JR 14899
91%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11310
90%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
90%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10858
88%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33396
88%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 44103
88%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11738
87%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
87%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21195
86%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 21427
86%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12942
85%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13693
85%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12468
85%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10829
85%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71022
85%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 16095
84%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49256
84%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 80053
84%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 15497
83%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58634
83%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58515
82%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15908
81%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27464
81%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 72800
80%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 05407
80%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 11649
80%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30214
79%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 11333
79%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15736
79%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20938
79%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 58110
79%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08728
78%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 57921
78%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44438
78%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 43853
78%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72778
78%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39643
78%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 39408
77%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 81539
77%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 47360
77%
1926
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Okkola, T. E.
JR 76110
77%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 10965
76%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15720
76%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16889
76%
1946
Satakunta — Eräjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69343
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06991
76%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 14017
75%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82077
75%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
SKVR VII3 4199.
75%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 49358
74%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 40899
74%
1910
Satakunta — Huittinen
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 12803
74%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46341
74%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 10432
73%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47686
73%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 16475
73%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81097
73%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10950
72%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14251
71%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47102
71%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4186.
70%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 17431
70%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 29933
70%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Tauno
JR 44138
69%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61907
69%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
JR 56986
69%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11430
69%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13940
69%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23237
68%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 12009
68%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15303
68%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38958
68%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 44252
68%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 39875
68%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 57905
68%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48848
67%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 49299
67%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 79040
67%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 61815
67%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
SKVR VII3 4197.
67%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 81735
67%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 55615
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47559
66%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 81805
66%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
JR 16397
65%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47639
65%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR VII3 4183.
65%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 13463
65%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34657
65%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 11597
65%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27454
64%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 10192
64%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04326
64%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 50347
64%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 26057
63%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 46742
63%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 06953
63%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 42411
63%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 14831
62%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58145
62%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2910.
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4216.
61%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 35172
61%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49357
61%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 66637
60%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 57873
59%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14627
59%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15538
59%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11089
59%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41367
58%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 80078
58%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR VII3 4182.
58%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niittylahden kansanopisto
JR 06126
57%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 20641
56%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
JR 40525
56%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 58504
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71401
56%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 37193
56%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR VII3 4195.
56%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 08142
55%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 70532
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16429
55%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40765
55%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 26051
55%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 05825
54%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 37090
54%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 38962
54%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 83981
54%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Väätäinen, Jalmari
JR 12741
54%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42587
54%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 17167
54%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 41022
53%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 57978
53%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82349
53%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 26650
53%
1937
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 77262
53%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 10707
53%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50909
52%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11587
52%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13851
51%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40605
51%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 39539
51%
1936
Satakunta — Rauma mlk
Limnell, Aarne
JR 05676
51%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 75627
51%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 12413
50%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55228
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35145
50%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 43068
50%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 55570
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59637
50%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 46208
49%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
JR 49359
49%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 35111
48%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13979
48%
1939
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68066
48%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 46725
47%
1926
Häme — Lammi
Okkola, T. E.
JR 22498
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55234
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4203.
46%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 07181
45%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 10594
45%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18628
44%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 09035
44%
1903
Häme — Hausjärvi
Hongisto, K. V.
SKVR XII1 2924.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63659
44%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 48990
43%
1954
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
JR 32857
43%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 56028
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3155.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10554
43%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15809
43%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44249
43%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 70717
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60400
43%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 39245
43%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 31477
43%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 49138
43%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 00092
43%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Aalto, Anna-Liisa
JR 01650
42%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 12278
42%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55260
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26053
42%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 14156
42%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2928.
42%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49156
42%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 28026
42%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 50119
42%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 06155
42%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12186
41%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13739
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82654
41%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 56274
41%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4205.
41%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 06403
41%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XII2 8354.
41%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21040
40%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57349
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48984
40%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 17371
40%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 08335
40%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 60357
39%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 13631
39%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49548
39%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 46195
39%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 16544
38%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14849
38%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48944
38%
1954
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
JR 51510
38%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73772
37%
1960
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 14712
37%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49082
37%
1955
Etelä-Savo — Heinävesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 70060
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28224
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 11109
36%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12983
36%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12083
36%
1933
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10514
36%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13387
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22489
36%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 15295
36%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63629
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 08749
36%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 11005
36%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42854
36%
1941
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mikkola, Anna
JR 51318
35%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 30523
35%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 30530
35%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 47702
35%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 33188
35%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 70383
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50695
35%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 53518
35%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 20947
35%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 14051
34%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32298
34%
1942
Aunus — Mäntyselkä
Kärki, Frans
JR 21540
34%
1893
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kallio, Pekka
SKVR VII3 4192.
34%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 04946
33%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 32136
33%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 32199
33%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 67805
33%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Rintala, Aili
JR 10451
33%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15202
33%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44016
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 52352
33%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13005
33%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13605
33%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14683
33%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51759
33%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 48932
33%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 61765
33%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 12606
32%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46964
32%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 16047
32%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16450
32%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11890
32%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07043
32%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 49437
31%
1955
Etelä-Savo — Savonlinna
Paavolainen, Oma Martti
JR 44244
31%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 70332
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21973
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 46698
31%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 47341
31%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII2 8346.
31%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59528
31%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 72794
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 31476
30%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 18392
30%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 67848
30%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 10619
30%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51540
30%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61239
30%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 15950
30%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17033
30%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 57901
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15587
30%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07615
29%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
JR 40768
29%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 51221
29%
1909
Etelä-Karjala — Sakkola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55804
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2908.
29%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45867
28%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 08675
28%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 64326
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 18939
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Jakola, Lauri
JR 16230
28%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67579
28%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 82476
28%
1936
Etelä-Savo — Pieksämäki
Vauhkonen, Matti
JR 76982
27%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 15898
27%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4191.
27%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 27372
27%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 51251
27%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 38297
27%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 13011
27%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24771
27%
1910
Keski-Suomi — Laukaa; Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 09612
26%
1920
Pohjois-Savo — Karttula
Huuskonen, Aug.
JR 08868
26%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR XII1 3139.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57894
26%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37940
25%
1964
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 46922
25%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 51213
25%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12749
25%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
25%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81137
25%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 13175
24%
1938
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2921.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19467
24%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 11135
24%
1932
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13548
23%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55712
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32203
23%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 47427
22%
1926
Keski-Suomi — Keitele
Okkola, T. E.
JR 19919
22%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 44833
22%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 26375
21%
1964
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Klemola, Heikki
JR 27382
21%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR XIII3 7661.
21%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR XII1 2925.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54559
20%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 40113
20%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Lohi, Veera
SKVR XII2 8348.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15093
19%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01647
19%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 47183
18%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 51208
17%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51515
16%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2918.
16%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys