SKVR IX1 651.
60%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 32328
59%
1906
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
SKVR X1 530.
59%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 10252
59%
1925
Häme — Sääksmäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 619.
59%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 670.
57%
1913
Häme — Pälkäne
Anttila, Eero
SKVR IX1 698.
57%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX1 664.
56%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 09124
56%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 73667
55%
1928
Satakunta — Lempäälä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 644.
55%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 594.
54%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 592.
53%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 614.
53%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 663.
53%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR IX1 658.
53%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR IX1 626.
52%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR X1 521.
51%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
JR 07020
51%
1922
Satakunta — Eräjärvi
Heikkilä, K. K.
SKVR IX1 589.
50%
1913
Häme — Sääksmäki
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 531.
49%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR IX1 607.
49%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 699.
49%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX1 591.
49%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 593.
49%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR IX1 595.
48%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 674.
48%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR IX1 622.
47%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 605.
47%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 16207
47%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 596.
47%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 666.
47%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 598.
47%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 620.
47%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 75576
46%
1936
Häme — Humppila
Sillanpää, Hilda
SKVR IX1 618.
46%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 604.
46%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 617.
46%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 579.
46%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 526.
45%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
JR 38069
45%
1936
Satakunta — Orivesi
Lauttajärvi, Liina
SKVR X1 522.
45%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR IX1 566.
45%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 588.
45%
1916
Häme — Kylmäkoski
Huitu, Olga
SKVR IX1 706.
45%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 67.
45%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
JR 39252
44%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
SKVR IX1 667.
44%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 612.
44%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 76353
44%
1949
Häme — Kuorevesi
Summa, Pentti
SKVR IX1 696.
44%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 10365
44%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 574.
43%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 606.
43%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 527.
43%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
SKVR IX1 590.
43%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR IX1 602.
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1102.
43%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
SKVR IX1 564.
43%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 597.
43%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 629.
42%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR IX1 571.
42%
1910
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 615.
42%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 580.
41%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 587.
41%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR IX1 660.
41%
1914
Häme — Hauho
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 578.
41%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XI 2559.
41%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX1 621.
41%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 65336
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 582.
41%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 611.
41%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72870
41%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR IX1 632.
41%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 07509
40%
1936
Häme — Hattula
Heino, Arvo
SKVR IX1 581.
40%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 04117
40%
1937
Häme — Pälkäne
Franssila, Juho
SKVR IX1 572.
40%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 703.
40%
1915
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 513.
40%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX1 625.
40%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 04333
40%
1962
Satakunta — Noormarkku
Haapanen, Tauno
SKVR IX1 635.
40%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
JR 23477
39%
1954
Häme — Tammela
Karke, Ida
SKVR VIII 1509.
39%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR X1 518.
39%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX1 676.
39%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX1 613.
39%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 160.
39%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 27425
39%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
SKVR VI1 1652.
39%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 69208
38%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR IX1 630.
38%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 633.
38%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 19425
38%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR IX1 563.
38%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 497.
38%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 162.
38%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 672.
38%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 642.
38%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 20841
38%
1938
Pohjois-Karjala — Liperi
Kaasinen, Aulis
SKVR X1 494.
38%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1119.
38%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 10228
37%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10258
37%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2558.
37%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR IX1 675.
37%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 46098
37%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
SKVR IX1 623.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 33886
37%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR IX1 569.
37%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 16586
37%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 508.
37%
1907
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
JR 61486
37%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Putaala, Martti
JR 10185
36%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 601.
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 2557.
36%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Tarkkanen, Matti
SKVR X1 499.
36%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR IX1 575.
36%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 665.
36%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 18272
36%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Ikola, J. A.
SKVR IX1 627.
36%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
JR 00606
36%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 06438
36%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
SKVR X1 523.
36%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR X1 537.
36%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 39176
36%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
JR 61828
36%
1936
Pohjois-Savo — Varkaus
Puustinen, Otto
SKVR IX1 668.
36%
1914
Häme — Pälkäne
Keskitalo, E.
SKVR X1 512.
36%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX1 657.
36%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 693.
36%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR IX1 659.
36%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 522 α.
36%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR IX1 636.
36%
1913
Häme — Loppi
Salo, Aukusti
SKVR IX1 641.
35%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 517.
35%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 66754
35%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR IX1 631.
35%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 584.
35%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 82214
35%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR IX1 634.
35%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 82120
35%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR XI 163.
35%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 05889
35%
1936
Satakunta — Viljakkala
Hanhijoki, Helmi
SKVR X1 491.
35%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 502.
35%
1893
Satakunta — Kokemäki
Ahti, O.
SKVR X1 514.
35%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 51584
35%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53329
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 80857
35%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 516.
34%
1913
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 156.
34%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR X1 492.
34%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 616.
34%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 532.
34%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Kahari, K. E.
SKVR VI2 6861.
34%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR X1 538 γ.
34%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XIII4 11715.
34%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 45947
34%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR IX1 653.
34%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X1 493.
34%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 63349
34%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 543.
34%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70267
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 576.
33%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 76600
33%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
JR 26114
33%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
SKVR IX1 603.
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 511.
33%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 35764
33%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 26714
33%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
SKVR VII2 3431.
33%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
SKVR X1 485.
33%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 66705
33%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio
Räsänen, Paavo
JR 16010
33%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76486
33%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
SKVR IX1 704.
33%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VIII 1483.
33%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 172.
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR VII2 3442.
32%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 1500.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 585.
32%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 09649
32%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Hynynen, Hanna
SKVR IX1 694.
32%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 53786
32%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 36656
32%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR IX1 608.
32%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 1476.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 479.
32%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR XII1 517.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3439.
32%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR X1 500.
32%
1903
Satakunta — Harjavalta
Ruusunen, Nikolaus
SKVR XII1 510.
31%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 69841
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 534.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 496.
31%
1909
Satakunta — Huittinen
Saarimaa, Eemil
SKVR IX1 609.
31%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 705.
31%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1503.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
JR 49183
31%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 66531
31%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII1 524.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 510 α.
31%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 19936
31%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 60760
31%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 25626
31%
1967
Kainuu — Suomussalmi
Kiianlinna, Outi
JR 51586
31%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26811
31%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
SKVR VII2 3449.
31%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 157.
31%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 06851
31%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 73967
31%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR X1 509.
31%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR XII1 542.
31%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3436.
31%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
SKVR X1 533.
31%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 52971
31%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 656.
31%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X1 474.
31%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
SKVR X1 506.
31%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
SKVR X1 538.
31%
1852
Satakunta — Ruovesi
Paldani, P. A.
JR 69782
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 45968
30%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR VIII 1484.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 24893
30%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 27850
30%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
SKVR VI1 1660.
30%
1908
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR VIII 1468.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 640.
30%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 68111
30%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR VI1 1659.
30%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 25283
30%
1915
Etelä-Savo; Pohjois-Savo
Kemppainen, Eino
JR 06414
30%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
SKVR XI 2560.
30%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR X1 477.
30%
1890
Satakunta — Ulvila
Tuomi, Tuomas
SKVR X1 480.
30%
1889
Satakunta — Noormarkku
Ollinen, J. F.
JR 26682
30%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR IX1 652.
30%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 40959
30%
1954
Pohjois-Karjala — Kaavi
Määttänen, Vieno
SKVR VI1 1654.
30%
1923
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX1 645.
30%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 540.
30%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIII4 11714.
30%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1131.
30%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XI 174.
30%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
SKVR IX1 681.
30%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 27025
30%
1935
Pohjois-Savo — Vieremä
Komulainen, Heikki
SKVR X1 539.
30%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
JR 36655
30%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 53851
30%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 71723
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Saikkonen, Selma
SKVR XII1 498.
30%
1925
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1655.
29%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 82716
29%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 66530
29%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII1 505.
29%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 38903
29%
1961
Satakunta — Kokemäki
Leino, Frans
JR 53761
29%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 78942
29%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Tiilikainen, Maikki
JR 53697
29%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 37078
29%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
SKVR X1 552.
29%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
JR 07028
29%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Heikkinen, Anna
SKVR VIII 1505.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Saarimaa, Eemil
JR 64947
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 76801
29%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 508.
29%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 548.
29%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1486.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4696.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 484.
29%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 538 β.
29%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09541
29%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR XII1 561.
29%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68712
29%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR XI 158.
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 23292
29%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR X1 503.
29%
1920
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR XI 168.
29%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 37925
29%
1963
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 26419
29%
1932
Satakunta — Hämeenkyrö
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VIII 1485.
29%
1911
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1112.
29%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 23333
29%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
SKVR VI1 1663.
29%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR VIII 1431.
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 66747
29%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66773
29%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XII1 501.
29%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
JR 61455
29%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 39426
29%
1939
Keski-Suomi — Karstula
Liimatainen, Pauli
JR 21931
29%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 39188
29%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 39216
29%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 25364
29%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Kemppainen, Eino
JR 76774
29%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR VII2 3444.
28%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR VIII 1494.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR VIII 4702.
28%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 07688
28%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Heiskanen, Väinö
SKVR XII1 497.
28%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR X1 495.
28%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
SKVR X1 525.
28%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
JR 29791
28%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
JR 68183
28%
1935
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Rossi, Leena
SKVR VIII 1470.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 486.
28%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 27783
28%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 26620
28%
1937
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Koistinen, Kalle
JR 10032
28%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 10088
28%
1965
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 22677
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR X1 507.
28%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR XII1 563.
28%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 65941
28%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
JR 08389
28%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 42780
28%
1911
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Meriläinen, P.
SKVR IX1 583.
28%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
SKVR X1 481.
28%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
SKVR XI 166.
28%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 05972
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR VIII 1465.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 661.
28%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 09214
28%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VI1 1656.
28%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR X1 515.
28%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 53726
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 59979
28%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
SKVR IX1 577.
28%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 504.
28%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 36539
28%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
SKVR IX1 639.
28%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 66089
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR VI1 1661.
28%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR XII1 513.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25975
28%
1884
Keski-Suomi — Jyväskylä
Kinnunen, A.
JR 34622
27%
1964
Satakunta — Keikyä
Kärki, Frans
SKVR X1 478.
27%
1920
Satakunta — Ahlainen
Nurmela, A.
JR 50947
27%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1442.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21932
27%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 523.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 527.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10336
27%
1924
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 529.
27%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18048
27%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 170.
27%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 00581
27%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Ahtiainen, Juho
JR 60727
27%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
SKVR XII1 565.
27%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81409
27%
1910
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, A.
JR 10007
27%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR X1 505.
27%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 07013
27%
1962
Häme — Pälkäne
Heikkilä, Kyllikki
SKVR X1 519.
27%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 70426
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 648.
27%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 690.
27%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR XII1 522.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28823
27%
1962
Satakunta — Pomarkku
Kosonen, Nelly
SKVR VIII 1493.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR XII1 566.
27%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61873
27%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 78835
27%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Thessler, Eine-Maija
SKVR XII1 516.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40953
27%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 41565
27%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1495.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 78989
27%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR IX1 628.
26%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
SKVR XIV 1097.
26%
1889
Uusimaa — Porvoo
Neovius, A. D.
JR 16257
26%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45915
26%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 63999
26%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 65256
26%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 08271
26%
1936
Pohjois-Savo — Vieremä
Hiltunen, Tyyne
SKVR VIII 1482.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 79759
26%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR X1 489.
26%
1909
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 35800
26%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laiho, Lauri
SKVR VII2 3447.
26%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
SKVR IX1 671.
26%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR XI 159.
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 28245
26%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Koskimies, A. V.
JR 25608
26%
1940
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kettunen, Vilho
JR 09118
26%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
SKVR IX1 677.
26%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XII1 552.
26%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1104.
26%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
JR 08596
26%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 63603
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69324
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09017
26%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 83846
26%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
JR 80066
26%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 36666
26%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 26186
26%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 78458
26%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 10149
26%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39845
25%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR XII1 493.
25%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Viio, Viljo
SKVR XIII2 5991.
25%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR IX1 680.
25%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 5965.
25%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 67101
25%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 37798
25%
1961
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Lappalainen, Eino
SKVR X1 490.
25%
1909
Satakunta — Loimaa
Hollo, Elias
SKVR XII1 540.
25%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23622
25%
1962
Pohjois-Savo — Pielavesi
Katainen, Lyyli
SKVR VIII 4705.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1430.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 702.
25%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR IX1 689.
25%
1914
Häme — Jaala
Groundstroem, Kalervo
JR 49905
25%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49295
25%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 61535
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
JR 70404
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 487.
25%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 662.
25%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 70475
25%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27950
25%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
SKVR IX1 684.
25%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 07601
25%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
JR 73867
25%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 69263
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 547.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17325
25%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
SKVR IX1 570.
25%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 47628
25%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR X1 524.
25%
1886
Satakunta — Tampere
Ennegren, Amanda
SKVR XI 173.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lestijärvi
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 536.
25%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1507.
25%
1890
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Sjöros, J.
SKVR VI2 6860.
25%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR IX1 700.
25%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XII1 514.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55127
25%
1962
Satakunta — Tyrvää
Pentti, Elsa
SKVR IX1 655.
25%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 687.
25%
1892
Häme — Iitti
Hildén, A.
SKVR IX1 637.
24%
1904
Häme — Loppi
Järvinen, K.
JR 48350
24%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR IX1 638.
24%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 08838
24%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 10223
24%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 482.
24%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 70721
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 685.
24%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR X1 537 α.
24%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR VI2 6859.
24%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti
SKVR XII1 550.
24%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82422
24%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
SKVR VIII 1481.
24%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 19514
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR X1 529.
24%
1888
Satakunta — Kangasala
Lilius, Lilli
SKVR IX1 610.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 27642
24%
1937
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Korhonen, Viljo
SKVR VIII 1492.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR X1 528.
24%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
JR 80419
24%
1906
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Jaakko
SKVR XI 2561.
24%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII1 511.
24%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
JR 33890
24%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 33960
24%
1960
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
JR 52001
24%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 494.
24%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 502.
24%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 66628
24%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII1 556.
24%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79025
24%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Timonen, Pekka
JR 63147
24%
1921
Pohjois-Savo
Räihä, Antti
SKVR IX1 643.
24%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
SKVR XIV 1091.
24%
1920
Uusimaa — Lapinjärvi
Hildén, Siiri
JR 71016
24%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
SKVR XII1 515.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 545.
24%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1099.
24%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 08777
24%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 65926
24%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR XII1 532.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 541.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68759
23%
1935
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 42614
23%
1954
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Mattila, Selma
JR 66772
23%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR XIV 1100.
23%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1487.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 18862
23%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 60266
23%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 08834
23%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 03837
23%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 44792
23%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
JR 73375
23%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI2 6854.
23%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR XII1 544.
23%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 84069
23%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR X1 510.
23%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 36793
23%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR IX1 697.
23%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 60218
23%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 82800
23%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
JR 08181
23%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
SKVR IX1 654.
23%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1092.
23%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XI 165.
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR VI2 6852.
23%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR XI 2539.
23%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 08316
23%
1954
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10155
23%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 573.
23%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1096.
23%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 00313
23%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 69448
23%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1510.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR IX1 586.
23%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4699.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 498.
23%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 50197
23%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
SKVR XI 169.
23%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
SKVR XII1 559.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40870
23%
1962
Keski-Suomi — Jyväskylä
Lyytikäinen, Seth A.
JR 78442
23%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 65790
22%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
SKVR VI2 6835.
22%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 61398
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
JR 02394
22%
1960
Pohjois-Savo — Iisalmi
Auvinen, Arvi
SKVR VI1 1662.
22%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48733
22%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR XII1 512.
22%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11687.
22%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIV 1093.
22%
1892
Uusimaa — Artjärvi
Anttila, Hj.
SKVR XIV 1721.
22%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR IX1 678.
22%
1893
Häme — Asikkala
Salminen, Väinö
JR 23291
22%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 28276
22%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
SKVR IX1 695.
22%
1908
Häme — Längelmäki
Tyyskä, J.
JR 68732
22%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Rytkönen, Ahti
SKVR VII2 3443.
22%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
JR 12881
22%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13427
22%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII2 3434.
22%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 68470
22%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 60211
22%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 53191
22%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR VIII 4704.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4703.
22%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1437.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16310
22%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43705
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 534.
22%
1908
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 75067
22%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VI1 1642.
22%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR X1 488.
22%
1919
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 23434
21%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Karjalaisen Kulttuurin Edistämissäätiö,
SKVR VIII 1460.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 650.
21%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 27449
21%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
SKVR IX1 683.
21%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 31810
21%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 10260
21%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00794
21%
1948
Satakunta — Kihniö
Alanen, Viljo
SKVR IX1 692.
21%
1913
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 75704
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XIV 1113.
21%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 82468
21%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR IX1 567.
21%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 22438
21%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 07087
21%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
JR 33847
21%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
SKVR XII1 538.
21%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1464.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR XII1 509.
21%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XI 175.
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 37916
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
JR 32409
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 47939
21%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 53455
21%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 507.
21%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 64656
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6836.
21%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1499.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 61602
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR X1 494 α.
21%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1475.
21%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
SKVR XII1 546.
21%
1916
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4695.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 560.
21%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 31078
21%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
JR 19525
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 71926
21%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 70507
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 577.
21%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18741
21%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
SKVR IX1 669.
21%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 63459
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 549.
20%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07398
20%
1935
Häme — Joutsa
Heino, Arvo
JR 63604
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16206
20%
1943
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35176
20%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 500.
20%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XII1 503.
20%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kemilä, J.
SKVR XIV 1123.
20%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 1490.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR VIII 1469.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR XII1 535.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69565
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 466.
20%
1912
Satakunta — Lavia
Nurmi, Frans
SKVR XIV 1088.
20%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR X1 501.
20%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 61647
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR IX1 647.
20%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1089.
20%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 84430
20%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 08699
20%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 37034
20%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 40816
20%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR XIII2 5059.
20%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
SKVR VI2 6837.
20%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR XI 171.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XII1 558.
20%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62510
20%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 48391
20%
1953
Kainuu — Sotkamo
Oulasmaa, Siiri
JR 08203
20%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR XII1 578.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 495.
19%
1921
Kainuu — Sotkamo
Niskanen, Hilma
JR 06908
19%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Heikkilä, Heimo
JR 55113
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Pentinpuro, Alli
JR 33850
19%
1959
Satakunta — Alastaro
Kärki, Frans
SKVR XI 2555.
19%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 39479
19%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR VIII 1413.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR VIII 1496.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 26159
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 20788
19%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 61622
19%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
Kanteletar 1:232
19%
None
None
None
JR 73295
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VII2 3428.
19%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR XII1 568.
19%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1645.
19%
1922
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 11907
19%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15212
19%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53323
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 525.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1463.
19%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
JR 64946
19%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 42419
19%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR IX2 57.
19%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XII1 520.
19%
1909
Peräpohjola — Kemi
Paloheimo, Anni
JR 68263
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR VIII 1506.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hänninen, Laina
SKVR VII2 3432.
19%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 682.
19%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XII1 562.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76123
19%
1936
Satakunta — Vilppula
Sorsa, Elma
SKVR X1 538 α.
19%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1473.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR VII2 3437.
19%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR X1 504.
19%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
JR 75525
19%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
SKVR XIV 1128.
19%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 67811
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 61528
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
JR 03462
19%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR XII1 567.
19%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1094.
19%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR X1 520.
18%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII1 519.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3330.
18%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 42898
18%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
SKVR VII2 3429.
18%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Päivinen, Valter
JR 27558
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XIII2 5992.
18%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
SKVR XII1 560.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 565.
18%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1127.
18%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 40685
18%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XII1 539.
18%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1658.
18%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VIII 1436.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 701.
18%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 75592
18%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
JR 40553
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR VIII 1498.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR XII1 533.
18%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26843
18%
1962
Keski-Suomi — Keitele
Koljonen, Maija
JR 06848
18%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 41194
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR IX1 561.
18%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 61.
18%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
JR 69832
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70325
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70638
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 66.
18%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 01039
18%
1890
Häme — Sysmä
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1124.
18%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1122.
18%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 51160
18%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65337
18%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 67017
18%
1961
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Rudolf
JR 69798
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 555.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78141
18%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 599.
18%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 462.
18%
1922
Satakunta — Tyrvää
Nieminen, Aili
SKVR VI1 1636.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR IX2 62.
18%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
JR 61202
18%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XIV 1108.
18%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIII2 5942.
18%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
SKVR VIII 1452.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XIII4 11697.
18%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1471.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
SKVR XI 2556.
17%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XII1 557.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72916
17%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Salokannel, Juho
JR 67542
17%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR VIII 1491.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR XIV 1116.
17%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
JR 00766
17%
1947
Satakunta — Honkajoki
Alanen, Viljo
JR 39960
17%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lohi, Veera
JR 64048
17%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 530.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62132
17%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 38928
17%
1962
Kainuu — Säräisniemi
Leinonen, Erkki
SKVR XII1 553.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 526.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1415.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 536.
17%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 70118
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 518.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70829
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 34981
17%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR IX2 70.
17%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 1129.
17%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1114.
17%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
JR 03267
17%
1869
Etelä-Savo — Sääminki
Carlenius, O. A. J.
SKVR V2 1946.
17%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 1455.
17%
1915
Varsinais-Suomi — Pertteli
Haavio, Martti
SKVR IX2 63.
17%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII4 11701.
17%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 06743
17%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
SKVR VI1 1644.
17%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XII1 551.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1132.
17%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XII1 575.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 528.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27067
17%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
SKVR XIII2 5993.
17%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
JR 29806
17%
1962
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kuikka, Inkeri
SKVR XIV 1095.
17%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 70855
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1105.
17%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 70659
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16972
17%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
JR 16973
17%
1917
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hämäläinen, Lauri
JR 67891
17%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Rissanen, Tyyne
SKVR IX2 64.
17%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 80481
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 76344
17%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Summa, Pentti
JR 70298
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1411.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 68300
16%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 60806
16%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR VIII 1451.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1478.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1488.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
JR 50511
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 70637
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6858.
16%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VIII 1434.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XIII4 11699.
16%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11717.
16%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 27214
16%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR XIV 1118.
16%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR X1 525 α.
16%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
SKVR VIII 1428.
16%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 1126.
16%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 20604
16%
1954
Pohjois-Savo — Tervo
Jääskeläinen, Emppo
JR 09039
16%
1936
Satakunta — Alastaro
Hongisto, Paavo
JR 69964
16%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70354
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69803
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1086.
16%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
SKVR IX2 73.
16%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
SKVR VI2 6858 α.
16%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 67548
15%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XII1 537.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 58.
15%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
JR 53641
15%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5979.
15%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 03748
15%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 78574
15%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR VIII 1479.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR XIV 1106.
15%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
JR 73938
15%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Saukko, Antti
JR 74445
15%
1895
Uusimaa — Nurmijärvi
Selander, O.
SKVR VI1 1634.
15%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII2 7359.
15%
1893
Kainuu — Suomussalmi
Calamnius, Rurik
SKVR XIV 1115.
15%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
JR 69580
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1121.
15%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XIII2 5948.
15%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR XII1 531.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2537.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 772.
15%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 53701
15%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1456.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 686.
15%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
JR 02365
15%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Auranen, Helvi
JR 78965
15%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 01002
15%
1889
Keski-Suomi — Saarijärvi
Alava, Vihtori
JR 69496
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 1424.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 27422
15%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 35206
15%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
SKVR XIV 1109.
15%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 65255
15%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 35261
15%
1954
Satakunta — Kuhmalahti
Lahtinen, Kustaa
JR 38794
15%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Lehtinen, Aune
JR 16487
15%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75589
15%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR VI2 5249.
15%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
JR 69425
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70314
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65338
15%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 37954
14%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
SKVR VIII 1412.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Kisko
Kallio, Ilmari
JR 27995
14%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR XIII2 5987.
14%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 19745
14%
1964
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
JR 64141
14%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 11691.
14%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 20833
14%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
JR 77162
14%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 70572
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77112
14%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 65890
14%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR IX2 59.
14%
1909
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 50784
14%
1970
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Ahti
SKVR VIII 1450.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Kallio, Niilo
SKVR VII2 3448.
14%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VI1 1653.
14%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
JR 46507
14%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 47602
14%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
SKVR XIV 1107.
14%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 42892
14%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
JR 70036
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71607
14%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR XIII2 5984.
14%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 23383
14%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
SKVR XIV 1120.
14%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR VIII 1453.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 64945
14%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1090.
14%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR IX1 649.
14%
1907
Häme — Lammi
Kalliola, K.
JR 21223
14%
1908
Häme — Hauho; Häme — Lammi
Kalliola, K.
SKVR XII1 490.
14%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 24814
14%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 19229
14%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 53735
14%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 1244.
14%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR IX1 600.
14%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX2 69.
14%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VI1 1633.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VI1 1637.
13%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
SKVR VII5 loitsut 3864.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Valtimo
Krohn, Kaarle
JR 64004
13%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2679.
13%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 460.
13%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 461.
13%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR VIII 1420.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 76024
13%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
JR 37895
13%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Lasanen, Pekka
JR 74575
13%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 19343
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13256
13%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62780
13%
1951
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII2 5945.
13%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII2 3445.
13%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
JR 84367
13%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
JR 68693
13%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
SKVR VIII 1423.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 1461.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 1410.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIII2 5949.
13%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11700.
13%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 5943.
13%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
SKVR XIII4 11695.
13%
1937
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR XII1 492.
13%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
SKVR XIII4 11713.
13%
1936
Etelä-Karjala — Vahviala
Rissanen, Tyyne
SKVR VIII 1480.
13%
1908
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Lehtisalo, T. V.
JR 32305
13%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR VI2 6858 β.
13%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 76878
13%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1870.
13%
1912
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 67402
13%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
JR 02162
13%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 45159
13%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Niemelä, Ahto
JR 53754
13%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 74621
13%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Seppälä, Vilho
JR 40907
13%
1938
Etelä-Savo — Juva
Maaranen, Iida
JR 36809
13%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Laitila, Elina
JR 70604
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1626.
13%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX2 72.
12%
1912
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
SKVR XII1 564.
12%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61499
12%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
JR 77182
12%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 491.
12%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII2 5989.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 69472
12%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75830
12%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Sipilä, Sofia
JR 02148
12%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
JR 25478
12%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 83515
12%
1965
Uusimaa — Mäntsälä
Virtanen, Lilja
SKVR XIII4 11696.
12%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XI 2523.
12%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XIII2 5990.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VIII 1414.
12%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
JR 03715
12%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR XIII4 11705.
12%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR VIII 4700.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 09881
12%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
JR 24957
12%
1954
Häme — Heinola
Kautovaara, Tapio
SKVR VIII 1417.
12%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
JR 70820
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11090
12%
1932
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69161
12%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 53848
12%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 872.
12%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
JR 69859
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70226
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17169
11%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 21884
11%
1908
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR X1 475.
11%
1890
Satakunta — Rauma
Sjöros, J.
JR 70095
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5946.
11%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 43503
11%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Moilanen, Toini
SKVR XIII4 11694.
11%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11702.
11%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 06855
11%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 43413
11%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR X1 464.
11%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 38017
11%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
SKVR VIII 1418.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR XIII2 5980.
11%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 69770
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11692.
11%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 23683
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Kaukonen, Katri
JR 75201
11%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VI1 1631.
11%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6851.
11%
1932
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, O. V.
JR 26981
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Koljonen, Vilho
SKVR XIII2 5982.
10%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 08305
10%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
SKVR XIII4 11693.
10%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 79783
10%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Toivonen, Anton
SKVR VI1 1639.
10%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 53318
10%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR I4 2307.
10%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
JR 26395
10%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
SKVR VI1 1650.
10%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.