JR 19501
100%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 49307
93%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
92%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
92%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 50047
91%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49407
90%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 10943
90%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
89%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 15531
89%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
88%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 50124
86%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15442
83%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
83%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
82%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14770
82%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
82%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
82%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 10714
81%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
81%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
81%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
80%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
80%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
80%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
79%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
79%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
79%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
79%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 04076
78%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 56746
78%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82537
78%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 58189
78%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
78%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 16168
77%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10588
77%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67465
76%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 09134
76%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 55502
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55681
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39913
75%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 17070
75%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 55677
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44443
75%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 55521
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22520
74%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15670
74%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55512
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14164
74%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
74%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 13338
73%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
73%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
73%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
73%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 49018
73%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 55645
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55730
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48980
73%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4088.
73%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 22625
73%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15280
73%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
73%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
72%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
72%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
72%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
72%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
72%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
72%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
72%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22020
72%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 07730
72%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 47546
71%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 10517
71%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
71%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13803
71%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
71%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 13229
71%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55739
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48967
71%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 80414
71%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 27532
71%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 20935
70%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 19384
70%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 72775
70%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 14283
70%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10634
70%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
70%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
70%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11814
70%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55617
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11088
70%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
70%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69250
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10696
69%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
69%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55854
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10922
69%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
69%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65084
69%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 35057
69%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 62686
69%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 11868
68%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12840
68%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
68%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61009
68%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
68%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 16373
68%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03807
68%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 10962
68%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
68%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 16662
68%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
68%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11525
67%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
67%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
67%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
67%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
67%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 12591
67%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
67%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12841
67%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67977
67%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 15373
66%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49546
66%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12838
66%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
66%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
66%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
66%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09273
66%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 35121
66%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 66827
66%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 12839
66%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
66%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57936
66%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72693
66%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 84354
66%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 14686
65%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
65%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
65%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
65%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50095
65%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 11147
65%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
65%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49476
65%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 64577
64%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15631
64%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81761
64%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 82070
64%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 55858
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19118
64%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 56564
64%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43007
64%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 55932
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40725
64%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 11880
64%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
64%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
64%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 18838
64%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 08982
64%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 33929
64%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 16021
63%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
63%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12654
63%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
63%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
63%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65444
63%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13400
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
63%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
63%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
63%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
63%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
63%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
63%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
63%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
63%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
63%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 14210
63%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
62%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 10753
62%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
62%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
62%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
62%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22578
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14542
62%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
62%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
62%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 14384
62%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10976
62%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
62%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
62%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
62%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 69742
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16719
62%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
62%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 33644
62%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 49186
62%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 55872
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15732
62%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
61%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
61%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
61%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42081
61%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 42863
61%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 13407
61%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
61%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 42401
61%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 11661
61%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
61%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 23244
61%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 64578
61%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21944
61%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 11162
61%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
61%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
61%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
61%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13408
61%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
61%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
61%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 12159
61%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
61%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
60%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
60%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 13406
60%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84056
60%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 10290
60%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
60%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
60%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65443
60%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14585
60%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
60%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
60%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 50377
60%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 80994
60%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 11073
60%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12842
60%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14383
60%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46374
59%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 11345
59%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
59%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57304
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10547
59%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
59%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
59%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12901
58%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
58%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16793
58%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
58%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
58%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 13653
58%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57874
58%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49327
58%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 10546
58%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22599
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08680
57%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 15657
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
57%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12087
57%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
57%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
57%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49517
57%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 68159
57%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 10577
57%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
57%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42379
57%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 63913
57%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 11614
57%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
57%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 28837
57%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 14474
57%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55470
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16635
57%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70055
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11277
56%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
56%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
56%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
56%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66807
56%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 21359
56%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12109
56%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
56%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81093
56%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 50140
56%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 46096
56%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 10440
56%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18407
56%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 49196
56%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 34040
56%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 49458
56%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 14953
55%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64580
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06401
55%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 56710
55%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13192
55%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57311
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78971
55%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 55895
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12748
55%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
55%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 15692
55%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10587
55%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
55%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
55%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 52395
55%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12161
55%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
55%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 70565
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08997
54%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
54%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 10420
54%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
54%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18427
54%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 70181
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35190
54%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57231
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47470
54%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 21197
54%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 06902
54%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 12974
54%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
54%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
54%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
54%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33781
54%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 73435
54%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72990
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
53%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 16563
53%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08280
53%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 11036
53%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
53%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
53%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 47371
53%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 12594
53%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52349
53%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20559
53%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 43884
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57251
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57914
53%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11775
53%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12158
53%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
53%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
53%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16188
53%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20619
53%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 48934
53%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 26199
53%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 57886
53%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51762
53%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81667
53%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 36768
53%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 61914
52%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 14179
52%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
52%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 72790
52%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10323
52%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64864
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 84449
52%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 55759
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64499
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65565
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22536
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
52%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
52%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
52%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
52%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 65456
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 26129
52%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 57274
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72742
52%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39536
52%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 43635
52%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49590
51%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 67838
51%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11063
51%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
51%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 14604
51%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
51%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 57902
51%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22830
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16001
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14640
51%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66012
51%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 10287
51%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
51%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60366
51%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 35137
51%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21389
51%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13274
51%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49051
51%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 22852
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49260
51%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 11635
51%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11662
51%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
51%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43613
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21373
50%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10189
50%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80274
50%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 09609
50%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 40824
50%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 10441
50%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57432
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63657
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47928
50%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 07645
50%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 57965
50%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48961
50%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16300
50%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26676
50%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 06159
50%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12443
50%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
50%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
50%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43918
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57939
50%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47245
50%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 10852
49%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69647
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73466
49%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 21333
49%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
49%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
49%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
49%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
49%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
49%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 12244
49%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
49%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43667
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49122
49%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 25564
49%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 48950
49%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49563
49%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 35091
49%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 69292
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11703
49%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
49%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70671
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23178
48%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10825
48%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43681
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43992
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21038
48%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 58480
48%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57599
48%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73567
48%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 57893
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44125
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13010
48%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
48%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58696
48%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 71079
48%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 12563
48%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
48%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21972
48%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 44721
48%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 70151
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47422
48%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 80115
48%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 57381
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60420
48%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64496
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22545
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47640
48%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 44101
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44133
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 76106
48%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 13910
47%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73404
47%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57875
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64492
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15299
47%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07727
47%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 42074
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11064
47%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
47%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11245
47%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
47%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
47%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
47%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70593
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57851
47%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57345
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60480
47%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 69913
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11282
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
47%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57598
46%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64576
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43767
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22026
46%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 12005
46%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46558
46%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
SKVR VII3 4097.
46%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 64573
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 24948
46%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 11881
46%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
46%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65092
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16199
46%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64497
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 34493
46%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 13872
46%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46740
46%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 57442
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57922
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64866
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57355
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60345
45%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 50166
45%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
45%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
45%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 16130
45%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
45%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
45%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
45%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 13502
45%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
45%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 06710
45%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 57865
45%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70010
45%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56539
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11059
45%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49191
45%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14068
45%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47181
45%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 63627
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 51504
45%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15141
45%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64867
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49127
44%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 80248
44%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 80533
44%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 10481
44%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
44%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64508
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13009
44%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38304
44%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 44249
44%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 31453
44%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 29886
43%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 49331
43%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 73236
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 40851
43%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 70624
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65082
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49495
43%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11488
43%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
43%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19387
43%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13011
43%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78786
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78738
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 16815
42%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44059
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57856
42%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16262
42%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16372
42%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21943
42%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 15750
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64574
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12016
42%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
42%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
42%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 11833
42%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
42%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 70530
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33193
41%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 65098
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57904
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49578
41%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 73279
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46436
41%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 16504
41%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64572
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 34548
41%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 10529
41%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
41%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21614
41%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 17033
41%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 12300
41%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09608
40%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 10408
40%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72938
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 42383
40%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 62711
40%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 16408
40%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49885
40%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50697
40%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 57972
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73737
40%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 40295
40%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 43754
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64507
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69610
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64579
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70435
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64501
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63806
39%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47187
39%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 15646
39%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
39%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 64509
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63826
39%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 60248
39%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 15066
38%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49559
38%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 21615
38%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 20630
38%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 16116
38%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43603
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 28121
38%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 70334
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49564
38%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 80885
38%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 46606
37%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 39874
37%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 46378
37%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 65081
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65101
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13504
37%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46187
37%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 73207
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11037
36%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
36%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81091
36%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 64872
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15788
36%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63255
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
35%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 20548
35%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 62396
35%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 10785
35%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64500
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64571
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 01652
35%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 64490
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78822
35%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 43855
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10791
34%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46356
34%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 15680
34%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27363
34%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 11950
34%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22641
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 72960
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64871
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 53272
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 28410
34%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 78481
33%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 28303
33%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 16688
33%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47154
33%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4089.
33%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 40654
33%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 69649
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18063
33%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 16030
33%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32882
33%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 17140
33%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 68064
33%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 64863
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14730
32%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52400
32%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65562
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 46609
32%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 70436
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14267
32%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64495
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21026
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 75683
32%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 12514
32%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
32%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22236
32%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 65097
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15752
32%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11106
32%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65099
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11283
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13198
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60447
31%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 28051
31%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 46658
31%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 22933
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10786
30%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
30%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 68294
30%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 41452
30%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 69663
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20663
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 19972
29%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
SKVR XII1 2447.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
29%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75730
29%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 57337
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36773
29%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 57293
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16505
28%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
28%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 65981
28%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 15953
28%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
28%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 11414
28%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19205
27%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 49485
27%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 68249
27%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 47192
27%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64484
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13667
27%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43070
26%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 68479
26%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 15751
26%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49822
25%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 33441
24%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 34499
22%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 80073
22%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 46667
21%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 26270
21%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 39850
19%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 47199
15%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.