SKVR IX1 651.
67%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 621.
67%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 626.
65%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR IX1 631.
64%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR X1 521.
62%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR IX1 605.
62%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1442.
61%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 506.
61%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR IX1 581.
60%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 525.
60%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR X1 508.
60%
1907
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR IX1 614.
59%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 597.
58%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 604.
57%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 630.
57%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 633.
57%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 606.
57%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 481.
57%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
SKVR IX1 590.
57%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR IX1 620.
56%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4696.
56%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 09118
55%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
JR 10260
55%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 593.
55%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
JR 76353
55%
1949
Häme — Kuorevesi
Summa, Pentti
SKVR IX1 578.
55%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 10365
55%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66747
54%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66773
54%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 594.
53%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 619.
53%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49183
53%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 588.
53%
1916
Häme — Kylmäkoski
Huitu, Olga
SKVR IX1 656.
53%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 34622
53%
1964
Satakunta — Keikyä
Kärki, Frans
SKVR X1 494.
53%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 592.
53%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 26114
53%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 33886
53%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR VIII 1470.
52%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 486.
52%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 35764
52%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 66754
52%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR X1 491.
52%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 502.
52%
1893
Satakunta — Kokemäki
Ahti, O.
SKVR VIII 1510.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR IX1 617.
52%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 07509
52%
1936
Häme — Hattula
Heino, Arvo
JR 10228
51%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10252
51%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 634.
51%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 32328
51%
1906
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
JR 69208
51%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 73375
51%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 660.
51%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 618.
51%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39252
51%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
SKVR IX1 670.
51%
1913
Häme — Pälkäne
Anttila, Eero
SKVR IX1 582.
50%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 82214
50%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR IX1 658.
50%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 514.
50%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR X1 518.
50%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X1 500.
50%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR X1 516.
50%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 156.
50%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR X1 507.
50%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR X1 517.
50%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 61486
50%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Putaala, Martti
SKVR VIII 1499.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR IX1 622.
50%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63349
50%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 06851
50%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR IX1 612.
49%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 26682
49%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR XII1 556.
49%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 644.
49%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 68111
49%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 26714
49%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR IX1 623.
49%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69841
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4699.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 704.
48%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 664.
48%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 607.
48%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 596.
48%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 21931
47%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 04117
47%
1937
Häme — Pälkäne
Franssila, Juho
SKVR X1 513.
47%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 72870
47%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 21932
47%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 706.
47%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1492.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 05889
47%
1936
Satakunta — Viljakkala
Hanhijoki, Helmi
SKVR VIII 1464.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 1483.
47%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 485.
47%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 492.
47%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 63603
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 585.
47%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 579.
47%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 563.
47%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 615.
47%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 667.
47%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XII1 543.
46%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1490.
46%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 4705.
46%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 569.
46%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 73667
46%
1928
Satakunta — Lempäälä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 1465.
46%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 576.
46%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 05972
45%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 08316
45%
1954
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10155
45%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 566.
45%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 540.
45%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1131.
45%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 82120
45%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR VIII 1494.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR XII1 559.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04333
45%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
SKVR XI 163.
45%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX1 608.
45%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1481.
45%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 591.
45%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 666.
45%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 80419
45%
1906
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Jaakko
SKVR IX1 698.
45%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VIII 1460.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 09124
45%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
SKVR X1 522 α.
44%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR VIII 1486.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 65336
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 616.
44%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 478.
44%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
SKVR IX1 635.
44%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 80066
44%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR IX1 587.
44%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR IX1 584.
44%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR VIII 1500.
44%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 602.
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 527.
44%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
SKVR X1 519.
43%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 45947
43%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR VIII 1484.
43%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 16207
43%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16586
43%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37798
43%
1961
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Lappalainen, Eino
JR 75576
43%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR X1 512.
43%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 16010
43%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 703.
43%
1915
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 696.
43%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR VIII 4702.
43%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 59979
42%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR X1 531.
42%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
JR 02394
42%
1960
Pohjois-Savo — Iisalmi
Auvinen, Arvi
SKVR X1 493.
42%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 503.
42%
1920
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR X1 505.
42%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR IX2 67.
42%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1476.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1485.
42%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 601.
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 82800
42%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
SKVR IX1 575.
42%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 159.
42%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR VIII 1503.
42%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 479.
42%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 27025
42%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Komulainen, Heikki
SKVR IX1 636.
42%
1913
Häme — Loppi
Salo, Aukusti
JR 75589
42%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR XI 162.
42%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR X1 523.
42%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 80857
42%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 693.
41%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
JR 51584
41%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 530.
41%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 09214
41%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR IX1 675.
41%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 39176
41%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR X1 515.
41%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 583.
41%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 39426
41%
1939
Keski-Suomi — Karstula
Liimatainen, Pauli
JR 38069
41%
1936
Satakunta — Orivesi
Lauttajärvi, Liina
JR 63999
41%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 639.
41%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 46098
41%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 07087
41%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
SKVR IX1 574.
41%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR XI 172.
41%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 76486
41%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
JR 49295
40%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 665.
40%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1456.
40%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR X1 497.
40%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Vihervaara, Eemeli
JR 60266
40%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 25283
40%
1915
Etelä-Savo; Pohjois-Savo
Kemppainen, Eino
SKVR XI 160.
40%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR IX1 580.
40%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 537.
40%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR IX1 603.
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 511.
40%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR VIII 1430.
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 64947
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1437.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 705.
39%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 43705
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 496.
39%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
JR 00581
39%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Ahtiainen, Juho
JR 66772
39%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR VIII 4695.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XII1 542.
39%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69832
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70325
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70659
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 529.
39%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
JR 70475
39%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65256
39%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 564.
39%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 477.
39%
1890
Satakunta — Ulvila
Tuomi, Tuomas
SKVR X1 490.
39%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
JR 76600
39%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
SKVR XII1 563.
39%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR X1 522.
38%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR X1 484.
38%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 663.
38%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR XI 157.
38%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIV 1106.
38%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
JR 74445
38%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
SKVR IX1 637.
38%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
SKVR XI 2559.
38%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 03267
38%
1869
Etelä-Savo — Sääminki
Carlenius, O. A. J.
JR 83846
38%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
SKVR VIII 1468.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 20841
38%
1938
Pohjois-Karjala — Liperi
Kaasinen, Aulis
SKVR IX1 640.
38%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 659.
38%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XI 168.
38%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR VIII 1505.
37%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 504.
37%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 10177
37%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 510.
37%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR VI2 6854.
37%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR IX1 611.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 35800
37%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laiho, Lauri
JR 08203
37%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 69263
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1112.
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR IX1 571.
37%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1116.
37%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
JR 19936
37%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 53786
37%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 45968
37%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR XII1 565.
37%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47939
37%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 44792
36%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 76123
36%
1936
Satakunta — Vilppula
Sorsa, Elma
SKVR IX1 632.
36%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 39188
36%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 39216
36%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 25608
36%
1940
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kettunen, Vilho
JR 36656
36%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR VIII 1423.
36%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 613.
36%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 676.
36%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR X1 526.
36%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
SKVR XI 2558.
36%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
JR 75592
36%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
JR 22677
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XIII4 11715.
36%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 07020
36%
1922
Satakunta — Eräjärvi
Heikkilä, K. K.
JR 39479
36%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR XII1 527.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60760
36%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 55113
36%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
SKVR IX1 642.
36%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 23477
36%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
JR 38903
36%
1961
Satakunta — Kokemäki
Leino, Frans
SKVR XII1 518.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07028
36%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
JR 52971
36%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1509.
36%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XII1 514.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26811
35%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
JR 69782
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 598.
35%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 70637
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 685.
35%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 5992.
35%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
SKVR X1 480.
35%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
JR 61828
35%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
SKVR VI1 1636.
35%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR VIII 1489.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VII2 3449.
35%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 1454.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
SKVR X1 499.
35%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 08271
35%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
SKVR X1 482.
35%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR X1 487.
35%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 61455
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 52001
35%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63601
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 589.
35%
1913
Häme — Sääksmäki
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 566.
35%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11907
35%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15212
35%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79759
35%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR VIII 1493.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 70507
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6861.
34%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR XII1 522.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2557.
34%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Tarkkanen, Matti
SKVR IX1 595.
34%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1119.
34%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 06438
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 29791
34%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR X1 538 β.
34%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII2 3439.
34%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR IX1 694.
34%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 08181
34%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 64656
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 495.
34%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
JR 64946
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 687.
34%
1892
Häme — Iitti
Hildén, A.
JR 06848
34%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 27850
34%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 08838
34%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
SKVR VIII 1495.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR X1 539.
34%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR XIV 1100.
34%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37925
34%
1963
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 41565
34%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 53851
34%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 4704.
34%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4703.
34%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 173.
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
JR 69798
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10336
34%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33890
34%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR IX1 654.
34%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 641.
34%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 519.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68183
33%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
SKVR IX1 699.
33%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XI 174.
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
SKVR IX1 700.
33%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 18272
33%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
JR 55127
33%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
SKVR VIII 1409.
33%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR VI1 1654.
33%
1923
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII1 510 α.
33%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 560.
33%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 37078
33%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
SKVR VIII 1467.
33%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR X1 501.
33%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 27425
33%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 50197
33%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
SKVR X1 489.
33%
1909
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 75525
33%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 36655
33%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 78942
33%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
SKVR X1 536.
33%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 28823
33%
1962
Satakunta — Pomarkku
Kosonen, Nelly
SKVR X1 525 α.
33%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 38794
33%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Lehtinen, Aune
JR 45915
33%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 49905
33%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 78442
33%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
SKVR IX1 672.
32%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 00766
32%
1947
Satakunta — Honkajoki
Alanen, Viljo
JR 67101
32%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR IX1 572.
32%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 26843
32%
1962
Keski-Suomi — Keitele
Koljonen, Maija
JR 71723
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Saikkonen, Selma
JR 70426
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 552.
32%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1463.
32%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR IX2 61.
32%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 66.
32%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 70638
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70829
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 643.
32%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR IX1 647.
32%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 586.
32%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1102.
32%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
SKVR X1 552.
32%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
JR 40870
32%
1962
Keski-Suomi — Jyväskylä
Lyytikäinen, Seth A.
JR 64945
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 488.
32%
1919
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 02145
32%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
SKVR VIII 1487.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1121.
32%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 70855
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 165.
32%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR IX2 62.
32%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 567.
32%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 498.
32%
1925
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09649
32%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Hynynen, Hanna
SKVR VII2 3431.
31%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
JR 53191
31%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 76801
31%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 25626
31%
1967
Kainuu — Suomussalmi
Kiianlinna, Outi
JR 00606
31%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR X1 538 γ.
31%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 42676
31%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
JR 44519
31%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutanen, Aari
SKVR IX1 674.
31%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR XII1 528.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1122.
31%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VI1 1659.
31%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 06414
31%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 68470
31%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR XII1 529.
31%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 57.
31%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 1431.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 1104.
31%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 07688
31%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Heiskanen, Väinö
JR 09541
31%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR IX1 668.
31%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
JR 65926
31%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR X1 474.
31%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR X1 538.
31%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR VI2 6860.
31%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR XII1 547.
31%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 629.
31%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
JR 19425
31%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 36666
31%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 42780
31%
1911
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Meriläinen, P.
SKVR VI1 1652.
31%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR XII1 544.
31%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1655.
31%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR XII1 517.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36539
31%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 51586
31%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1637.
31%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
SKVR VIII 4698.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX2 70.
31%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 25364
30%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Kemppainen, Eino
JR 47628
30%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 67891
30%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Rissanen, Tyyne
SKVR VIII 1482.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 36793
30%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR IX1 701.
30%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 23292
30%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 66628
30%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 75067
30%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 69565
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 497.
30%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 66089
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR VIII 1449.
30%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 16257
30%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69448
30%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 650.
30%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 524.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50947
30%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 39960
30%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lohi, Veera
JR 61602
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 26186
30%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 78458
30%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 34726
30%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 78141
30%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR X1 533.
30%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 53761
30%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1441.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 80481
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 671.
30%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 61202
30%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 63147
30%
1921
Pohjois-Savo
Räihä, Antti
JR 63604
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 697.
30%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 20604
30%
1954
Pohjois-Savo — Tervo
Jääskeläinen, Emppo
JR 08389
30%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 40685
30%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XII1 561.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76774
30%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 65941
30%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
SKVR XI 2560.
30%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII2 5965.
30%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 82716
30%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
SKVR VII5 loitsut 3864.
30%
1885
Pohjois-Karjala — Valtimo
Krohn, Kaarle
SKVR IX1 695.
30%
1908
Häme — Längelmäki
Tyyskä, J.
SKVR XI 169.
30%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
JR 07601
29%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
SKVR VI1 1660.
29%
1908
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR X1 509.
29%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR IX2 63.
29%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 70298
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27950
29%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
SKVR XII1 509.
29%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 73967
29%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 10007
29%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 61535
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 35261
29%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
SKVR VIII 1471.
29%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
JR 03072
29%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Brofeldt, Pekka
SKVR VI2 6858 α.
29%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR VI1 1661.
29%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR IX1 577.
29%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 662.
29%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 528.
29%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
SKVR IX1 648.
29%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 649.
29%
1907
Häme — Lammi
Kalliola, K.
JR 21223
29%
1908
Häme — Hauho; Häme — Lammi
Kalliola, K.
JR 25975
29%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
SKVR X1 524.
29%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR XII1 540.
29%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1099.
29%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 12881
29%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13427
29%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16487
29%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69425
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68712
29%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 681.
29%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 1115.
29%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR XII1 493.
29%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Viio, Viljo
Kanteletar 1:232
29%
None
None
None
SKVR IX1 628.
29%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
SKVR XIV 1097.
29%
1889
Uusimaa — Porvoo
Neovius, A. D.
JR 24893
29%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR X1 462.
29%
1922
Satakunta — Tyrvää
Nieminen, Aili
JR 00794
28%
1948
Satakunta — Kihniö
Alanen, Viljo
SKVR VII2 3444.
28%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR X1 534.
28%
1908
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR IX1 561.
28%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 627.
28%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
JR 27783
28%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 53329
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 73867
28%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78989
28%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR VIII 1507.
28%
1890
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Sjöros, J.
SKVR VII2 3433.
28%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 638.
28%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 19514
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 23291
28%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 26620
28%
1937
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Koistinen, Kalle
JR 10032
28%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 10088
28%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 53697
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66530
28%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XIV 1120.
28%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR XIV 1126.
28%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 61873
28%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 34981
28%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 69803
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74621
28%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Seppälä, Vilho
JR 78159
28%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 1109.
28%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 33847
28%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
JR 53726
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 82468
28%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR IX1 689.
28%
1914
Häme — Jaala
Groundstroem, Kalervo
JR 33960
28%
1960
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
SKVR IX1 680.
28%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 40953
28%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
SKVR IX2 72.
28%
1912
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
SKVR XII1 541.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60806
28%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 70095
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1436.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 07398
28%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
JR 70267
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1444.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 505.
27%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 48733
27%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR XII1 515.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78835
27%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Thessler, Eine-Maija
JR 08596
27%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 67542
27%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 64048
27%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 70118
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 625.
27%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 23622
27%
1962
Pohjois-Savo — Pielavesi
Katainen, Lyyli
JR 27214
27%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 31810
27%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 70314
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42898
27%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
SKVR VIII 1439.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 609.
27%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 538 α.
27%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38939
27%
1938
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
JR 10185
27%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 504.
27%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR I4 2330.
27%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR VIII 1491.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR XI 171.
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 624.
27%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 23333
27%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
JR 64141
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 501.
27%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
SKVR XIII4 11697.
27%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VII2 3447.
27%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
SKVR XII1 532.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19343
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 71607
26%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR VIII 1488.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 655.
26%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 42892
26%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
SKVR XI 170.
26%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR X1 537 α.
26%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 68732
26%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Rytkönen, Ahti
JR 06908
26%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Heikkilä, Heimo
SKVR XII1 512.
26%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1127.
26%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1128.
26%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 51160
26%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 523.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03462
26%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR XIII2 5991.
26%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
JR 02148
26%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
JR 65337
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65255
26%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VII2 3436.
26%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 03837
26%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XIII4 11714.
26%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1114.
26%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
JR 69580
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 511.
26%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
JR 69324
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 03748
26%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
SKVR XIII2 5942.
26%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR XII1 557.
26%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1096.
26%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 684.
26%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 66705
26%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio
Räsänen, Paavo
JR 10223
25%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 500.
25%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR VI2 6835.
25%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1413.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR IX1 652.
25%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 26159
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 71016
25%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
SKVR XIII4 11701.
25%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 02365
25%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Auranen, Helvi
JR 65338
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 508.
25%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR VII2 3429.
25%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Päivinen, Valter
JR 62510
25%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 1124.
25%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1118.
25%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR X1 498.
25%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 10149
25%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII2 3432.
25%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
SKVR VII2 3437.
25%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR IX1 565.
25%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 48350
25%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR IX1 573.
25%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 534.
25%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00313
25%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 548.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 702.
25%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
JR 28276
25%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
SKVR XIV 1132.
25%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR IX1 657.
25%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 27642
25%
1937
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Korhonen, Viljo
JR 60211
25%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 550.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1411.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 42614
25%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
SKVR IX1 682.
24%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 27422
24%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 63459
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11705.
24%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR VIII 1469.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
JR 29806
24%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
JR 26419
24%
1932
Satakunta — Hämeenkyrö
Kohtamäki, Ilmari
JR 06855
24%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 43503
24%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Moilanen, Toini
SKVR VIII 1450.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Kallio, Niilo
SKVR X1 466.
24%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
JR 23434
24%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Karjalaisen Kulttuurin Edistämissäätiö,
JR 09017
24%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 28245
24%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Koskimies, A. V.
SKVR XIV 1123.
24%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR IX1 692.
24%
1913
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 68693
24%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
JR 66531
24%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 30361
24%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII2 3442.
24%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 538.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4700.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIV 1092.
24%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 661.
24%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 32409
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR XIV 1129.
24%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 1443.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1479.
24%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR XI 166.
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 01039
24%
1890
Häme — Sysmä
Alava, Vihtori
JR 27558
24%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR VI1 1645.
24%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 64657
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 43413
24%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 45159
24%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Niemelä, Ahto
JR 46507
24%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR IX1 690.
24%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
JR 18663
23%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 48391
23%
1953
Kainuu — Sotkamo
Oulasmaa, Siiri
JR 78965
23%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
SKVR XII1 558.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 59.
23%
1909
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 22438
23%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 70404
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1424.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 1475.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
SKVR XII1 495.
23%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
JR 67811
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR VIII 1473.
23%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 494 α.
23%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII2 3428.
23%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR XI 2555.
23%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR VI1 1663.
23%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR XIV 1093.
23%
1892
Uusimaa — Artjärvi
Anttila, Hj.
SKVR XIII2 5946.
23%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 31078
23%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
SKVR VIII 1417.
23%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR XIV 1108.
23%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XII1 526.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 475.
23%
1890
Satakunta — Rauma
Sjöros, J.
JR 19229
23%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 53641
23%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 70036
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70572
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77112
23%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 77162
23%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XI 158.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XII1 549.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1103.
23%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VI1 1656.
23%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 08699
23%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR VIII 1451.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1478.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Saariluoma, Vilho
JR 18048
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 568.
23%
1910
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR VI2 6859.
23%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 494.
23%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 68300
23%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 42419
22%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 20833
22%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
JR 70721
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 678.
22%
1893
Häme — Asikkala
Salminen, Väinö
SKVR VI1 1644.
22%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XII1 516.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81409
22%
1910
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, A.
JR 27067
22%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 03715
22%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR X1 510.
22%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR VI1 1658.
22%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 683.
22%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1721.
22%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR XIII4 11699.
22%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11717.
22%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 50511
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 40816
22%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 84430
22%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 23840
22%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XII1 503.
22%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kemilä, J.
JR 69964
22%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1474.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Tallgren, Jenny Maria
JR 68759
22%
1935
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VIII 1415.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 669.
22%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 75704
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 75830
22%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Sipilä, Sofia
JR 21884
22%
1908
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR XII1 555.
22%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60727
22%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 62780
22%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
JR 41194
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XIII2 5979.
21%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 53811
21%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 570.
21%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 70791
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6858 β.
21%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 37916
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
JR 37954
21%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 37034
21%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 18741
21%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
SKVR VIII 3770.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 507.
21%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 16206
21%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 490.
21%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR VIII 1452.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 532.
21%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Kahari, K. E.
JR 16972
21%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
JR 16973
21%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
SKVR VIII 1428.
21%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 677.
21%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR IX2 64.
21%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 69.
21%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
JR 71926
21%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 69922
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70820
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5948.
20%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR VI1 1653.
20%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
JR 53735
20%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 61647
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 73295
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX2 73.
20%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
JR 53754
20%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 653.
20%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1461.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XI 175.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 69859
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70226
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1418.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR XI 2561.
20%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 62132
20%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 1434.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 64004
20%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1091.
20%
1920
Uusimaa — Lapinjärvi
Hildén, Siiri
SKVR XII1 560.
20%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75947
20%
1909
Etelä-Savo — Heinävesi
Sivori, E.
JR 65790
20%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
SKVR XII1 492.
20%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
SKVR XII1 578.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84069
20%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR XIII2 5989.
19%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 40952
19%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 72916
19%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Salokannel, Juho
SKVR XIV 1107.
19%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIV 1090.
19%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 68263
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 07013
19%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
SKVR XIII2 5943.
19%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
SKVR IX1 610.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 5945.
19%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 539.
19%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38928
19%
1962
Kainuu — Säräisniemi
Leinonen, Erkki
SKVR XII1 525.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70522
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40553
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR IX1 686.
19%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
JR 35206
19%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
SKVR VIII 1498.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR XIII4 11691.
19%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 535.
19%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08777
19%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 69161
19%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 67017
19%
1961
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Rudolf
JR 53455
19%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XIV 1089.
19%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR IX2 58.
19%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
JR 13256
19%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60218
18%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 00193
18%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 61398
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
JR 16310
18%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 5059.
18%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
SKVR XII1 513.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01002
18%
1889
Keski-Suomi — Saarijärvi
Alava, Vihtori
JR 73938
18%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Saukko, Antti
JR 19525
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR XIV 1113.
18%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 40959
18%
1954
Pohjois-Karjala — Kaavi
Määttänen, Vieno
SKVR VIII 1414.
18%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR VI1 1662.
18%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11696.
18%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 577.
18%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2556.
17%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 70754
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6836.
17%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX1 645.
17%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 53323
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 06286
17%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XIII2 5954.
17%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Sonkkila, Hilja
JR 38017
17%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 33850
17%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
SKVR XII1 502.
17%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 09881
17%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR XIII4 11695.
17%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR XII1 545.
17%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 2539.
17%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR XII1 491.
16%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 564.
16%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70604
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25478
16%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 61528
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
JR 40180
16%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
SKVR VI1 1626.
15%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1095.
15%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 1088.
15%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 76344
14%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
SKVR XIII2 5987.
14%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 20788
14%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 36809
13%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Laitila, Elina
SKVR VII2 3448.
12%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.