari
SKVR VIII 2278.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1539.
40%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1107.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1406.
40%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2386.
40%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 75595
40%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR IX1 1397.
40%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 73830
40%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 2255.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR XI 381.
40%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 04115
40%
1937
Satakunta — Kangasala
Franssila, Juho
JR 38783
40%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 65170
40%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 75558
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Siivonen, Martti
SKVR IX1 1487.
40%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11595.
40%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR X1 959.
40%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 83191
40%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
SKVR IX1 1430.
40%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 81387
40%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR IX1 1369.
40%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 27207
40%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 63394
40%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 904.
40%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1907.
39%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VI1 1929.
39%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR VIII 2397.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR VIII 2413.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR IX1 1550.
39%
1913
Häme — Heinola
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 1555.
39%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
SKVR IX2 178.
39%
1913
Keski-Suomi — Laukaa
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 179.
39%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
SKVR X1 992.
39%
1914
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XI 365.
39%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltola, Laimi
SKVR XII1 1095.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1103.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27429
39%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 02388
39%
1920
Satakunta — Keuruu
Autiomäki, Maria
JR 07538
39%
1936
Satakunta — Virrat
Heino, Arvo
JR 17028
39%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 39482
39%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 65950
39%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 68112
39%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 69272
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69319
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69487
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69488
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69767
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70215
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70309
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70602
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70705
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70804
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75518
39%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 79803
39%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 82376
39%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 80773
39%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 983.
39%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
JR 23714
39%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR X1 896 α.
39%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80461
39%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII4 11583.
39%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 60225
39%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XIV 936.
39%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 19921
39%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
SKVR X1 957.
39%
1902
Satakunta — Vesilahti
Kallio, Väinö
JR 65168
39%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 34683
39%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
SKVR IX1 1385.
39%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 28 α.
39%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 938.
39%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR X1 992 α.
39%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1533.
39%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XII1 1111.
39%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 868.
39%
1937
Uusimaa — Artjärvi
Eerola, Edvard
JR 69261
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2343.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70478
39%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 901.
39%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII2 3782.
39%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR VIII 2252.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 897.
39%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71644
39%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR XIV 920.
39%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 75600
39%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR XIV 863.
39%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR IX1 1546.
38%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
JR 52972
38%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1492.
38%
1907
Häme — Lammi
Kalliola, K.
SKVR IX1 1541.
38%
1888
Häme — Orimattila
Jakobson, A. V.
SKVR VI2 6930.
38%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 4788.
38%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1450.
38%
1911
Häme — Hämeenlinna
Tuomarila, Kalle
JR 09068
38%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR X1 934.
38%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahtee, Vilho
JR 80727
38%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 63511
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 21924
38%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XIV 900.
38%
1902
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
SKVR IX1 1391.
38%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 969.
38%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 08200
38%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 70857
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 59753
38%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
JR 39655
38%
1935
Häme — Lahti
Lindsten, Juho
JR 70089
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1418.
38%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1389.
38%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 974.
38%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
JR 73171
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 69686
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69829
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 84067
38%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR XII2 8244.
38%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 25587
38%
1936
Häme — Loppi
Ketonen, Eelin
JR 01710
38%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 17395
38%
1913
Uusimaa — Kymi
Häyrinen, Kalle
JR 63572
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64123
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65169
38%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1468.
38%
1914
Häme — Loppi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1408.
38%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 23472
38%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
SKVR XIV 922.
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 00781
37%
1947
Satakunta — Karvia
Alanen, Viljo
SKVR VI1 1918.
37%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 06076
37%
1938
Keski-Suomi — Karstula
Harju, Otto
JR 16699
37%
1944
Varsinais-Suomi — Kiikala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 926.
37%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
JR 63573
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2334.
37%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 23376
37%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 25894
37%
1962
Häme — Padasjoki
Kilpi, Topias
JR 63529
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2393.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 2395.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR X1 894.
37%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
JR 06836
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Heikkilä, Heimo
JR 83849
37%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
SKVR IX1 1400.
37%
1909
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1901.
37%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI1 1922.
37%
1908
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR VI2 6940 β.
37%
1935
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Väänänen, Jorma
SKVR IX1 1538.
37%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1552.
37%
1914
Häme — Heinola mlk
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIII2 5830.
37%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII4 11592.
37%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
SKVR XIV 853.
37%
1937
Uusimaa — Sippola
Stenroth, Artur
SKVR XIV 866.
37%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 870.
37%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 22177
37%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 23713
37%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23888
37%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 23891
37%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 27331
37%
1937
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhola, Tommi
JR 00592
37%
1938
Etelä-Savo — Pertunmaa
Ahvenainen, Edla
JR 08600
37%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 08651
37%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 17143
37%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 35000
37%
1962
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laapotti, Anja
JR 36474
37%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 36500
37%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
JR 43493
37%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 46310
37%
1937
Etelä-Savo — Taipalsaari
Nurmi, Toivo
JR 50721
37%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 53680
37%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53787
37%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 60956
37%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 60957
37%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61189
37%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 62128
37%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
JR 62145
37%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62187
37%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62744
37%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 62781
37%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
JR 62897
37%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62910
37%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
JR 63512
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 68331
37%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 68332
37%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 69362
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69465
37%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69633
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69842
37%
1932
Keski-Suomi — Pihtipudas
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69850
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70492
37%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70570
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70598
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73811
37%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75606
37%
1953
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Siltamäki, Markus
JR 77177
37%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 78959
37%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 79597
37%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
JR 80315
37%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 82115
37%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
JR 83242
37%
1957
Etelä-Karjala — Antrea
Virsu, Saima
JR 18515
37%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR XIV 886.
37%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 06417
37%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XI 2636.
37%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR VI1 1898.
37%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 23278
37%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 79203
37%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
SKVR VIII 2350.
37%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 23280
37%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 00496
36%
1962
Satakunta — Loimaa
Aho, Kalle
SKVR IX1 1483.
36%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 51593
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1930.
36%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR VII2 3778.
36%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 861.
36%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
JR 48648
36%
1936
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Paajanen, Elma
JR 80132
36%
1932
Etelä-Karjala
Tossavainen, F.
JR 80155
36%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Tossavainen, M.
JR 84368
36%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
JR 84369
36%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
JR 84415
36%
1962
Etelä-Savo — Pieksämäki
Öster, Kerttu
SKVR IX1 1551.
36%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
JR 00759
36%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Ala-Könni, Erkki
SKVR XIV 937.
36%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
JR 62160
36%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 980.
36%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 71555
36%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR X1 892 α.
36%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63525
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63526
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1376.
36%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 42663
36%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 63313
36%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2372.
36%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VIII 2442.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
SKVR X1 889.
36%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 62450
36%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 65945
36%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69801
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69901
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69206
36%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR XIV 890.
36%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 59412
36%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Pessinen, Eeva
JR 63334
36%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 847.
36%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 34864
36%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 60883
36%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61062
36%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66630
36%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XIV 878.
36%
1911
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
JR 75230
36%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 2367.
36%
1909
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 1567.
36%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 893.
36%
1909
Satakunta — Noormarkku
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 940.
35%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
JR 63588
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5825.
35%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VIII 4796.
35%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIII2 5821.
35%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 69199
35%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR VI1 1926.
35%
1913
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tuokko, M.
SKVR VII2 3775.
35%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR XIII2 5826.
35%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 09464
35%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 45573
35%
1936
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Nieminen, Aino
JR 54673
35%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 64125
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 76485
35%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
JR 77142
35%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 77898
35%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
SKVR XIII4 11585.
35%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 2380.
35%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1401.
35%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 905.
35%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 929.
35%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR X1 902.
35%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 962.
35%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 69918
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1377.
35%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR X1 888.
35%
1912
Satakunta — Eurajoki
Hänninen, Laina
JR 10358
35%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 865.
35%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 70513
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63513
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 903.
35%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1101.
35%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 851.
35%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 06868
35%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR XIV 882.
35%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 23865
34%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XIII2 5838.
34%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 22176
34%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 31084
34%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
JR 48668
34%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
JR 63533
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63585
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 933.
34%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 64128
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70734
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82360
34%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 65171
34%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 82637
34%
1938
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
JR 72244
34%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
JR 64130
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10345
34%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46301
34%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 62176
34%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 68257
34%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR IX1 1446.
34%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 972.
34%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
SKVR XII1 1692.
34%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65858
34%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR XIII2 5811.
34%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kitunen
SKVR VIII 2396.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 32994
34%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 60210
34%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XIV 940.
34%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 65749
34%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
SKVR IX1 1394.
34%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 978.
34%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR VI1 1903.
34%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 854.
34%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
JR 23895
34%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 53611
34%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70303
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70347
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70657
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82471
33%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
JR 75302
33%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 2379.
33%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2388.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2390.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1540.
33%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 70320
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 03488
33%
1963
Häme — Somero
Eloranta, Kustaa A.
JR 13271
33%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09116
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
JR 53720
33%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 77131
33%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1556.
33%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 880.
33%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR XIV 885.
33%
1885
Uusimaa — Porvoo mlk
Tuomala, J. E.
JR 63582
33%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 39187
33%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR XIII2 5828.
33%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
SKVR XIV 912.
33%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR X1 977.
33%
1853
Satakunta — Sahalahti
Kahari, K. E.
SKVR IX1 1565.
33%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIV 899.
33%
1894
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
SKVR XIV 898.
33%
1924
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40807
33%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR IX1 1558.
33%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
JR 65946
33%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 66018
33%
1955
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 69330
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69544
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70553
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39170
33%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR IX2 174.
33%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kaukoranta, Toivo
SKVR VIII 2295.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 34735
33%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 54214
33%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 39984
32%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Lohi, Veera
JR 04330
32%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
JR 80958
32%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 65173
32%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XI 379.
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 19895
32%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
SKVR X1 954.
32%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 39215
32%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 10251
32%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1928.
32%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
JR 64127
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17137
32%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hanninen, Raili
SKVR VIII 2332.
32%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 04978
32%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 64131
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 1563.
32%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 69546
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 05991
32%
1964
Uusimaa — Helsinki
Harju, Johan K.
SKVR IX1 1417.
32%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10335
32%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4790.
32%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 941.
32%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VI2 6935.
32%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1085.
32%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 65948
32%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
SKVR VIII 2381.
32%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2354.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 76127
32%
1913
Satakunta — Nakkila
Sortavalan seminaari
SKVR XIV 876.
31%
1903
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1099.
31%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1383.
31%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 59373
31%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 16143
31%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 892.
31%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
JR 08388
31%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 73330
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1410.
31%
1904
Häme — Kalvola
Degerström, Aksel
SKVR X1 955.
31%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X1 943.
31%
1911
Satakunta — Hämeenkyrö
Vihervaara, Eemeli
JR 60811
31%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR IX1 1444.
31%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70416
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1093.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13208
31%
1938
Häme — Akaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 908 α.
31%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78941
31%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
JR 70827
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11591.
31%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XIV 864.
31%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 23857
31%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 23877
31%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 03755
31%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 49378
31%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 53695
31%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 69383
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70781
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72887
31%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1543.
31%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR XI 378.
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XIV 874.
31%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 68170
31%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Jaakko
JR 54349
31%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR X1 981.
30%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR XI 368.
30%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 19485
30%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
SKVR VI2 6939.
30%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR X1 895.
30%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 63575
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70114
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70511
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70743
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1895.
30%
1891
Etelä-Savo — Lemi
Jäkälä, Juho
SKVR VIII 2416.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Raisio
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 4787.
30%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2356.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR VIII 2357.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
JR 68182
30%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
SKVR X1 951.
30%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 17096
30%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria; Häme — Joutsa
Hänninen, Laina
SKVR VI1 1908.
30%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI1 1909.
30%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
SKVR VIII 2430.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
JR 23855
30%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 23890
30%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 76992
30%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1402.
30%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR IX1 1488.
30%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR X1 896.
30%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 27607
30%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 69967
30%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80100
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
SKVR XII1 1129.
30%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54098
30%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 23345
30%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
SKVR VI2 6934.
30%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR X1 909.
30%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 2342.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 1917.
29%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XI 370.
29%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR VIII 2294.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1535.
29%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 54290
29%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 73168
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 1625.
29%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VIII 2371.
29%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 44612
29%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
SKVR IX1 1531.
29%
1914
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 08402
29%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
SKVR IX2 181.
29%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII1 1110.
29%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45665
29%
1918
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 53780
29%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70032
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19524
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR VIII 2360.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
JR 06844
29%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR X1 970.
29%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 78135
29%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 10369
29%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16588
29%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11579.
29%
1938
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 5822.
29%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 82335
29%
1966
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR VIII 2425.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR IX1 1559.
29%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR XI 376.
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Luukko, F. A.
JR 22003
29%
1938
Satakunta — Kankaanpää
Kangas, Martti
JR 44261
29%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
SKVR XI 375.
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Vuorela, Toivo
JR 63988
29%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 24161
29%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR IX1 1380.
29%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 63833
29%
1957
Satakunta — Mouhijärvi
Railonsala, Artturi
JR 75579
28%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
JR 18460
28%
1962
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Inkinen, Kaisa
JR 64118
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64635
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 979.
28%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 53189
28%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR VI1 1899.
28%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 22433
28%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 00105
28%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 29788
28%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
JR 43486
28%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 63576
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69561
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82593
28%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
SKVR VIII 2375.
28%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
SKVR XII1 1097.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5833.
28%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 44773
28%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 69974
28%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70736
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80834
28%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2383.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11587.
28%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 1905.
28%
1920
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
JR 26636
28%
1958
Etelä-Savo — Heinävesi
Koistinen, Liisa
JR 41882
28%
1939
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 57862
28%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6936.
28%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 4792.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1431.
28%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XIV 873.
28%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
JR 32630
28%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR IX1 1548.
28%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIII2 5814.
28%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
JR 27059
28%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
SKVR X1 935.
28%
1904
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR XIV 142.
28%
1915
Uusimaa — Nummi
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 24924
28%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 70514
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 990 β.
27%
1924
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2323.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 57535
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 77897
27%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 19224
27%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
SKVR VII2 3796.
27%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 31376
27%
1936
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Kähönen, Johannes
JR 08767
27%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR IX1 1405.
27%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR X1 949.
27%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 363.
27%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2285.
27%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 922.
27%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR XII1 1688.
27%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74077
27%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Savolainen, Kerttu
SKVR VI1 1914.
27%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI1 1916.
27%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 34809
27%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Aili
SKVR XII1 1082.
27%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
SKVR VIII 2407.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XIV 948.
27%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 27217
27%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR XII1 1682.
27%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 175.
27%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 857.
27%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 37148
27%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR XIII4 11578.
27%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 04312
27%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 05123
27%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 50195
27%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 70813
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 950.
26%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 09067
26%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 69752
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70585
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 846.
26%
1862
Uusimaa — Haapasaari
Godenhjelm, B. F.
SKVR VIII 2341.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 1906.
26%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 33426
26%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 37915
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
JR 50882
26%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 29922
26%
1957
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Kuisma, Maria
SKVR IX1 1374.
26%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 34994
26%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 64080
26%
1962
Peräpohjola — Tervola
Railonsala, Artturi
JR 70346
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1902.
26%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 27421
26%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 80893
26%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 82797
26%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
JR 59665
26%
1964
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Mikko
JR 54609
26%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR X1 947 α.
26%
1930
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR VI2 6940 γ.
26%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR XII1 1679.
26%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62158
26%
1948
Etelä-Savo — Juva
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 986.
26%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XI 367.
26%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 45620
26%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR VI2 6940 α.
26%
1935
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Väänänen, Jorma
SKVR VII2 3795.
26%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR VIII 2417.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 1925.
26%
1884
Etelä-Savo — Jäppilä
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1123.
26%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2412.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 66042
26%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
SKVR XIII2 5836.
26%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
JR 19520
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR VIII 2438.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR VI1 1894.
26%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
JR 44796
26%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
SKVR X1 923.
26%
1853
Satakunta — Kauvatsa
Hahnsson, J. A.
JR 62804
25%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR VII2 3785.
25%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR IX1 1415.
25%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIV 852.
25%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 68700
25%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII4 11586.
25%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 32605
25%
1946
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR XIII4 11577.
25%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR VI1 1937.
25%
1890
Pohjois-Savo — Nilsiä
Lönnbohm, O. A. F.
JR 53634
25%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5824.
25%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 18541
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Isokungas, Yrjö
JR 61592
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR XIV 1622.
25%
1920
Uusimaa — Mäntsälä
Alanne, Fanni
SKVR XII1 1673.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2441.
25%
1909
Varsinais-Suomi — Laitila
Saarimaa, Eemil
JR 07202
25%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 72931
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 77868
25%
1944
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1381.
25%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 180.
25%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 81184
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Tuomela, Ilmari
JR 54732
25%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 65998
25%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 81757
25%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 67953
25%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
SKVR X1 993.
25%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIV 856.
25%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 83679
25%
1954
Etelä-Karjala — Hiitola
Voutilainen, Anna
SKVR XIII4 10881.
24%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 69571
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 66930
24%
1967
Keski-Suomi — Laukaa
Rautavala, Niilo
SKVR XII2 8241.
24%
1933
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 37812
24%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Lappalainen, Lauri
JR 70281
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10140
24%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1532.
24%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 67018
24%
1961
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Rudolf
SKVR X1 908.
24%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 369.
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XI 373.
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 45816
24%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
SKVR IX2 185.
24%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 69398
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11589.
24%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 71726
24%
1962
Etelä-Karjala — Koivisto
Sairanen, Ida
SKVR XII1 1118.
24%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 893.
24%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR VI1 1919.
24%
1911
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kallio, Niilo
SKVR XIV 1613.
24%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 09008
24%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 67098
24%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR XIV 1627.
24%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR X1 891.
24%
1909
Satakunta — Ulvila
Vihervaara, Eemeli
JR 61781
24%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 34738
24%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 09040
24%
1936
Satakunta — Alastaro
Hongisto, Paavo
JR 61597
24%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR IX1 1382.
24%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 09244
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 70788
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6929.
24%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 65175
24%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR X1 918.
24%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR XIV 1623.
24%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 06898
24%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR XIV 879.
24%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR VI1 1933.
24%
1914
Pohjois-Savo — Maaninka
Toivonen, Yrjö
SKVR XIV 859.
24%
1889
Uusimaa — Anjala
Alamäntylä, M.
SKVR VIII 4789.
23%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 848.
23%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 83802
23%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR VIII 2448.
23%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 69166
23%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 35803
23%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 5817.
23%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
SKVR XII1 1687.
23%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64120
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 926.
23%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 52134
23%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 1530.
23%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 09878
23%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR X1 890.
23%
1930
Satakunta — Pori
Kaukamaa, L.
SKVR XIV 855.
23%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 77873
23%
1944
Keski-Inkeri — Venjoki
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 1897.
23%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1601.
23%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 53774
23%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 71835
23%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Salin, Olga
SKVR IX1 1566.
23%
1909
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 937.
23%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR XI 377.
23%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 69685
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1102.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1105.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73970
23%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR XIII2 5834.
23%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR VI1 1936.
23%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 29893
23%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
SKVR XII1 1130.
23%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
JR 43308
23%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 48747
23%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR XIV 872.
23%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
JR 51595
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1910.
23%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 24842
23%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 36701
22%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 06797
22%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
SKVR VIII 2370.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 961 α.
22%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR VIII 2246.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIV 939.
22%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 943.
22%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 36958
22%
1935
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Laitinen, Hanski
SKVR VIII 2400.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 38006
22%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
SKVR XII1 1121.
22%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 913.
22%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 80835
22%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2251.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2330.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2366.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Tallgren, Jenny Maria
SKVR VIII 4770.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 2333.
22%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
SKVR XII1 1084.
22%
1922
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hämeenaho, Ida
JR 57006
22%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2338.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 19521
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 64119
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 176.
22%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Vallenius, Niilo
JR 27593
22%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR VI1 1594.
22%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 53744
22%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 08703
22%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 35872
22%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR IX1 1411.
22%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR VI1 1920.
21%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 69638
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1554.
21%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIII2 5832.
21%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 79568
21%
1962
Pohjois-Karjala — Kitee
Toiviainen, Eino
SKVR VI1 1911.
21%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR XI 374.
21%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
SKVR IX2 177.
21%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR X1 915.
21%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
SKVR XII1 1684.
21%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1691.
21%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1924.
21%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 65866
21%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 82272
21%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 73284
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 2369.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
JR 76075
21%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
SKVR VII2 3647.
21%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Päivinen, Valter
SKVR X1 984.
21%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 50498
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
JR 39142
21%
1936
Satakunta — Parkano
Lepistö, Eino
JR 39204
21%
1945
Satakunta — Parkano
Lepistö, Eino
JR 50174
21%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Pahkala, Arvid
JR 83268
21%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
JR 08193
21%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 21926
21%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR VI1 1939.
21%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26804
21%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
JR 47342
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 74775
20%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR VIII 2408.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR VIII 2287.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2291.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4786.
20%
1917
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
JR 09387
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Huovinen, Santeri
SKVR XIV 860.
20%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR XIV 1600.
20%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 27678
20%
1962
Häme — Kalvola
Korpela, Aune
JR 27311
20%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR IX1 1547.
20%
1914
Häme — Orimattila
Groundstroem, Kalervo
JR 42608
20%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
JR 51594
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 2244.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR VIII 2297.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2309.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2321.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2351.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2409.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR VIII 2410.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR VIII 4777.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4778.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4784.
20%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4785.
20%
1918
Varsinais-Suomi — Kaarina
Vihervaara, Eemeli
JR 65912
20%
1955
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
JR 70549
20%
1932
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1475.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1560.
20%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 23279
20%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR VI1 1915.
20%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 30218
20%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 82421
20%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR XII1 1660.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21927
20%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 50318
20%
1928
Keski-Suomi — Rautalampi
Pakarinen, Elvi
SKVR VIII 2253.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2281.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2289.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2296.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2306.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2311.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2314.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2317.
20%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 2319.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
SKVR VIII 2320.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR XIV 945.
20%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 43700
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 887.
20%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
SKVR XII1 1091.
20%
1916
Peräpohjola — Tornio
Astrén, Ingrid
JR 06122
20%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 53343
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 61662
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
SKVR X1 913.
19%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
JR 06392
19%
1954
Kainuu — Vuolijoki
Hartikainen, Julia
SKVR X1 900.
19%
1925
Satakunta — Köyliö
Mäkelä, Y.
SKVR VI1 1921.
19%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR X1 921.
19%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 26184
19%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
SKVR VIII 2426.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 2431.
19%
1919
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Vihervaara, Eemeli
JR 09330
19%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
SKVR XIV 858.
19%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 43013
19%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 53464
19%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XI 6.
19%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 03458
18%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 39421
18%
1961
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Liimatainen, Anna E.
JR 23338
18%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
SKVR VIII 2290.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 73555
18%
1939
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 1649.
18%
1909
Peräpohjola — Kemi
Paloheimo, Anni
JR 61728
18%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
JR 10362
18%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII2 3788.
18%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XIV 942.
18%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1602.
18%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XI 2640.
18%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VIII 2276.
18%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 35761
18%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR VIII 2336.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 45162
18%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Niemelä, Ahto
SKVR XII1 1098.
18%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2263.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2280.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XIV 944.
18%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 09355
18%
1962
Viena — Kontokki
Huovinen, Jussi
JR 26842
18%
1962
Keski-Suomi — Keitele
Koljonen, Maija
JR 73530
18%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX2 186.
18%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 79952
18%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
SKVR VIII 2333.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 40509
18%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 69333
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2436.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
SKVR VII2 3777.
18%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 907.
17%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 53826
17%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1658.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59783
17%
1935
Pohjois-Karjala — Joensuu
Pitkänen, Maria
SKVR VI1 1893.
17%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1549.
17%
1914
Häme — Iitti
Alatalo, Helmi
JR 09126
17%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 61756
17%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
SKVR VI1 1923.
17%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 37199
17%
1957
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hautala, Sigrid
SKVR X1 987.
17%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 13185
17%
1938
Varsinais-Suomi — Sauvo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 941.
17%
1917
Satakunta — Suodenniemi
Lahtinen, Elli
JR 47596
17%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 46546
17%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
SKVR VI1 1927.
17%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XII1 1622.
17%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
SKVR X1 86.
17%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
JR 06779
17%
1957
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Otto
SKVR VIII 2282.
17%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 39037
17%
1935
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 53752
17%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66527
17%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XIV 1611.
16%
1920
Uusimaa — Lapinjärvi
Hildén, Siiri
SKVR VII2 3793.*
16%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
JR 64121
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VII2 3797.
16%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 47620
16%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR VIII 2446.
16%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XIV 564.
16%
1904
Uusimaa — Artjärvi
Bränny, Jaakko
SKVR X1 910.
16%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 61568
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XI 8.
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR X1 948.
16%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XII1 1832.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1388.
16%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4793.
16%
1919
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR VII2 3794.
16%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR IX2 184.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 63981
16%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 70344
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16970
16%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
SKVR XIV 875.
16%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 61918
16%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pyykönen, Aarne
JR 75038
16%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 2391.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
JR 48361
16%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 67813
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 07155
16%
1937
Satakunta — Karkku
Heimonen, Anni
JR 33551
15%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
SKVR VI2 6933.
15%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VII2 3787.
15%
1909
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niemi, A. R.
JR 08833
15%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 74850
15%
1935
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 1659.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75706
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR VI1 1912.
15%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR X1 919.
15%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
SKVR IX1 1557.
15%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 944.
15%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
SKVR XII1 1618.
15%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Cajan, Arvi
SKVR X1 920.
15%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 64052
15%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 65331
15%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XI 248.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XIII2 5837.
15%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 71917
15%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 28261
15%
1905
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskinen, A. R.
SKVR VIII 2382.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 78549
15%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Tanninen, Antti
SKVR XII1 1648.
14%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1080.
14%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 73827
14%
1961
Etelä-Karjala — Äyräpää
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 53815
14%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR X1 931.
14%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
SKVR VIII 2439.
14%
1920
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 48362
14%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 53844
14%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1668.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 928.
14%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR IX2 182.
14%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 34790
14%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
SKVR VII2 3789.
14%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR X1 976.
13%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 06151
13%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 63456
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63982
13%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XI 245.
13%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vallinmäki, A. J.
SKVR XII1 1680.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2642.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 250.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR XI 247.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR VIII 2451.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR XI 2641.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIV 1610.
13%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
JR 60740
13%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 76787
13%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 2618.
12%
1913
Häme — Somero
Tamminen, Vappu
SKVR XII1 1626.
12%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 73704
12%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 60836
12%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
SKVR VII2 3792.
12%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 82273
12%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR VII2 3791.
12%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Collan, Anni
SKVR X1 927.
12%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR XII1 1693.
12%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3790.
12%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
JR 64023
12%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 27610
12%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 19144
12%
1938
Pohjois-Karjala — Liperi
Janttonen, Martta
JR 61830
12%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
JR 27456
12%
1938
Etelä-Karjala — Hiitola
Korhonen, Heikki
JR 63987
12%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 61552
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 71919
11%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XI 2643.
11%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XII1 1617.
11%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Cajan, Arvi
JR 48360
11%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XII1 1634.
11%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 11582.
11%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 76175
11%
1947
Etelä-Karjala — Seiskari
Stauffer, Kirsti
JR 79695
11%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 63985
11%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1609.
11%
1903
Uusimaa — Anjala
Mattila, Tuomas
JR 51598
11%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1913.
11%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 53711
11%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 6940.
11%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 84083
11%
1936
Kainuu — Kajaani
Väisänen, Leevi
JR 39186
10%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 76804
10%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR IX2 187.
10%
1891
Keski-Suomi — Rautalampi
Sirén, Signe
SKVR XII1 1689.
10%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2644.
10%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 07635
10%
1957
Etelä-Karjala — Jaakkima
Heinonen, Olga
JR 00789
10%
1947
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR X1 85.
10%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
SKVR XI 380.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 71971
10%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne