SKVR IX1 674.
59%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR IX1 596.
57%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 522.
51%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR X1 531.
51%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR IX1 664.
49%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 592.
48%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 668.
47%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR IX1 666.
46%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 620.
46%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 591.
46%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 594.
46%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 670.
45%
1913
Häme — Pälkäne
Anttila, Eero
SKVR IX1 663.
45%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR IX1 598.
45%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 667.
44%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 604.
44%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 626.
44%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR IX1 696.
43%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR IX1 578.
42%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 641.
42%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 644.
42%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 590.
40%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR IX1 614.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 635.
40%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 593.
40%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR IX1 609.
39%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 618.
39%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10252
39%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 607.
38%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 508.
38%
1907
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR IX1 617.
38%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 658.
38%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 10365
37%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 619.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 07509
37%
1936
Häme — Hattula
Heino, Arvo
JR 10177
36%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 581.
36%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 623.
36%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 529.
35%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
JR 32328
35%
1906
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
SKVR IX1 582.
35%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 630.
35%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 633.
35%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 39252
35%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
SKVR IX1 616.
35%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 33886
35%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 00606
35%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR X1 523.
35%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR X1 530.
34%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
SKVR IX1 665.
34%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 676.
34%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 589.
34%
1913
Häme — Sääksmäki
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 642.
34%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 636.
34%
1913
Häme — Loppi
Salo, Aukusti
JR 19936
33%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 82214
33%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR IX1 651.
33%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 694.
33%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR IX1 587.
33%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR IX1 602.
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 583.
33%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
SKVR IX1 608.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 610.
33%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 595.
32%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X1 513.
32%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 04333
32%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
SKVR IX1 613.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69208
32%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 06855
31%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR IX1 575.
31%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 584.
31%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX1 693.
31%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR IX1 659.
31%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 629.
31%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR X1 521.
31%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR IX1 601.
31%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 645.
30%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 569.
30%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 637.
30%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
JR 26682
30%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 38069
30%
1936
Satakunta — Orivesi
Lauttajärvi, Liina
JR 33960
30%
1960
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
JR 52001
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26714
30%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR IX1 705.
30%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 615.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 08777
30%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 73867
30%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 574.
30%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
JR 36656
30%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 75576
30%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
JR 09124
29%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 73667
29%
1928
Satakunta — Lempäälä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 597.
29%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 704.
29%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 66772
29%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR X1 511.
29%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR IX2 67.
29%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR XI 163.
29%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX1 576.
29%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 543.
29%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35800
29%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laiho, Lauri
JR 39176
29%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR XIV 1104.
29%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 07020
29%
1922
Satakunta — Eräjärvi
Heikkilä, K. K.
SKVR IX1 657.
29%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 672.
29%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 06851
29%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR IX1 703.
29%
1915
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 605.
29%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10228
29%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 539.
28%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR X1 525.
28%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
SKVR IX1 606.
28%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 514.
28%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR IX1 563.
28%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1112.
28%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VIII 1507.
28%
1890
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Sjöros, J.
SKVR IX1 566.
28%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 2560.
28%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX1 621.
28%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 639.
28%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 698.
28%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX1 660.
28%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 603.
28%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 66754
28%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR X1 516.
28%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 156.
28%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR X1 512.
28%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 23434
28%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Karjalaisen Kulttuurin Edistämissäätiö,
JR 61455
28%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR IX1 588.
27%
1916
Häme — Kylmäkoski
Huitu, Olga
SKVR XII1 552.
27%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08181
27%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 13256
27%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 585.
27%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 634.
27%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX1 572.
27%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 64087
27%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 571.
27%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 169.
27%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
SKVR X1 522 α.
27%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR XI 2559.
27%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR X1 537 α.
27%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 32409
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 16010
27%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10258
27%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63603
27%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1468.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR XI 173.
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR X1 509.
27%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 66747
27%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66773
27%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XII1 511.
26%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
SKVR XI 2558.
26%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
JR 04117
26%
1937
Häme — Pälkäne
Franssila, Juho
SKVR VIII 1476.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
JR 80419
26%
1906
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Jaakko
JR 53329
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XI 157.
26%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 165.
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 477.
26%
1890
Satakunta — Ulvila
Tuomi, Tuomas
SKVR X1 482.
26%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR X1 538 β.
26%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33890
26%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR IX1 653.
25%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 69263
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 566.
25%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68263
25%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR IX1 681.
25%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR X1 490.
25%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
JR 24893
25%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 18272
25%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
SKVR X1 489.
25%
1909
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 632.
25%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 07601
25%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
JR 61535
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR XII1 503.
25%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kemilä, J.
SKVR X1 538 γ.
25%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR IX1 611.
25%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 656.
25%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 23477
24%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
JR 16207
24%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2557.
24%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Tarkkanen, Matti
SKVR X1 532.
24%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Kahari, K. E.
SKVR IX1 612.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63604
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10336
24%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41565
24%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 537.
24%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR XIV 1102.
24%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 75704
24%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 09881
24%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR IX1 577.
24%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 510.
24%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR IX1 628.
24%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
SKVR XIV 1097.
24%
1889
Uusimaa — Porvoo
Neovius, A. D.
JR 70475
24%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06908
24%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Heikkilä, Heimo
SKVR X1 527.
24%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 16257
24%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 579.
23%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 570.
23%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XIII4 11697.
23%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 706.
23%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 699.
23%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XII1 544.
23%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 507.
23%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR X1 479.
23%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR XI 158.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR IX1 700.
23%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 55127
23%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
SKVR X1 518.
23%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIV 1119.
23%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 21932
23%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR IX1 631.
23%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR X1 498.
23%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 33847
23%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
JR 67811
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR X1 526.
23%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
JR 78141
23%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 29806
23%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR IX1 625.
23%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 23291
22%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 46098
22%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
SKVR XII1 509.
22%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 50511
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR IX1 580.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 558.
22%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 560.
22%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1721.
22%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR XI 159.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR X1 533.
22%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 51586
22%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70721
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78442
22%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
SKVR IX1 168.
22%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 512.
22%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 515.
22%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 627.
22%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
SKVR VII2 3444.
22%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR VIII 4671.
22%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4702.
22%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 53323
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64656
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 622.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 697.
22%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR IX1 643.
22%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
JR 49183
22%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 655.
22%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 671.
22%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 689.
22%
1914
Häme — Jaala
Groundstroem, Kalervo
SKVR X1 474.
22%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR X1 538.
22%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR XIII2 5991.
22%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1437.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43705
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 497.
22%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 559.
22%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 160.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 80066
21%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR IX1 675.
21%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 05889
21%
1936
Satakunta — Viljakkala
Hanhijoki, Helmi
JR 82800
21%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
SKVR VIII 1487.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 168.
21%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR XI 166.
21%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 66089
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 45947
21%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 61602
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR X1 466.
21%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
SKVR VIII 1147.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 661.
21%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 28823
21%
1962
Satakunta — Pomarkku
Kosonen, Nelly
SKVR IX1 695.
21%
1908
Häme — Längelmäki
Tyyskä, J.
SKVR XII1 498.
21%
1925
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60266
21%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR VII2 3437.
21%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR X1 534.
21%
1908
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR VI2 6858.
21%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 37798
21%
1961
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Lappalainen, Eino
JR 69448
21%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12881
21%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13427
21%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18048
21%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10149
21%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69565
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08316
21%
1954
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10155
21%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1470.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 486.
21%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 491.
21%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 493.
21%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 494.
21%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 502.
21%
1893
Satakunta — Kokemäki
Ahti, O.
SKVR XIII2 5993.
21%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
JR 26419
21%
1932
Satakunta — Hämeenkyrö
Kohtamäki, Ilmari
JR 39188
21%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 39216
21%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
SKVR IX1 662.
21%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 33850
21%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
SKVR IX1 564.
21%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 60218
21%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR IX1 680.
20%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 510.
20%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 16586
20%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1485.
20%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1494.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR X1 517.
20%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 61486
20%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Putaala, Martti
SKVR VIII 1187.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR X1 485.
20%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1183.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
JR 64945
20%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 05972
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR VIII 1509.
20%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR X1 499.
20%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 35176
20%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 03462
20%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 70267
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 176.
20%
1875
Häme — Tammela
Borenius, A. A.
JR 09118
20%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
SKVR VI2 6860.
20%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR XII1 555.
20%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 492.
20%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 39960
20%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lohi, Veera
JR 82468
20%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR VIII 1141.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 52971
20%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1644.
20%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR IX1 687.
20%
1892
Häme — Iitti
Hildén, A.
SKVR XIV 1092.
20%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 50197
20%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 00794
20%
1948
Satakunta — Kihniö
Alanen, Viljo
JR 69324
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 573.
20%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 00313
20%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1505.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
JR 82120
20%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
JR 84430
20%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR VIII 4696.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XII1 505.
20%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 07087
20%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
JR 78989
20%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
JR 16972
20%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
JR 16973
20%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
SKVR VIII 1483.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 638.
19%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 06438
19%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
SKVR XII1 542.
19%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1482.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1093.
19%
1892
Uusimaa — Artjärvi
Anttila, Hj.
JR 65790
19%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
JR 73295
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 71016
19%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
SKVR XIII2 5990.
19%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 64946
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 496.
19%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
SKVR XII1 510 α.
19%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 38928
19%
1962
Kainuu — Säräisniemi
Leinonen, Erkki
JR 10260
19%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1484.
19%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1495.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR X1 484.
19%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 500.
19%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR XIV 137.
19%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
JR 65255
19%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 504.
19%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 508.
19%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 516.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 517.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25626
19%
1967
Kainuu — Suomussalmi
Kiianlinna, Outi
JR 45968
19%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 27995
19%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR X1 487.
19%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1430.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1493.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 80857
19%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 1503.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
JR 42780
19%
1911
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Meriläinen, P.
SKVR VIII 4670.
19%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 478.
19%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
SKVR VIII 1465.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 1500.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 4703.
19%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 35764
19%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 07398
19%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
JR 41194
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 03748
19%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
SKVR XII1 561.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 189.
19%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1091.
19%
1920
Uusimaa — Lapinjärvi
Hildén, Siiri
JR 68470
19%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR VIII 1436.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 28245
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Koskimies, A. V.
JR 03837
18%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX1 652.
18%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 25975
18%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
SKVR VIII 1213.
18%
1911
Varsinais-Suomi — Vahto
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 503.
18%
1920
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR VIII 1139.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XIV 1096.
18%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 61499
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
JR 19229
18%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
SKVR XII1 501.
18%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
SKVR X1 540.
18%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XII1 523.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1131.
18%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 65336
18%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 83846
18%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
SKVR XI 2555.
18%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 63459
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 55113
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
SKVR IX1 640.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 172.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 701.
18%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 37954
18%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 75592
18%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
JR 48391
18%
1953
Kainuu — Sotkamo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VIII 1195.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR XIV 144.
18%
1911
Uusimaa — Pusula
Lohi, Kalle
JR 70354
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1486.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1146.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 26114
18%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
SKVR VIII 1431.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VI1 1645.
18%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI1 1658.
18%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 27558
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 36666
18%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 40816
18%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR X1 520.
18%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 1179.
18%
1900
Varsinais-Suomi — Kakskerta
Laine, Elli
JR 63349
18%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 548.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 538 α.
18%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 480.
18%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
JR 83797
18%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR IX1 684.
18%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR X1 519.
18%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VII2 3428.
18%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR X1 506.
18%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 36793
18%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 51584
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 5979.
17%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1094.
17%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 09017
17%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 38903
17%
1961
Satakunta — Kokemäki
Leino, Frans
SKVR VII2 3432.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 145.
17%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 04116
17%
1937
Häme — Pälkäne
Franssila, Juho
SKVR XI 162.
17%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 07013
17%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
JR 67402
17%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
SKVR VIII 1230.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR XII1 565.
17%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 180.
17%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 505.
17%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 16206
17%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67017
17%
1961
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Rudolf
SKVR IX1 669.
17%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR XII1 519.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59979
17%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR VI2 6854.
17%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 62132
17%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 69841
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18741
17%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 64141
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1127.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR VIII 4872.
17%
1915
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
SKVR IX1 560.
17%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 70426
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 550.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 494 α.
17%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26620
17%
1937
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Koistinen, Kalle
JR 60760
17%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XI 171.
17%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 495.
17%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
SKVR IX1 187.
17%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 205.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 42614
17%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
SKVR VIII 1180.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Kallio, Niilo
JR 34622
17%
1964
Satakunta — Keikyä
Kärki, Frans
JR 06848
17%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 10223
17%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 199.
17%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1463.
17%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR IX1 685.
17%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 76353
17%
1949
Häme — Kuorevesi
Summa, Pentti
SKVR IX1 692.
17%
1913
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 654.
17%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 4672.
17%
1916
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR VIII 1208.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR IX1 159.
17%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 495.
17%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
SKVR VI2 6835.
17%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VIII 4704.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 74575
17%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 21931
17%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 68111
17%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 72870
17%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR XII1 545.
16%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1490.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR XII1 534.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 541.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65337
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1200.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1164.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR VIII 1196.
16%
1912
Varsinais-Suomi — Karinainen
Vihervaara, Eemeli
JR 22438
16%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR VIII 1182.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
SKVR X1 188.
16%
1911
Satakunta
Vihervaara, Eemeli
JR 19514
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 63999
16%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1088.
16%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 79759
16%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR XII1 537.
16%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 524.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 526.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1442.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1510.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR VIII 4699.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4705.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 37078
16%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 82716
16%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 08969
16%
1909
Häme — Forssa
Holmberg, U.
SKVR IX1 185.[[<REFNR>1</REFNR>]]
16%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 27067
16%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 73938
16%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Saukko, Antti
SKVR X1 536.
16%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR XII1 492.
16%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
SKVR XII1 522.
16%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1492.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR X1 507.
16%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
JR 66705
16%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio
Räsänen, Paavo
SKVR XII1 518.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37916
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
JR 40685
16%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR X1 524.
16%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR VI1 1661.
16%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 17097
16%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Hänninen, Laina
SKVR VI2 6837.
16%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
Kanteletar 1:232
16%
None
None
None
JR 76486
16%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
JR 44792
16%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 60211
16%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 07028
16%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
SKVR XIV 1089.
16%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VII2 3434.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 599.
15%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1138.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1244.
15%
1850
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Reinholm, H. A.
JR 53191
15%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR X1 488.
15%
1919
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 528.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 556.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2286.
15%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 860.
15%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR XIV 1114.
15%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
SKVR XIII4 11715.
15%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 49295
15%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 677.
15%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 683.
15%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 01039
15%
1890
Häme — Sysmä
Alava, Vihtori
JR 23333
15%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
SKVR VII2 3439.
15%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR IX1 702.
15%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR XII1 502.
15%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR VIII 1129.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR X1 481.
15%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
JR 53786
15%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 513.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1118.
15%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR XIV 1122.
15%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 50947
15%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76600
15%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
SKVR VIII 1237.
15%
1902
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Saarimaa, Eemil
SKVR XI 2556.
15%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 36809
15%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Laitila, Elina
JR 46750
15%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 37034
15%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
SKVR VII2 3431.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 564.
15%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 525 α.
15%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
SKVR VI2 6861.
15%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR XIII2 5943.
15%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
JR 27025
15%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Komulainen, Heikki
SKVR VI1 1656.
15%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 75589
15%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
JR 78321
15%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
JR 75067
15%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VII2 3436.
15%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 67101
15%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 84069
15%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR XII1 515.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26186
15%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 08271
15%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
JR 26717
15%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
JR 08838
15%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
SKVR XI 2561.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIV 1095.
15%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 21223
15%
1908
Häme — Hauho; Häme — Lammi
Kalliola, K.
SKVR VIII 1498.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR IX1 650.
15%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 682.
15%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XII1 540.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61398
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
JR 09214
15%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VIII 4659.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR IX1 193.
15%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1464.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR X1 961 α.
15%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR XIV 1100.
15%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71723
15%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Saikkonen, Selma
JR 27693
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX1 600.
15%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3053.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 690.
15%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
JR 73967
14%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR XII1 500.
14%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR VIII 4695.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 1148.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 686.
14%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR XIV 1121.
14%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 73869
14%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 169.
14%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 69782
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 496.
14%
1913
Kainuu — Kuhmo
Hänninen, Laina
SKVR VI1 1652.
14%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR VIII 1188.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XIII2 5942.
14%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
JR 22677
14%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 50558
14%
1954
Etelä-Savo — Juva
Paronen, Aili
SKVR IX1 586.
14%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 563.
14%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 32189
14%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 08305
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
SKVR VIII 1225.
14%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR VI1 1660.
14%
1908
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR XIV 1107.
14%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR VI2 6836.
14%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1469.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR VIII 1496.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR VIII 1506.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
SKVR XII1 538.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1108.
14%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XII1 549.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38794
14%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Lehtinen, Aune
JR 63601
14%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65941
14%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
JR 70507
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78020
14%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6859.
14%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 504.
14%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 09649
14%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Hynynen, Hanna
SKVR XIII4 11714.
14%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 47939
14%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 31810
14%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XII1 532.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08834
14%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 11907
14%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15212
14%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 647.
14%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1460.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 181.
14%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1659.
14%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
SKVR XII1 497.
14%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 25283
14%
1915
Etelä-Savo; Pohjois-Savo
Kemppainen, Eino
JR 06414
14%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XIV 160.
14%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 82422
14%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR XII1 490.
14%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 25364
14%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Kemppainen, Eino
JR 25608
14%
1940
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kettunen, Vilho
JR 27850
14%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 29791
14%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR VIII 1471.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
JR 51160
14%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61828
14%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
SKVR XII1 539.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36655
14%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 40959
14%
1954
Pohjois-Karjala — Kaavi
Määttänen, Vieno
JR 64947
14%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1158.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XI 346.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX1 182.
13%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 354.
13%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 76801
13%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR IX2 58.
13%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR XI 2539.
13%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 60727
13%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
SKVR VIII 1214.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
JR 76774
13%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 16310
13%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47628
13%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 68120
13%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 66628
13%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII1 494.
13%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1129.
13%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 36539
13%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 53851
13%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 160.
13%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 186.
13%
1896
Häme — Tammela
Johansson, B.
JR 19525
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 65890
13%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
JR 03267
13%
1869
Etelä-Savo — Sääminki
Carlenius, O. A. J.
SKVR VIII 1481.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII2 3449.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 1415.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
JR 53761
13%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 79025
13%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Timonen, Pekka
SKVR VIII 1475.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 1504.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
SKVR XII1 533.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1411.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIV 1109.
13%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VI1 1654.
13%
1923
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII4 11687.
13%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 70404
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 3443.
13%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
JR 43413
13%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VI1 1642.
13%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
JR 39426
13%
1939
Keski-Suomi — Karstula
Liimatainen, Pauli
JR 73375
13%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 565.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 240 α.
13%
1860
Satakunta — Mouhijärvi
Tuntematon
SKVR X1 245.
13%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR XII1 514.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40180
13%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
SKVR VI1 1634.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 24957
13%
1954
Häme — Heinola
Kautovaara, Tapio
JR 27449
13%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
SKVR IX1 184.
13%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 535.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1099.
13%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 10007
13%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 10032
13%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 10088
13%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 53697
13%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 66530
13%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VIII 1190.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1199.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11713.
13%
1936
Etelä-Karjala — Vahviala
Rissanen, Tyyne
SKVR XIII4 11717.
13%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 66929
13%
1933
Varsinais-Suomi — Lieto
Rautavaara, Viljo
SKVR IX1 567.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5581.
13%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
SKVR VIII 1191.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Liipola, J. S.
JR 27783
13%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 16487
13%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40953
13%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 78835
13%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Thessler, Eine-Maija
SKVR XIII4 11699.
13%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 81409
13%
1910
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, A.
JR 39845
13%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 68712
13%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 648.
13%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1143.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 527.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 562.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11701.
13%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 4660.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 78942
13%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
SKVR XIV 1123.
13%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 53726
13%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1488.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 561.
13%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11705.
13%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XIV 1127.
13%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1128.
13%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 65256
13%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1455.
12%
1915
Varsinais-Suomi — Pertteli
Haavio, Martti
SKVR XII1 530.
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1115.
12%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR XIV 1113.
12%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VIII 1212.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Saarimaa, Eemil
JR 26811
12%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
SKVR VIII 1246.
12%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR XII1 491.
12%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR VII2 3447.
12%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
JR 08389
12%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
SKVR VIII 1247.
12%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XIII2 5987.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 02162
12%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 65926
12%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR VIII 1198.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 166.
12%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 194.
12%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 61528
12%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
SKVR VI1 1662.
12%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1491.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR X1 462.
12%
1922
Satakunta — Tyrvää
Nieminen, Aili
JR 20788
12%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 27425
12%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 45915
12%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 70118
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1215.
12%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XII1 529.
12%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68183
12%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
SKVR XIV 1132.
12%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 20841
12%
1938
Pohjois-Karjala — Liperi
Kaasinen, Aulis
JR 27642
12%
1937
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Korhonen, Viljo
JR 61589
12%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR XIV 1120.
12%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 07688
12%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Heiskanen, Väinö
SKVR XIII2 5981.
12%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5984.
12%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR IX1 649.
12%
1907
Häme — Lammi
Kalliola, K.
JR 67542
12%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR IX2 43.
12%
1887
Keski-Suomi — Rautalampi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X1 240.
12%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Hahnsson, J. A.
SKVR VIII 1413.
12%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR VIII 1451.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1478.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Saariluoma, Vilho
JR 26159
12%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR VIII 1185.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
JR 37925
12%
1963
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
SKVR VIII 1479.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR XIV 1086.
12%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 00109
12%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR VI1 1633.
12%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 171.
12%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 18862
12%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 63147
12%
1921
Pohjois-Savo
Räihä, Antti
JR 67548
12%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 37788
12%
1924
Häme — Loppi
Länkelä, Jaako
SKVR IX1 1517.
12%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
JR 65938
12%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR XIV 1126.
12%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 09039
12%
1936
Satakunta — Alastaro
Hongisto, Paavo
JR 68759
12%
1935
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 1124.
12%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VI1 1631.
12%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6851.
12%
1932
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, O. V.
SKVR XII1 525.
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2435.
12%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 09541
12%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
JR 61647
12%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 68329
12%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 1412.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Kisko
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 202.
12%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 46507
12%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 61873
12%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 35261
12%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
SKVR XIII4 11691.
12%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR VI2 6852.
12%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
JR 03715
12%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR VI1 1663.
12%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR XIV 1125.
12%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 23622
12%
1962
Pohjois-Savo — Pielavesi
Katainen, Lyyli
SKVR XII1 493.
12%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Viio, Viljo
JR 19480
12%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
SKVR IX1 207.
12%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1116.
12%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
JR 19425
12%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR VIII 1473.
12%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
JR 49905
12%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 39479
12%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
JR 27950
11%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
SKVR XI 174.
11%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
SKVR XIII2 5992.
11%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
SKVR XIV 1106.
11%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
JR 74445
11%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
SKVR X1 937.
11%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR XI 170.
11%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR VII2 3442.
11%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 1178.
11%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 546.
11%
1916
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76024
11%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
SKVR XIII2 5833.
11%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR VIII 1241.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
SKVR VIII 1126.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 72916
11%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Salokannel, Juho
SKVR X1 501.
11%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 70095
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 183.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5980.
11%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XII1 578.
11%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79783
11%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Toivonen, Anton
SKVR IX1 624.
11%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 70155
11%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 164.
11%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 75525
11%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 69859
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70226
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1424.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 931.
11%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
JR 75830
11%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Sipilä, Sofia
SKVR XII1 547.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 551.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1163.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
JR 61202
11%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 69798
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70855
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 66.
11%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR V2 1946.
11%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1149.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 40553
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 00123
11%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 70820
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 3330.
11%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR VIII 1452.
11%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX2 61.
11%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69832
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70325
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70638
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00193
11%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 35206
11%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
JR 20580
11%
1914
Satakunta — Oripää
Järvinen, Impi
SKVR VIII 1450.
11%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Kallio, Niilo
SKVR X1 552.
11%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
JR 34981
11%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR VIII 1204.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1098.
11%
1885
Uusimaa — Porvoo
Tuomala, J. E.
JR 70298
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00766
11%
1947
Satakunta — Honkajoki
Alanen, Viljo
SKVR X1 907.
11%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 40870
11%
1962
Keski-Suomi — Jyväskylä
Lyytikäinen, Seth A.
JR 70637
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1428.
11%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1210.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, V. J.
JR 07055
10%
1938
Kainuu — Kuhmo
Heikkinen, Eetu
JR 62510
10%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 70522
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70829
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1090.
10%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR X1 185.
10%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 66531
10%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR IX2 63.
10%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 64048
10%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 69922
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 536.
10%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71607
10%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR VI2 6841.
10%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 26395
10%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
JR 06286
10%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 61622
10%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR VIII 1159.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII2 5950.
10%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala
JR 70659
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 577.
10%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1238.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
SKVR XIII2 5982.
10%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6847.
10%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1168.
10%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XI 2642.
10%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 69701
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69803
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 214.
10%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 40952
10%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 80061
10%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 23292
10%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR VIII 1157.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21884
10%
1908
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 70754
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78574
10%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR VIII 1134.
10%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1135.
10%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XIII4 11696.
10%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 21890
10%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.