JR 27116
65%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
SKVR IX1 1289.
61%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1223.
60%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1251.
59%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1248.
56%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1212.
56%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1229.
54%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 10331
54%
1925
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1243.
53%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1217.
53%
1911
Häme — Hämeenlinna
Tuomarila, Kalle
SKVR IX1 1301.
53%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR XIV 768.
49%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR IX1 1235.
49%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1255.
48%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1207.
48%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1242.
48%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1205.
47%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR IX1 1191.
46%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 869.
46%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR IX1 1219.
46%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
JR 38880
45%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
SKVR XIV 773.
44%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR IX1 1227.
43%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1237.
43%
1887
Häme — Loppi
Leino, G. E.
JR 27122
42%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
JR 26709
42%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR IX1 1234.
41%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1252.
41%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR IX1 1254.
41%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 755.
40%
1888
Uusimaa — Tuusula
Längman, K. A.
SKVR IX1 1256.
40%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1200.
39%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
SKVR IX1 1247.
39%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1284.
39%
1888
Häme — Hauho
Längman, K. A.
SKVR IX1 1240.
38%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 754.
38%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80757
37%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 1208.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 772.
36%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR IX1 1239.
36%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 69199
36%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 25588
36%
1936
Häme — Loppi
Ketonen, Eelin
SKVR XIV 771.
35%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR VIII 2080.
35%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIV 769.
35%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 46418
34%
1900
Häme — Hämeenlinna
Nyman, E.
SKVR IX1 1176.
34%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1222.
34%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 80736
34%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 1455.
33%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1210.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 50891
33%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10335
33%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1202.
33%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1199.
33%
1910
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 758.
33%
1910
Uusimaa — Helsinki
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1241.
32%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1230.
32%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1298.
32%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR IX1 1244.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 53186
31%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR IX1 1186.
31%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1300.
31%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 1245.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1250.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 82.
31%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 65861
31%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR XI 141.
31%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
JR 08197
31%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR X1 960.
31%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
SKVR VIII 2119.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2138.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR X1 854.
30%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
SKVR IX1 1231.
30%
1913
Häme — Loppi
Salo, Aukusti
SKVR XIV 760.
30%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
SKVR IX1 1249.
30%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 65867
30%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 1277.
30%
1913
Häme — Tuulos
Salo, Aukusti
JR 58690
30%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 71570
30%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR XIV 778.
29%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR IX1 1324.
29%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XI 2543.
29%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
JR 26708
29%
1936
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR IX1 1264.
29%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2157.
28%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX1 1261.
28%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1337.
28%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 767.
28%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR IX1 1193.
28%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1331.
28%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR XIV 819.
28%
1920
Uusimaa — Mäntsälä
Alanne, Fanni
JR 51580
28%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65856
28%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR XI 2541.
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
SKVR VIII 2110.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2141.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIV 705.
28%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR IX1 1189.
27%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1185.
27%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1021.
27%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 871.
27%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR XIV 823.
26%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43709
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71565
26%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 44703
26%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 75289
26%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 1276.
26%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
SKVR IX1 1221.
26%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1292.
25%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIV 828.
25%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 19513
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 05977
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR XI 137.
25%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
SKVR IX1 1183.
25%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR X1 789.
25%
1904
Satakunta — Noormarkku
Koskilahti, Valfr.
SKVR XIV 802.
25%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR IX1 1287.
25%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 821.
25%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VIII 2082.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
JR 51582
24%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10344
24%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 779.
24%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 71559
24%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR IX1 1259.
24%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1258.
24%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 05517
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
SKVR X1 795.
24%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
SKVR IX1 1174.
24%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1213.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 65859
24%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR X1 866.
23%
1853
Satakunta — Sahalahti
Kahari, K. E.
JR 35280
23%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 40690
23%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR IX1 1204.
23%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39911
23%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
SKVR XI 140.
23%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IX1 1285.
23%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2156.
23%
1892
Varsinais-Suomi — Tarvasjoki
Hildén, A.
SKVR X1 850.
23%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR XIV 749.
23%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XI 139.
23%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 10321
22%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67549
22%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR VIII 2101.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 02390
22%
1920
Satakunta — Keuruu
Autiomäki, Maria
JR 06681
22%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
SKVR IX1 1330.
22%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 745.
22%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 71571
22%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR XIV 757.
22%
1915
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Lindstedt, Armas
SKVR VIII 4764.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 61796
22%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
SKVR IX1 1182.
22%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 827.
22%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR X1 879.
22%
1853
Satakunta — Orivesi
Hahnsson, J. A.
SKVR X1 848.
22%
1897
Satakunta — Lempäälä
Kingelin, Adele
SKVR XIV 762.
22%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR IX1 1192.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1169.
21%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1180.
21%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1173.
21%
1875
Häme — Tammela
Borenius, A. A.
SKVR IX1 1196.
21%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR XIV 893.
21%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XI 143.
21%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 32980
21%
1949
Häme — Kylmäkoski
Kärki, Frans
SKVR IX1 1664.
21%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 10263
21%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1311.
20%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XI 2525.
20%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR IX2 166.
20%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 759.
20%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 16342
20%
1943
Satakunta — Kuhmalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1302.
20%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR XIV 806.
20%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR VIII 2084.
20%
1912
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1171.
20%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 48441
20%
1956
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 34817
20%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Aili
SKVR XI 134.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX1 1170.
19%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11498.
19%
1936
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XI 2544.
19%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 72242
19%
1934
Häme — Hausjärvi
Salminen, Kaarina
SKVR XIV 826.
19%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR IX1 1334.
19%
1914
Häme — Nastola
Groundstroem, Kalervo
SKVR X1 852.
19%
1887
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR IX1 1278.
19%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1279.
19%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 774.
19%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 62087
19%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 1281.
18%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 994.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01965
18%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR XI 2545.
18%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIV 763.
18%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IX1 1215.
18%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
JR 10166
18%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62135
18%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 770.
18%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR XIV 756.
18%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR IX1 1233.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1354.
18%
1908
Häme — Längelmäki
Tyyskä, J.
SKVR XIV 825.
17%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 10167
17%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35279
17%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR V2 1782 a.
17%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 67620
17%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX1 1267.
17%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 53187
17%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR XIV 824.
17%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR IX1 1262.
17%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 19438
17%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 03709
17%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR IX1 1335.
17%
1890
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR X1 870.
17%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 66086
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR IX1 1236.
17%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR IX1 1280.
17%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1288.
17%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR IX1 1175.
17%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5619.
17%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 24875
17%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
SKVR IX1 1201.
16%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR XIV 765.
16%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR X1 790.
16%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
SKVR IX1 1269.
16%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 16862
16%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1181.
16%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1304.
16%
1915
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR X1 873.
16%
1904
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR IX1 1198.
16%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 69973
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1319.
16%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 1257.
16%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 1209.
16%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 34712
16%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR IX1 1228.
16%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 37031
16%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
SKVR IX1 1265.
16%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 23894
16%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR IX1 1194.
16%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 06682
16%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 69493
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 32647
16%
1946
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 01153
16%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 03459
16%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR XI 142.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 1246.
15%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2093.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XIII2 5592.
15%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 2115.
15%
1914
Häme — Joutsa
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX1 1224.
15%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX1 1177.
15%
1875
Häme — Tammela
Borenius, A. A.
JR 69352
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 787.
15%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XI 138.
15%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 06800
15%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
SKVR VIII 2139.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 70826
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27127
15%
1920
Häme — Hauho
Konsti, Aino
SKVR VIII 2198.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Merimasku
Kärnä, Saima
JR 69264
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 885.
15%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR VIII 2161.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
JR 53322
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 1297.
15%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR X1 868.
14%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 70772
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 829.
14%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5615.
14%
1930
Etelä-Karjala — Koivisto
Parkki, Kristiina
SKVR X1 872.
14%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Kahari, K. E.
JR 69885
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 782.
14%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 37038
14%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 78474
14%
1957
Etelä-Karjala — Terijoki
Talja, Katriina
SKVR VIII 2176.
14%
1919
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 806.
14%
1919
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 59976
14%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR XIV 803.
14%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR VIII 2217.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
JR 69577
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 54436
14%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 1294.
14%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1305.
14%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 1341.
14%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
JR 74963
13%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 65863
13%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR IX1 1412.
13%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 23573
13%
1952
Etelä-Karjala — Vuoksela
Karppinen, Kyllikki
SKVR X1 880.
13%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR X1 851.
13%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR VIII 2126.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR VIII 2201.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
JR 34923
13%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Laiho, Aili
JR 48443
13%
1956
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 70462
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1507.
13%
1920
Etelä-Savo — Virtasalmi
Sievänen, Iida
SKVR XIV 790.
13%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 65865
13%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 69357
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23880
12%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
SKVR XIV 788.
12%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR IX1 1310.
12%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 71008
12%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
SKVR IX1 1220.
12%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
SKVR XIV 751.
12%
1889
Uusimaa — Porvoo
Neovius, A. D.
SKVR X1 793.
12%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
SKVR X1 881.
12%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 830.
12%
1914
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR X1 813.
12%
1888
Satakunta — Huittinen
Vakkila, K. F.
SKVR IX1 1296.
11%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR XIV 817.
11%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 32325
11%
1906
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
SKVR X1 865.
11%
1902
Satakunta — Kangasala
Kallio, Väinö
SKVR XIII2 5624.
11%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR VIII 2211.
11%
1912
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Kallio, Niilo
JR 70767
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2088.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR X1 816.
11%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR X1 874.
11%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XIV 822.
11%
1912
Uusimaa — Mäntsälä
Vaara, V. B.
SKVR XI 144.
11%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR X1 815.
11%
1853
Satakunta — Punkalaidun
Kahari, K. E.
SKVR X1 1079.
10%
1874
Satakunta — Tottijärvi
Borenius, A. A.
SKVR XIV 816.
10%
1885
Uusimaa — Porvoo mlk
Tuomala, J. E.
JR 32322
10%
1937
Satakunta — Pirkkala
Kärki, Frans
SKVR VIII 2090.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 19509
10%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR VIII 2163.
10%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.